Mü-13e Bergfalke merilo 1/3.5

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Mü-13e Bergfalke merilo 1/3.5

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Po daljši "konstruktivni pavzi" je že čas, da ponovno nekaj nastane. Tokrat ne bo iz mojega načrta, pač pa sem se odločil za KIT komplet poljskega proizvajalca Oldgliders. Še sam ne vem, zakaj se na veliko izogibam tehnikam gradnje iz kompozitnih materijalov, sendvič varijant ipd., saj izpod rok vrhunskih modelarjev iz našega kluba nastajajo odlični modeli, zato je pač ta KIT popolnoma po mojem okusu, čista klasična gradnja. Veliko topolovih reber, veliko smrekovih letvic, zajeten kup balze, pet veder praha in folija, pa ponavadi nekaj nastane.
Bergfalka sem v živo prvič videl v hangarju na letališču v Moškajncih in v trenutku mi je postal zanimiv. Dokaj nenavadna, škatlasta oblika jadralnega letala, ki je bil v tistem času popolnoma samosvoj. Ko sem ga čez nekaj let videl tudi v Livnem sem se počasi že odločal da ga naredim.
Nekaj o KIT kompletu od Oldglidersa. Merilo 1:3.5, razpon cca. 5m, dolžina cca. 2.3m, težo bomo pa videli. V trenutnem času ponorelih cen, je bil ta poljski proizvajalec najcenejši. S kabino in z bajonetom me je z nekim akcijskim popustom prišel 280€. Če bi ga sam rezkal, bi me toliko prišel samo materijal. No, nizka cena je verjetno z razlogom, ki se ga proizvajalec tudi zaveda. Vse je zrezkano za silo, ena proti približno na rezkalnem stroju, ki ima enormno zračnost. Krogi so dejansko izrazite elipse, pravokotniki, ki bi morali biti dimenzij 5x6 mm, so po eni stranici 4,5mm na drugi vzporedni stranici pa 5,5mm. Točno se vidi, kje jerezkar šel not in kje ven. Navodila so zelo skopa, printan načrt kot podlaga pa ponovno odstopa od dejanskih izrezov. Skratka z nekaj prilagajanja bo šlo, ni pa to komplet za začetnike, ker je potrebnih ogromno individualnih rešitev.

Gradnjo bom opisoval sproti, časovnice si ne bom postavljal.

slika Oldgliders
Priponke
rsz_1rsz_20230627_095941.jpg
rsz_1rsz_20230627_095941.jpg (104.8 KiB) Pogledano 590 krat
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Re: Mü-13e Bergfalke merilo 1/3.5

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Za ogrevanje sem zlepil rebra višine in smeri, pripravil sem "mizo" in orodje.
Priponke
rsz_rsz_20230923_191631.jpg
rsz_rsz_20230923_191631.jpg (171.79 KiB) Pogledano 589 krat
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Re: Mü-13e Bergfalke merilo 1/3.5

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Izdelava 2,5 meterskih smrekovih letvic.
Priponke
rsz_rsz_120231003_133957.jpg
rsz_rsz_120231003_133957.jpg (196.2 KiB) Pogledano 588 krat
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Re: Mü-13e Bergfalke merilo 1/3.5

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Krila, najprej preizkušnja, nekaj prilagajanja potem pa leplenje.
Priponke
rsz_rsz_120231003_155128.jpg
rsz_rsz_120231003_155128.jpg (197.69 KiB) Pogledano 587 krat
rsz_rsz_120231008_090704.jpg
rsz_rsz_120231008_090704.jpg (192.46 KiB) Pogledano 587 krat
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Re: Mü-13e Bergfalke merilo 1/3.5

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Bravo, super, čestitam za izbor modela.

LPRobi
Majhna žaba daleč skoči...
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Mü-13e Bergfalke merilo 1/3.5

Odgovor Napisal/-a sistem »

Čestitke za vrnitev v modelarske vode in projekt.
Nič bat, samo žgat.
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Re: Mü-13e Bergfalke merilo 1/3.5

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Nadaljevanje gradnje je na prelomnici. Naj izrecno povem, da je v nadaljevanju pisanja samo moje subjektivno mnenje, ki izhaja iz mojega dolgoletnega izdelovanja različnih letalskih modelov v tehnikah klasične gradnje (les). V začetku mojega modelarstva sem izdelal nekaj modelov iz načrtov, kjer je bilo potrebno ročno izrezati vse dele, večinoma iz balze, kasneje sem izdelal nekaj modelov iz KIT kompletov, ki so takrat začeli prihajati na trg, zadnje čase pa raje kar sam izdelam ali pripravim načrt v CAD in sestavne dele izrežem na CNC. Da sem nabavil ta KIT komplet, sem se odločil predvsem zaradi izredno nizke cene in rahlega pomanjkanja časa za idelavo CAD načrta in rezkanja. Bila pa je to velika napaka. KIT komplet je eno veliko nepremišljeno, neodgovorno, in popolnoma nedokončano delo proizvajalca. Vesel sem, da sem začel s krilom, saj sem hitro ugotovil, da je vse ena proti približno. Kljub temu, da sem podlago za gradnjo pripravil več kot natančno po vseh navodilih proizvajalca, so bili izrezi na rebrah popolnoma mimo. Najbolj se je to začelo kazati pri izrezih za remenjačo kjer se začne predvideno zvitje vpadnega kota krila in so bili izrezi za letvici remenjače na koncu zamaknjeni tudi za 5 stopinj. Očitno so pri testiranjih ugotovili, da je potrebno malenkost več zvitja, rešili to s spremembo podlage, izreze pa pustili nespremenjene, Drugače si sam tega ne morem razlagat. Druga stvar, srednja stojina je že naprej pripravljena in vse oštevilčene ploščice so za tudi do 1,5mm prekratke. In še, letvice remenjače ne gredo pod istim kotom in je zato zelo vprašljivo leplejnje stranskih stojin, saj se ploščica dotika samo na spodnjem robu letvice, zgoraj pa je skoraj 1mm zračnosti. Kaj bom mogoče lepil z epoksijem z dodatkom nekega filerja, da zapolnim vse reže ??? Nikakor... Pa to, priložena ploščica za obliko uške, je spet postavljena pod napačnim kotom, zato jo je potrebno skoraj prebrusiti, da se dobi nadaljevanje oblike krila in seveda s tem zelo oslabiti strukturo. Rebra za krilo so pa tudi tako do skrajnosti izrezana (olajšana), da se verjetno krila brez resnih poškodb nebi dalo prenašati. Skratka, jaz tako ne morem izdelati modela, pa tudi, če se z določeno mero vztrajnosti in prilagajanja čisto vsega, na koncu to ne bi videlo. Na tujih forumih je opisanih nekaj gradenj iz tega KIT-a, pa se vse čudežno ustavijo pri krilih. Zanimivo.
V glavnem, odločil sem se, da sam po svoje naredim brezhiben CAD načrt za krilo, izrežem in naredim krilo tako kot mora biti. Bo pa zato malo dalje trajalo, pa nič zato.
Priponke
Začetek izdelave načrta v CAD.jpg
Začetek izdelave načrta v CAD.jpg (63.75 KiB) Pogledano 267 krat
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti