FrSky 2.4GHz Telemetry

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Ja tudi zunaj na prostem sem poskusil, kar nekaj časa sem pustil zadevo priklopljeno, da bi se kaj prikazalo pa nič.
Lp, Primož
anri
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 30 Jul 2008, 09:01
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a anri »

Ta povezava ne more delovati, ker ima sprejemnik D6FR samo analogni vhod za senzorje, hub pa potrebuje digitalnega. Da bo GPS prikazoval podatke je treba uporabiti sprejemnik D8R-II in hub priklopiti na Rx vhod
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Hvala za razlago, samo nikjer nisem zasledil ali pa sem spregledal, da bi bilo to kje omenjeno, da GPS modul ne deluje na nekaterih sprejemnikih kljub temu, da imajo telemetrijo.
Lp, Primož
anri
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 30 Jul 2008, 09:01
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a anri »

Tudi jaz sem imel enako težavo z variometrom, (vendar ko stvar ne dela začneš brati navodila) in v prvem stavku za hub piše, sicer dvoumno, na kateri port ga je treba priključiti (G, Tx, Rx).

Lp Andrej
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Nekaj sem obljubljal poročilo delovanja celotne telemetrije razen temp. senzorjev v praksi, stvar je pa taka:

Najprej sem imel malo problemov z GPS modulom, ni mi hotel pobrati signala, a po nekaj raznih poskusih in splošnim zafrkavanjem s stvarjo je začela zanesljivo delovati, mislim da je bil problem v konektorju za anteno. Na displejčku se pokažejo koordinate, trenutna hitrost in pa čas. Podatki se obnavljajo vsako sekundo razen časa ki se obnavlja na pet sekund.

Akselerometerje bolj za indikacijo saj odčitki falijo, sicer ne veliko ampak še zmeram, nalepka ki kaže orientacijo posameznih osi senzorja je zavajujoča. Podatki se obnavljajo pet krat na sekundo

Variometer deluje super, brez težav pokaže razliko v višini z natančnostjo 1m, sam senzor je verjetno zmožen še večje natančnosti. Zmoti ga predvsem veter. Pogrešam samo prikaz hitrosti dviganja/spuščanja v številkah in mogoče s piskanjem, stvar je prikazana samo s preprostim stolpcem. Posodabljanje je 5Hz

Senzor obratov ... deluje kot mora, namestiti ga je potrebno takoj za propeler, v nastavitvah se nastavi število krakov propelerja in stavr je pripravljena. Zmotijo ga utripajoče stvari.

Sprejemnik ima dva analogna vhoda, mislim da zdržita do 3,3V (Podatek mora biti podan na proizvajalčevi strani). En je uporabljen za merjenje napetosti na sprejemniku drugega imam pa odprtega. Merjenje višjih napetosti je mogoče z uporabo preprostega napetostnega delilnika (dva zaporedna upora), faktor za pravilen prikaz meritve se nastavi na displejčku, možno je tudi nastaviti alarmne vrednosti.

Prikaz moči signala deluje kot mora, na privzetih nastavitvah modul piska ko signal pade pod polovico. Mejno vrednost zvočnega opozorila je prav tako možno nastavjati.

Še največji problem se kaže pri senzorju za gorivo, stvar očitno deluje, zaznava vsemogoče, le količine goriva mi ne kaže zanesljivo. Verjetno je tukaj problem moja namestitev, še poizkušam...

Kar se tiče samega displeja lahko pograšam precej stavri kot naprimer beleženje podatkov, prikaz najvišjih vrednosti ... moogoči v novi verziji programske opreme. Upajmo. [-o<

Evo še nekaj slik :D
Priponke
ja, nosilec je pa za vola ubit
ja, nosilec je pa za vola ubit
2012-01-17 15.09.23.jpg (124.4 KiB) Pogledano 3745 krat
2012-01-17 15.08.33.jpg
2012-01-17 15.08.33.jpg (125.81 KiB) Pogledano 3745 krat
2012-01-17 15.10.17.jpg
2012-01-17 15.10.17.jpg (144.46 KiB) Pogledano 3745 krat
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Še čreva...

In pa senzor za gorivo - kakšna ideja ?
Priponke
Detail: Senzor za gorivo
Detail: Senzor za gorivo
2012-01-15 12.50.43.jpg (137.86 KiB) Pogledano 3739 krat
Urejeno...
Urejeno...
2012-01-17 14.09.14.jpg (135.78 KiB) Pogledano 3739 krat
Neurejeno...
Neurejeno...
2012-01-15 14.33.58.jpg (158.39 KiB) Pogledano 3739 krat
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

a jaz to prav vidim da.imas senzor za.gorivo na spodnjem delu rezervoarja?
ce je to res potem je to ziher zgresena pozicija,v tej poziciji ti ga samo kaze ko ga zmanjka ali pa ko letis na bok to kaze kolicino.
kolikor jaz vem bi moral senzor biti postavljen tako da meri visino gorivo oziroma nivo.
Star pa siten ;)
The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Ne, senzor je že pravilno postavljen, motor je na modelu v ležečem položaju, tako da je izpuh spodaj.
Senzor je direktno pritisnjen na rezervoar z s steklom ojačanim salotejpom in elastiko, ampak mislim da to ne bi smelo predstavljati problemov...

Aja pa da šenkrat vprašam, ali kdo ve, kje bi se dalo dobiti dodatne senzorčke brez elektronike ?
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
acrobat
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 18 Jan 2005, 21:56
Kraj: Gorenjska

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a acrobat »

A mi zna kdo povedat kaj je tisti 6+(rdeč kabel) pri mc-22(19)

Pini grejo takole:
rdeč - 6+
bel - 12+
bel -gnd
bel -signal

A ga je pametno zvezat preko stikala ko preklapljaš med 2,4 in 35Mhz.Tako da čisto odklopiš 35 modul.skupaj pa zvežež signal-e in gnd-je.??Ker našel sem dve shemi: pri eni so signali in gnd-ji povezani in odklapljaš + se,pri drugi shemi pa preklapljaš signal in 12+ in so gnd-ji povezani,in tisti 6+ pustiš tam kjer je?
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

V HK je že možno kupiti senzor za merjenje napetosti na Lipo baterijah.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... VS_01.html
Lp, Primož
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a Krist »

Primož1 napisal/-a:V HK je že možno kupiti senzor za merjenje napetosti na Lipo baterijah.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... VS_01.html
Sem ga že imel v košari...
Za temperaturni senzor sem razmišljal o uporabi NTK 10kE upora, pri eagle tree sem imel tako rešeno in je delovalo odlično.
Thinko
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 03 Feb 2012, 19:35

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a Thinko »

Kaj pa tale komplet se splača uzet.
Mam Turngy 9x pa našravfaš tale zaslon gor pa oddajnik daš modelu.Jst bi rabil za čoln da kaže kolk je lipo Volt da ne plavaš po čoln al pa za kej drug model.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Ah_V2.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... mp_V2.html
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a gusar »

Thinko napisal/-a:Kaj pa tale komplet se splača uzet.
Mam Turngy 9x pa našravfaš tale zaslon gor pa oddajnik daš modelu.Jst bi rabil za čoln da kaže kolk je lipo Volt da ne plavaš po čoln al pa za kej drug model.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Ah_V2.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... mp_V2.html
Kupiš ta modul in ustrezen sprejemnik!
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... stem_.html
MKM
Thinko
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 03 Feb 2012, 19:35

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a Thinko »

na kakšni modulaciji pa komunicerajo ti sprejemnik/odajniki.Ker trenutno moja Flysky 9x deluje na stock GFSK modulaciji al.
Kdo doma upgrejta na er9
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Če misliš komunikacija med oddajniškim modulom in samo napravo je modulacija PPM, če pa misliš radijsko povezavo pa ne vem.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

eliminating the need for a separate transmitter module
pri tem displeju ti tole piše......če zaradi tega razmišljaš o vrsti povezave....
Slika
Uporabniški avatar
krzmarko
Tekmovalec
Prispevkov: 362
Pridružen: 22 Jan 2011, 16:52
Kraj: Goričica pod krimom

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a krzmarko »

Lp mene zanima kje bi lahko najhitreje dobil sprejemnik ki je kompaktibilen z FrSky V8HT 2.4Ghz DIY Modulom se pravi s telim:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... dule_.html

meni se zdi da sprejemnik ne sme biti s telematrijo sicer ne deluje ali imam prav?
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a gusar »

krzmarko napisal/-a:Lp mene zanima kje bi lahko najhitreje dobil sprejemnik ki je kompaktibilen z FrSky V8HT 2.4Ghz DIY Modulom se pravi s telim:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... dule_.html

meni se zdi da sprejemnik ne sme biti s telematrijo sicer ne deluje ali imam prav?
Imaš prav !
MKM
Uporabniški avatar
krzmarko
Tekmovalec
Prispevkov: 362
Pridružen: 22 Jan 2011, 16:52
Kraj: Goričica pod krimom

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a krzmarko »

zanima me če bi ta stvar bila kompaktibilna mogoče če s katerimi drugimi sprejemniki in ne le frskajovimi npr:
http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... oduct=2361

prosim če mi lahko pomagate najti trenutno dostopen sprejemnik ker ga res nujno potrebujem!

hvala
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a gusar »

krzmarko napisal/-a:zanima me če bi ta stvar bila kompaktibilna mogoče če s katerimi drugimi sprejemniki in ne le frskajovimi npr:
http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... oduct=2361

prosim če mi lahko pomagate najti trenutno dostopen sprejemnik ker ga res nujno potrebujem!

hvala
Nažalost samo Frsky ni drugih kompatibilnih.
MKM
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Danes, končno spravil vse drobovje v funjeta.
Sedaj, ko sem dobil pravi sprejemnik kateri ima digitalni vhod za gps modul vse deluje normalno.
Edino kar me še zanima je ali bi moral delovati prikaz višine z gps modulom ali je za to potrebno kupiti dodatno variometer?
Tudi modul za merjenje napetosti na celicah deluje vredu, me pa zanima ali ima še kdo ta modul in če je kje mogoče nastaviti, da ko pade napetost pod določeno vrednost, da bi se oglasil kakšen alarm.
Konec tedna bom vse skupaj stestiral v zraku, da vidim koliko zadeva piči, samo je mal nerodno gledat na monitor in letet hitro letalo, zato sem si omislil da bi na oddajnik namontiral kamerco, da bi snemala FrSky displej in kasneje po posnetkih videl max hitrost.
Priponke
funjet1.jpg
funjet1.jpg (108.63 KiB) Pogledano 3129 krat
funjet2.jpg
funjet2.jpg (94.39 KiB) Pogledano 3129 krat
funjet3.jpg
funjet3.jpg (108.16 KiB) Pogledano 3129 krat
Lp, Primož
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a gusar »

Primož1 napisal/-a:Danes, končno spravil vse drobovje v funjeta.
Sedaj, ko sem dobil pravi sprejemnik kateri ima digitalni vhod za gps modul vse deluje normalno.
Edino kar me še zanima je ali bi moral delovati prikaz višine z gps modulom ali je za to potrebno kupiti dodatno variometer?
Tudi modul za merjenje napetosti na celicah deluje vredu, me pa zanima ali ima še kdo ta modul in če je kje mogoče nastaviti, da ko pade napetost pod določeno vrednost, da bi se oglasil kakšen alarm.
Konec tedna bom vse skupaj stestiral v zraku, da vidim koliko zadeva piči, samo je mal nerodno gledat na monitor in letet hitro letalo, zato sem si omislil da bi na oddajnik namontiral kamerco, da bi snemala FrSky displej in kasneje po posnetkih videl max hitrost.
Samo voice še manjka sistemu, slušalko in lepo poslušaš ne rabiš nič gledat na lcd.... :D
MKM
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Vsaj kakor jaz vem rabiš za prikaz višine priklopit še vario
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Primož1 napisal/-a:Danes, končno spravil vse drobovje v funjeta.
Sedaj, ko sem dobil pravi sprejemnik kateri ima digitalni vhod za gps modul vse deluje normalno.
Edino kar me še zanima je ali bi moral delovati prikaz višine z gps modulom ali je za to potrebno kupiti dodatno variometer?
Tudi modul za merjenje napetosti na celicah deluje vredu, me pa zanima ali ima še kdo ta modul in če je kje mogoče nastaviti, da ko pade napetost pod določeno vrednost, da bi se oglasil kakšen alarm.
Konec tedna bom vse skupaj stestiral v zraku, da vidim koliko zadeva piči, samo je mal nerodno gledat na monitor in letet hitro letalo, zato sem si omislil da bi na oddajnik namontiral kamerco, da bi snemala FrSky displej in kasneje po posnetkih videl max hitrost.
Vendarle eden, ki je nazorno in iz izkušenj nakazal uporabnost in praktičnost telemetrije v realnem letenju... s kamerco :-k
Lep dan Franc
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Re: FrSky 2.4GHz Telemetry

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Glede na to, da je komunikacijski protokol odprt in dokumentiran (nekako) bi mogoče lahko nekdo spisal nek software za računalnik. Nekateri boste takoj rekli, da računalnik ni praktična rešitev, kar priznam da res ni najbolj praktično razen z uporabo brezžične povezave (bluetooth ipd.) ali pa nekega "Serial Logerja" kot npr tale: http://www.sparkfun.com/products/9530
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Odgovori

Vrni se na RV naprave