Začetniško letalo iz balze Telstar 400 - gradnja

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Po parih dodelavah in predelavah, je postal moj telstar še lažji :D Sedaj je njegova teža še samo 322 gramov z kompletno elektroniko oziroma pripravljen za letenje.
Na telsatrju sem zamenjal regulator za en 5 amperski, servomehanizme HXT 900 sem zamenjal za HKT 500, kabino sem malo izdolbel, ter na njen naredil izstopno luknjo za hlajenje motorja. Slike bom morda dodal jutri.
Jutri bom morda v telstarja dal speed 400 z reduktorjom in 11Ă—8 zložljivimi kraki. :D
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Nekaj se je ponovno zmanjšalo na Telstarju :lol: Kompletno prekrit tehta samo 9 gramov.
Slika
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Sedaj sem izdelal nov trup v celoti. Trup je v celoti narejen iz 1mm balze, ter dvema rebrama iz 3mm balze. Na mestu kjer so priterjena krila je ojačano z 1,5 mm vezano ploščo. Rep je narejen iz 2mm balze. Trup tehta z vso opremo 197 gramov :lol:
Slika
Slika

Oprema je še kar enako kot dosedaj:
speed 400
5A regulator
HXT 500
HXT 900
FrSky 4 kanalni sprejemnik
2s 500mAh

Slika


Teža celotnega modela pripravljenega za polet je 296 gramov

Slika
L.p.
Jernej
Andrej Petrovčič
Tekmovalec
Prispevkov: 413
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:45
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Andrej Petrovčič »

Nejc. to pa je pravi čip tjuning. pohvalna teža. poročaj kako leti.
if ($imam_kaj_pojma == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use brain; make post; }
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Letalo sem nocoj malo preizkusil in moram reči da leti prečudovito. Ko dam minimalno gasa se že vzpenja, če pa dam poln gas in vmes naletim na kako termiko pa je skor tk kot da bi bil na dvigalu. Zelo mi je všeč da je zmožen delati zelo ostre ovinke (skoraj na mestu) in da lahko leti zeloo počasi. Glede jadranja pa še nemorem kaj veliko povedati, saj še nisem uredil težišča in tudi še nisem imel časa poskusiti jadrat. Imam malo težav da je motor malo težek in morem dati na rep malo utež da je v ravnovesju. Zanimivo je pri pristajanju, saj takoj ko se dotakne tal se zaustavi, prej je pa še kak meter drsel po tleh. Sedaj nameravam narediti še nova krila (lažja) saj imajo dosedanja 100 gramov, kar se mi pa zdi malo preveč za takšno razpetino. Poskušal bom narediti kakšna krila z maso 80 gramov, vendar prvo si grem za en teden spočit na Pag.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Eh, izumljaš toplo vodo, hkrati pa nosiš spredaj speed400 in dodajaš svinec v rep. =D>

Namesto tistih nekaj gramov, ki jih boš prihranil na krilih raje menjaj pogon, itak te ne bo koštalo več kot meter folije in dve plati balze.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Motor imam že kar en čas nagledan, ampak ga še moram naročat #-o
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... unner.html
Vendar v vsakem primeru bom menjaval pogone (Speed 400 in BK), saj se lahko z krtačnim motorjem udeležim tekem (F5j 400 ali F5j eco)
Krila bom pa v vsakem primeru naredil nova, saj so že ta stara in imajo na levi polovici kar veliko poškodbo ko so se mi v zraku enkrat zlomile, posledično so tudi malo zvite.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

Zdravo!

Kar lep čas se je na mojem telstarju nabiral prah, danes pa mi je le uspelo da sem ga spravil malo na zrak.

Najprej ga vržem iz rok z zvezanim propelerjem in stvar leti čisto naravno in se zlepa ne spusti na tla :o

Res nisem moral verjet kako vodoravno leti ta model brez pogona. no gnal sem ga slabo urco in pri tem le prakrat uporabil motor za dvig modela (bilo je popolno brezvetrje) model ima res neverjetne letalne lastnosti saj sam česa podobnega še nisem vozil (do sedaj le park, slow flajerje)

Skratka o modelu le najboljše saj leti res umirjeno počasi kakšne hitrosti pa tudi ne doseže v zavojih se zelo lepo obnaša edino pri pristajanju mi je delal malo težav saj se zlepa noče spustiti in izgubiti hitrosti :)

Z tem setupom (opisan nekaj strani nazaj) dosega skoraj popolno vertikalo in zagotavlja par ur voženj z eno baterijo.

edino kar je, me zanima če se tudi vam dogaja je to da ko pritisnem gas mi model vstreli pokonci in moram malo popravljati višino, ko motor izklopim leti popolnoma naravnost, tako da komot malo spustiš komande.

