Kronos

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Hvala :D . Nadaljeval sem z elektroniko. Povezal sem daljinc z sprejemnikom in probal servote ter jih vgradil v trup. Zdaj pa bom začel s prekrivanjem.
Priponke
povezan sprejemnik, dalinc.jpg
povezan sprejemnik, dalinc.jpg (106.23 KiB) Pogledano 3003 krat
servomotorji v trupu.jpg
servomotorji v trupu.jpg (79.73 KiB) Pogledano 3003 krat
šablona za folijo.jpg
šablona za folijo.jpg (66.85 KiB) Pogledano 3003 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Servoti bodo manj obremenjeni in bolj natančni, če zatakneš žičko v prvo, ali drugo luknjo na ročici gledano od servotove gredi navzven.
lp
Sašo
raza
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 27 Jan 2012, 10:59

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a raza »

Ročice servo mehanizmov naj bi bile v nevtralni legi pravokotne na vzdolžno os ali na smer bovdnov. Tako kot so sedaj bodo odkloni krmilnih površin na eno stran večji kot na drugo. Pred montažo se servo motorje postavi v nevtralni položaj s pomočjo naprave ali servo testerja in nato natakne ročice pravokotno na smer vzvoda. Šele potem se določi dolžino bovdna. V nasprotnem primeru bo prekratek ali predolg.
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

raktivec napisal/-a: 13 Okt 2021, 19:12 Servoti bodo manj obremenjeni in bolj natančni, če zatakneš žičko v prvo, ali drugo luknjo na ročici gledano od servotove gredi navzven.
Varjetno tega ne bom mogel narediti, ker se že zdaj višina največ premakne gor toliko:
Višina gre največ gor toliko.jpg
Višina gre največ gor toliko.jpg (57.55 KiB) Pogledano 2846 krat
Pri smeri bom pa varjetno lahko čeprav še nisem probal kako veliki so hodi.
Lep pozdrav videk! :D :D
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

raza napisal/-a: 13 Okt 2021, 20:35 Ročice servo mehanizmov naj bi bile v nevtralni legi pravokotne na vzdolžno os ali na smer bovdnov. Tako kot so sedaj bodo odkloni krmilnih površin na eno stran večji kot na drugo. Pred montažo se servo motorje postavi v nevtralni položaj s pomočjo naprave ali servo testerja in nato natakne ročice pravokotno na smer vzvoda. Šele potem se določi dolžino bovdna. V nasprotnem primeru bo prekratek ali predolg.
Da se zdaj odkloni premaknijo več v eno stran kot v drugo, ni problem saj sem to na dalincu že poravnal:
Priponke
funkcija na daljincu.jpg
funkcija na daljincu.jpg (72.77 KiB) Pogledano 2842 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
raza
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 27 Jan 2012, 10:59

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a raza »

Zakaj bi elektronsko poravnaval, če že v štartu lahko narediš pravilno, in dodatno delo odpade. En post zgoraj jokaš da so odkloni premajhni. Premik ročice gre po krožnici in v zadnjem delu poti ni več odriva ampak samo še premikanje ročice, brez efekta za krmilne površine.
Kolikšni so odkloni krmilnih površin je v načrtu verjetno predvideno in se jih velja držati. Prav tako te hode zmore doseči vsak servo motor, če se ga pravilno nastavi.
Zadnjič spremenil raza, dne 16 Okt 2021, 20:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Videk, popravljanje hodov na oddajniku se naredi nazadnje in to v minimalnem obsegu. Najprej moraš mehansko nastaviti vse hode krmil, tako kot ti je že bilo svetovano.
Tako kot imaš sedaj nastavljen sistem, servomotorji ne bodo optimalo izkoriščeni, zračnosti bodo večje kot bi lahko bile, učinkovitost servomotorjev bo manjša, kot bi lahko bila.
Najbolje je, da se servomotor giblje v vsem svojem območju, ki ga ima na razpolago. Temu se prilagodi geometrijo pogonov (dolžine ročic na servu in krmilu). Poizkusi, poročaj. Ne bo ti žal.
Lp Mipo
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a 2R »

