Colibri MB2, 1/3 scale

... pogovori radijsko vodenih pomanjšanih različicah pravih letal

Moderatorji: Pisaneli, igi

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Seveda komaj čakam, kako bo izgledalo ko bo gotovo!
Priponke
Tako! Vse imam pripravljeno! Sem na kaj pozabil? Mislim, da ne....
Tako! Vse imam pripravljeno! Sem na kaj pozabil? Mislim, da ne....
instr-5.jpg (50.11 KiB) Pogledano 7861 krat
Najmanjše vijake, ki sem jih imel pri roki, sem "postružil" s pomočjo vrtalnega stroja in fine pile na malo dimenzijo glave.
Najmanjše vijake, ki sem jih imel pri roki, sem "postružil" s pomočjo vrtalnega stroja in fine pile na malo dimenzijo glave.
instr-4.jpg (30.18 KiB) Pogledano 7861 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 02 Jul 2006, 18:03, skupaj popravljeno 2 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tole je bila pa prava relaksacija! Pa na koncu koncev niti ne izgleda tako slabo.

Mislim, da bo v modelu kar pritegnilo pozornost.

LP Mitja
Priponke
Nato pa sem preizkusil, kako izgleda v modelu....zadovoljen!
Nato pa sem preizkusil, kako izgleda v modelu....zadovoljen!
poizkusno v modelu.jpg (60.78 KiB) Pogledano 7781 krat
Potem sem nalepil še instrumente, ter mimogrede naredil še eno stikalo.
Potem sem nalepil še instrumente, ter mimogrede naredil še eno stikalo.
fertik.jpg (49.55 KiB) Pogledano 7781 krat
Najprej sem naredil luknje za vijake, ter jih nato prilepil vanje.
Najprej sem naredil luknje za vijake, ter jih nato prilepil vanje.
fake bolts.jpg (38.13 KiB) Pogledano 7781 krat
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Bravo. =D>

To je dokaz spretnosti in iznajdljivosti modelarjev, ki iz domace krame naredijo skoraj cudeze. Cestitke.

lp
Bostjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Skipper napisal/-a:Bravo. =D>
To je dokaz spretnosti in iznajdljivosti modelarjev, ki iz domace krame naredijo skoraj cudeze. Cestitke.
lp
Bostjan
Hvala!
:oops:

Ja, jaz le malokaj zavržem...in se mi drobnarije nabirajo po raznoraznih škatlah in čakajo na "svojih pet minut slave".

Če ste opazili, imata kompas in obratomer, manjši premer instrumenta.
Ravno prav mi je prišla plastična posodica od šobe za peč centralne kurjave, ker je imel njen pokrovček ustrezen premer.

Stikalo sem pa naredil iz kosa aluminijaste blok zakovice, v katero sem vstavil jekleno žičko, na katero sem nataknil kos črne izolacije od el. žice.

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Za hec, sem postavil skupaj prave letalske instrumente in mojo maketo....
Priponke
primerjava velikosti.jpg
primerjava velikosti.jpg (65.55 KiB) Pogledano 7699 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Izdelavo instrumentov je prikazal tudi Peroo
viewtopic.php?t=3343&postdays=0&postorder=asc&start=130
vendar sem jih jaz naredil malce dugače, ker sem se izognil izdelavi odprtin za instrumente v aramturni plošči, pa tudi same instrumente sem nekoliko poenostavil, ter jih vgradil samo s prednje strani plošče.


Danes mi je kolega omenil, da sem se po nepotrebnem mučil s struženjem vijakov, kajti v starih CD pogonih se menda najde malo morje čisto drobcenih vijakov. Sem takoj pobrskal med svojo kramo, in seveda našel nekaj sestavnih delov starih CD romov. Takoj sem našel najmanj dva primerna vijaka.
No, dobro da vem, bom razdrl še en CD, ko se bom lotil kabine lovca za WW I. Combat model.
Priponke
Vijak na skrajni desni je iz CD pogona! Ravno pravšnji! Hmm, najti jih moram še  15.
Vijak na skrajni desni je iz CD pogona! Ravno pravšnji! Hmm, najti jih moram še 15.
vijak iz CD pogona.jpg (50.89 KiB) Pogledano 6452 krat
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Vprasaj v kaksnem racunalniskem servisu mogoce ti bojo lahko pomagali glede vijakov...
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

@Ultralajt, 8) =D> =D> =D>
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Ultra dobro izgleda tole, svaka čast.

Glede šraufov, sicer ne vem kake velikosti točno rabiš, a bi bili od audio kaset preveliki?


Ico
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Kaj pa tale varianta :-k :

Vzameš plastično (aluminijasto) palčko, ki ima premer enak željeni glavi vijaka. Z tanko žagico zažagaš utor, nato pa odžagaš na potrebno višino glave vijaka. Tako glavico pobarvaš s srebrno barvo (Alu ni treba) in prilepiš kamor je treba.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala za ideje in pohvale fantje.
Sem preveril velikost vijakov od kaset, pa so malce preveliki.
Tudi ideja o izdelavi glavic vijakov iz aluminijaste žice ni slaba...a je le malo preveč utrudljiva za moje slabovidne oči....vijaki so namreč precej drobceni...manj od 2 mm premer glave bi bil v merilu 1:3.33 Če se zmotiš četrt milimetra, se to zelo opazi.

Bom zaenkrat kar ostal na trenutni izvedbi, vijake od CD pogonov pa bom shranjeval, da jih uporabim še na kaki drugi maketi. Meseršmit še čaka zadaj!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes sem na nos modela poizkusno "obesil" motor, (ne komentirajte, kam cilja motor in da je en krak elise zlomljen :wink: ) ter v prostor za gorivo dal eno piksno, da sem simuliral gorivo. Mislim, da ne bo treba dajati nobenih dodatnih obtežitev v nos. To je zelo v redu!

Danes sem naredil pritrditev servomotorja za nagib (11 kilski) v krilo, ter se malo pozabaval z osnovo za sedež iz neke lahke pvc penaste mase.
Sedaj moram najti ustrezno blago, s katerim bom sedeže tapeciral. Na prevleke bom s šivalnim strojem zašil nekaj vzorcev s kontrastno barvo sukanca...
:D :D sem videl na Discovery kanalu, kako delajo zice za Hot Rode...pa če oni zmorejo, zakaj ne bi zmogel še jaz :D :D
Priponke
prvo grobo preverjanje težišča.jpg
prvo grobo preverjanje težišča.jpg (73.1 KiB) Pogledano 6641 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Spet sem se malo oddaljil od tišlarije, ter vzel v roke pilo.

Razmišljam, da bo bolje narediti močan okvir kabine, zato sem se odločil, da namesto balze vzamem tanko aluminijasto cev, ki bo tvorila "okostje" pokrova kabine.

Ker se zna zgoditi, da bodo radovedneži odpirali pokrov kabine na modelu (če bom res opremil notranjost kokpita tako kot planiram) in če ne bo dovolj trdna, jo lahko kak robavs pokvari.

Izdelal sem poizkusni spoj vogala na okvirju kabine, pa se mi zdi, da bo v redu in bom tako izdelal vse štiri vogale.
Priponke
izgleda da bo OK.jpg
izgleda da bo OK.jpg (55.69 KiB) Pogledano 6451 krat
prilagajanje.jpg
prilagajanje.jpg (22.73 KiB) Pogledano 6451 krat
spoj ovirja kabine.jpg
spoj ovirja kabine.jpg (21.48 KiB) Pogledano 6451 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 14 Jul 2006, 11:01, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
breny
Freak
Prispevkov: 474
Pridružen: 29 Avg 2005, 09:06
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a breny »

Odlična ideja za okvir kabine Ultralajt! Čestitke!! Še posebej za spoje! Spoet sem se nekaj novega naučil, pa čeprav ne spadam ravno med najmlajše, pa tudi za začetnika se že dolgo nimam več. Me pa zanima, ali boš na spojih zalepil z epoxijem, ali morda celo lotaš aluminij!?
LP Brane
35 MHZ, Ch 76
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Naredil sem tesni prileg...pravzaprav tako tesni, da je treba spoj skupaj potisniti z rahlim prepričevanjem s kladivom. V sam spoj pa je pred sestavo nanešen še petminutni epoksi.

Drugače, pa bo sam prerez okvirja pokrova kabine na koncu izgledal nekako tako kot kaže spodnja skica.

Ko bo okvir prilagojen kabini, bom na njegovo zunanjo stran nalepil 4 mm širok trak obojestranskega lepilnega traku.
nato bom preko okvirja namestil prozorni pokrov kabine, ter ga dobro pritisnil ob lepilni trak. Potem bom preko prozorne kabine na istem mestu še zunaj potegnil okoli 8 mm šorok trak obojestranskega lepilnega traku. (na skici je rdeče barve)
Iz zelo tanke lauminijaste pločevine (folija za tiskarski stroj) bom nato izrezal okoli 1 cm širok trak, ki ga bom rahlo zapognil na obeh robovih. Nato bom ta trak nalepil na zunanji samolepilni trak. Ta aluminij bo skril obe plasti lepilnega traku, ter dal lep končni zunanji videz.
Zatem bom na vsake par centimetrov skozi vse skupaj izvrtal male luknjice, v katere bom privil male kniping vijake, ki bodo vse skupaj povezali v celoto in dali kabini bolj realističen izgled.

Na eni strani kabine bom montoral male kovinske tečaje, na drugi strani pa znotraj kabine zapah, skozi katerega se bo lahko prišlo z roko skozi odprto okence na boku pokrova kabine. Okence je podobno kot na jadralnih letalih.

Več slik sledi čez par dni.
Priponke
presek okvirja pokrova kabine.jpg
presek okvirja pokrova kabine.jpg (35.89 KiB) Pogledano 6398 krat
Uporabniški avatar
breny
Freak
Prispevkov: 474
Pridružen: 29 Avg 2005, 09:06
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a breny »

Saj, ravno to sem imel v mislih, ko sem rekel, da je dobra ideja. Uporabo pri izdelavi maket modelov. Saj se je morda tega že kdo pred tabo domislil, nism pa zasledil, da bi objavil...
Vseeno... =D> =D> =D> =D>

LP Brane
35 MHZ, Ch 76
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

SlikaZanimivo!
lp
Sašo
Uporabniški avatar
andrejbu
Tekmovalec
Prispevkov: 385
Pridružen: 30 Sep 2003, 19:45
Kraj: Novo mesto-Otočec

Odgovor Napisal/-a andrejbu »

Si pa mojster,Ultralajt!

Jaz se pa matram z mojim Fokerjem Dr 1.Bom jutri kako fotko pripel,je že proti koncu sestavljanja.

l.p.Andrej
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Niti ne! Moj "standard kakovosti" niha v odvisnosti od mojega razpoloženja, tako da res kakšno vidno kvaliteto le redko dosežem. Večinoma sem (pre)hitro zadovoljen s svojim izdelkom, ker sem še vedno pod vplivom preteklih let, ko sem si govoril: " Kaj se bom matral z detalji, v zraku se itak ne vidijo, če pa sesujem model, bo pa manj srce bolelo!"

Ker pa sedaj vse manj razbijam modele...pravzaprav sem zadnjo totalko naredil pred tremi leti, (tono na enem metru višine) bo treba nekako presedlati na boljšo kvaliteto izdelkov, ker mi sedaj očitno trajajo dlje.
No, ne rečem, tu in tam še zaškriplje kako podvozje na pristanku, ali pa zajamra kak rep, ko se prebijam z modelom skozi vrata... :D

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ker je očitno motor Quadra pri serviserju pognal korenine v pank, bom na model montiral motor Ryobi 31 ccm, bencinar.
Priponke
ryobi.jpg
ryobi.jpg (71.72 KiB) Pogledano 5818 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Dopusta je mimo, zima se vedno hitreje bliža ...

Počasi moram pospraviti delavnico, ter se spraviti k delu.

Bolj za hec, kot zares, sem se včeraj (med pospravljanjem delavnice) poigral s koščkom aluminijaste cevi, ki sem jo našel v smeteh in zelo na hitro je nastala "troblja" za ustje vplinjača. Če mi uspe narediti še prirobnico, se morda tale zadeva znajde trajno na vpinjaču.

Vprašanje!
Ali mora troblja "tesniti" na vplinjač? Pride vmes(pri originalih) kako tesnilo?
Priponke
troblja.jpg
troblja.jpg (26.61 KiB) Pogledano 6919 krat
Uporabniški avatar
Svetelj
Razpravljalec
Prispevkov: 137
Pridružen: 06 Apr 2006, 16:15
Kraj: Šenčur pri Kranju

Odgovor Napisal/-a Svetelj »

oprosti, ker bo tole vprašanje neumno! :oops:

Ali bo troblja trobila ali se temu samo tako reče ker je take oblike. :-?
Modelarstvo je pač drag špas [-X :roll: :lol:

35 Mhz, ch 61, 79
Šenčur
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Svetelj napisal/-a:oprosti, ker bo tole vprašanje neumno! :oops:
Ali bo troblja trobila ali se temu samo tako reče ker je take oblike. :-?
samo take oblike je in sem jo imenoval Troblja, drugače ji pa amerikanci "strokovno" rečejo Velocity stack.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Kakšne posebne potrebe po tesnilu ni 8) trobenta zmanjšuje turbolence, ki sicer nastopajo ob ostrem vogalu pri vstopu zraka v uplinjač, ima pa še eno praktično dobro lastnost, uplinjač manj izpljuva 8)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Odgovori

Vrni se na RV makete letal