Pa še slika iz naravnega okolja:
Slika

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

To da se nos vzdiguje je normalno pri tem letalu.
Tudi meni osebno je to letalo zelo všeč, se da lepo jadrat in enostaven je za pilotiranje.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Popravi kot motorja na dol in ti model ne bo silil gor pri vklopljenem motorju
Lp Luka
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

Ali pa mix -> throttle - elevator.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

sicer me zadeva ne moti ker se vzpenja bolj malo oz vsake toliko bom pa za hec probal tole z mixom zanimalo me je le če se to vsem dogaja ker je stvar narejena original.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Spet zelo dobra novica. RTF Telstar ima konnčno maso 280 gramov. Vsa elektronika je ostala enaka, samo krila sem dal druga na letalo. Danes sem ga že testiral in se letalo že rahlo vzpenja pri 15% gasa :D Bom v kratlem poskusil narediti kak video.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

Na mojga telstarja sem v nedeljo zataknil kamero in nastalo je tole:

http://www.youtube.com/watch?v=vGQYlcCJ ... ideo_title

leti še vedno izvrstno ;)
LP Tine

Kaj malga tut postružim
klima49
Freak
Prispevkov: 542
Pridružen: 21 Mar 2009, 18:00
Kraj: Sv. Tomaž / Pršetinci

Odgovor Napisal/-a klima49 »

Zadnjih 5 mesecev letim Telstarja brez poškodb, razen par pri transportu (bicikel). Kljub mnogim lupingom brez ter z uporabo motorja, visokih hitrostih ter ostrim spreminjanjem višine (Oboje po moji oceni) nisem imel težav z konstrukcijo. Telstar zdrži vse brez težav. Res odličen začetniški model =D>
LP Klemen

Ceniš tisto, kar narediš sam.
Slika
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

ja ta model je resnično primeren za začetnika...

Kaj pa krila imate fiksirana z lastiko ali ste stvari predelali, sam imam kar lastiko saj nimam toliko plasa za pristajanje kar pomeni da hitro nastane kakšen kiks če ni manevrirnega prostora, pri piperju je treba kar pogosto lepiti letvico, pri telastaju in lupotu teh težav ni.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
klima49
Freak
Prispevkov: 542
Pridružen: 21 Mar 2009, 18:00
Kraj: Sv. Tomaž / Pršetinci

Odgovor Napisal/-a klima49 »

Sam imam krilo pritrjeno z tremi kuhinjskimi elastikami (Tisti komplet z špara, bele). Krilo se premakne samo takrat ko se mora.
LP Klemen

Ceniš tisto, kar narediš sam.
Slika
Uporabniški avatar
Tady
Začetnik
Prispevkov: 43
Pridružen: 27 Mar 2011, 10:38

Odgovor Napisal/-a Tady »

Danes je telstar strmoglavil :evil: , ker je zatajil konektor (Tamiya ](*,) ) in ni bilo povezave z baterijo.
Ravno ko sem bil v zavoju sem opazil da se ne odziva več, začel je delati kar lepe velike kroge kakšnih 20 jih je bilo.
Ko pa je bil še 10m od tal pa se je začel obračati navzdol, tako je pikiral naravnost v zemljo.
Na srečo so krila cela.
To pa so posledice.

Zlomljen je tudi spiner...
Slika
Odlomljena rebra..
Slika
''Odliman rep''...
Slika
Brezžični servo... :lol:
Slika
Potlačen nos...
Slika
LP Tadej
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Glede na spoj pri konektorju bi rekel da si malo zaje... Drugič raje vse pocini in skrčko čez pa bo veliko boljši stik.
Uporabniški avatar
Tady
Začetnik
Prispevkov: 43
Pridružen: 27 Mar 2011, 10:38

Odgovor Napisal/-a Tady »

Ta konektor je deloval kot mora. Konektor na bateriji pa je izgubil stik in tako sem ostal brez kontrole nad letalom. Konektorji so že odcinjeni stran, zamenjal pa jih bom z Dean-T konektorjem.
LP Tadej
Uporabniški avatar
krzmarko
Tekmovalec
Prispevkov: 362
Pridružen: 22 Jan 2011, 16:52
Kraj: Goričica pod krimom

Odgovor Napisal/-a krzmarko »

tukaj je majhen nesporazum on je mislil konektor ki se vidi na sliki tam pri motorju.



lp Marko
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Kabli naj bodo celi od konektorja pa vse do motorja, velja tudi pri drugih povezavah, ne pa malo pokombinirano z električarskimi sponkami in povito v izolir trak... Najbolj sigurni so spajkani spoji ali pa bolje da jih sploh ni. Tisto tvoje kombiniranje kaže na slabo znanje "mojstra" :wink: (brez zamere, uzemi si to kot konstruktivno kritiko).

Predlagam ti , da tudi za motor zabrišeš Tamiyo in naciniš nekaj bolj robustnega.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
Tady
Začetnik
Prispevkov: 43
Pridružen: 27 Mar 2011, 10:38

Odgovor Napisal/-a Tady »

Kot sem že napisal, bom vse zamenjal z Dean-T konektorji.

Zjutraj sem
zamenjal motorček, ker prvi ni deloval pravilno. Ta se mi je zdel kar v redu, pa sem uporabil tega. Povezava od regulatorja pa do motorčka je delovala ok. Pa tudi če motorček ne deluje se da še edno lepo pristati.

Hvala, kritiko bom vzel v dobro in vse konektorje spoje in žice preveril preden bom šel letet.
LP Tadej
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

ja ti tamija so bolj ubogi konektorji tudi niso za velike tokove, sam uporablajm zgolj bullet konektorje od 2mm 3,5mm in 6mm ti konektorji lepo sedejo skupaj in so primerni za večje tokove, narediš še par umesnikov pa maš use komatibilno, o ceni pa raje ne govorim.

http://www.ebay.com/itm/100X-2-0mm-2mm- ... 5d2fe0ee7c

http://www.ebay.com/itm/100-x-3-5mm-Gol ... 3cb23f266b

http://www.ebay.com/itm/100X-6-0mm-6mm- ... 5d2fe0ee92

Konektorje je enostavno spajkati saj ni bojazni, da bi se stopila kakšna plastika nato jih lepo daš v skrčko in zadeva izpade zelo lepo.

-primer-
lipo paketki sestavljeni doma z 2mm bullet konektorji.
Slika
LP Tine

Kaj malga tut postružim
symch999
Tekmovalec
Prispevkov: 362
Pridružen: 17 Jun 2011, 22:26
Kraj: Primorska

Odgovor Napisal/-a symch999 »

Lp,

jaz sem si tudi nabavil Telstarja pred kratkim, to je moj prvi model, ki ga gradim iz nule. Moram reči, da je kit super in tudi lepo je pokazana gradnja.

Danes mi je uspelo dokončati trup, zmanjkalo mi je malo balze za prekrivanje, ampak sem jo dobil drugje.
Prilepil sem tudi mizico za servote in nosilec motorja. Jutri bom začel graditi krila in ostalo(višinski stabilizator, smerni stabilizator,...).

No zdaj pa še dve slikici kako zgleda:

Slika

Pa še notranjost in pokrov:

Slika


Razmišljal sem tudi že o setupu in sem si nekako tako zamislil:

Motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=4908 Tega je uporabilo kar nekaj uporabnikov tukaj s foruma
ali
http://www.hobbyking.com/unitedhobbies/ ... duct=12921 Nekaj močnejšega, kaj menite bi šlo v vertikalo? =P~

Regler:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oller.html Bo dovolj za ta motor?

Lipo:
Mislil sem uporabiti te, ki jih imam že doma:
http://www.hobbyking.com/unitedhobbies/ ... oduct=9368

Kaj menite? :)
Lp Simon
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike