EXCITE 3D

Pogovori o akrobatskih modelih in letenju
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

EXCITE 3D

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ho, ho, ho, ho!
Za metanolca 10-15 ccm!

Božično veselje!
Priponke
EXC-01.jpg
EXC-01.jpg (65.15 KiB) Pogledano 12437 krat
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Sem danes videl v živo,prava mrcina! Za tak denar dobiš neverjetno veliko modela(velikost in oprema)Komaj čakam na prvi polet =D> =D>

LP Andrej
Uporabniški avatar
jozo
Freak
Prispevkov: 492
Pridružen: 06 Mar 2005, 14:22
Kraj: Ig

Odgovor Napisal/-a jozo »

a lahko malo več poveš o model (kje si ga kupil razpetina profil)....
Lp, Žiga Debevec
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

jozo napisal/-a:a lahko malo več poveš o model (kje si ga kupil razpetina profil)....
Naročil sem ga po pošti in sicer pri http://www.primusr.com/
oni so pa šli ponj : http://shop.lindinger.at/ProductDetail. ... D%26SP%3D0

Cena 129 EUR se mi zdi zelo ugodna, saj je model ko ga sestaviš zeeelo velik.
Gre za model razpetine 1,55m,
dolžine 1,7m,
vzletne mase 3,1 kg,
krilne površine 70 dm2
krilne obremenitve ~44 gr/dm2

Model sem dobil šele danes, tako da sem ga samo nahitro s selotejpom "sheftal" slupaj, da sem dobil predstavo kolikšen bo ko bo sestavljen.
Komaj čakam vikend, da se ga bom v miru lotil in spravil v leteče stanje.

LP Mitja
Priponke
EXC-03.jpg
EXC-03.jpg (97.39 KiB) Pogledano 12316 krat
EXC-02.jpg
EXC-02.jpg (37.65 KiB) Pogledano 12316 krat
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Super model, za tako ceno pa še sploh, saj je komaj kaj manjši od koroplastnika :o =D> =D> =D>
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Veš Brane, me je vseskozi skrbelo, kaj je narobe z modelom, da ima tako nizko ceno!
Ko sem odprl paket, sem videl, da je kar solidno narejen.
Sedaj me pa malo skrbi, da bom pri prvem letenju spoznal, da je cena nizka zaradi kake letalne hibe na modelu... upam da me ne bo kaj presenetilo in razočaralo.

Sicer se mi pa je na modelu najprej dopadla samo cena, sedaj mi pa že počasi "leze pod kožo".
Saj je pravzaprav kar luštkan. Trup je takšen dolgi in vitek kot kak F3A model. Bo pa verjetno bolj slabo letel na nož, ker ima zelo malo bočne flehe.

Mislim, da sem se pri nakupu propelerja nasral.
Motor je 10ccm MVVS z resonanco.
Nabavil sem propeler APC 14 x 4W (za Fun Fly), pa je tak kot bi ga valjar pofural.
Za ta motor priporoča proizvajalec (MVVS) propelerje fi 34 do 36cm s korakom 14 cm
To je v colah približno 13,5-14,5 x 5,5

Brane daj mi en pameten predlog. Zdi semi, ko valjam propeler v rokah, da sem falil. (butec, pa še rezervnega sem tudi vzel)

LP Mitja
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Ja ja kar fajen komad tale model. Ni receno, da ima hibo zato, ker je pac nekoliko nizka cena. Na cene vpliva veliko drugih faktorjev. Odlicno bo letel! =D> =P~
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Ultralajt napisal/-a:Mislim, da sem se pri nakupu propelerja nasral.
Motor je 10ccm MVVS z resonanco.
Nabavil sem propeler APC 14 x 4W (za Fun Fly), pa je tak kot bi ga valjar pofural.
LP Mitja
Ah, Mitja, ne no. Saj ni tako hudo. Tvoj motor ga bo z resonanco zavrtel na kakih 12.000 - 13.000 rpm, pri tem pa bo potegnil 4,7 - 5,5 kg. Pa to bo "perfect combo".

Miloš
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Na MVVS u 12,7 z resonanco na Show Flyerju sem imel 16x4W in je zelo pasal, tvoj model pa ni daleč stran, teli propelerji imajo nori poteg tvoja dimenzija je kar ta prava, naj zgleda kakor hoče, za tak model je ta propeler sigurno primeren, za motor pa menda tudi. Tudi cena modela naj ti ne zbuja slabega občutka, sigurno je model kitajski, ali pa kje blizu in tam so se že naučili dobro delat, povrhu pa še poceni =D>
Kar se tiče leta na nož, pa tudi nima tako malo stranske površine, če je pa vitek pa nič ne škodi, čeprav taki Fun Fly -i niso ravno primer za modele ki dobro letijo na nož, ker so običajno zelo počasni, za na nož je pa treba malo več brzine, a mislim da bo tudi šlo
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a blisk »

Pozdravljeni,

Mitja, tudi jaz mislim da bo elisa kar prava [-o< .
Sicer pa lep model =D> . Po mojem bo izpadel zelo lahek, tako kot se spodobi za fun-fly model =D> .
Po nekaj poletih pa daj, preventivno, oko na model. Posebaj na zakrilca in ostala kritična mesta. Videl sem namreč že nekaj modelov podobne gradnje ko se je konstrukcija pokazala za malenkost preslabotno :-k .
Naj to vgradnja komponent čimbolje uspe in da ti bo model dolgo in dobro služil =D> =D> =D> .

L.p.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala vsem za vzpodbudne besede! :D

Danes sem malce zamorjen, grem namreč k zobozdravniku in take dni mi ni veliko do modelarstva, zaradi kamna v želodcu :D

Bo pa toliko bolj veselo čez vikend, ko bom "čisto not padu" 8)

LP Mitja
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

HELOU!

Ja bolje kamen v želodcu kot na zobeh!

No vsaj pri zobarju! :D

lp.
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ni bilo hudo! :D Sedaj bo nekaj časa mir.

Danes sem našel en video posnetek letenja modela na RCuniverse.com
http://www.rcuniverse.com/vgallery/index.cfm (stran 6, v peti vrsti)
Pa ni pilot pokazal nič kaj razburljivega (Excite=razburljivo).
Upam, da zmore model kaj več od tega, kar se je videlo na filmu.
LP Mitja
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

excite

Odgovor Napisal/-a deepo »

ja, res bi se lohk mal bolj potrudli pri filmu pa bi kakga bol "norega" pilota našli. :D :D


sicer pa se že na začetku vidi, da tip ne izkoristi vseh možnosti modela. HUGE CONTROL SURFACES so že, ampak tip uporablja bolj malo hoda. :roll: :roll:

LP
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

No ja :roll: ga je pa parkrat na nož potegnil :roll: tako da sedaj vsaj veš, da na nož leti kar v redu :lol: :lol: :lol:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:) Kmalu

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sedaj sem pa že toliko skup spravil model, da lahko povem nekaj mnenj o samem kitu in njegovi kvaliteti.

Pri sestavljanju modela sem opazil nekaj dobrih in nekaj slabih stvari:
Kosi kar dobro pašejo eden na drugega. Ni bilo potrebno nič prilagajanja ali dodatnega brušenja.
Folija je dobro nalikana in je tudi kar močna, čeprav transparentna.
Pokrov motorja je solidno narejen.
V modelu so vgrajene matice, ki služijo za pritrditev podvozja, krila in nosilca motorja.
Podvozje je iz močnega aluminijastega profila. Kolesa so ozka in precej lahka.
V kompletu so priloženi vsi drobni in malo manj drobni elementi za sestavo modela kot: vijaki, podložke, pogoni krmil, ročke za krmila, vilice pogona krmil, repno vrtljivo podvozje, rezervoar za gorivo.

Opazil pa sem pa nekaj pomanjkljivosti!
Ena od prečnih letvic v trupu za montažo servomotorja višine, je bila zalepljena postrani. Popraviti nisem mogel, ker je zalepljena globoko v trupu na nedostopnem mestu. Servomotor sem vseeno privijačil nanjo. Neravnino so "požrle" gumijaste podložke in malce daljši vijaki za montažo.

Pri rezervoarju za gorivo bi na vsaki strani gumijastega čepa morale biti po ena okrogla podložka, kateri stisnemo z vijakom, da zatesnimo grlo rezervoarja. Manjkala je notranja podložka. Naredil sem jo iz 1,5mm debele aluminijaste pločevine (čeprav me je mikalo, da bi uporabil kar en kovanec). Za šablono sem uporabil zunanjo podložko. V podložko je namreč treba izvrtati 4 luknje za cevke za gorivo in vijak.

Plastične vilice na pogonih krmil se mi na prvi pogled zdijo narejene iz "cenene plastike". Predvsem me skrbi to, da je os na vilici kar plastična. Najbrž bom odrezal to os stran, prevrtal vilico in skozenj vstavil droben vijak M2.

V navodilh je opisano, da se ročke krmil pritrdijo s štirimi vijaki. Iščem ročke s štirimi luknjami, a ji h ni. Potem iščem dvoje ročk, ki bi imele luknji ki padeta skupaj...ne najdem, zato izvrtam v par ročk še manjkajoči dve luknji. Pritrdim na smerno krmilo.

Ko montiram ročke na višinski rep, opazim, da mi bosta zmanjkala dva vijaka za ročke krmil za krilca. Torej bi moral uporabiti samo dva vijaka na smernem krmilu in ne 4 kot je bilo prikazano v navodilih.
Še sreča, da se imam nekaj takih vijakov na zalogi.

Za pogon smernega repa je uporabljen pull-pull sistem iz jeklene palice premera 2mm. Od servomotorja, ki je montiran v trupu na pol poti med krilom in repom sta obe palici speljani po plastični cevki premera okoli 3 mm. Pri izhodu iz trupa palici kar konkretno spremenita smer k ročkama na krmilu. Tu nastaja kar precej nepotrebnega trenja...kar servomotorju ni najbolj v prid. Njabrž bom zadevo spremenil in uporabil tanke jeklene pletenice za ta pull-pull sistem smeri.

Pogon višinskega repa je izveden podobno. Vendar se tu dve palici tik pred servomotorjem spojita skupaj. Priložena sta dva medeninasta spojna kosa. A uporabiti sem moral nove vijake M3, ker so originalni bili prekratki, da bi lahko stisnili jekleni palici dovolj skupaj, da bi mirovalo.

Pokrov kabine je izdelan iz vakumirane plastike. Na eni strani je izpadla precej tanka, na drugi pa toliko bolj debela. Na oko se to ne vidi, se pa otiplje, ko jo vzameš v roko. Ena stran je trda, druga pa precej mehka. No, to me ne moti, saj ni nič kaj pomebno za letenje modela.

V navodilu piše, da je treba pokrov motorja pritrditi tako na model, da se ujame dizajn na modelu z dizajnom na pokrovu. Vendar se to ne da, ker je pokrov pobarvan za kake pol cm narobe in se vzorec ne ujame z vzorcem na modelu. Seveda tudi to ne vpliva na letenje modela, zato se ne sekiram.

Torej, ima kit komplet nekaj pomanjkljivosti, ki pa po moje niso tako problematične, da jih povprečen modelar ne bi mogel odpraviti.

LP Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 30 Dec 2005, 18:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes sem "popravil" par stvari na modelu.

Odstranil sem trde jeklene palice za pogon smernega krmila in skozi bovdne potegnil jekleno pletenico. Privarčeval sem nekaj teže na repu, pa tudi trenje je sedaj minimalno.

Jeklena žica za krmarjenje plina je precej tanka in dolga. Ker "v originalu" prosto visi v trupu, se odklanja in komanda plina ni preveč natančna in ponovljiva. Vzel sem plastični bovden in ga napeljal po trupu med požarno steno in nosilcem pri servotu, pa še vmes sem prevrtal eno rebro, da ima bovden več podpore in da miruje. Sedaj je krmiljenje plina veliko boljše.

Obupal sem nad "izumljanjem tople vode" in ker nikakor nisem našel elegantne rešitve postavitve resonance na model, sem se odločil za "navadni auspuh". Danes zjutraj je prispel od TopmodelTehnika, zraven pa še "bel ali moder" spiner...hmmm...meni se zdi, da je med prevozom ratal rumen :D
No, bo že kako, bom pa model kilcal "kanarček" :wink:

Mitja

P.S.: drugače sem pa malo prej očistil pisto za model :D :D :D
Priponke
klasiÄŤni izpuh.jpg
klasiÄŤni izpuh.jpg (31.3 KiB) Pogledano 7438 krat
pull-pull.jpg
pull-pull.jpg (36.14 KiB) Pogledano 7438 krat
kidanje.jpg
kidanje.jpg (41.82 KiB) Pogledano 7436 krat
Uporabniški avatar
MATJAŽ
Freak
Prispevkov: 879
Pridružen: 19 Sep 2005, 20:16
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a MATJAŽ »

=D> =D> =D>
saj se rumen spiner modelu še kar poda :lol:


P.S.Js doma 2x na dan skidam celo dvorišče pa še celo cesto tko da sem kar že pošteno zmatran. :roll: :roll: #-o







Lp,Matjaž
modelarstvo je ta bol':D/
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Jaz sploh ne vem kam naj ga še mečem :-? #-o Tisto zadaj je modelarski kombi #-o :lol: :lol:
Priponke
ASIDSC07527.jpg
ASIDSC07527.jpg (32.5 KiB) Pogledano 7368 krat
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:D :D :D

#-o
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Mitja zelo lep model :wink: Kak žgal ga boš 8) A boš dal za en krog 8)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Chinks napisal/-a:Mitja zelo lep model :wink: Kak žgal ga boš 8) A boš dal za en krog 8)
Ja veš da, saj je en čink tudi tvoj :D

(en čink=v našem žargonu malce)

Samo ne vem, če sem skidal sneg dovolj na dolgo in široko #-o

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Vreme je bilo lepo za slikanje, za leteti pa tudi, če bi le bilo kje za pristati in vzleteti....pa če bi imel motor že "ulaufan". (pa še kakšen ČE bi se našel.. :wink: )
Sedaj je na vrsti utekanje motorja.
Nato pa upam, da čim prej pride pomlad [-o<

Še tri slikce, če bo koga premamilo, da kupi ARF za 129 Evrov.

LP Mitja
Priponke
zima3.jpg
zima3.jpg (59.75 KiB) Pogledano 7549 krat
zima 2.jpg
zima 2.jpg (46.28 KiB) Pogledano 7549 krat
zima 1.jpg
zima 1.jpg (43.16 KiB) Pogledano 7549 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 30 Dec 2005, 22:37, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

=D> =D> =D>

LP Andrej
Odgovori

Vrni se na Akrobatsko in 3D letenje