CNC

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

trebor77 napisal/-a: 03 Dec 2017, 17:59 Kaj pa kitajska roba ima kaj dobrega in po ugodni ceni? Rabil bi predvsem za izdelavo manjših kosov za vozila. Največji kos bi bila šasija za trail model.
Kolega si je omislil nekaj takega:
https://www.aliexpress.com/item/CNC-rou ... c7f3929-20

Že zida novo, večjo, močnejšo...

Hočeš ali nočeš, to price cca 2.5-3k€, tako da dela za take kose kot jih delam jaz...

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
trebor77
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 20 Jul 2014, 01:58
Kraj: Murska Sobota

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a trebor77 »

Je na koncu ceneje naročit že narejen izdelek :) je mikavno ampak predrago :( Je pa res, da potem ni nobene omejitve in lahko narediš praktično vsak kos.

Drugače pa odlično napreduje tvoj Pangolin. Verjetno je zdaj že kar precej konkurenčen ostalim :).
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Jaz sem mojega naredil za okoli 1300-1400€, delovnih hodov 750x550. Je pa čisto odvisno, kako se znajdeš in da lahko kakšen del tudi sam narediš. Odločil sem se, da bom izdelal navodila za izdelavo mojega CNC stroja. Morda komu pride prav.
Kr neki !!
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

Kakšna je kaj natančnost vaših CNC-jev, ki ste jih sami sestavili ?

Razmišljam o nakupu enega teh :
https://www.cnc-step.de/cnc-fraese/
Piše, da imajo ponovitveno natančnost okoli 0,01 mm.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Natančnost je najbolj odvisna od vodil in navojnih vreten.
Kdor je pripravljen odšteti nekaj več za vodila z in vretena z kroglicami zlahka doseže natančnost 0,02 mm ali celo boljšo.
Domače rešitve za modelarstvo tudi niso slabe, se pa pozna pri natančnosti (0,1-0,5mm). Vse je odvisno, kaj potrebuješ.
Res pa je, da so bila kroglična vodila in vretena še pred kratkim pregrešno draga, a jim cena neprestano pada.
Poglavje zase pa so vretena, kamor se vpne orodje. Domače rešitve z raznimi rezkalniki in biaksi niso natančne in ne trajne.
Kdor doma dela CNC se mu splača kupiti vreteno, katerega se zlahka namesti, pa še cena ni večja od navadnega ročnega brusilnika.
Banggood , Aliexpres... imajo te zadeve že po skoraj smešnih cenah.
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Mislim da ima moj cnc natančnost okoli 0,05mm, vendar, kot je že bilo prej napisano je tudi frezar pomemben kakšne kvalitete je.
Je pa res, da so kroglična vretena res malce draga, ampak se izplača investirati.
Kr neki !!
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Kot sem obljubil-navodila za izdelavo mojega CNC stroja.
Morda komu prav pride. V kolikor kaj ni razumljivo lahko navodila popravim in kaj dodam.
Navodila za izdelavo:
[url]https://www.shrani.net/
Načrti sestavnih delov:
[url]https://www.shrani.net/
El. načrti:
[url]https://www.shrani.net

Kasneje bom dodal še mach3 nastavitve.....
Zadnjič spremenil modelarr, dne 08 Sep 2018, 19:07, skupaj popravljeno 1 krat.
Kr neki !!
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Hvala za načrte. Se da morda sestavne dele dobiti v kakšnem STP formatu?

LP
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Lahko ja. Konstruiral sem v solidworksu, ki lahko konvertira v veliko formatov.
Kr neki !!
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Namen imam izdelati manjši gravirni stroj(laser).
Deloval naj bi na arduino.
Za začetek bi potreboval seznam komponent, ki jih potrebujem. Ima morda kdo kakšno idejo kaj kupiti? Problem je nabava arduino komponent. Prosim za pomoč.
Morda kaj takega,:
https://www.ebay.com/itm/CNC-Shield-V3- ... 06HQ2tKZig
Kr neki !!
hornet
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 06 Jan 2016, 11:19
Kraj: Dolenjska

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a hornet »

Zdravo,

Zanima me vaše mnenje o tej oz. podobni mašini? Je kaj takega za kupiti ali ne? :-k
http://www.bolha.com/stroji-orodja/obde ... 772&kw=cnc

Lp Miran
Uporabniški avatar
Modlar
Tekmovalec
Prispevkov: 330
Pridružen: 02 Jun 2005, 19:50
Kraj: Koroška

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a Modlar »

Rezkal boš bolj bogo, za kaj napisat pa že velja.

LP Mare
Kdor visoko leta - daleč vidi.
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Pozdravljeni
Zanima me kakšna mora biti vhodna voltaža v driver TB6600 za koračni motor:
http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayIS ... spheader=1

Lp
Kr neki !!
hornet
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 06 Jan 2016, 11:19
Kraj: Dolenjska

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a hornet »

Modlar napisal/-a: 05 Dec 2018, 19:46 Rezkal boš bolj bogo, za kaj napisat pa že velja.

LP Mare
Kaj pa bi moral kupiti, da bi lahko 3D rezkal kakšen aluminij in podobne reči?

Lp Miran
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

modelarr napisal/-a: 05 Dec 2018, 20:58 Pozdravljeni
Zanima me kakšna mora biti vhodna voltaža v driver TB6600 za koračni motor:
http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayIS ... spheader=1

Lp
Nazivna napetost je tista, pri kateri motor potegne nazivni tok.
Stepper driver regulira maksimalni tok, pri driverjevi napetosti. Tok ne sme preseči nazivnega toka motorja.
Običajno je napetost driverja cca 10x večja od nazivne.

Omejitev za hobi opremo je običajno 50V, zaradi zakonodaje o varnosti naprav.

Višja ko je napetost, dražji je driver.

Višja ko je napetost, večjo vrtilno frekvenco boš dosegel preden motor pade v nezavest.

Torej je omejitev napetosti denar in razpoložljivost na trgu :-)

Običajno 24V, 36V, 50V...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

hornet napisal/-a: 06 Dec 2018, 06:42
Modlar napisal/-a: 05 Dec 2018, 19:46 Rezkal boš bolj bogo, za kaj napisat pa že velja.

LP Mare
Kaj pa bi moral kupiti, da bi lahko 3D rezkal kakšen aluminij in podobne reči?

Lp Miran
Odvisno kako :) Če želiš da se v kocki aluminija nekaj malega pozna, potem je tisti frezer, ki si ga pokazal čisto ok (recimo za zgravirat neko čiiisto drobno zadevo na vrh). Če želiš normalno frezat aluminij, potem mašina ne bo iz aluminija in že samo primež bo dražji od te mašine, ki si jo dal na linku.
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

rc-ryder napisal/-a: 06 Dec 2018, 07:21
modelarr napisal/-a: 05 Dec 2018, 20:58 Pozdravljeni
Zanima me kakšna mora biti vhodna voltaža v driver TB6600 za koračni motor:
http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayIS ... spheader=1

Lp
Nazivna napetost je tista, pri kateri motor potegne nazivni tok.
Stepper driver regulira maksimalni tok, pri driverjevi napetosti. Tok ne sme preseči nazivnega toka motorja.
Običajno je napetost driverja cca 10x večja od nazivne.

Omejitev za hobi opremo je običajno 50V, zaradi zakonodaje o varnosti naprav.

Višja ko je napetost, dražji je driver.

Višja ko je napetost, večjo vrtilno frekvenco boš dosegel preden motor pade v nezavest.

Torej je omejitev napetosti denar in razpoložljivost na trgu :-)

Običajno 24V, 36V, 50V...

LP
Hvala za temeljit odgovor.
Potem verjetno ne bo težav, če priklopim ta dva motorja, ki jih že imam na driver, ki bo napajan z 24V:
Slika

Slika

Lp
Kr neki !!
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Z lahkoto na 24V.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
hornet
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 06 Jan 2016, 11:19
Kraj: Dolenjska

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a hornet »

JKSniper napisal/-a: 06 Dec 2018, 09:17
hornet napisal/-a: 06 Dec 2018, 06:42
Modlar napisal/-a: 05 Dec 2018, 19:46 Rezkal boš bolj bogo, za kaj napisat pa že velja.

LP Mare
Kaj pa bi moral kupiti, da bi lahko 3D rezkal kakšen aluminij in podobne reči?

Lp Miran
Odvisno kako :) Če želiš da se v kocki aluminija nekaj malega pozna, potem je tisti frezer, ki si ga pokazal čisto ok (recimo za zgravirat neko čiiisto drobno zadevo na vrh). Če želiš normalno frezat aluminij, potem mašina ne bo iz aluminija in že samo primež bo dražji od te mašine, ki si jo dal na linku.
Zdravo,

Od zahtevnih stvari bi želel porezkati kakšno alu ali zamac plitko prirobnico in seveda tudi kakšno ne preveč zahtevno in globoko obliko. Ostalo pa razrez in graviranje lesa, akrilnega stekla, carbona in ostalih reči... skratka modelarske želje. :)

Malo sem gledal tudi STEPCRAFT-2/D.600
https://shop.stepcraft-systems.com/step ... uction-kit
Zanimiva zadeva, ki se da nadgraditi tudi z laserjem in 3D printerjem in še marsičem.
Samo pa ne vem kako se kaj obnesejo te reči na trgu pri uporabnikih. Ima kdo kakšne izkušnje?
Ne vem tudi ali te reči s podporo full version software-ja npr. WinPC-NC ali UCCNC znajo rezkati 3D oblike? :-k

LP Miran
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Za vse od naštetega bo ta mašina kar vredu za modelarske potrebe, edino ALU pozabi. Imam zelo zelo podobno zadevo sam in se mi lepo obnese za ostale stvari. Seveda ti manjka od tega na linku še precej. Glede špindla ti svetujem zadevo od ELTE, res je okrog 1000eur + frekvenčnik, ampak karkoli druga skoraj nebi dajal gor, ko primerjam s kolegi. Kress SPLOH ne, kitajca pa tudi ne. Prvo zaradi glasnosti, drugo zaradi življenjske dobe in tretje zaradi runouta, ki je pri teh obratih izredno pomemben faktor glede življenjske dobe rezkarja in kvalitete reza. Pri meni po več tisoč urah lavfanja deluje kot nov, runouta pa s tisočinsko urico ne uspem zmerit ma čisto nič. Če še kdaj kupim, kupim sigurno še enkrat isto. Aja, dovolj imaš tam okrog 400W spindl, vse kar je več je brezveze, ker se tako mašina prej zvije kot špindl ustavi. Fino je tudi narediti neko odsesavanje, čeprav v popolnost skoraj nikoli ne uspe, ker kakšne bolj drobne kose ti sicer posesa zraven, pa še lavfat nek 1-2kw sesalec zraven ves čas ni ravno ekonomično :D tako da pač pričakuj precej bolj prašno delavnico, kot je bila do sedaj 8) Poglej še kako zadevo od Soroteca ali stepFour. Na 3D printer + cnc v enem pozabi. Daleč preveč prašno in daleč prepočasno, to čist odpade komplet. Laser še MOGOČE gre, če se med delom ti in ostali skrijejo nekam v drugo sobo, razen če ti uspe naredit res dobro odsesavanje in celo zadevo zaščitiš pred žarki. Sicer je za laser skor 3D printer bolj primeren, ker ga lahko imaš lažje zaprtega nekje in je nasplošno hitrejši s pomiki.
Je pa to orodje pri katerem se ne špara, ker to nimaš eno ali dve leti, ampak celo življenje. Dobre mašine se ne prodaja sploh. Če štartaš z nekvalitetno bedno robo, jo boš slej kot prej menjaval in kupoval isto stvar dvakrat. Par jurjev ti za tak bolj modelarski sistem ne uide. Jaz bi sicer če bi delal še enkrat, zgradil z ballscrewi, linearnimi vodili in servoti. Ampak to prideš v rang 5-10k in ne 0-5k.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Pozdravljeni
Prosim za pomoč pri vezavi iz arduino na laser.
Na cnc-ju imam kitajski krmilnik (LPT) vezano da se laser vklaplja in dela po vektorjih.
Na novem manjšem laserju, ki bo deloval preko arduinota bi rad da laser deluje točkovno in da se spreminja moč laserja.
laser imam tale:
https://www.ebay.com/itm/450nm-15W-Lase ... Sw0HFbbrsG
Kr neki !!
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Prilagam sliko laser driverja. Mi lahko prosim kdo razloži kako se ga priklopi z arduinom? Sedaj imam priklopljeno samo napajanje 12V (rdeča in črna), rumena je prosta.
Slika
Kr neki !!
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Pomoje edina opcija navodila od tega ali kak Youtube posnetek ali kak forum tuj preko iskalnika. Da bi točno to kombinacijo nekdo tukaj vedel in brez oznak in vsega lahko pomagal, je skoraj impossible.
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a 2R »

Saj imaš na ploščici vse napisano. Na desni zgoraj je priklopljen laser, desno spodaj ventilator, na levi pa imaš napajanje plus in minus ter PWM modulacijo.
V bistvu ni problem priklopit to vezje, problem je v arduinu. PWM modulacijo lahko priklopiš skoraj na vsak pin na arduinu, je pa to odvisno od tega klako je tisti izhod na arduinu določen s programom. Arduino ima namreč polno pinov in za vsakega lahko programsko določiš ali je to vhod ali izhod in kaj dejansko se bo tam dogajalo. Seveda so nekateri pini analogni drugi pa digitalni, zato sem prej napisal skoraj vsi.
Skratka na arduinu lahko za rumeno žico uporabiš katerikoli digitalni pin, le programsko ga je potem treba določit. Nič pa nisi napisal kakšen program naložiš na arduino, oziroma ali je to odprtokodni. Če je tako, potem v tem programu lahko zadevo enostavno rešiš.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja