Kako odstraniti folijo in barvo, ki je pod njo...

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Kako odstraniti folijo in barvo, ki je pod njo...

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Hi!

Prosil bi, če mi lahko kdo pomaga s kakšnim nasvetom kako čimlažje odstranim zelo staro folijo in barvo ki se nahaja pod njo s krila na jadrilici...Krilo je stiro-balza in z fenom se zadeva začne ločevat med sabo zaradi previsoke temperature....

S čim bi človek zadevo čimlažje odstranil?

Hvala in LP

Igor
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Daj fen na manjšo temperaturo, grej in obenem počasi vleči folijo z krila, ali pa po kosih prelikaj z likalnikom in sproti odstranjuj.



lp
Sašo
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Problem

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Ja, zadeva se začne ločevat med sabo, mišljeno na stiropor in balzo, ne pa folija in balza, poleg tega se mi zdi, da je spodaj barvano pa črez dana neka prozorna folija, ker se zadeva ne obnaša kot oracover....Ko pa pride zrak med balzo in stiropor pa rata problem.... :-?

BTW.... letalo je letnik 80-82....

Edino kar rata je brusi,brusi, pa speri barvo z acetonom....kar pa ne bom počel....ker je tega preveč.

LP,Igor
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Samo ena pripomba!
NI potrebno odpirati dveh tem, v upanju da boš vsaj na eni dobil odgovor.
viewtopic.php?t=6493
Mitja
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Problem

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Imaš prav, vendar, včasih tudi potrebno, sicer pa sem pozitivno presenečen nad odzivom...še mogoče kakšna ideja od tebe kaj mi je za storiti, ker vem, da si legenda....

Lp,Igor
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz stare modele zlagam pod strop, na vrvice razpete med stenami....in jih reeedkooo popravljam, tako da ne vem ravno najbolje kako počistiti model stare folije.

Najbrž je s tako folijo tako, kakor Murphyev zakon pravi za lepilni trak:
Obstajata samo dve vrsti lepilnega traku! Tak ki ne drži in tak ki ne gre dol! :D

LP Mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Problem

Odgovor Napisal/-a raktivec »

gizmo napisal/-a:
BTW.... letalo je letnik 80-82....

Edino kar rata je brusi,brusi, pa speri barvo z acetonom....kar pa ne bom počel....ker je tega preveč.

LP,Igor

Verjetno je stara poliesterska folija, balsa pa po možnosti lakirana z nitro lakom pred prekrivanjem.

Kaj pa, če brusiš z zelo grobim in ostrim papirjem, npr. 80 ali 100, da načneš površino folije, nato pa delce barve in folije postrgaš z strgalom kot se uporablja za strganje odvečne mase pri zalivanju risov pri smučkah? Če obvladaš, bo zagotovo šlo, v grobem pa gre takole:

-Strgalo daj v primež in mu čelno ploskev zgladi, ter jo z kamnom za brušenje nožev tako na gladko zbrusi, da bosta oba robova ostra ter brez igle. Ko potegneš z nohtom, se ta ne sme zatikat.
-Vzemi močnejši izvijač, ga pod kotom 30o glede na vodoravnico nastavi na strgalo in z njim močno vzdolžno potegni od enega do drugega konca strgala. Tako boš napravil močno iglo z zelo ostrim robom.
- primi strgalo z obema rokama in ga z zadnje strani z palcema na rahlo upogni.
- z kratkimi, odločnimi in hitrimi gibi, skoraj kot bi udarjal po površini strgaj zadevo s krila.
- vse skupaj prvo preizkusi na kaki drugi površini.

Če boš obvladal in imaš kaj občutka, boš mimogrede gotov, drugače bo pač krilo mimogrede uničeno.



lp
Sašo
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Folija

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Sašo, hvala za trud z obrazložitvijo, povej mi samo, kaj pa meniš o sestavini LAVAKOL, ki se uporablja za odstranjevanje barve z kovine, lesu in kamna, bi mi to pomagalo?

LP,Igor
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Folija

Odgovor Napisal/-a raktivec »

gizmo napisal/-a:Sašo, hvala za trud z obrazložitvijo, povej mi samo, kaj pa meniš o sestavini LAVAKOL, ki se uporablja za odstranjevanje barve z kovine, lesu in kamna, bi mi to pomagalo?

LP,Igor
Ne vem. Zagotovo Lavacol razžira epoxi in verjetno tudi stiropor. Na koncu ga moraš z vodo sprat s površine. Če to storiš z krilom, bo verjetno vse bunkasto.



lp
Sašo
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Folija

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Sašo, sem poskusil, uspeh je tu, le na konce kjer stiropor gleda ven, bom pazil drugače pa gre lepo dol....le trud bo potreben in potrpežljivost, pa bo....kar ostane gor pa očistim z acetonom....ti sporočim ko bo konec in kakšen bo rezultat....

Lp,
Igor
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: Kako odstraniti folijo in barvo, ki je pod njo...

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Pozdravljeni,
da obudim staro temo. Tudi sam sem prišel do točke, kjer nisem vedel več kam..brusiti ne gre kot je bilo že v temi opisano, strganje pa je dolgočasno in dolgotrajno delo. Stric Gugl me je popeljal na to zapuščeno temo. Kot je že gizmo zapisal je uspeh dosežen z lavacolom. Pa sem rekel, da vidimo. Prvo sem probal le en kos, nato pa celo krilo. No da še dodam nekaj slik za tiste, ki se bodo srečali še s takim problemom v bodoče.

z lavalocom sem namazal kar celotno krilo in pustil delovati kakšno minuto dve
Krilo katana.jpg
Krilo katana.jpg (146.63 KiB) Pogledano 2134 krat
čez čas že opazimo odstopanje barve
Krilo 2.jpg
Krilo 2.jpg (106.2 KiB) Pogledano 2134 krat
na koncu dobro zdrgnemo odvečno barvo s staro cunjo ter obrusimo s šmirgl papirom. Na lesu ostane še kot nek film (glej zeleno barvo na krilu), le to enostavno zbrusimo. In rezultat je tu ! 8)
Krilo finiš.jpg
Krilo finiš.jpg (79.18 KiB) Pogledano 2134 krat
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti