Življenjska doba lepljenega spoja

Vsa čolnarska tehnika, ki ne pase drugam.

Moderatorji: Intruder, tornado

Odgovori
JožeŠt
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 22 Jun 2001, 01:00
Kraj: Ozeljan

Življenjska doba lepljenega spoja

Odgovor Napisal/-a JožeŠt »

Pozdravljeni

Pred 14 leti sem izdelal jadrnico - vsem poznani model file. Letos sem jo ponovno želel obuditi v življenje, pa sem ugotovil da so vsi lepljeni spoji z dvokomponentnim epoxjem spremenili barvo. Postali so rjavi in mehki - gumijasti. In seveda ne držijo skoraj nič. Potrebna bo krepka sanacija.

Ali imate tudi vi podobne izkušnje?

Zanima me katera znamka epoxi lepila je kvalitetnejša in ima daljšo življenjsko dobo? Kje se ga dobi?

Jože
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Življenjska doba lepljenega spoja

Odgovor Napisal/-a tornado »

Uporabi epoxi smolo, pomešano z tixijem in bombažnimi sekanci.
Narediš gosto maso, ki jo lepo oblikuješ in bo držalo ''večno''.

Tako približno izgleda lepljenje po tem postopku.
Slika
Lp Rado
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Življenjska doba lepljenega spoja

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Navadno se to pripeti z "5 minutnim epoksijem", ki sploh ni epoksi in tudi smrdi ne kot epoksi.
Vzemi R&G epoksi za laminiranje in mu dodaj tixi, oziroma nabavi UHU ali kako drugo epoksidno lepilo, ki se normalno dolgo trdi.

Za lepljenje lesa zna biti včasih Titebond III primernejši od epoksija in prime ko pes.
lp
Sašo
loop
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 14 Avg 2008, 21:10

Re: Življenjska doba lepljenega spoja

Odgovor Napisal/-a loop »

Jaz imam dobre izkušnje le z R&G epoksi lepili Npr. R&G Epoxy 30 minut, tudi UHU me je že razočaral, ko se sploh ni strdil, kot bi se moral.

Lp, Aleš
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Življenjska doba lepljenega spoja

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Eno najboljših epoksidnih lepil je Smoth-On EA-40, ki ga med ostalim uporabljajo tudi pri high tech izdelkih za ameriško vojsko. Če prav vem je bilo to do pojava metaakrilatov najboljše lepilo tudi za lepljenje kovin v aviaciji. Ni ravno poceni, tako drag pa tudi ni,če ga kdo resnično potrebuje. Vsaj 90% najdražjih kompozitov steklo/les lamel za loke je lepljenih z to žavbo.

Uhu lepila, ki se strjujejo daljši čas so odlična, če zadaneš razmerje v mešanju. V kolikor ga zgrešiš so itak vsi epoksiji zanič.
Tisti UHU, ki se strdi v petih minutah je enaka žolca kot vsi petminutni "epoksiji" in tega ne uporabljat, če res ni nujno.

UV svetloba skuri vsak nezaščiten epoksi in tudi z lepilom se enako zgodi, če ni prebarvan. Kako hitro poteka ta oksidacija je odvisno od marsičesa. Nekje na gladini morske vode ga lahko v eni sezoni vrag vzame, v megleni Ljubljani nekje pod balkonom je pa lahko večen.

Kot sem že omenil za lepljenje lesa priporočam Titebond 3 lepilo. Je na prvi pogled enaka disperzija kot bela lepila za les, vendar je povsem vodoodporen in daje zelo trd spoj, pri katerem les spusti prej kot lepilo. Tudi sčasoma ne leze kot bela lepila. V industriji se uporablja za izdelke kot so lesene vodne smuči, lesena vesla, lesene hokejske palice, leseni deli lokov v lokostrelstvu...
Prednost tega lepila pred epoksijem je predvsem v možnosti lepljenja lesa, ki ni izjemno suh. Če namreč z epoksijem lepiš nek mizarsko suh kos lesa, bo spoj na moč vprašljiv in lahko se zgodi celo laminacija. Za dober epoksidni zlepljenec mora biti les suh vsaj do 8%, kar je pa redkost.
lp
Sašo
Odgovori

Vrni se na Ostala Čolnarska Tehnika