Cox-ova zgodba (Kako je Cox postal Cipolla)

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Cox-ova zgodba (Kako je Cox postal Cipolla)

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Prispevek je izločen iz teme: Aeroklub Kranj / Projekti 2020 viewtopic.php?f=90&t=99142
Mipo
Moj prvi Pilot Ok model Ltd.Japan-Baby in hkrati moj prvi model, ter razdrt Cox 049
nekje leta 1988
...
Ker avijonček res leti ko pesmca,me močno ima da bi naredil "XXL" varjanto za 20cc bencinarja (ki je ravno na zalogi)
2500mm do 3000mm :-k
-
01.jpg
01.jpg (54.73 KiB) Pogledano 9258 krat
02.jpg
02.jpg (37.79 KiB) Pogledano 9258 krat
03.jpg
03.jpg (60.02 KiB) Pogledano 9258 krat
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Malo se "vmešavam" v to temo, toda ker si pisal ravno o modelarskem motorju Cox, in ker to sega v moj "dolgoročni spomin", ki deluje mnooooogo bolje kakor moj trenutni spomin :( , še nisem pozabil. da je bil pred približno 35 leti moj prvi daljinsko vodeni letalski model Cormorano od Aviomodelli, na katerega sem pozneje vgradil tudi Coxov 0,8 ccm modelarski motor, kateri mi je dobro služil dooolgo časa in katerega "edina" pomankljivost je bila, da je "našprical vse okrog sebe, ker avzpuha sploh ni imel ...
Verjetnoobstaja tudi kakšna fotografija mojega Cormorana opremljenaga s Cox motorjem, vendar bi jo moral poisketi, če bi vedel kje ...

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Ja ,tudi sam sem imel še enega Coxa ,če me spomin ne vara 0.83ccm. Na cilindru kjer običajno pride izpuh je bil iz obeh strani še bolj "odprt",ne samo po 2 zarezici.
Motor nam je takrat davno uspelo oživeti,sicer kar na "bormašino" ker drugega takrat nismo poznal,fedrčka za štart ni imel,pravtako ne tanka zadaj,je bil pa seveda tudi še brez nastavljivega gasa.Motor je pri 30.000-ih obratih dobesedno tulil ne samo ropotal,prop imam pa še danes nekje med šaro in mislim da je bil naylonski 6x3
je pa tudi imel Tee Dee oznako.
Na žalost sem ga prodal pred mnogimi leti ko sem bil še na elektru in si niti pod razno nisem mislil da me bosta mentanol in bencin tako "not povlekla".
Svoje slike žal nimam,je bil pa zelo podoben temu,še škatla je bila na moč podobna tej (črno-rdeče-srebrna)
.
cox010.jpg
cox010.jpg (60.99 KiB) Pogledano 9205 krat
motor-para-aeromodelismo-marca-cox-modelo-babe-bee-049-D_NQ_NP_704155-MLV26881678183_022018-F.jpg
motor-para-aeromodelismo-marca-cox-modelo-babe-bee-049-D_NQ_NP_704155-MLV26881678183_022018-F.jpg (75.39 KiB) Pogledano 9205 krat
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Roberto »

HVALA ker me nisi takoj pregnal iz tvoje tem, jaz pa željene fotografije zaenkrat še nisem našel :oops: , uspelo pa mi je najti celo mojega "penziča" in njegov "medkrilni nosilec" za na Cormoranota, manjkajo mu pa svečka, propeler in plastičen nosilc, za katerega mislim, da je bil odlit z rezervorjem v celoti "v enem kosu", veendar mi tudi z googlom ni uspelo najti vsaj ustrezne fotografije. :oops: Ker nosica z rezervarjem nisem našel nikjer, sem mi zdi, da sem ga najbrž komu prodal ali podaril. Če mi bo uspelo najti še Cormoranovo siko z montiranim motorjem, po mojem nepopolnem spominu najbrž fotografirano na takratni modelarski stezi v Ajdovščini, bom objavil še tisto fotografijo, drugače pe res nimam več namena smetiti po tvoji temi.
Želim ti uspešno izvedbo tvojih modelarskih projekov, in uživanje v letenju z njimi, vsaj toliko, kolikor sem užival jaz ...

Slika

Slika

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Roberto!
Sploh ni problema če še malo zasmetiš ,ker izredno rad pogledam retro zadeve.
Sicer sva sedaj že oba "out" iz teme "projekti" ,ampak ker me že "dražiš" :D ....sem poiskal moj najlon propeler in glej ga zlomka..samo polovico ga je še ostalo :o Ali sem ga jaz polomil ali so ga miši požrle alpa cajt ...takle je,ja je pa 6x4 windsor propeller in ne 6x3 kot sem jaz mislil.
Popolnoma enakega (hvalabogu) še celega imam na mojem 049 Cox-u. Moj 1.Baby iz leta 88 pa je pred leti bil popolnoma obnovljen in čeprav je letel le 2x sem ga že pred leti tudi "upokojil" in je samo še statika in spomin pod stropom na moj prvi model.Za leteti pa kot sem že dejal sem naredil enakega,tega rdečega ki je bil pred dnevi tudi predelan iz nitra na elektro.
In prav vsakič ko letim z njim, neizmerno uživam,saj me vedno vrne v tisti lepi čas 80-tih
Evo,kljub megli, mrazu in rahlem rosenju sem si pred cca.eno uro z njim "privezal dušo"
v videu:
.
https://www.youtube.com/watch?v=4nxRwA8VjgU
-
01.jpg
01.jpg (56.69 KiB) Pogledano 9144 krat
02.jpg
02.jpg (67.44 KiB) Pogledano 9144 krat
03.jpg
03.jpg (119.07 KiB) Pogledano 9144 krat
Lp in tudi tebi še vedno veliko modelarskih užitkov !
...
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Roberto »

=D>
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Offshore, tokrat res zadnjič. Ker mi fotografije Cormorana s Coxom 0,8 ccm, na nosilcu z rezervarjem med obema polovicama krila zaenkrat še ni uspelo najti, sem si svoj današnji čas malo skrajšal s tem, da sem poizkusil ugotoviti, če bi ševedno vžgal. :-k
Najprej o njegovem nakupu pred približno 35 leti, nekje v "modelarski trgovini" (?) v Stari Gorici. Kupil sem ga sam in ko sem ga "švercal čez mejo" v enem od obeh hlačnih žepov, me je bilo fulll strah, da me bojo cariniki "zasačili". :oops:
"Šverc je bil uspešen", zato sem nato naredil še lesen nosilec za Coxa, in v tistih časih hodil največkrat leteti na tedanjo modelarsko stezo v Ajdovščini. Sedanja modelarska steza je še vedno na letališču v Ajdovščini, ampak premaknjena prcej bolj proti zahodu, če se ne motim zaradi vzletanja in pristajanja ultralahkih letal.
Coxa mi je uspolo najti v škatli od Enye 1,76 ccm (?), katero sem kupil pri takratnem Slovenskem zastopniku za firmo Roobbe (kako se je že pisal in kako mu je bilo ime? bil je pa "zagrizen helikopteraš). Zakaj je bil Cox spravljen v škatli od Enye? Zato ker je bil moj Cormorano s Coxom precej "podhranjen" ... :oops:
Ker me je res zanimalo če bi Cox še vžgal, sem ga seveda najprej poizkusil razstaviti, pri čemer mi je manjkal "original ključ" za odvitje cilindra, zato sem poizkusil kar s "papagajkami", vendar se ni nič premaknilo, ker je vse "zapečeno". Tudi "glavna gred" ... :oops:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Prima Robert,imam dobro v spominu male coxe na jadralnih modelih ter na gondoli nad krili.
Od jardalnih sem imel Albatrosa in to samo na en kanal,mislim da je bila višina...sprva je bilo narejeno še celo nekako brez komande,na nek federček ki je odmaknil smer in višino da je model šel nekako v kovit in pristal..dolgo je že tega
ja ,so bile pa tudi zanimive kubature..1.76ccm os maxa s prenosom sem imel na mojem 1. čolnu,jet streamu od kyoshota,ki ga imam še danes,vendar je predelan na brašles.
tko..zej gremo pa lahko nazaj na temo..
Moj XXL BABY bo velikosti 2.5metra,ter isto kot original samo na smer in višino,ter precej velik V lom krila 6 stopinj
pogon bo rcgf 20cc ..ki je trenutno še na Citi
več.....po oglasih 8-[ :P
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Roberto »

V temo Aerokluba Kranj vedno rad pogledam, ker me na vaš aeroklub vežejo prijetni spomini, še iz časov mojih F3J tekmovanj (tudi "mednarodnih"), v družbi Flipa, Jankota, že pokojnega Boruta :oops: in še nekaj njih, katerih imen se pa ne spomnim več.
Ker vedno želim "zaključiti to kar sem začel", sem danes želel razstaviti mojega Coxa na njegove "prafaktorje", vendar sta mi to preprečila "pokrov karterja" (?) in bat v cilindru. :( Mislim da bi tudi to lahko rešil, če bi te dele "malo pokuhal" v vroči vodi, vendar se mi tega ni dalo storiti in tudi ne verjamem, da se mi bo kdaj to dalo ... :(

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Hehe,voljo pa imaš...drugač pa ,nikar na silo,vzem več kwadu :lol:
jaz pa mojega starega Coxa ki je na Baby-ju nebom nič matral ,naj bo kar lepo "v celem",tako je vsaj še vedno kompletni s prvim mojim modelom.
..drugač pa mislim da je za tele nitro motorčke najboljši majster Mipo...iz "odpadka" ti naredi nov motor :D/ :cool:
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Roberto, ali ni odlomljena ojnica na tvojem Coxu?
Slika
tmrt
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 03 Jul 2009, 13:53
Kraj: Ljubljana

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a tmrt »

Meni se zdi, da je tale "Cox" "Čebula" ali Cipolla. :D

Ga je težko njti na Googlu: https://www.rcuniverse.com/forum/11737628-post19.html
Zadnjič spremenil tmrt, dne 07 Feb 2020, 21:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Verjetno je ojnica ("ročica bata" ? ) res odlomljena, ker je bil bat "prilepljen na steno cilindra in ko sem ga odvijal s pomočjo dvej klešč, se je ojnica seveda odlomila ... :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Projekti 2020

Odgovor Napisal/-a Mipo »

tmrt napisal/-a: 31 Jan 2020, 21:38 Meni se zdi, da je tale "Cox" "Čebula" ali Cippola. :D
Res je tole čebula. Popularna v 70h letih.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Cox-ova zgodba

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Še vedno ne vem ali imam coxa ali čebulo, vendar mi ga je danes dopoldne le uspelo razstaviti toliko kolikršen namen sem imel, sigurno pa bi se dalo "iz ohišja odstraniti tudi ojnico (?) vendar je to za Robertota že toooooooooooo muchhhhhhhhhhhhhhhhh ... :(
To sem počel dopoldne in moral sem hiteti, da se moja draga ne bi prej vrnila iz službe (12.00 +), ker mi v delavnici ni uspelo najti nekdanje posode "za kuhanje" modelarskih delov, in sem danes to naredil kar v moji kuhinjski posodi za jutranje gretje mleka za zajtrk ... :(

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Cox-ova zgodba

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Miloš, ker imam časa dovolj, sem pravkar ugotovil, da imam res "čebulo" in ne Coxa.
Če ne drugega, se naši "zanamci" od mene lahko naučijo, kaj je vztranost (trma) .. :wink:
Ni mi pa uspelo nati fotografije cipolle 0,8 ccm , če je sploh obstajala :-k , ker na najdeni fotografiji je cipolla 1.5 cm.

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Cox-ova zgodba

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Na moji strani ¨Moji Oldtimerji¨, so na 3. strani prikazane slike mojih Cox-ov in Cipolla .8 ccmn, če vas zanima.

LP
Peter
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Cox-ova zgodba

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Peter hvala. Seveda si bom to ogledal.
Kje so tisti časi, ko sem od Vas v Mladem tehniku še kupoval modelarsko "robo".

Da ne bom "zanamce" narobe poučeval, sem pravkar mojo cipollo tudi nazaj sestavil in bo lahko sedaj počivala naprej, kakor je počivala približno minulih 30 let ... :cry:

Slika

Slika

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Cox-ova zgodba (Kako je Cox postal Cipolla)

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Lp.
Če bi kdo rad dopolnil zbirko. Nekaj podobnega kot se pogovarjate je tukaj.

https://www.prop.at/marktplatz/c3-antri ... aufen.html

Lp, Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Cox-ova zgodba (Kako je Cox postal Cipolla)

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Tolk kokr pa s tem modelčkom uživam ,sem pa z mal kšnmu :D/
pa še daleč se mi ni treba na pisto vozit,k ga vržem lahko kuj za bajto :lol:
Mogoče celo poskusim starega Coxa zrihtat in oživet,da bo še bolj "original" :D
.
https://www.youtube.com/watch?v=-VsU72XDVlA
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Cox-ova zgodba (Kako je Cox postal Cipolla)

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Malo nedeljskih modelarskih užitkov :D/
.
https://www.youtube.com/watch?v=rg9C2Xgw-ik
.
005.jpg
005.jpg (143.76 KiB) Pogledano 8031 krat
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Cox-ova zgodba (Kako je Cox postal Cipolla)

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Lep travnik 8) :-({|=
Tudi sam sem začel s Cipolco: Najprej le en gas, potem sem dokupil RC vplinjač na koncu pa še nekaj podobnega avspuhu - en venec, ki se je namontiral okoli glave, kjer sta izpušni odprtini.
Na žalost nimam nič slik iz tistega časa :(

LP,
Andreo
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Cox-ova zgodba (Kako je Cox postal Cipolla)

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Ljubezen: ime ji je letenje!!!
bavarmi
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 26 Jan 2012, 14:02

Re: Cox-ova zgodba (Kako je Cox postal Cipolla)

Odgovor Napisal/-a bavarmi »

Mislim, da je na sliki Cipolla 1,5 junior standard. Imam še dve, ena je lansko leto letela na u-kontrolcu.
Proizvajalec priporoča gorivo 80/20 ali 20/10/70 in eliso 7X3,5.
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom