Highlight SAL(Radina1) in Radina 2

Modeli jadralnih letal z metom iz roke

Moderator: samo3d

Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Highlight SAL(Radina1) in Radina 2

Odgovor Napisal/-a CINX »

Ped kratkim sem se odločil, da nabavim novi sal. Krivdo z lahkoto pripišem Roku in Samu, ter našim večkratnim sestankom ob pivu v Celju. Scena v tej kategoriji je sila zanimiva, še kako živa in sledil je nakup modela.
Zakaj nakup ravno tega modela????? Odgovor: Kvaliteten izdelek za nizko ceno (36.000sit).
Model je resnično lepo izdelan, repi so sorazmerno lahki (14g) in trdno grajeni za to težo. Trup je funkcijonalno narejen in vanj lahko brez večjih problemov pospraviš vse štiri rudarce sprejemnik in baterije. Sam sem se odločil za to varijanto vgradnje rudarc.
No ja še "najvažnejše???" za modele te kategorije in sicer teža. Moj model je pred sestavljanjem tehtal celih 176g, kar kaže, da bo končna teža nekje okoli 285g do 300g.

Pomankljivosti: Glede izdelave same jih ni!!! Me je pa motilo, da v kompletu ni priloženo par stvari za katere bi pričakoval, da bojo zraven neglede na ceno in sicer:
1. Vijak z katerim pritrdiš krilo
2. Štift za pritrditev krila na sprednjem koncu
3. Mizica za pritrditev višinskega krmila
4. Ročica, ki jo pritrdiš v konec krila za met

Tolk za enkrat. Upam, da bo zadevica kmalu v zraku, takrat pa še kakšna ocena o samem letenju z tem modelom.
Priponke
Repi. Lepo, trdno in lahko (14g)!!!
Repi. Lepo, trdno in lahko (14g)!!!
3.JPG (30.84 KiB) Pogledano 12050 krat
2.JPG
2.JPG (32.92 KiB) Pogledano 12050 krat
1.JPG
1.JPG (31.31 KiB) Pogledano 12050 krat
Zadnjič spremenil CINX, dne 22 Jun 2007, 14:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

=D>

Še en link
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ovo će da leti !! :wink: :D
Uporabniški avatar
nero5
Razpravljalec
Prispevkov: 167
Pridružen: 20 Jul 2006, 11:14

Odgovor Napisal/-a nero5 »

mene zanima cena modela in če zraven dodaš servote :roll:
Uporabniški avatar
nero5
Razpravljalec
Prispevkov: 167
Pridružen: 20 Jul 2006, 11:14

Odgovor Napisal/-a nero5 »

sory nisem vsega prebral in nisem vedel če prodajaš zadevo in bi te prosil če mi pošlješ link kje si ga kupil :oops:
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Jez sem ga kupil v trgovini Modelar Stjepan Količ. Tel.:07/496 20 72 ima najbolj ugodno ceno in pošlje ti ga na dom :wink:

Sem pa pred dvema dnevoma dobil še servomehanizme in baterije. Ugradil bom 3 Protehe 1062 in enega Grapnerjevega digitalčka je bil lih pr roki :lol: Sprejemnik je bil tud na lagarju Šulce alfa 835.
Drug teden nameravam bit leteč, pol pa gasa.
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Nč GASA mogu si ga boš metat :lol:
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

No danes sem se lotil ugradnje servomehanizmov, ojačal sem tudi smerno in višinsko krmilo z 25g tkanino :lol:
Priponke
3.JPG
3.JPG (61.19 KiB) Pogledano 11482 krat
2.JPG
2.JPG (53.32 KiB) Pogledano 11482 krat
mizica za servomehanizme je vlepljena
mizica za servomehanizme je vlepljena
1.JPG (62.5 KiB) Pogledano 11482 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

:lol:
Priponke
da bi se vse lepo izšlo in da bi težišče že z celicami prestavil, kar seda naprej smo celice takole zlotal!!!
da bi se vse lepo izšlo in da bi težišče že z celicami prestavil, kar seda naprej smo celice takole zlotal!!!
5.JPG (52.29 KiB) Pogledano 11482 krat
Postavitev baterij, sprejemnika in servomehanizmov
Postavitev baterij, sprejemnika in servomehanizmov
4.JPG (62.71 KiB) Pogledano 11482 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

No salček je gotov, skoraj, napeljat morem samo še štrikce. Kot kaže ne bo treba v nos dajat nič svinca [-o< saj je težišče na 7cm, moral bi biti pa na 7,3cm se pravi, da je še malo naprej.
No, ker me je zanimalo, kako smo pršli skoz z težo je zadevica šla takoj na vago :lol: Trenutna teža modela je 261g če prištejem še vrvice in en konektorček verjetno ne bom veliko zgrešil, če napovem težo okoli 263g do 264g.

