Prvi čoln

Vse o modelih čolnov z motorji z notranjim izgorevanjem (FSR-V/H, Offshore,...).

Moderatorji: tornado, fenix

Uporabniški avatar
cosmic
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 17 Maj 2006, 17:20
Kraj: Izola

Prvi čoln

Odgovor Napisal/-a cosmic »

Najprej lep pozdrav vsem modelarjem!

Začel sem se ukvarjati z modelarstvom in sicer s čolni. Nekako sem se odločil za eksplozijkega. Nimam dosti izkušenj, zato sem se po kar nekaj prebranih postih odločil da bi kupil že narejeno lupino, vanjo vgradil motor in vse ostalo.
Všeč mi je H&M no step 3 vanjo pa bi za začetek vgradil tak motor:

http://www.leoengines.com/eng/Products/ ... &CateName=

Imam toliko vprašanj da res ne vem kje začeti:

Najpej o lupini. Kaj pomeni za vozne lastnosti čolna, da je >>no step<<. Baje da težje zglisira?
Je omenjeni motor z površinskim pogonom (tudi H&M) primeren za tak čoln? Bo letel?
Se bi z njim dalo tekmovati? Kje se nabavlja gorivo za čolne?(na kaj sploh gre tak motor?)...

Prosim za kakršnokoli pomoč.

LP
Simon
ZLOBNI JANEZ
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 12 Mar 2006, 18:31

Odgovor Napisal/-a ZLOBNI JANEZ »

Enako kot ti sem tudi sam začetnik, iz lastnih izkušen ti povem da je tak preskok nekam hud. Najprej začni s kakimi počasnejšimi....moje mnenje :wink:
Uporabniški avatar
jozo
Freak
Prispevkov: 492
Pridružen: 06 Mar 2005, 14:22
Kraj: Ig

Re: Prvi čoln

Odgovor Napisal/-a jozo »

cosmic napisal/-a:Najprej lep pozdrav vsem modelarjem!

Začel sem se ukvarjati z modelarstvom in sicer s čolni. Nekako sem se odločil za eksplozijkega. Nimam dosti izkušenj, zato sem se po kar nekaj prebranih postih odločil da bi kupil že narejeno lupino, vanjo vgradil motor in vse ostalo.
Všeč mi je H&M no step 3 vanjo pa bi za začetek vgradil tak motor:

http://www.leoengines.com/eng/Products/ ... &CateName=

Imam toliko vprašanj da res ne vem kje začeti:

Najpej o lupini. Kaj pomeni za vozne lastnosti čolna, da je >>no step<<. Baje da težje zglisira?
Je omenjeni motor z površinskim pogonom (tudi H&M) primeren za tak čoln? Bo letel?
Se bi z njim dalo tekmovati? Kje se nabavlja gorivo za čolne?(na kaj sploh gre tak motor?)...

Prosim za kakršnokoli pomoč.

LP
Simon


no pa da ti pomagam.... :D :D :) :)

1. no step je samo ime za čoln in zato ne zglisira nič slabše...
2. za površinski pogon je uporaben katerikoli čolnarski motor, samo os moraš nastaviti tako da je pol propelerja v vodi in pol nad
3. za tekmovanja ni problem...
4. predlagam ga kupiš raje čoln no step 2, ga opremiš z manjšim motorjem, saj bo to za začetek čisto dovolj...
5. gorivo za čolne------------------------ mibo ali modelarska trgovina


če bi naročal pri hydro marine bi se ti priključil pri nakupu in si lahko deliva poštnino.... dalje po ZS
Lp, Žiga Debevec
Uporabniški avatar
cosmic
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 17 Maj 2006, 17:20
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a cosmic »

Je tak preskok hud zaradi težavnosti izdelave ali hitrosti čolna?

Sem mislil da no-step pomeni da čoln nima stopnic na dnu trupa in zato težje zglisira.

Koliko kanalov more imeti RV naprava za upravljane takega modela.

LP
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

Naprava mora imeti 2 kanala.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Dva kanala sta premalo, saj samo na motorju krmiliš vpinjač z dvema kanaloma in to dodajanje zraka in nastavljanje igle za bogatost mešanice. Ostane pa še smer in še kakšna loputana trupu.
LP Niko
Uporabniški avatar
cosmic
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 17 Maj 2006, 17:20
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a cosmic »

Se mi je zdelo, na tekmi v Kopru v nedeljo sem sicer v drugačnih čolnih videl po 4 servote.

Za pogon bi najraje izbral kaj podobnega arnesonu. Kakšne dimenzije pletenice priporočate? Koliko more biti prop oddaljen od krmnega zrcala? Pri nekaterih čolnih (Lazer 45) sem videl da je prop še za krmilom (gledano s profila) Zakaj?

PS
Kaj je gluhzunder?
Uporabniški avatar
spic
Tekmovalec
Prispevkov: 444
Pridružen: 27 Apr 2005, 19:50
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a spic »

Ciao Simon.
Ti priporočam, da se oglasiš pri meni, da ti predstavim kategorije in klase FSR-Vin O mislim, da boš dobil odgovor na marsikatero vprašanje.
poglej PM
LP
Claudio
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

Zdravo!

Niko: Imam motor, ki nima nastavka za nastavljanje igle za mešanico, to pomeni, da je en kanal za to dovolj. Naslednja stvar je, da ni potrebno, da loputo dviguješ in spuščaš s servotom. Lahko jo nastaviš na roke s poskusi. Tako, da če ne namerava tekmovati, sta dva kanala dovolj. :wink:
Uporabniški avatar
vunek
Tekmovalec
Prispevkov: 266
Pridružen: 12 Jun 2002, 01:00

Odgovor Napisal/-a vunek »

Fenix !

Tvoj motor mogoče res nima igle za nastavljat rezmerja zrak gorivo, lahko tudi, da nima resonančnega izpuha in zato ima tri ali štiri krat manj moči in dvakrat manj obratov v vodi, kot jih imajo motorji za tekmovat.
S takšnim motorjrm lahko voziš čoln v nedeljo popolda na kakšnem pikniku ob vodi, tekovati z njim pa praktično ne moreš.
Kar se tiče loput (flap) se sicer da nastavljati ročno (še najlažje je to storit tistim, ki največ vozijo in tekmujejo po forumu ni internetu) vsi tisti ki imajo pravi čoln, si pa tega skoraj ne morejo privoščiti.

LP Boris
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

fenix napisal/-a:Zdravo!

Niko: Imam motor, ki nima nastavka za nastavljanje igle za mešanico, to pomeni, da je en kanal za to dovolj. Naslednja stvar je, da ni potrebno, da loputo dviguješ in spuščaš s servotom. Lahko jo nastaviš na roke s poskusi. Tako, da če ne namerava tekmovati, sta dva kanala dovolj. :wink:

In to je razlaga moderatorja! [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<


Nič čudnega, da je tako malo modelarjev v tej zvrsti.

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
cosmic
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 17 Maj 2006, 17:20
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a cosmic »

Hm zanimivo. Samo za informacijo: motor ki sem ga mislil kupiti (leo...tajwan...100eur nov) potem verjetno ni motor za tekmovanja?
Kateri bi potem bil, koliko stane in predvsem kje se ga dobi?

Lp
Simon
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Moj namen ni bil razburkati sceno. Z modelarstvom se ukvarjam že kar nekaj časa. Tudi čolne vozim že kar nekaj časa. Začetniška zagnanost je seveda dobrodošla, saj predstavlja osnovo za modelarjenje, vendar pozabljamo, da vse zelo hitre igračke niso tako nedolžna stvar predvsem v neizkušenih rokah, zato mislim, da mora predvsem začetnik imeti raje malo bolj izpopolnjeno varianto čolna, ki bo omogočal posvečanje vožnji ne pa delovanju tehnike. Predvsem pa nekoga, ki mu bo povedal in pokazal kako ta stvar deluje in ga tudi opozoril, kako se z njo varno upravlja. Videl sem že dosti nezgod s čolni, ki niso prijetne za nikogar, še najmanj pa za začetnika.
Zato ti svetujem, da le obiščeš Claudia, ki je mojster kar se čolnov tiče in ti bo znal svetovati in pomagati pri napredovanju v modelarstvu.
LP Niko
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Ja Niko današnja mladina je pač malo drugačna. Vsi bi začeli kar v sredi ali na vrhu.
To sceno je potrebno razburkati in premešati. Potrebuje pa tudi "svežo kri". Ampak ne kar nekaj na pamet in zaradi prebliska. Pri tej stvari te hitro prime in tudi hitro spusti. Žal!!!!!! :x :x

