odstranjevanje stare folije

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

odstranjevanje stare folije

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Kaka dobra ideja kako spraviti staro folijo iz balse?
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: odstrannjevanje stare folije

Odgovor Napisal/-a raktivec »

:D Napravil sem se butla in isto vprašanje zastavil na e-mail, ki je naveden na spletni strani firme, ki dela Oracover folijo. Takoj sem dobil vprašanje po moji tel. št, nakar me je polical en gospod in mi razložil, da:
- z toplotno pištolo nastavljeno na manjšo moč segrejem folijo na 90 stopinj in bo šla vstran.
- na površini nastalo lepilo lasko odstranim z njihovim solventom.

Takoj sem zdevo preizkusil in:
- skraspal sem en vogalček folije od površine, jo prijel z pinceto (da me ne opeče po prstih), pričel gret in folija je pričela odstopat. Ko sem grel točno na točko kjer folija odstopa je šlo precej hitro in površina modela se ni preveč segrela.
- nekaj lepila je ostalo na površini (orastick) in sem poizkusil z acetonom. Šlo je super! Mislim, da bo tudi nitro ustrezal, a ga še nisem preizkusil.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: odstranjevanje stare folije

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Super! Sašo, hvala, ker si informacijo delil z nami.
Lp M
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: odstranjevanje stare folije

Odgovor Napisal/-a belovic »

Iz izkušenj povem, da je vroča pištola edina učinkovita rešitev :wink: Na koncu pa nitro ali aceton, sicer se nekaj materiala se vprije v pore balze ampak rezultat je 1A.
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: odstranjevanje stare folije

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Jaz ponavadi uporabljam klasičen star fen za lase. Gre bolj počasi...ampak v primeru ponovne uporabe je lažje nadzirati.
Drugače pa Sašo hvala za odgovor. Mislim, da je to vprašanje bilo že več krat zastavljeno na forumu pa nobenega konkretnega odgovora. Zaj pa mamo, direk iz fabrike :D
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
rvpilot
Razpravljalec
Prispevkov: 196
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:09

Re: odstranjevanje stare folije

Odgovor Napisal/-a rvpilot »

Tako smo delali zmeraj, 40 let nazaj in to velja tudi za razne nalepke na izdelkih katere brez gretja se potržejo in vse spackamo ,z gretjem pa gre lepo dol ,da še umivat ni treba
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti