Dvomotorni el. model

Baza informacij o motorjih, krmilnikih, prenosih, propelerjih v modelih letal

Moderator: Pisaneli

crom
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 12 Nov 2006, 19:25
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a crom »

Sem ugotovil da krtačniki niso zame. Sedaj pa me zanima kako zvežem dva brezkrtačnika in kakšne krmilnike naj gledam.

Motorja bi pa bila ali welgard WA28-20-06 ali pa welgard WA41-20-07.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Poglej na stran številka 2. te teme.
lp Melly
crom
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 12 Nov 2006, 19:25
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a crom »

Ja to ste že napisal, da se veže krmilnik na vsak motorček posebej. Ampak a je slučajno možno da bi dva brezkrtačnika zvezal na en krmilnik?
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

crom napisal/-a:Ja to ste že napisal, da se veže krmilnik na vsak motorček posebej. Ampak a je slučajno možno da bi dva brezkrtačnika zvezal na en krmilnik?
Ne.
lp Melly
crom
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 12 Nov 2006, 19:25
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a crom »

A potem moraš z baterije na vsak krmilnik potegnit posebej + in -? In to nič ne moti sprejemnika, ki bo imel dvojno napajanje?

A se komu približno sanja kakšna funkcija je to na oddajnniku (multiplex cockpit mm), da gas zmiksaš na dva kanala (kar pride vsak krmilnik posebej vključen v sprejemnik).
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Če imaš V2 verzijo, potem imaš opcijo elektronskega Y kabla. Pri navadni V1 pa ga izvedeš s Y kablom, ki ga lahko kupiš ali pa sam narediš, edino žici od plusa ne veži skupaj, ampak uporabi ločeno napajanje servomehanizmov in sprejemnika. Za napajanje sprejemnika lahko uporabiš posebej paket 4,8V, samo moraš v tem primeru samo mase skupaj zvezati.
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Potrebujem pomoč, ker dvomotornega pogona še nikoli nisem imel. Pač nisem električar.

Moj setup bi sestavljala dva enaka motorja, dva enaka krmilnika in dva enaka paketa akumulatorjev.
Krmilnika bi bila na ločenih kanalih, da bi vsak motor lahko ločeno upravljal. Z ustreznimi miksi na oddajniku bi mi motorja pomagala pri zavojih.
Moj model bo tehtal pod 100 gramov, ker so vse komponente ekstremno lahke. Akumulatorja sta 1LiPo 100mAh 20C in eden je premalo močan, da bi vrtel dva motorja.

V shemi je en od obeh krmilnikom s sprejemnikom povezan le z dvema žicama (- in p), plus pa bi odstranil kot je v tem postu predlagal Boeing.



Preden vzamem spajkalnik v roke, bi vas vprašal, ali mi bo shema na sliki funkcionirala?



lp

Andrej
Priponke
IMG_0001.jpg
IMG_0001.jpg (53.75 KiB) Pogledano 3901 krat
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Točno tako imam jaz zvezano in stvar definitivno leti. No edino jaz imam samo eno baterijo, samo to nima tle nobene veze.

Pa pravilno imaš napajanje BEC samo preko enega reglerja, sicer ne bo dobro za tvoj sprejemnik.

Se bom sedaj začel hecat in zmixat različne obrate motorje v kombinaciji z zavijanjem.

Tomaž
Uporabniški avatar
rok0191
Razpravljalec
Prispevkov: 187
Pridružen: 11 Maj 2008, 12:27
Kraj: Radomlje

Odgovor Napisal/-a rok0191 »

Zakaj se pa odstrani + na prvem reglerju? A zato da nima sprejemnik dvojnega BEC napajanja?
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

ja bi tudi mene to zanimalo :roll:

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Če bi bili obe bateriji na mikrovolt enako napolnjeni in bi bec-a v obeh reglerjih delovala na mikrovolt enako, potem bi to šlo.
Ker tega ni, pride do razlike v napajalni napetosti, močnih tokov iz enega reglerja v drugega in posledično dima.
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Jaz imam oba motorja na eni bateriji, ampak zanimivo, ko je baterija povsem prazna, se oba motorja ne vrtita enako hitro. Sumim, da je to zaradi razlik v motorju. čeprav sta oba enakega tipa kupljena v eni pošljki.
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Še malenkost - Andrej, jaz bi bateriji vezal v 2P, pa potem z "Y kablom" vzporedno gor priklopil oba reglerja - s tem se izogneš razlikam pri vleku v primeru, da je en paket malenkost slabši oz. manj napolnjen.

Če pa nameravaš imeti akkuje v motornih gondolah, ta opcija seveda odpade.
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Jaz bi tudi povezal akuja, je precej manjša možnost nesimetričnosti.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Nočem nabijat postov, pa vendarle - motorja se bosta, predvidevam, sukala kontra ?
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Boeing napisal/-a:Nočem nabijat postov, pa vendarle - motorja se bosta, predvidevam, sukala kontra ?
Točno to sem želel povdariti tudi sam, predvsem, ker je slika kazala ravno obratno.

Me pa hkrati zanima, ali je bolje, da se sučeta propelerja "navzven" ali "navznoter"?

Jan
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Motorja se morata sukati tako, da propeler "meče travo stran od trupa"

Kar pomeni, levi motor se suče v desno (kot pri enomotorcih), desni pa v levo.
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Hvala za nasvete.
Jih bom upošteval in napravil en 2p paket, potem pa preko Y kabka napajal oba reglerja.

Motorja se bosta morala žal vrteti v isto smer, ker imam samo desno sučne propelerje. Ne vem, če se leve sploh dobi v tej mini dimenziji.

Še slikca.
Od opreme na sliki manjkata še dva servo motorja, sprejemnik, 2 LiPo celici in nekaj krmilnih vzvodov. Skup naj ne bi šlo preko 70 gramov.

lep dan

Andrej
Priponke
IMGP0255_800.jpg
IMGP0255_800.jpg (170.26 KiB) Pogledano 3900 krat
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Ne vidim razloga, kaj bi bilo slabše, če se oba motorja vrtita v isto smer. Važen da se vrtita.
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

tomazcc napisal/-a:Ne vidim razloga, kaj bi bilo slabše, če se oba motorja vrtita v isto smer. Važen da se vrtita.
Ni čisto tako. Propeler in motor ustvarjata vrtilne momente, ki letalo vlečejo iz smeri. Če se pri dvomotornem letalu vsak motor vrti v svojo smer, potem se vrtilni momenti medsebojno izničijo.
To je dobro, ampak če se ne da, se pač ne da.
Bom pač uporabil drug recept - levi motor bo v desno zamaknjen za kakšno stopinjo, desni pa za tri ali štiri.

lp
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Andrej,

kaj pa če bi sam izdelal propelerja? Menim, da zate to ne bi smel biti problem! Vrtljaji niso visoki tako, da tudi velike nevarnosti za okolico ni.

Miloš
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Ti propelerji na videz ne delujejo nevem kako velik podvig v aerodinamiki. A ne bi bilo vseeno, če bi enega le "obrnil" (tako, da bi sprednji del gledal nazaj)?

Jan
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Intruder napisal/-a:Ti propelerji na videz ne delujejo nevem kako velik podvig v aerodinamiki. A ne bi bilo vseeno, če bi enega le "obrnil" (tako, da bi sprednji del gledal nazaj)?
Ali to predlagaš za hec? =D>
Drugače pa: #-o
Če propeler obrneš, piha v isto smer, ravno tako, kot če obrneš gumo na avtu! Kadar daš v prvo, gre naprej in pika.

Mipo
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

živjo Miloš in Jan,

O doma izdelanih propelerjih nisem razmišljal.
Bi bil izziv - ampak mogoče kdaj drugič....
Kupljeni je GWS EP3X2 in skupaj z motorjem tehta okrog 2 grama.

Model bi uporabljal za vožnjo po domačem dvorišču kjer ni prav dosti prostora. Pričakujem, da bo kljub razmerju vlek/teža okrog 1, letel prijazno in počasi - stavim na majhno težo. Če se ne bo obneslo, bom razmišljal o modifikacijah.

lp
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Ko si omenil dvomotorca, sem imel v mislih nekaj nad metrom in pol razpona... za tega majhnega pikeca je pa res popolnoma vseeno, a se motorja vrtita kontra ali ne.

Svoje čase sem nekaj študiral o twinstar-ju II, z dvema kitajčkoma in kontra propi - našel super kombinacijo za 8x4 prop, čisto tako, za eksperimentiranje. Zaenkrat ideja še miruje :)
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Odgovori

Vrni se na Elektropogon