Pri eksplozijskih modelih čolnov je podobno kot pri akrobatskih letalih. Se pač ne da kar iz nule začeti z njimi. No ja lahko, le rezultati bodo porazni.
Tudi na tem področju je potrebno korak za korakom. Prvi je sigurno ogled tekme oz. treninga. Naslednji so pa elektro čolni.
Največkrat pri teh modelih kupiš samo motor s resonanco in vse ostalo moraš izdelati sam. Vibracije in obremenitve niso zanemarljive. Pa težišče, kot osi, prenosi, poskrbeti za nepotopljivost,.........
Brez predznanja o obnašanju modelov čolnov na vodi tu NE GRE!
Voziti tako zverino po vodi v neki varni smeri ni za začetnika. Tudi karkoli se zgodi modelu moraš popraviti sam.
Eksplozijski motor v čolnu je najbolj muhasta stvar v tem hobiju (moje mnenje)Kolikokrat je na delovanje vplivala temperatura vode, svečka, elisa, razdalja resonance, zamašitev hladilnih cevi,........
Tudi za izdelavo moraš poznati kar nekaj osnov o vodetesnosti oz. hidromehaniki. Da o opravljenih generalnih ne govorim. Pol se pa še spomnejo dirk na morju #-o #-o [-o< [-o<
Ni prijetno gledati model čolna ki mu odpovejo komande zaradi vlage. Je res, da ne pade dol tako kot letalo, ampak ko poči ob obalo poškodbe niso zanemarljive. :( :(
Praksa je tudi, da imaš pri tej zvrsti mehanika oz. pomočnika, ki pomaga nasdtaviti motor, lovi model pri pristanku in te opozarja na "ovire" na progi. Ta pomočnik mora tudi imeti vsaj malo pojma o tem.

Zato bi vsem začetnikom svetoval, ne zapravljajte denarja za nakup motorja in opreme, če še niste prej naredili kakega plavajočega modela.
Edina izjema je dober mentor z velikimi izkušnjami in močnimi živci.
Malo si preberite o hitrostih, ki jih dosegajo te modeli. Da se razumemo o čem govorim.
Po forumu se bo težko podajalo nasvete o gradnji takega modela. Zato prekaljeni modelarji ne želijo brez ciljno izgubljati čas.

Niko, velikokrat sem se spraševal kje je končal Silak s 11ccm Piccom. Te pa je vsaj zastrupil!

LP

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
cosmic
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 17 Maj 2006, 17:20
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a cosmic »

Kladu napisal/-a:
Ja Niko današnja mladina je ...

Pri tej stvari te hitro prime in tudi hitro spusti. Žal!!!!!! :x :x

rezultati bodo porazni...

Voziti tako zverino po vodi v neki varni smeri ni za začetnika...
#-o #-o [-o< [-o<

Zato bi vsem začetnikom svetoval, ne zapravljajte denarja za nakup motorja in opreme..

prekaljeni modelarji ne želijo brez ciljno izgubljati čas..

LP

Tomaž
:o Hvala za vzpodbudne besede. S takimi nasveti si bo začetnik gotovo pomagal.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Očitno si zavzel vlogo užaljenega in zagrenjenega "začetnika", ki mu izkušenejši ne pustijo blizu. Če to misliš, potem se motiš.
Svetovali smo ti obisk modelarja, ki ima take modele, pa ti očitno pač ni do tega, vsaj omeniš ne, kaj si videl in kaj si se dogovoril. Med tem časom smo imeli tekmo v Kopru, pa te tudi ni bilo opaziti - vsaj jaz te nisem, tako da je vprašanje, zakaj sploh hočeš svetovanje, če delaš naprej po svoje.
Seveda imaš vso pravico do tega, le da potem ne prosi pomoči, če ravnaš tako ali tako po svoje.
LP Niko
Uporabniški avatar
cosmic
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 17 Maj 2006, 17:20
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a cosmic »

Tekmo v Kopru sem si ogledal, tudi nasvet o obisku Claudia sem upošteval. Vendar se mi zdi, da neko strašenje in nasveti v stilu: ko smo bili maldi,... in ne kupuj tako velikega čolna,...ne koristijo nič.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

cosmic napisal/-a: Vendar se mi zdi, da neko strašenje in nasveti v stilu: ko smo bili maldi,... in ne kupuj tako velikega čolna,...ne koristijo nič.

