3D natisnjena letala

Bojevanja z modeli letal

Moderator: Big A

Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Zračni boji so po mojem mnenju in dosedanjih izkušnjah modelarska kategorija z neverjetnim potencialom za napredek, saj modeli praviloma ne preživijo več kot le nekaj tekem. Gradnja novih in novih modelov je idealna osnova za izboljševanje in dopolnjevanje obstoječih ter preizkušanje novih tehnik gradnje.
Pred kakšnim letom dni sem na spletu naletel na češkega tekmovalca v zračnih bojih Stepana Dokoupila, ki je takrat ravno objavil svoj prvi 3D natisnjen model letala narejenega po pravilniku za zračne boje. Ideja in izvedba sta se mi zdeli fantastični in po krajšem razmisleku sem se odločil za nakup 3D tiskalnika in prvega od njegovih modelov.
Aktualni izbor modelov in ogromno informacij najdete na Stepanovi spletni strani: https://3dlabprint.com/index.php
Že precej obširna debata se odvija na forumu Rcgroups: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2387111

Jaz pa sem se odločil da "novo" tehnologijo objavim tudi na našem forumu, delim svoje izkušnje in morda k tovrstnim podvigom vzpodbudim še koga.

3D natisnjeni modeli so zaenkrat narejeni in primerni le za elektro pogon. Materiali, ki se uporabljajo pri gradnji in sama konstrukcija ne bi prenesla vibracij metanol motorjev. Konstrukcija modelov je v celoti natisnjena na 3D tiskalniku (brez dodatnih ojačitev).
Na mojem tiskalniku (Prusa i3 kitajskega porekla) tiskanje vseh kosov za eno letalo traja okrog 35 - 40 ur (5 printjobov ki trajajo od dobrih 6 do dobrih 12 ur).
Začetek tiskanja krila
Začetek tiskanja krila
IMAG3952.jpg (73.6 KiB) Pogledano 10800 krat
Tiskanje segmenta trupa
Tiskanje segmenta trupa
IMAG3925.jpg (60.63 KiB) Pogledano 10800 krat
Končani segmenti sprednje polovice trupa
Končani segmenti sprednje polovice trupa
IMAG3931.jpg (89.28 KiB) Pogledano 10800 krat
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Seveda je bilo potrebno sproti tešiti radovednost in segmente letala "na suho" zlagati skupaj še preden so bili natisnjeni vsi:
Pol trupa in desno krilo
Pol trupa in desno krilo
IMAG3944.jpg (57.99 KiB) Pogledano 10797 krat
Komplet oziroma vsi kosi za eno letalo pa izgleda takole
Komplet za eno letalo
Komplet za eno letalo
IMAG3951.jpg (65.48 KiB) Pogledano 10797 krat
Velika prednost tiskanja z materialom PLA je enostavnost lepljenja. CA namreč odlično zlepi segmente, z uporabo aktivatorja je celoten proces lepljenja zelo enostaven in hiter.
Sestavljeni vsi večji kosi
Sestavljeni vsi večji kosi
IMAG3979.jpg (49.4 KiB) Pogledano 10797 krat
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Tudi barvanje PLA plastike je zelo enostavno. Akrilni spreji odlično pokrijejo osnovno barvo materiala (model na spodnjih slikah je natisnjen iz materiala oranžne barve, pobarvan je z enim tankim nanosom akrilne barve v spreju).
IMAG4252.jpg
IMAG4252.jpg (64.91 KiB) Pogledano 10796 krat
IMAG4253.jpg
IMAG4253.jpg (64.76 KiB) Pogledano 10796 krat
Zadnjič spremenil cmaet, dne 08 Avg 2017, 11:45, skupaj popravljeno 1 krat.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a miharix »

8)
Kakšno šobo imaš? Kako visoke si imel sloje? Koliko % polnjenja?
A vmesne prostore med sloji, zaradi bolje trdnosti, premažeš dodatno tudi z visoko viskozno epoksidno smolo ?
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Sedaj vem, da je bila kvaliteta tiska prototipa precej pomanjkljiva:
- zaradi prenizke temperature tiska, so bile plasti nekaterih segmentov letala slabo sprijete.
- prvo letalo sem natisnil iz mateiala, ki je bil priložen tiskalniku (kasneje sem ugotovil, da je zelo krhek in na splošno veliko slabše kvalitete kot katerikoli material, ki sem ga kupil kasneje).
- največji kosi (predvsem sredinski deli kril) so se na stiku s tiskalno podlago "ukrivili", zato je bil tudi zlepljen stik teh segmentov precej slab.