Ä�uniorju in Roku B. se morem zahvalit za zelo koristen nasvet, da naj skrajšam palico zaradi težiča, češ, da bi lahko imel probleme. To sem tudi storil in izšlo se je kot ata na mama. Palčka je bila skrajšana za 7,5cm!!!!!
Kakšen gramček so verjetno prispevale še pravilno zlotane batreije.

Slikce bom prilepil zvečer!!!
Uporabniški avatar
MATJAŽ
Freak
Prispevkov: 879
Pridružen: 19 Sep 2005, 20:16
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a MATJAŽ »

SUPER ČINKS

dej mi povej na kok % boš imel težišče :wink: -če ti ni odveč


lp
modelarstvo je ta bol':D/
keskopesko
Razpravljalec
Prispevkov: 176
Pridružen: 30 Maj 2006, 14:16

Trup

Odgovor Napisal/-a keskopesko »

Takega SALa imam nekaj mesecev in sem kar zadovoljen.
Za jadrat je primerljiv z ostalimi, mi gre pa nekaj metrov nižje pri metu kot kolegom. No morda ni model kriv ;)

Priporočal pa bi ti mizico od servotov podaljšano čisto v nos modela - večja trdnost modela, ki ti bo zelo prav prišla.

lp
Aleš
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

MATJAŽ napisal/-a:SUPER ČINKS

dej mi povej na kok % boš imel težišče :wink: -če ti ni odveč


lp
Priponke
radina_dlg_cg.jpg
radina_dlg_cg.jpg (18.83 KiB) Pogledano 6759 krat
keskopesko
Razpravljalec
Prispevkov: 176
Pridružen: 30 Maj 2006, 14:16

še slikca

Odgovor Napisal/-a keskopesko »

lp
Aleš
Priponke
sal_kabina.jpg
sal_kabina.jpg (94.94 KiB) Pogledano 6750 krat
Uporabniški avatar
MATJAŽ
Freak
Prispevkov: 879
Pridružen: 19 Sep 2005, 20:16
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a MATJAŽ »

hvala za odgovor

jaz imam pri svojem salu na 50 % in prav fino leti
modelarstvo je ta bol':D/
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Odgovor Napisal/-a belovic »

Chinks napisal/-a: Ä�uniorju in Roku B. se morem zahvalit za zelo koristen nasvet, da naj skrajšam palico zaradi težiča, češ, da bi lahko imel probleme. To sem tudi storil in izšlo se je kot ata na mama.
pri tejle modifikaciji se ti lahko pojavijo tezave s stabilnostjo modela, se posebej pri turbolentnem vremenu... #-o
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Danes sem v večernih urah Salčka toliko zrihtal, da sem ga lahko parkrat vrgu :lol:
Prvi utis pa presenetljiv, zadevica leti super. Moram naštimat še flap, počakat na pravo vreme in gasa.
Teža se je ustavila na 267g-ih kar je odlično, glede na to, kaj sem vidu po internetu, da se sicer teža teh modelov giblje okoli 295 do 315g!!!
Tolk zaenkrat, bomo pa še kej napisal o letenju z tem modelom in prilepl kakšno slikco, iz terena!!!!

P.S.: Vsakemu, ki se bo odločil za ta model bi priporočil naj celice zlota na isti način kot sem jih jez. V nosu ni tud grama svinca, težišče pa je ravno pravo!!!!!!

:mahaj:
Zadnjič spremenil CINX, dne 05 Avg 2006, 11:09, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Ker sem dubu kar nekaj vprašanj na mejl, bom odgovore objavil in zraven prilepil slikce.
Priponke
0.6 mm jekleni žički kateri poganjata alerona. Lepo je vidno, da sta žički obrnjeni navzven, zaradi tega se ne iztakneta iz luknje mahca.<br />Palico sem nakoncu povil z rovingom in jo prepojil z epoksi smolo, da nebi prišlo do vzdolžnega loma palice.
0.6 mm jekleni žički kateri poganjata alerona. Lepo je vidno, da sta žički obrnjeni navzven, zaradi tega se ne iztakneta iz luknje mahca.
Palico sem nakoncu povil z rovingom in jo prepojil z epoksi smolo, da nebi prišlo do vzdolžnega loma palice.
3.JPG (35.78 KiB) Pogledano 6461 krat
Vrvici kateri poganjata višinsko krmilo.
Vrvici kateri poganjata višinsko krmilo.
2.JPG (30.97 KiB) Pogledano 6461 krat
Vrvice so privezane na mahec, speljane skozi luknjo, speljane so skozi palčko na ročico sevomotorja, nazaj skozi palčko na drugo stran smernega krmila in privezane na mahec.
Vrvice so privezane na mahec, speljane skozi luknjo, speljane so skozi palčko na ročico sevomotorja, nazaj skozi palčko na drugo stran smernega krmila in privezane na mahec.
1.JPG (23.52 KiB) Pogledano 6461 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Postavitev servomehanizmov, sprejemnika in celic!
Priponke
Sprejemnik zavit v peno in celice. Malo več teže kot je bilo predvideno, sem pridobil, ker je bilo potrebno podaljšati kable za 4cm, dodal pa sem tudi konektor!!!
Sprejemnik zavit v peno in celice. Malo več teže kot je bilo predvideno, sem pridobil, ker je bilo potrebno podaljšati kable za 4cm, dodal pa sem tudi konektor!!!
6.JPG (43.88 KiB) Pogledano 6451 krat
Zleve proti desni: servo za smer, servo za višino in  serva, katera poganjata alerona. Iz slike se sicer nevidi dobro vendar je servo za višini postavljen za 4mm višje kot servo za smer. Vrvice, tako ne bojo drgnile ena ob drugo.
Zleve proti desni: servo za smer, servo za višino in serva, katera poganjata alerona. Iz slike se sicer nevidi dobro vendar je servo za višini postavljen za 4mm višje kot servo za smer. Vrvice, tako ne bojo drgnile ena ob drugo.
5.JPG (33.14 KiB) Pogledano 6451 krat
Postavitev servomehanizmov, sprejemnika in celic!
Postavitev servomehanizmov, sprejemnika in celic!
4.JPG (41.89 KiB) Pogledano 6451 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Antena, štift za met in kit komplet :lol:
Priponke
Kit komplet!!!
Kit komplet!!!
9.JPG (26.99 KiB) Pogledano 7341 krat
Štift za met in ojačitev. Z krogom je označena 80g steklenka, puščica pa kaže nanos mikrobalonov zmešanih z epoksi smolo. Na spodnji strani krila je narejeno po istem postopku.
Štift za met in ojačitev. Z krogom je označena 80g steklenka, puščica pa kaže nanos mikrobalonov zmešanih z epoksi smolo. Na spodnji strani krila je narejeno po istem postopku.
8.JPG (31.96 KiB) Pogledano 7341 krat
Za anteno je bilo potrebno izvrtat luknjico, da pa zaščito antene nebi preglodalo je potrebno dati na anteno bužirko.
Za anteno je bilo potrebno izvrtat luknjico, da pa zaščito antene nebi preglodalo je potrebno dati na anteno bužirko.
7.JPG (31.39 KiB) Pogledano 7341 krat
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Še teža :lol:

267g :wink:
Priponke
10.JPG
10.JPG (21.14 KiB) Pogledano 7331 krat
Uporabniški avatar
�unijor
Razpravljalec
Prispevkov: 195
Pridružen: 11 Dec 2004, 21:11

Odgovor Napisal/-a Ä�unijor »

Ma je ljep ku... :evilfly:
Ampak s palčka b' se pa l'hk b'l putrudu.
Primož PETERNEL
Never underestimate the power of stupid people in very large groups
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Sem ravno iz letanja in hvala bogu je ostalo vse celo [-o< Crknil mi je popolnoma nov servo za aleron, ko sem ga pošlatal je bil vroč ko pras... Že ko sem rihtal nastavitve se mi je zdelo, da se malo preveč greje, in šu je rakom žvižgat :-?
Drugače pa zadeva leti fantastično, po telih prvih utisih. Že po prvem metu sem bil v zraku okoli pet šest minut. Zadevica pobira, da je kaj :lol: Očitno se tistih 30g res pozna.
No dej bo pa treba še na reklamacijo serva :-?

Kakšne mate sicer izkušnje z servoti PROTECH B1062????
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Kakšne imate sicer izkušnje z servoti PROTECH B1062????
Odgovori

Vrni se na HLG/SAL/DLG modeli