Kako smo užaljeni! To sploh ni bil moj namen.
Narediti model na motorni pogon ni tako enostavno pa tudi, če visiš na forumu 24 ur na dan. Brez izkušenj bo to zelo teško.
Lahko se pa učiš na svojih napakah oz. kupiš že narejen model.

V vsej moji modelarski karieri ne poznam primera oz. modela, da bi kot popolni začetnik naredil model tekmovalnega čolna (brez mentorja) in uspel voziti čoln eno sezono.
Morda boš pa ti prvi! =D> =D> =D> Izjeme pač potrjujejo pravilo.

Le na forumu boš teško našel izkušenega modelarja, ki ima dosti časa in živcev, da bo pisal odgovore na začetniška vprašanja.


Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
kle_en
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 24 Okt 2006, 16:11
Kraj: primorska

Odgovor Napisal/-a kle_en »

zdravo
kaj mi priporocate pri gradnji in opremi colna
to ne bi bil moj prvi coln
bil bi prvi eksplozijski
kaksen model mi priporocate pri gradnji kar se tice nacrta materialov, kam po nacrte. in oprema srednjega cenovnega razreda
lp
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

kle_en napisal/-a:zdravo
kaj mi priporocate pri gradnji in opremi colna
to ne bi bil moj prvi coln
bil bi prvi eksplozijski
kaksen model mi priporocate pri gradnji kar se tice nacrta materialov, kam po nacrte. in oprema srednjega cenovnega razreda
lp
Kot moderator sem dolžan ohranjati red in materni jezik na javnem kraju :lol: , zato bom poskusil sporočilo kolikor toliko urediti! :wink:

Zdravo!

Kaj mi priporočate pri gradnji in opremi čolna? (KAKŠNEGA ČOLNA? )
To ne bi bil moj prvi čoln, pač pa bi bil moj prvi eksplozijski čoln.

Ostalega dela ne razumem :o :lol:
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

kle_en napisal/-a:kaksen model mi priporocate pri gradnji kar se tice nacrta materialov, kam po nacrte. in oprema srednjega cenovnega razreda
lp
Najprej si vzami 2-3 dni časa in lepo v miru preberi forum. :praskam:
O takšnih začetkih kot ja tvoj smo že veliiiiiiiiko pisali. Pa kar počasi zima bo dolga, vse boš uspel urediti do pomladi. :wink:

Ne vzame mojega posta kot zlonamernega, ampak kot dobronamernega. :wink:
Lp Rado
Uporabniški avatar
kle_en
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 24 Okt 2006, 16:11
Kraj: primorska

Odgovor Napisal/-a kle_en »

pozdravljeni
kaj mi priporocate pri gradnji eksplozijskega colna in opremi colna
to bi bil moj prvi eksplozijski coln. naredil sem ze en coln kategorije MČ2 in enega kategorije mono(pogon ima speed 600 ampak nisem siguren da je to kategorija mono)
kaksen model mi priporocate pri gradnji kar se tice nacrta, materialov, in pogona srednjega cenovnega razreda.
Uporabniški avatar
kle_en
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 24 Okt 2006, 16:11
Kraj: primorska

Odgovor Napisal/-a kle_en »

ce pa vam tezim se ne morem pomagati.to pac sem!!!!
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

Saj ne gre za teženje, gre za to ali si pripravljen poslušati nasvete ali boš trmoglavil.
Lp Rado
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

kle_en napisal/-a:ce pa vam tezim se ne morem pomagati.to pac sem!!!!
Novim članom foruma je dano malo tolerance glede pisanja, ampak to je pa že preveč. Prosim, da pišeš vsaj nekaj podobnega slovenščini! :wink:
Odgovori

Vrni se na Eksplozijski