Navdušen nad noviteto in poln entuziazma sem bil, kot kakšen sveže zaljubljeni smrkavec, povsem slep za (v retrospektivi) očitne pomanjkljivsti, zato je seveda sledil testni polet:
Začel se je zelo obetavno. Vzlet je bil povsem neproblematičen - letalo je vzletelo kot po tirnicah, trimanje ni bilo potrebno. Prva dva kroga sta bila bolj "previdna" - preizkušanje odzivnosti, ustreznosti nastavitev odklonov, "tipanje terena". Potem pa poln plin in - nasmešek do ušes. Dobro potegne, iz solidno odzivnega letala se je prelevilo v pravega lovca na nasprotnikove trakove ... za kakšnih 30 sekund, potem pa brez predhodnga opozorila "razpadlo" v zraku :o
Drobiž po testnem poletu
Drobiž po testnem poletu
IMAG4012.jpg (82.6 KiB) Pogledano 10788 krat
Sledila je analiza dogodka in razmišljanje o vzrokih, preizkušanje materiala na podlagi ostankov.
Naročilo novega materiala in prvi poizkus popravila: počene ali malo polomljene dele se enostavno zalepi s CA lepilom (zelo prav pride tudi gosto CA lepilo). Preveč poškodovane segmente odrežem s tanko krožno žago na "Dremlu" in jih nadomestim z novim. Simpl ko pasulj :D :^o
Krila so preživela vse testne polete. Trup pa je na sliki popravljan že trikrat - beli del repa je prvo popravilo, sivi del trupa je nastal po bližnjem srečanju z veliko krtino.
Krila so preživela vse testne polete. Trup pa je na sliki popravljan že trikrat - beli del repa je prvo popravilo, sivi del trupa je nastal po bližnjem srečanju z veliko krtino.
IMAG4093.jpg (68.82 KiB) Pogledano 10788 krat
Srebrni del repa je še zadnji ostanek prototipnega modela ki je preživel vse dosedanje "crashe" in je sedaj častno upokojen na vrhu omare.
Srebrni del repa je še zadnji ostanek prototipnega modela ki je preživel vse dosedanje "crashe" in je sedaj častno upokojen na vrhu omare.
IMAG4094.jpg (67.94 KiB) Pogledano 10788 krat
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

miharix napisal/-a:8)
Kakšno šobo imaš? Kako visoke si imel sloje? Koliko % polnjenja?
A vmesne prostore med sloji, zaradi bolje trdnosti, premažeš dodatno tudi z visoko viskozno epoksidno smolo ?
Šoba je 0.4 mm, višina slojev je 0.25 mm. Notranja konstrukcija je močnejša, obod pa je le en sloj širine 0.42 mm.
Ne vem kakšne vmesne prostore imaš v mislih?
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a miharix »

V mislih imam tiste reže, ki so značilne za FDM 3D print med plastmi (layer-ji).
Čeprav pri 0.25 so te reže res že precej majhne.
V Samsonu imajo neko visoko viskozno smolo za ojačanje in glajenje 3D tiska.
Kolikor sem jo že sam preskušal print res ojača, a predmet hkrati postane manj prožen.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Zaradi krhkosti prvih modelov iz PLA sem iskal boljšo alternativo in jo sprva našel v PETG. Na papirju boljši material, v praksi pa se je pokazalo da ima precej šibkih točk:
Material je tako elastičen, da to vpliva na letalne sposobnosti. Ob ostrih manevrih se rep letala vidno zvija, slabša je odzivnost na komande. Največja pomanjkljivost pa je lepljenje segmentov. PETG je težko lepiti - podobno kot npr lexan. Po urah in urah internetnega raziskovanja sem nabavil "lepilo", ki deluje na principu kemičnega varjenja - material na namazanem delu raztopi in v roku 24 ur oba kosa poveže v eno. V praksi je to problematično: lepilo ima izredno nizko viskoznost in se uporablja na principu kapilarnosti - lepljenca stisneš skupaj in namažeš stik. Lepilo zaradi kapilarnosti prodre v stik in ga zlepi. Površinsko deluje ustrezno, vendar s takim postopkom ne zalepi nosilcev globoko znotraj stika dveh sementov, površinsko nanašanje pred stiskanjem elementov pa zaradi izredne hlapljivosti ne pride v poštev. Gostejša lepila te vrste sicer obstajajo, vendar so dobavljiva le onstran luže, v EU pa so jih zaradi "visokega tveganja" pripravljeni poslati le ob astronomsko visokih transportnih stroških (cca 150$). Zaradi težavnosti lepljenja sem PETG zaenkrat dal na stran. Namen imam poskusiti s Polikarbonatom, a zaenkrat se najbolj obetaven zdi prav PLA, le da PLA ni enak PLA-ju ...
Leva dva modela PLA, desna dva PETG
Leva dva modela PLA, desna dva PETG
IMAG4251.jpg (45.16 KiB) Pogledano 10772 krat
PETG trup med "sušenjem" lepila
PETG trup med "sušenjem" lepila
IMAG4218.jpg (33.25 KiB) Pogledano 10772 krat
Zadnjič spremenil cmaet, dne 08 Jul 2016, 23:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

V času mojega testiranja in učenja na prvih modelih, je svoje delo nadaljeval tudi Stepan. Konstrukcijo letal je od prvih modelov (Spitfire in Mustang) izboljševal in dopolnjeval preko Thunderbolta do trenutno najbolj svežega modela "Messerschmitt Bf 109T". Konstrukcijsko je odpravil največji hibi oz. pomanjkljivosti Spitfirea; krhko konstrukcijo nosu letala in problematični sistem vpenjanja kril z zatičem ter dodal še nekaj drugih izboljšav, ki olajšajo sestavljanje in uporabo.

Po njegovem zgledu sem "za probo" nabavil tudi brezbarvni PLA in ugotovil, da pigmenti v plastiki očitno precej poslabšajo konstrukcijske lastnosti, saj je prozorni PLA neverjetno trden in žilav v primerjavi z barvastimi brati.
Moj trenutni model, je končno tak, da poleg tega da se da z njim izvrstno letet, preživi tudi pristanek :D :
ME 109T
ME 109T
IMAG4300.jpg (74.26 KiB) Pogledano 10769 krat
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a brejker »

Na začetku teme sem mislil, da bo prikazan en model...in da bo toto.

Gledam naprej.
Nov model,popravila,testi materiala,...!

Zadnji prozoren 109 izgleda vrhunski.

Kar tako naprej.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

brejker napisal/-a:Na začetku teme sem mislil, da bo prikazan en model...in da bo toto.
... en model ... Hehe, saj veš kako je včasih pri combatu: en model, en polet :D
Mislim da sem jih doslej naprintal kakšnih 10.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a vidx »

Tale bf-109 mi je prav všeč :)
Me veseli, da končno zdržijo tudi pristanke.

Pri meni pa se modeli gradijo še po starejših metodah.. se pa printa vedno več notranje opreme :D
Priponke
012.jpg
012.jpg (105.56 KiB) Pogledano 10624 krat
011.jpg
011.jpg (126.56 KiB) Pogledano 10624 krat
Flying Bastard Aircombat squadron
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a brejker »

Vid pa a je togo vpet tank za bencin dobra ideja?
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a vidx »

brejker napisal/-a:Vid pa a je togo vpet tank za bencin dobra ideja?
Ne vem :-k se bo pokazalo v praksi.. na enem večjem letalu na 8ccm imam podobno vpetega in še nikoli ni bilo težav, v kombatih sem imel do sedaj večinoma v spužvi s kakšno desčico čez, da se ni zavrtel.. Nikoli mi ni bilo všeč, da tank preveč pleše po trupu še posebej pri modelih s širokim trupom, kjer je prostora nekoliko več. Ta rešitev je pa nova in še nepreverjena, tako da lahko sporočim ko sprobam. Lahko se bo gorivo malo bolj spenilo kar lahko povzroča težave, drugih težav pa nekako ne vidim.
Flying Bastard Aircombat squadron
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Hudo!! :o =D>
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a štajerc »

In, a se kaj nadaljuje zgodba o prozornih modelih ?
Zgleda res vrhunsko 8)
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Na vsaki combat tekmi sodeluje in kadar preživi so rezultati solidni :D :D :D
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a štajerc »

To je to ! =D> Upam da bo še kak model predstavljen.
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Temo in objave napredka sem res pustil kar malo pri miru, kar pa nikakor ne pomeni da printer počiva.
Stepan pridno riše nove in nove modele. Vseh nimam namena kupovat, vsake toliko pa je potrebno preizkusit kaj novega.
Prva letošnja novost ki me je zamikala, je precej večji model od dosedanjih - Aichi M6A Seiran: https://3dlabprint.com/shop/aichi-m6a-seiran/
Za model sem se odločil zato, ker je pri njem poleg notranjih konstrukcijskih elementov, z "mrežo" nosilnih ojačitev prepleten tudi plašč trupa.
Izdatno ojačana konstrukcija
Izdatno ojačana konstrukcija
IMAG4606.jpg (114.96 KiB) Pogledano 9589 krat
IMAG4607.jpg
IMAG4607.jpg (121.45 KiB) Pogledano 9589 krat
Rešitev je odlična in ogromno pripomore k trdnosti trupa. Dosedanji modeli so bili na delu trupa izredno krhki, pri Aichiju s tem ni težav.
Aichi (v ospredju) je krepko večja mrcina od Messerschmitkov...
Aichi (v ospredju) je krepko večja mrcina od Messerschmitkov...
IMAG4697.jpg (123.04 KiB) Pogledano 9589 krat
Ukrep je bil nujen že zaradi same velikosti...
Trdnejša konstrukcija se odlično obnese. Preživi tudi malenkost trše pristanke, čeprav je letalo še vedno najbolj varno dokler je v zraku :lol:
Letalne sposobnosti so krasne, v močnem vetru pa se vpliv sunkov bolj čuti kot pri malih bratih. Ker je pogon enak (z izjemo malenkost večje kapacitete baterije), je zaradi večjih dimenzij in teže (Aichi pripravljen za vzlet tehta 1200g), malo manj hiter, vendar še vedno povsem konkurenčen tekmec na kombat sceni.
Zadnjič spremenil cmaet, dne 23 Maj 2017, 19:42, skupaj popravljeno 1 krat.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Še ena primerjava velikosti Messerschmitta in Aichija
IMAG4684.jpg
IMAG4684.jpg (77.73 KiB) Pogledano 9586 krat
Končno sem imel priložnost tudi videti kaj se zgodi pri čelnem trčenju 3D natisnjenjega modela. Da je bila mera polna, sem na nebu nad Koprom uspel najti ravno Jelenovo mrcino (Reppu: viewtopic.php?f=41&t=90646), ki je sicer tudi ni odnesla povsem brez poškodb. Primerjava bo dovolj nazorna, če povem da je Jelenov Reppu po trku pristal, od mojega Messerschmitta pa je ostalo tole :o :lol: :
Pokojnik
Pokojnik
IMAG4728.jpg (180.77 KiB) Pogledano 9586 krat
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Trenutno se ukvarjam s poskusi printanja letal iz polikarbonata. Kolikor sem uspel naprintat je izjemno obetavno - material je neverjetno žilav, kar je točno to kar manjka dosedanjem PLA.
Težave mi povzroča močno krčenje materiala ki, pri tako velikih kosih kot so sestavni deli letal, povzroča dvigovanje vogalov s tiskalne mize. Na obstoječem printerju sem preizkusil vse kar lahko, nadaljnje nadgradnje se mi ne zdijo več smiselne, tako da sem se odločil za gradnjo novega... Poročilo o napredku sledi

Aja, saj res... Takole je izgledala zaloga pred zadnjo tekmo... po tekmi je na obešalniku samo še nedokončani prozorni trup in pa Morane Saulnier ki spada v kategorijo WW1 :lol:
Zaloga
Zaloga
IMAG4703.jpg (120.67 KiB) Pogledano 9580 krat
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Naročeni deli za samogradnjo novega printerja, naprintani vsi potrebni sestavni deli... :wink:
Izbrani model: Vulcanus Max 30: http://www.instructables.com/id/Vulcanu ... -3D-Print/
Bistvene prednosti pred dosedanjim klonom Pruse i3:
- bistveno močnejši grelec delovne površine; predvidene temperature potrebne za uspešen tisk polikarbonata so nad 150 stopinj. Dosedanji printer je le s težavo prilezel do 120...
- večji delovni volumen; 32x32x32 cm (sedanji 20x20x20 cm). Prednost: tisk več kosov hkrati, možnost tiska večjih kosov.
- večja natančnost in hitrost tiska
- možnost zapiranja in ogrevanja delovnega prostora. Veliki kosi polikarbonata potrebujejo toplo okolje, sicer prihaja do krivljenja in pokanja.

Med tem ko čakam na dele za tiskalnik, pa delo na letalih ne stoji...
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Aichi me je navdušil z drugačno notranjo strukturo ki bistveno ojača celoten zunanji plašč letala.
Odločil sem se po njegovem vzoru dodelati Messerschmitta...
Izboljšave:
- ojačitev celotne konstrukcije
- odstranitev smernega krmila (pri kombatu neuporaben dodatek)
- možnost priklopa pogona z zunanjosti trupa (da ni treba na štartu po priklopu pogona še natikat kril...)
- izdelava demontažnega prednjega dela trupa. Ta del je najbolj izpostavljen in podvržen poškodbam. Demontažna izvedba bi pohitrila popravila, omogočila menjave na terenu. Poleg tega se ponuja tudi možnost uporabe različnih materialov. Največ uspeha pri tisku polikarbonata imam zaenkrat z materiali, ki so predragi da bi jih uporabljal za celotna letala - v primeru tiska samo sprednjega dela trupa iz dražjega materiala, pa razlika v ceni celega modela ni več velika...
Nos z dodanimi luknajmi za priklop pogona z zunanje strani (nad in pod izpušnimi cevmi)
Nos z dodanimi luknajmi za priklop pogona z zunanje strani (nad in pod izpušnimi cevmi)
Nos z luknjami za kable.jpg (133.46 KiB) Pogledano 9413 krat
Ojačitve v stilu Aichija so zahtevale kar nekaj dela, sploh ker je dodelovanje stl datotek precej omejeno...
Obstoječa notranja konstrukcija trupa
Obstoječa notranja konstrukcija trupa
Dopolnjen model - obstojeca notranja struktura.jpg (126.66 KiB) Pogledano 9413 krat
Novo narisana - dodatna notranja struktura trupa
Novo narisana - dodatna notranja struktura trupa
Dopolnjen model - dodatna notranja struktura.jpg (140.9 KiB) Pogledano 9413 krat
Zadnjič spremenil cmaet, dne 06 Jun 2017, 09:30, skupaj popravljeno 2 krat.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Celotna notranja konstrukcija trupa sedaj izgleda takole:
Celo šavje... :D
notranjost po novem
notranjost po novem
Dopolnjen model - nova notranja struktura.jpg (147.76 KiB) Pogledano 9412 krat
Pa še zunanjost.
Luknji za prehod kablov za zunanji priklop pogona sta vidni ob koncu izpušnih cevi na levem boku trupa.
Zunanjost
Zunanjost
Dopolnjen model - zunanjost.jpg (90.34 KiB) Pogledano 9412 krat
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
loop
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 14 Avg 2008, 21:10

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a loop »

Pozdravljen mojster :)

kateri kit 3D tiskalnika bi priporočil začetniku, ki bi rad uporabljal tiskalnik v modelarstvu? Kit bi znal sestaviti, če bi moral kupovati vse komponente posebej, pa ne vem.

Hvala že vnaprej za nasvet in lp, Aleš.
Odgovori

Vrni se na Combat modeli