Guma za F3J?

Visokozmogljivi tekmovalni modeli jadralnih letal

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Guma za F3J?

Odgovor Napisal/-a belovic »

Doma imam cca. 50 metrov gume fi 7mm in me zanima ali ima kdo od vas kaj izkusenj oz. je videl kako se startajo F3J modeli s pomocjo gume?

Koliksna bi morala biti dolzina (presek) gume, laksa in ali je treba uporabljat padalo pri obrocku, da bi lahko dosegel neko solidno visino cca. 100 m z cca. 1900gr. tezkim modelom?

brskal sem malo po strani kjer bi lahko nasel nekaj koristnih informacij a mi nazalost ne dela link na "hochstart/rubber": www.emc-vega.de :cry:

za kakrsnokoli informacijo se vnaprej zahvaljujem... lp,ivica
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Našel sem tale tekst:

EMC-Megarubber
F3B 4,8/11,2 mm
FĂĽr Flugmodelle von 1500 bis ca. 4000 g
Max. nutzbare Dehnung: ca. 600 %
Kräfte ca. 11,1/13,6/16,0 kg bei 300/400/500% Dehnung
Der Startzug sollte ca. das 3-5 fache Modellgewicht sein.
FĂĽr Impeller sollte es mindestens das 5-fache sein.
Beim Bungeestart darf auch das 10 fache gewählt werden, wenn
das Modell dafĂĽr statisch ausgelegt ist.
Befestigungshinweise umseitig.
Der Bodenanker muss vor dem ersten Start auf Auszugsicherheit
ĂĽberprĂĽft werden. (Verletzungsgefahr)
Megarubber-Schlauchbefestigung mit VerbinderdĂĽbel
Das SchlauchendstĂĽck von innen sehr gut befeuchten (z.B. mit Speichel). Dann den Schlauch
bis ca. 1 cm vor die Mitte des Kupplungs- oder die Ringschraube des Endverbinders
aufschieben. Dazu spannen Sie bei den Typen Allround, F3B und Bungee den Verbinder mit
der Ringöse in einen Schraubstock und fassen den Schlauch jeweils mit Daumen, Zeige- und
Mittelfinger beider Hände und schieben den Schlauch so auf, daß mit der ersten Hand aufund
der zweiten Hand kräftig nachgeschoben wird. Immer den Schlauch in gestauchtem
Zustand (leicht gewölbt) halten. Dazu notfalls auch vom Verbinderende her nachschieben.
Sollte der Schlauch stocken, notfalls etwas drehen. Nun den letzten Zentimeter mit Gummi-
Sekundenkleber vernetzen und den Schlauch darĂĽber schieben!Den Schlauch am Ende auf
dem Verbinder und ca. 30 cm vor dem Verbinder fassen und vorsichtig stramm ziehen, so
dass sich der Schlauch auf dem Verbinder-ĂĽbergang etwas einschnĂĽrt. Nach ca. 30 Minuten ist
der Megarubber einsatzbereit.
Mit dem Verbinder kann auch gerissener Schlauch wieder zuverlässig verbunden werden. Vor
dem Einsatz mĂĽssen alle neuen Verbindungen durch Zugprobe mit je 30 cm DĂĽbelabstand
ĂĽberprĂĽft werden.
Uporabniški avatar
misak
Freak
Prispevkov: 996
Pridružen: 30 Apr 2005, 18:20
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a misak »

Ko smo še letel oziroma štartali na gumo smo takrat imeli gumo od Graupnerja v preseku kvadrat 5x5 mm če se ne motim. Praksa v uporabi je bla taka. 30m gume zvezano skupaj z 60 m laksa. Na to sem šlepal takrat cirusa 3m ( vsaj 2kg ) in pa amigota. Se je dal kar lepo gor pošlepat. Sigurno 100m. Zadeva je na moč preprosta in deluje.

Pa še dobra telovadba bo ko boš hodu po gumo :)
Zato ne pozabi navezat padalčka da bo manj za hodit in tud vozlov ne bo.

Če boš uporabil kompletno gumo 50m v tvojem primeru lahko dodaš brez težav še cca 80m laksa. Za gumo ti pa priporočam, da jo pred uporabo lepo namažeš z ricinus oljem, da bo bolj prožna in ti ne bo pokala.
S5-DSM
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!



Pred leti sem za dvigovanje modelov od 0,5 do 2,5 kg uporabljal gumo Fiesta. Mislim, da je bil proizvajalec Multiplex. Guma ima premer okrog 7 mm, oplaščena je z tekstilom. Bilo je 100 m vrvice in 30 m gume. Enostavno sem vse skupaj napel kolikor so mi dopuščale moči in spustil model. Ta ista guma, vendar le z kakih 10 m vrvice mi sedaj služi za startanje impeler modelov. Sedaj imam dve paralelno in sta dolgi kakih 7 m. Start je precej impresiven in preseneti tudi vsega vajene modelarje.

Kar se tiče tvojih 50 m gume ti predlagam vsaj 150 m vrvi. Na koncu okrog 150 mm pred obročkom obvezno rabiš kako cunjo ali padalo. Nima veze kaj je, le da je dovolj vidno in da nudi dovolj upora, da se obroček sname iz kljukice.




Okrog dolžine vrvi je pa takole:

- počasnejši je model, daljša je lahko vrvica in večjo višino boš dosegel.
- bolj v težišču je kljukica, večja bo dosežena višina.

Menim, da bi z gumo kot je tvoja in z 150 m vrvi moral dvigati 1,9 F3J model krepko čez 100 m. Ob malce čelnega vetra in ob počasnem modelu lahko delaš tudi "leteče" starte, kjer model pred izklopom malce spustiš na nos in ga ob izklopu dvigneš še za par metrov.


Če te je strah, da je guma prešibka, jo dupliraj. Priblišno na razdalji 5 m zabi dva klina in nanju pripni gumo. Na tretji konec daj vrvico in dobil boš močan ter stabilen katapult.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
orel
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 11 Feb 2006, 12:18
Kraj: slovenska bistrica

Odgovor Napisal/-a orel »

kje si ti dobil toliko gume
jure
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Odgovor Napisal/-a belovic »

hvala vsem za odgovore, ce ima se kdo kaksne izkusnje se priporocam...

V blizini imam tekstilno tovarno kjer so mi jo odstopili preko veze...zadeva je sestavljena iz veliko tankih niti in oplascena s tekstilom, podobno kot jo je opisal Saso...
Odgovori

Vrni se na F3B, F3J in F3F