Dobro preglej načrt, kako je tam narisano. Verjemi, da sem se z mehaniko in velikostjo hodov temeljito ukvarjal.
Slika je nekoliko motna, vendar se mi zdi tale pregib na višini nepravilno brušen. Kot brušenja je na spodnji strani, ne na zgornji - vsaj tako jaz vidim na sliki. Tudi ročica ni prava, saj ima originalna narejeno vrtišče pravokotno na pregib. Če bi naredil točno po načrtu bi se vse lepo izšlo. Drugače pa takole velik hod je veliko prevelik za normalno letenje.
Sicer pa si zelo lepo tole skupaj spravil.

Kar se pa nastavitev tiče poslušaj Mipo-ta. Še vedno velja, da je treba mehaniko umeriti na peš in ne z nastavitvami na postaji. Na koncu programsko umeriš le tiste malenkosti, ki se pojavijo zaradi striženja zobcev na ročici serva, kjer ročice ne moreš vedno nastaviti na točno pozicijo. Kar se tiče vpetja ročic na servomotorjih se tudi zgleduj po načrtu. Nisem zastonj tam narisal da je določena ročica na tej in tej razdalji od vrtišča serva.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Višino sem obrnil okoli tako da je zdaj pobrušeni kot spodaj, in žico zataknil v drugo luknjo na ročici. Glede povezave ročice na servotu pa se morda ni dobro razumelo, da je žica od bovdna malo prekratka in če dam ročico servota pravokotno na bovden višina ni v nevtralni legi ampak je nagnjena navzdol. Lahko bi pa žico nekako malo podaljšal.
Priponke
obrnjena višinsko krmilo.jpg
obrnjena višinsko krmilo.jpg (30.75 KiB) Pogledano 2646 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
raza
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 27 Jan 2012, 10:59

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a raza »

Če si žico prezgodaj odrezal, je najbolje, da jo zamenjaš z daljšo. Če je cevka vlepljena v trup ne bo to tak problem. Podaljševanje žice ti ne priporočam, je le dobro, da je v enem kosu. Pač šola iz napake za v bodoče, da se bovdni režejo na mero, ko je vse gotovo in zmontirano.
Pomeri, če se ti izide, da žici za smer in višino medsebojno zamenjaš.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Prekratkih žičk sploh ni treba vstran metat!
Jaz vedno delam povezave tako, da je "Z" skrivljena žička tako v servo ročki kot v ročki na krmilih. Tega seveda ne moreš natančno napravit v enem kosu, zato napravim tako:
- glavno žičko napravim okrog 3-4 cm prekratko. Na eni strani ji skrivim "Z" kljukico, na drugi strani pa jo v dolžini 2 cm pobrusim z vodobrusnim papirjem, potegnem skozi bovden in raven konec, ki gleda iz bovdna pocinam 2 cm dolgo. Nataknem jo na krmilno ročko.
- krajši del žičke v dolžini 5-6 cm na eni strani skrivim v "Z" kljukico, na drugi pa pobrusim z vodobrusnim papirjem in pocinam v dolžini 2 cm. To žičko vtaknem v luknjico servota.
- lrmilno površino fisiram z maskirnim lepilnim trakom v nevtralni položaj.
- vklopim daljinca in dam servo v nevtralni položaj, nobenega trima!!!
- na pištolo za lotanje nanesem apljico cina, z "špic kleščami" ali dobro pinceto primem skupaj obe žički in ju lepo pocinam skupaj.
Tako dobljena vez nikakor se ne more snet iz ročk in za popravke v zraku ti ostane na voljo celoten trim.
Dokler je žička ravna brez kakih krivljenih rivin, je tudi tista 1 mm debela dovolj močna npr. za elerone na svinjsko hitrem pylonu ali hotlinerju.

In še to:
Ko je servo v nevtrali ročka na servotu ne rabi biti pravokotna na trup, ali krilo, biti mora pravokotna na krmilno žičko, ki "priteče" do nje. Tu v tem primeru je to pravokotno na trup, ampak ni vedno tako. Na noben način ne delaj tako kot si si zamislil, temveč sledi nasvetom iz te teme, ter vsekakor navodilom za gradnjo.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Zdaj sem že dal novo žico in je v redu, ampak vseeno hvala, da bom za naslednjič vedel. Vmes pa sem prekril centroplan. Spremenil sem tudi barvno shemo(je bolj slabo narejena :oops: ) zaradi pomanjkanja bele folije.
Priponke
prekrit centroplan.jpg
prekrit centroplan.jpg (77.44 KiB) Pogledano 2357 krat
prekrit centroplan 1.jpg
prekrit centroplan 1.jpg (68.16 KiB) Pogledano 2357 krat
Kronos barvna shema.jpg
Kronos barvna shema.jpg (35.36 KiB) Pogledano 2357 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Zdaj sem že dal novo žico in je v redu, ampak vseeno hvala, da bom za naslednjič vedel. Vmes pa sem prekril centroplan. Spremenil sem tudi barvno shemo(je bolj slabo narejena :oops: ) zaradi pomanjkanja bele folije.
Priponke
prekrit centroplan.jpg
prekrit centroplan.jpg (77.44 KiB) Pogledano 2356 krat
prekrit centroplan 1.jpg
prekrit centroplan 1.jpg (68.16 KiB) Pogledano 2356 krat
Kronos barvna shema.jpg
Kronos barvna shema.jpg (35.36 KiB) Pogledano 2356 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Nekako je ostalo dovolj folije, da sem krila prekril z belo :D/ . Imam pa en problem, da je nosilec za motor prevelik in ne gre v trup. Mogoče bi lahko sam naredil iz aluminija, ali bom pa mogel nekje kupiti nosilec prave velikosti. Če kdo ve še za kakšno drugo možnost naj mi prosim pove. Hvala vnaprej.
Priponke
prekrita krila.jpg
prekrita krila.jpg (78.87 KiB) Pogledano 2179 krat
prevelik nosilec.jpg
prevelik nosilec.jpg (44.61 KiB) Pogledano 2179 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Motor: premer 28 mm
............če si izbral pravi motor po priporočilu konstruktorja ,ga vgradiš v trup brez nosilca,oziroma nosilec uporabiš za šablono za vrtanje lukenj za priteditev motorja ....
Slika
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2131
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Hvala obema :D. Nisem pomislil, da bi lahko motor privil tudi brez nosilca :oops:. Motor pa je prave velikosti.
Lep pozdrav videk! :D :D
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a Krist »

Vsi se učimo, tako da samo pogumno naprej!
Mogoče ti trenutno kaka finesa uide, ampak z veliko vaje (gradenj) boš napredoval in postal bolj pozoren, natančen.
Mogoče si si v štartu zadal malce zahtevnejšo barvno shemo modela, kjer je potrebno veliko natančnosti in potrpežljivosti, ampak tudi to se da rešit z malce iznajdljivosti. Kak tanek trak folije naknadno nalikan lahko odpravi valovite prehode ali druge napakice.

Ko sem jaz začel z modelarstvom, je bil edini vir informacij knjižnica in izkušenejši modelarji, danes pa si lahko pomagaš z internetom, kjer je kup informacij. Youtube ima kup video posnetkov, ki ti lahko pomagajo pri napredku, naj ti ne bo nerodno poiskat in pogledat kak posnetek. Jaz si na ta način pomagam še danes, ko naletim na kakšen izziv, kateremu nisem kos dani trenutek.

P.S.: Upam, da ti bodo tisti koščki folij prišli vsaj malo v pomoč in ti dali novega zagona v modelarstvu.
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Hvala za nasvete!
S folijami ki si mi jih podaril sem nadaljeval prekrivanje, še enkrat hvala za nje. Ko sem dobil paket sem hitro moral malo probat :wink: :D , tako da sem prekril kabino. Potem pa sem nadaljeval s prekrivanjem trupa, pri katerem moram prekriti še spodnjo stran in vzgoraj nekaj koščkov. Zaradi šole gre zdaj gradnja bolj počasi ampak čez kakšne tri tedne bi mogel biti avion končan. Nova shema pa je na sliki(hvala Kristjanu, ker bi drugače bil skoraj cel avion zlat )
Priponke
kabina.jpg
kabina.jpg (52.82 KiB) Pogledano 1918 krat
Prekrit trup.jpg
Prekrit trup.jpg (50.2 KiB) Pogledano 1918 krat
Kronos_127.jpg
Kronos_127.jpg (26.18 KiB) Pogledano 1918 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Kronos prekrit! :D :-({|=
Priponke
prekrit rep.jpg
prekrit rep.jpg (56.53 KiB) Pogledano 1822 krat
prekrite krila.jpg
prekrite krila.jpg (57.79 KiB) Pogledano 1822 krat
prekrit avion.jpg
prekrit avion.jpg (63.13 KiB) Pogledano 1822 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Po kar nekaj zafrkavanja z majhnimi šramfi... sem le naredil povezavo zavore, ki sem jo na dalincu dal na stikalo s tremi stopnjami, da ima zavora tri različne pozicije.
Priponke
povezava.jpg
povezava.jpg (57.93 KiB) Pogledano 1709 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ne vem kake majstre imaš okoli sebe, da ti pomagajo z nasveti okrog letenja, zato bi ti okrog uporabe zračne zavore napisal tole:

Zračna zavora na letalu ni zato, da bi model počasneje letel, ampak zato, da mu učinkoviteje zbiješ višino in lažje pristaneš.
Pri uporabi zračne zavore je dobro letet malo hitreje kot je najmanjša hitrost letala.
Tik pred pristankom je na višini kakega pol metra ali še manj dobro zapret zavoro in potem previdno vleči višino, da model mehko sede.

Ob treh pozicijah zavore boš rabil tri trime višinca, ki jih boš moral dati v program, da ti višinec reagira takoj, ko vklopiš zavoro in se ti ne bo treba še z tem ukvarjat, ko boš živčen med pristankom. Te nastavitve se iščejo potrpežljivo in na varnih višinah.
Za začetek bi povsem odmislil uporabo zavore, razen če imaš ob sebi starega mačka, ki dobro obvlada te zadeve.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

Hvala za nasvet. Bom odmislil zavoro za začetek. Me pa še zanima, če je bi bilo potrebno, da prvi let naredim pri kakšnem izkušenem modelarju ali bi bilo vredu, če bi prvi let naredil sam glede na to, da je to jadralec in če bi bilo potrbno ali bi kdo ki je blizu pripravljen narediti prvih nekaj letov?

Kronosu sem prilepil še smer ter naredil povezavo in izvrtal luknje za motor, kjer mi je prav prišel nosilec, ki sem ga uporabil za šablono. Zdaj pa še čakam na vijake za pritrditev motorja, ker so bili tisti zraven motorja prekratki.
Priponke
prilepljena smer.jpg
prilepljena smer.jpg (57 KiB) Pogledano 1503 krat
izvrtane luknje za motor.jpg
izvrtane luknje za motor.jpg (46.28 KiB) Pogledano 1503 krat
Lep pozdrav videk! :D :D
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

še čakam na vijake za pritrditev motorja, ker so bili tisti zraven motorja prekratki
......
Da ne bodo pa sedaj ti predolgi.Zunaj moraš preveriti kako daleč gre vijak,če gre pregloboko ti bo poškodoval navitje,,,,
Slika
Uporabniški avatar
videk
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 13 Okt 2020, 19:22
Kraj: Šentjošt nad Horjulom

Re: Kronos

Odgovor Napisal/-a videk »

videk napisal/-a: 24 Nov 2021, 16:02 Me pa še zanima, če je bi bilo potrebno, da prvi let naredim pri kakšnem izkušenem modelarju ali bi bilo vredu, če bi prvi let naredil sam glede na to, da je to jadralec in če bi bilo potrbno ali bi kdo ki je blizu pripravljen narediti prvih nekaj letov?
To je že zmenjeno.

Ja, za vijake bom pa pazil, da ne bodo predolgi, drugače pa bi jih lahko tudi skrajšal.
Lep pozdrav videk! :D :D
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti