Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Tilen986
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Okt 2020, 17:45

Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Tilen986 »

Živjo,
V decembru sem kupil eno staro, vendar solidno ohranjeno visokokrilno letalo z 6.5 ccm nitro motorjem. Motor je star cca 30 let, italijanske izdelave (ime firme mi je ušlo iz glave.. pogledam naknadno doma), vendar presenetljivo dobro štarta.

Zamenjal sem svečko, celoten tank, vse cevi (dodal filtre).
Motor brez problema štarta, ne glede na pozicijo zgornje igle.

Če imam odprto zgornjo iglo za 1,5 obrata, se vidi kako gorivo šprica iz frgazarjeve zgornje odprtine za zrak. Prav tako gorivo šprica pri spoju med cilindrom in izpuhom.

Če pri teh nastavitvah odprem gas do konca, deluje mogoče par sekund, potem ga pa čisto zamori.

Če zaprem zgornjo iglo na samo polovico odprtega obrata, ravno toliko je odprto da motor še štarta.... iz frgazarja res več ne pljuva goriva, pri spoju med cilindrom in izpuhom pa še vedno prši... Mislim da izpuh ni dobro fiksiran, oziroma ne tesni.

V takem primeru pa motor deluje samo na cca 30% gasa... takoj ko odprem več, ga zamori in tudi crkne.

Motor sem delno razstavil in vse izgleda ok, nikjer nič zapacano, igla v dobrem stanju...

Druge igle ne znam nastavljati..oziroma ne poznam njene funkcije... kaj mi še priporočate da poizkusim? S čim bi najbolje zatesnil izpuh med cilindrom? S kakšno posebno dihtngo ali pa obstaja kakšen kit?

Še nekaj slik:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Hvala za pomoč, Tilen
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a tornado »

Mislim, da je to Super Tigre motor.
Prva stvar, ki je bo potrebno motor razstaviti in pregledati. Motor verjetno dolgo ni bil v uporabi in sem prepričan, da po zadnjem štartu ni bil očiščen in konzerviran.
Ko se opravi temeljito čiščenje, zamenjava ležajev, kontrola kompresije, zatesnitev vseh ''falš luftov'', namestitvi nove svečke, se lahko pristopi nastavitvam. Vse brez tega naštetega je nekoristno, celo škodljivo je lahko za motor. :lol:

Od kod pa si?
Lp Rado
Tilen986
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Okt 2020, 17:45

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Tilen986 »

Se mi je zdelo ja...
Iz Škofje Loke. No, tega sam zagotovo ne bom počel. Poznaš koga ki se ukvarja s tem? Oziroma se sploh splača, glede na to, da O.S.-a .46 novega dobim za cca 130€...?
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a tornado »

Strošek, ki lahko nastane so ležaji v vrednosti max 20, če je ostalo v dobrem stanju.
V tvoji okolici imaš kar nekaj modelarjev, ki se spoznajo na ''glow'' motorje. Upam, da se bo kateri javil in ti pregledal motor.
Lp Rado
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

Na forumu je član Kremy, vsaj nekaj podobnega ima nick.
Poizkusi ga kontaktirati, če ti bo lahko pomagal...
http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a tornado »

Tile fantje skoraj vsi letijo na ''glow''motorje. ;)
viewforum.php?f=18
Lp Rado
Tilen986
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Okt 2020, 17:45

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Tilen986 »

tornado napisal/-a: 12 Mar 2021, 19:19 Tile fantje skoraj vsi letijo na ''glow''motorje. ;)
viewforum.php?f=18
Mhm. Ma bolj sem mislil za idejo kaj bi lahko bilo. Kar ocitno zdaj vemo :)
Ne ne, tem fantom pa ne bom uttujal z mojim dinozaver italjanskim motorjem :)

Bom probal kontaktirati kremy-a, ce se ukvarja s popravilom
BoštjanP
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 28 Jul 2013, 19:34

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a BoštjanP »

Po slikah sodeč, je uplinjač napačno sestavljen. Mala kvadratna luknjica v mesing prečni cevki, na sredini sesalne odprtine uplinjača, mora biti obrnjena navzdol v motor, ne navzgor kot je na sliki. Odvij iglo in zavrti mesig ceko v kateri je igla za 180 stopinj, tako da bo obrnjena navzdol v motor. lp
Tilen986
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Okt 2020, 17:45

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Tilen986 »

BoštjanP napisal/-a: 14 Mar 2021, 23:00 Po slikah sodeč, je uplinjač napačno sestavljen. Mala kvadratna luknjica v mesing prečni cevki, na sredini sesalne odprtine uplinjača, mora biti obrnjena navzdol v motor, ne navzgor kot je na sliki. Odvij iglo in zavrti mesig ceko v kateri je igla za 180 stopinj, tako da bo obrnjena navzdol v motor. lp
Uuu! Tole bi pa znalo bit! Poizkusim takoj ob priliki in javim! Mogoče kdo ve s čim bi zadihtal med izpuhom in cilindrom? Obstaja kakšen kit za take zadeve (termoobstojen).

Hvala Bopštjan za nasvet! Preizkusim!
BoštjanP
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 28 Jul 2013, 19:34

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a BoštjanP »

Okrogli izspušni nastavek povij vmes z vodovodarskim tesnilnim teflonskim trakom (zelo tanek) in sestavi. Ploščat nastavek pa zatesniš tako, da iz neke velike dihtunge izrežeš ustrezno. Drugače je pa olje vsepovsod čar metanolcev.Predvsem pa čim manj razdiraj motor po nepotrebnem, ker se tričetrt škode naredi ravno s tem (ožvečeni vijaki, počeni obročki .... ) Mimogrede, pri tem letalu pazi,da ga ne prevlečeš, ker je zelo težak. lp
BoštjanP
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 28 Jul 2013, 19:34

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a BoštjanP »

Spodnjo iglo nastavi tako, da na štandgasu dvigneš letalo 30-45 stopinj, če se obrati povečajo, z izvijačem rahlo privij (zapri) spodnjo iglo, sicer pa obratno. lp
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3308
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Spodnjo iglo nastavi (odvij od popolnoma zaprte) tako, da ravno odpre, ko je uplinjač odprt za debelino šivanke (~0.3mm - 0.5mm). Natakni cevko na uplinjač in pihaj.

Testiranje nastavitve spodnje igle:
Najraje naredim to tako, da stisnem dovodno cev za gorivo:
1. če vrtljaji narastejo in nato motor ugasne, je "spodaj premasten"
2. če takoj ugasne je presuh
3. če še nekaj časa deluje na istih vrtljajih in nato ugasne je BP.

Mipo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3308
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Sicer pa takega vplinjača pri SuperTigre še nisem videl. Morda ni originalen. Pa nič zato, če ni v okvari, bi moral motor delovati tudi s tem.

Kaj piše na motorju? Morda fotografija od strani?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Tak vplinjač poznam od firme OPS.Je pa verjetnost ,da ko so bili v modi taki "linearni" vplinjači,da so si jih italijanske firme izposojale......tisti del šobe mora biti navzdol.Mogoče,da je bil tak vplinjač odgovor na webrin "dinamix"..............
Priponke
vplinjaÄŤ OPS.jpg
vplinjaÄŤ OPS.jpg (143.84 KiB) Pogledano 3343 krat
Slika
Tilen986
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Okt 2020, 17:45

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Tilen986 »

BoštjanP napisal/-a: 15 Mar 2021, 20:04 Spodnjo iglo nastavi tako, da na štandgasu dvigneš letalo 30-45 stopinj, če se obrati povečajo, z izvijačem rahlo privij (zapri) spodnjo iglo, sicer pa obratno. lp
Boštjan še enkrat hvala za vse nasvete! Vse upošteval! Glede spodnje igle pa v drugi polovici tedna ko bo čas da ga zunaj spet zaženem!

1. Medeninasto zarezo obrnil navzdol:
Prej:
Slika

Potem:
Slika

Med okroglim natičem za izpuh in ditngo sem zatesnil s teflonskim trakom:
Slika
Slika

@ oldtimer 65, mi je poslal še splošen manual za nastavitve nitro motorjev. Bom pa najprej preizkusil trik z tiltom letala.
Tilen986
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Okt 2020, 17:45

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Tilen986 »

Mipo napisal/-a: 15 Mar 2021, 20:43 Sicer pa takega vplinjača pri SuperTigre še nisem videl. Morda ni originalen. Pa nič zato, če ni v okvari, bi moral motor delovati tudi s tem.

Kaj piše na motorju? Morda fotografija od strani?
Hvala Mipo! Definitivno poizkusim tudi to, če mi z Boštjanovim "trikom" ne uspe.

Motor je MONZA SPORT 6.5:
Slika

Jap... letalo je pa res stare izdelave... težko ko cent :)
Tilen986
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Okt 2020, 17:45

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Tilen986 »

Slika
BoštjanP
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 28 Jul 2013, 19:34

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a BoštjanP »

Pa še en nasvet. Na vplinjaču, če je dovolj prostora po dolžini, zamenjaj kovinsko ročico (gabelkopf) s plastično, tako ki ima tudi "štiftek" plastični. To je pametno zato, da v primeru večje sile (kreš) ostane vplinjač in pa zobniki v servo mehanizmu celi. Pa tudi včasih dolge kovinske povezave začnejo delovati kod antena za neke motnje, ko se drgnejo ob drugo kovino (motor). To se tudi vidi, ko priključiš kljukico na motor, ko trznejo servomehanizmi. Pri bencinskih motorjih, kjer iskri svečka, je to še kako komembno. lp
Tilen986
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Okt 2020, 17:45

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Tilen986 »

BoštjanP napisal/-a: 14 Mar 2021, 23:00 Po slikah sodeč, je uplinjač napačno sestavljen. Mala kvadratna luknjica v mesing prečni cevki, na sredini sesalne odprtine uplinjača, mora biti obrnjena navzdol v motor, ne navzgor kot je na sliki. Odvij iglo in zavrti mesig ceko v kateri je igla za 180 stopinj, tako da bo obrnjena navzdol v motor. lp
Hahaha! Boštjan, dolžan sem ti en sixpack piva :) očitno je bilo točno to narobe z motorjem! Tista odprtina je gledala v narobno smer!
Še malo zatesnim pri izpuhu, ampak motor deluje!

https://www.youtube.com/watch?v=YtFgQmlAq7Q
BoštjanP
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 28 Jul 2013, 19:34

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a BoštjanP »

Super, sem vesel da je uspelo, in da se najde še kdo, ki se loti metanolca. Tudi sam sem pristaš metanolcev in starih dizlašev. Naslednji projekt pa kaj na resonančno cev, da se zavrti in zadiši po ricinusu. :D lp
Uporabniški avatar
Sebastijan Kravos
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 26 Dec 2007, 15:33
Kraj: Dobravlje

Re: Glow motor 6.5ccm - težave pri delovanju

Odgovor Napisal/-a Sebastijan Kravos »

Zelo dober video za nastavitev uplinjačev glow motorjev je na tejle povezavi https://www.youtube.com/watch?v=2MjVJrhsC50!
Meni je zelo pomagal ko sem iz nule štartal motor!
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom