Vrtna kosilnica na daljinca

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
celjan40
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 28 Jul 2014, 21:07

Vrtna kosilnica na daljinca

Odgovor Napisal/-a celjan40 »

Nekak delam na vrtni kosilnici. Kaj vse rabim, razen kosilnice, ogrodja in pogonskega sklopa. Se pravi, dalinc, regulatorji, kaj vem kaj še?
Uporabniški avatar
anti-gravitačnik
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 05 Jun 2011, 20:15
Kraj: Trzin

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a anti-gravitačnik »

Za upravljanje bi potrebovali:
Komando s sprejemnikom
Zdej je pa od tega, kako je mišljeno, da bo narejeno obračanje odvisno, kaj se potem naprej rabi.
za obračanje koles, bi potrebovali servo motorje, za način obračanja kot tank, se pravi, da bi šlo eno kolo hitreje kot drugo bi se dalo z dvemi motorji in nekim izračunanim/ testiranim miksom delat.
Potem če ne bo samohodna že v osnovi, neke ustrezno močne motorje in regulacijo zanje, ter seveda baterijo za vse skupaj. Kakšen tip kosilnice zero turn, navadna brez česar koli, samo 4 neodvisno vrteča kolesa itd.?
Multiplex Cockpit SX 2.4 GHz
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Podatkov je na netu kar nekaj.Ni pa to, če hočeš uporabno zadevo,zaradi uporabe RC naprave modelarski projekt,ampak kar "oreng"projekt,ki zajema znanja iz različnih področij,pa tudi finančno...........
Slika
celjan40
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 28 Jul 2014, 21:07

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a celjan40 »

vala za odziv. Imam seveda v mislih dva motorja z reduktorjem od invalidskega vozička. Krmiljenje levo/desno bosta izvajala ta dva pogonska motorja zadaj s prenosom na posamezno kolo, s tem da se en vrti v nasprotno smer in s tem rotira kosilnico. Spredaj vrtljivo kolo.

Kar se tiče naprej/nazaj. Verjetno imam sam sistem od RC avtov možnost variabilne hitrosti /naprej/nazaj s tem ko se obnaša joystick kot pedalka za plin v avtu. Bol kot jo pritisneš, hitreje gre avto. V kolikor tega tukaj ni, je treba to dodati. Najraje bi imel 5 stopenjsko stikalo/potenciometer, ki bi v naprej določil koliko "plina" doda motorjema, je to 20%, ali pa 100%, se pravi od 0 do 100% kot potenciometer oz. krmilnik, kjer bi določil koliko % da motorju, med tem ko bi joystick za naprej/nazaj potem imel lahko le fiksno funkcijo in ne variabilno. Raje bi imel posebej nastavljanja moči in ne s pritiskom na samem joysticku. To ne znam najbolje razložit, a upam da se razume kaj želim.

Zanima me še kako je, glede na to, da bo potrebno verjetno 2x 12V akumulatorja od avta, vezana zaporedno, da dobim 24V napetosti za delovanje pogonskih motorjev, čeprav verjetno deluje tudi na 12. Za polnjenje akumulatorjev razmišljam o 12V altelnatorju od avta. Tu se mi poraja dvom, ali je možno z 12V altelnatorjem polniti 2x12V akumulatorja, ki sta sicer vezana zaporedno. Sicer bom to rešil s tem, da bom dal 24V altelnator ;)

To je v grobem vse, kar me zanima. Se pravi le elektronika/elektrika. Mehansko ni težava.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Tu se mi poraja dvom, ali je možno z 12V altelnatorjem polniti 2x12V akumulatorja, ki sta sicer vezana zaporedno. Sicer bom to rešil s tem, da bom dal 24V altelnator ;)
.......tole moraš najprej na papir dat in se malo zamislit.Avtomobilski alternator rabi kar nekaj vrtljajev vglavnem so pa 90....do 120...pa če hočeš 160 amperski....napetost pa tam nakje 13,9V.In tu se poraja dvom š čim boš to poganjal,oziroma s čim boš kosil.......
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo,

https://www.robotshop.com/en/sabertooth ... river.html

Skratka - ni glih projekt za čez vikend.

Najprej točneje razdelaj, kako močni bodo logoni, kako boš krmilil smer (volan ali tank način)

Potem si tu še baterije, napajanje, moči...

Vsekakor pa te čaka lušten zanimiv projekt :-)
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
celjan40
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 28 Jul 2014, 21:07

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a celjan40 »

AlesZ napisal/-a: 13 Jun 2019, 20:08
Tu se mi poraja dvom, ali je možno z 12V altelnatorjem polniti 2x12V akumulatorja, ki sta sicer vezana zaporedno. Sicer bom to rešil s tem, da bom dal 24V altelnator ;)
.......tole moraš najprej na papir dat in se malo zamislit.Avtomobilski alternator rabi kar nekaj vrtljajev vglavnem so pa 90....do 120...pa če hočeš 160 amperski....napetost pa tam nakje 13,9V.In tu se poraja dvom š čim boš to poganjal,oziroma s čim boš kosil.......
Ja s čim neki pa naj bi po tvoje poganjal altelnator? Po moje z motorjem(bencinckim) ki slži za vrtenje noža, ki reže travo. In kaj naj dajam na papir in se zamišljam zraven, če mi manjka osnova? :) Zato sem vprašal, če je možno z enim altelnatorjem 12v polnit 2x24V akumulatorja. Ali se to ne da. Če se ne da, dam namesto 12V-24V altelnator.
celjan40
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 28 Jul 2014, 21:07

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a celjan40 »

rc-ryder napisal/-a: 13 Jun 2019, 21:35 Zdravo,

https://www.robotshop.com/en/sabertooth ... river.html

Skratka - ni glih projekt za čez vikend.

Najprej točneje razdelaj, kako močni bodo logoni, kako boš krmilil smer (volan ali tank način)

Potem si tu še baterije, napajanje, moči...

Vsekakor pa te čaka lušten zanimiv projekt :-)
Gledam tole v linku. Ni ravno prijazna cena :)
Saj sem napisal, kako bi želel krmilit-se pravi tank varjanta. En motor naprej, drug nazaj - posledično gre stvar v rotacijo.

Koliko so pa pogoni močni, pa ne vem. Po moje nekje 250W po motorju, se pravi 2x250W, to je pr 24V 10A, se rpavi ne vem koliko mora biti rezerve pri zadevi, ki si jo dal v link, 2x32A, po moje je dovolj tak kos elektronike z močjo 2x15A ali pa 2x20A, verjetn je tudi kej cnej pol, če ni, pol naj bo 32A :)

Napajanje sem tudi zgoraj nekaj na glas razmišljal, ali bo 12 ali pa 24V. Napajanje tudi še ne vem, ker še ne poznam vseh dejstev. Bo pa vsekakor altelnator od avta. 12v ali 24V(kamijon, al neki) in to bo gnano z motorjem od same kosilnice.

Sicer pa, hvala za pomoč, tudi ostalim. Morda ste šli preveč v neko smer, ki ni pomebna. Mene zanima koncept delovanja, ker kos elektronike rabim. To v linku je bilo v redu. Se pravi. Buco rabiš za ta svoj projekt)dalinca od RC avta, 5 kanalni recimo. Tisto v linku ne vem kako se reče, se pravi, recimo "krmilnik motorja" te moči in nazive oz. tokovno oz. močnostno primerne bom že sam najdu. Tolk mi še dela. Le ne vem kaj rabim, zato sem tu vprašal. In ne po specifikacijah, temveč po sestavnih delih za projek. In mehansko, ogrodje, motor same kosilnice in to že imam. Zanima me samo RC. Dalinc in pripadajoča elektronika, sprejemnik, oddajnik, razni sklopi za pogon motorjev, dodatnih servomotorjev, recimo za električi zagon bencinskega motorja, dvig oz. nastavitev nivoja košnje, hitrost kosilnice, v smislu visoke ali niske trave, se pravi, temu primerna mora biti regulacija hitrosti...

Hvala ;)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Morda ste šli preveč v neko smer, ki ni pomebna.
Saj res lahko razmišljam narobe,ampak poiskušal sem te opozorit na dejstvo,da najslabši 70A alternator rabi kilovat moči in to pri 4000 vrtljajih(na oso alternatorja)....sicer pa grem na roke vleč kosilnico dokler je še sprejemljiva temperatura......
Slika
celjan40
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 28 Jul 2014, 21:07

Re: Vrtna kosilnica na dalinca

Odgovor Napisal/-a celjan40 »

AlesZ napisal/-a: 14 Jun 2019, 07:33
Morda ste šli preveč v neko smer, ki ni pomebna.
Saj res lahko razmišljam narobe,ampak poiskušal sem te opozorit na dejstvo,da najslabši 70A alternator rabi kilovat moči in to pri 4000 vrtljajih(na oso alternatorja)....sicer pa grem na roke vleč kosilnico dokler je še sprejemljiva temperatura......
že, že. a mislim da ni potrebe po 70A altelnatorju. Po moje je 30A čist zadost. ampak ja, bi vseeno znal bit kr problem vrtete altelnator. A to izhajam iz vozualnih kosilnic te vrste. ;)
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vrtna kosilnica na daljinca

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Nebi rad bil žaljiv, ampak glede na način pisanja in odnosa do "smeri, ki ni pomembna", se bojim da iz tega ne bo nič na koncu, ker boš slej kot prej prišel do nečesa, mimo česar ne boš mogel, ker si pozabil pravočasno in dovolj mislit na to...
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
ule
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 26 Jan 2011, 07:44
Kraj: Babno Polje

Re: Vrtna kosilnica na daljinca

Odgovor Napisal/-a ule »

Sicer bi lahko uporabil alternator od kakšnega motorja ali štirikolesnika? Se mi zdi da so precej manjši.
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: Vrtna kosilnica na daljinca

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Raje kupi eno poceni robotsko kosilnico. V obiju dobiš za 350€ in pokosi do 600m2, ker z daljincem kositi je kar bedarija.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Re: Vrtna kosilnica na daljinca

Odgovor Napisal/-a alesb »

Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtna kosilnica na daljinca

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

na vseh terenih, ne glede na strmino al ... len Žagar,......pa smo že koj na začetku tam....!!?
naklon je odvbisen od izvedbe mazanja pogonskega motorja,ker ima ponavadi vgrajeno 4T motor z oljem v karterju ,večina teh kosilnic ne prenese naklonov,oziroma so časovno zelo omejeni........
Slika
Odgovori

Vrni se na RV naprave