POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Pozdravljeni,

Sem nov na tem forumu in v modelarstvu. Pred kratkim sem kupil hexacopter na kateri je kontrola NAZA M V2. Sprejemnik GRAUPNER GR-16 sem kupil naknadno. Ali mogoče kdo zna povezati ti dve zadeve skupaj ? Komande so Graupner MX-20. Tudi tukaj je potrebno vse nastaviti. Zelo bi bil vesel vaše pomoči.

Lp

Dejan
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Ena opcija je preko navodil (Graupnerjeva navodila za bindat sprejemnik in oddajnik) in navodila NAZE za priključitev sprejemnika.

Druga opcija je če najdeš koga v bližini, ki bi ti to naredil. Iz kje si?

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Živjo,

Prvi problem je žična povezava NAZA M V2 Z GRAUPNER sprejemnikom GR-16 ( 8 kanalni )

Drugi problem je bindanje sprejemnika in oddajnika .Ko sem prižgal komande od Graupner-ja MX-20 mi ni bilo nič jasno. Sem začetnik na tem področju, ampak se hitro učim.

Ne poznam nikogar, ki bi se ukvarjal z modelarstvom in droni / hexacopterji. Sem iz Brezovice pri Ljubljani

Na netu sem našel takšno povezavo. Ne vem pa, če je prava. Ne bi rad kar nekaj priklapljal na pamet in kaj skuril, ker deli niso poceni.

NAZA A - Kanal 2 ( AILERON )
NAZA E - Kanal 3 ( ELEVATOR )
NAZA T - Kanal 1 ( THROTTLE )
NAZA R - Kanal 4 ( RUDDER )
NAZA U - Kanal 5 ( 3-stopenjsko stikalo )
NAZA X1- Kanal 7
NAZA X2- Kanal 8

Lp

Dejan
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ta povezava napisana je prava, tako da lahko tako priklopiš. Pri tem poglej kje so na sprejemniku signali (ali so spodaj ali zgoraj), da veš kako obrnit konektorje (rumena oz. oranžna žica je signal). Če obrneš narobe, ne boš skuril, samo delalo ne bo. Če imaš original DJI kable, znajo imet dodatni jeziček na konektorju, katerega lahko previdno z kleščami odščipneš ali odrežeš z olfo, zato da bo šel konektor v sprejemnik.

Bindanje gre tako nahitro:

- prižgeš komando
- greš v meni, ustvariš nov model, ga poimenuješ Tarot 740 (predvidevam da je to tvoj model :D ) izbereš da je to akrobatsko letalo (NE IZBIRAJ HELI ali kaj podobno!)
- greš v meniju pod BIND in stisneš knof. Medtem ko komanda čudno piska, moreš na sprejemniku stisnit gumb in ga prižgat medtem ko držiš gumb. Nato pritisneš gumb še enkrat in je zbindan.
- Če to ne dela, poglej v navodila od sprejemnika če je kako drugo zaporedje gumbov. Morda ne rabiš niti držat gumba med prižigom ampak je dovolj da dalj časa držiš gumb in nato s hitrim klikom potrdiš bind. Neka taka logika bi morala bit.

Najbolj ziher je, če povežeš dron na rečunalnik, (seveda pri vsem tem obvezno odstraniš propelerje, ker jih ne potrebuješ do prvega letenja sploh!!!) in tam gledaš če se ti pravilno in v pravilne smeri odklanjajo ročke. Sicer pojdi na YOUTUBE in vpiši NAZA V2 installation ali kaj takega in imaš vse razloženo in posneto.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Pozdravljen,

Najlepša hvala za pomoč in strokovne nasvete. Bom pogledal kje je signal in potem vse skupaj probal.

Sporočim, ko bom priklopil. Če bodo težave se pa prej še oglasim.

Lp

Dejan
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Pri meni so žice na NAZI od zgoraj navzdol: 1. rjava, 2. rdeča,3. rumena. Tako je bilo priklopljeno tudi na prejšnjem sprejemnku GR-24.

Ali jih isto povežem tudi na GR-16.

Lp

Dejan
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Tole na sliki je v navodilih od GR-18. Signal je potemtakem na oranžni žici.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Na nazi jih imaš pravilno vtaknjene tako da jih pusti kot so. Na sprejemniku maš narisan znakec (- + ~) ki ti pove kako se pravilno obrne kable oz. kje je minus. Če ti ni jasno najdi sliko kako na netu kjer lahko vidiš barve kablov.

No, sem že jaz zate pogledal.
https://www.trade4me.de/custom/html_bilder/69517.jpg

Čisto spodaj imaš MINUSE (kabli na kanalu od 1-6 so obrnjeni z rjavo spodaj) 7 in 8 kanal pa tako da sta rjava kabla skupaj na sredini.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Dobro si tole razložil. Hvala. Bom vse skupaj povezal in probal.

Naslednji korak je bindanje. Bom probal kot si napisal...povezal z računalnikom ( odstranil propelerje ). Sva to s prejšnjim lastnikom probala. Potem se pa javim :)

Lp

Dejan
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Switch the transmitter and receiver on.
• Locate the BIND / RANGE button on the back of the transmitter, and hold it pressed in while you
press and hold the SET button on the receiver. Both LEDs on the back of the transmitter now glow
constantly, and the red LED on the receiver flashes.
• Under normal circumstances the flashing red LED on the receiver will cease to flash and switch to
a constant green within about ten seconds. This indicates that the binding process is complete. You
can now release both buttons, and your transmitter / receiver combination is ready for use.
• However, if the red LED on the receiver continues to flash for longer than ten seconds, then the
binding process has failed. If this should occur, repeat the whole procedure

to je iz navodil.
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Živjo,

Bindanje mi je uspelo. Na sprejemniku gori sedaj zelena lučka in modra na oddajniku / komandah.

Sedaj bi pa rad določil pozicije na komandah in nastavil pravilno. Navodila so obširna in moram pogruntat kaj pomenijo vsi simboli in nastavitve v oddajniku.

Lp

Dejan
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Pozdravljen,

Komande sem pravilno nastavil in delujejo pravilno. Nikakor pa mi ne uspe nastaviti failsafe v nazi m v2 in komandah. V navodilih je sicer napisano ampak ne popolnoma detaljno kako se nastavi.

Ali imam kdo kakšno idejo kako nastaviti tristopenjski switch na komandah graupner MX-20 ?

Lp

Dejan
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Dejansko imaš 2 različna failsafa.

En failsafe je na komandi, torej kam naj komanda spravi servote, v kolikor odpove komanda ali izgubi signal. Ta se nastavi v komandi.

Drug failsafe je v NAZI, tisti se nastavi na RTH z predhodnim dvigom na varno višino. To pomeni da ko gre zadeva v failsafe, stvar pride nazaj sama in pristane.

Najbolj pametna varjanta je nastaviti failsafe komande tako, da so VSI kanali 1-4 točno v sredini, kanal 5 (za GPS/ATTI/M funkcijo) pa nekje MED dvema funkcijama. Pomeni da NAZA zazna odpoved komande (failsafe) tako, da sama prestavi v failsafe, ki je med dvema izbranima načinoma letenja. Dodatno lahko nastaviš en šteker na komandi, ki bodisi:
- preko dodatnega kanala na NAZI vklopi RTH
- preko zamika 5. kanala (mixer) zmakne med dva načina letenja in tako povzroči failsafe->RTH brez da rabiš ugasnit komando ali it iz dometa.

PS: Failsafe in RTH funkcija je POMOŽNA funkcija v SILI, ki se uporablja samo in zgolj v sili. Zaradi nezanesljivosti delovanja (gps, kompas, veter, ovire...) se ta funkcija nikoli NE UPORABLJA, če res ni nujno potrebna.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Jure živjo,

Vse skupaj mi je uspelo :) Sem se pa namučil z vsem in raje ne povem koliko ur mi je vzelo. Ker sem popolnoma nov v tem in ne poznam nobenih komand sem se s komandami Graupner ....preden sem vse skupaj dojel..kar nekaj časa bral in listal po menu-jih. Nekdo ki to pozna ima v manj kot eni uri vse nastavljeno. Se pravi stroka in poznavanje za kaj gre !

Nastavil sem gps, atti in failsafe. Failsafe sem nastavil tudi tako, ko komando ugasneš, (zmanjka baterij) da se failsafe aktivira.Vse skupaj dela :D

Tudi nogice ki se mi spuščajo in dvigajo sem nastavil na en switch. Delajo :) :D u nulo. Povezal sem tudi telemetrijo...kamero in ekran :D

Čakam še samo RC shutter ki ga bom potem povezal na DSLR foto. Pa karbonske plošče moram nekje staknit. Ali mogoče veš kje v SLO jih je mogoče poceni dobiti ?

Lep pozdrav in hvala za info-te

Dejan
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Karbonskih plošč v SLO ne boš dobil. Najceneješe in bolj modelarski neindustrijski grade ima hobbyking trgovina, če pa ne rabiš kaj veliko lahko pa tudi pišeš v ZS pa pogledam če imam jaz kakšne odstanke primerne doma (sam sicer za CNC razreze in gradnje delam z nemškim karbonom).

Ja, ko to prvič delaš, vzame ogromno časa, a to, da nekaj narediš sam, je neprimerno več vredno, kot da bi ti kdo drug nastavil v pol ure vse skupaj. Zdaj to znaš in tudi naslednjič boš znal. TO je čar tega hobija in tudi v tem se ločimo modelarji od tistih, ki kupijo drone v interšparu. 8) 8)

Lep pozdrav,
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
TAROT 740
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Dec 2018, 07:21

Re: POVEZAVA NAZA M V2 Z GRAUPNER GR-16

Odgovor Napisal/-a TAROT 740 »

Živjo,

Rabim nosilec za gimbal za dslr fotoaparat. Bom pogledal na hobbykingu če imajo kaj podobnega.

Lp

Dejan
Odgovori

Vrni se na Multirotorji