Ko odpove en motor....

Moderatorji: Mipo, pegasus

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Ko odpove en motor....

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Na povezavi:

http://142.26.194.131/aerodynamics1/Multi/Page3.html

Slika

je prikazano pravilno ukrepanje v primeru, da odpove en motor, na dvomotornem letalu. Sicer se teorija nanaša na pravo letalo ne model, vseeno dobro nakazuje pravilne ukrepe v krizni situaciji.
Predvsem je dobra razlaga dogajanja v "macromedia shockwawe" interaktivnem oknu (čisto spodaj na omenjeni strani), kjer lahko klikamo, ter preizkusimo, kaj se dogaja če pravilno ali nepravilno ukrepamo.

Mitja
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Ravno zato sem vprašal vse zagreteže, koliko obvladajo (obvladamo :oops: ) smerno krmilo, kajti pri modelu se pojavljajo prav isti problemi kot pri pravem letalu, le da tu pilot ne sedi v letalu #-o . Zato se modelarji čez lužo obilno poslužujejo žiroskopskih stabilizatorjev tako na smeri kot za nagib (smer je ponavadi premajhna, da bi nevtralizirala moment motorja).
Tudi zato predlagajo, da se začne s kakim dvomotorcem a-la trainer variante (že vedo, zakaj :wink: )


lp Rupert
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Za 20 do 25% povečaš smer pa je .

Zanimivo pa je da imajo Američani oba motorja naštimana tako, da sta za 3 stopinje obrnjena na dol, levo desno je pa nula.

V Evropi je pa tako da sta oba obrnjena na dol za 3 stopinje, levi motor 1 stopinja v levo, desni motor 3 stopinje v desno ali pa 2 stopinje levi motor v levo in desni 4 stopinje v desno.

Ko sem gradil dvomotorno letalo sem se odločil za Evro način 1-3 stopinje.
Pred enim letom sem ga prodal 3/4 izdelanega in morem rečt, da mi je tale tema odprla nezaceljeno ranico :lol:
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Na dol je verjetno zelo odvisno od izbranega profila krila :-k , vsaj pri enomotorcih je tako; ne vem zakaj naj bi bili večmotorci izjeme :-s



lp Rupert
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Chinks napisal/-a:Pred enim letom sem ga prodal 3/4 izdelanega ...
Ali je pri novem lastniku že poletel?

Mipo
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

Mipo napisal/-a:
Chinks napisal/-a:Pred enim letom sem ga prodal 3/4 izdelanega ...
Ali je pri novem lastniku že poletel?

Mipo
NE, baje se ni zadeva še nikamor premaknila!!!
Uporabniški avatar
Matjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 381
Pridružen: 22 Jan 2003, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matjaz »

Giroskop na smer? Ne morem si slike narest v glavi za kaj bi bilo to dobro. Za nagib ok ok, smer pa...

LP

Jest
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Ker je smer prva in glavna komanda, ko odpove moped; ponavadi zamudiš nato preobilno pomagaš z nagibom in #-o #-o #-o


lp Rupert
Uporabniški avatar
Matjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 381
Pridružen: 22 Jan 2003, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matjaz »

To ze... Samo se mi zdi, da je silno tesko to kompento prepoznat in resit z giroskopom. Letalo zavrti v stran, rep poskusa popravit smer, potem pa drift pocasi poje vso informacijo in to je to... Giro pac meri samo kotno hitrost in nic drugega. Tisti, ki pa drzijo smer, taki za helije, bi pa med letenjem stalo delali.

Tko jest mislim da je to..

LP
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Eksperimentiral sem z mojim Tigercatom.
En motor sem v zraku preklopil na ločen drsnik in ga počasi zaprial (seveda na varni višini). Do polovice (razmerje vrtljajev 1:2) ni bilo kakšnih večjih problemov. Potem sem motor vrnil na polne vrtljaje, se z modelom vrnil na izhodišče ravne linije in z drsnikom ustavil levi motor. Model se je silovito odzval s prevračanjem na krilo, ki mu ne bi pomagalo še tako veliko smerno krmilo, ker pač deluje v drugi osi. Lovil sem ga z nagibom, vendar je bilo vse skupaj tako brezupno, da mi ne bi uspelo odpeljati šolskega kroga. Tako sem zmanjšal vrtljaje drugega motorja na približno 30% in model je postal spet krotek. Takega se je dalo voditi, vendar je bilo moči komajda dovolj za horizontalen let. Tako sem se odločil za pristanek. Če se prav spominjam, sem to vajo opravil trikrat (tega je že tri leta), pa ni bilo kakšnega napredka, le manj sem bil presenečen sunkovitem odzivu.

V primeru, da se to zgodi nepričakovano v nerodnem položju (n.p.r. ob dodajanju plina po počasnem nizkem preletu) je kriza že na tej strani obzorja.

Uporaba smeri pri dvomotornih modelih ni ničkaj zahtevnejša od enomotornih. Potrebuješ jo pri vzletu. Kompenzacija slabega delovanja motojev pa z njo ni pretirano uspešna. Potrebna je hitra reakcija -> odvzem plina in čimprej na varno.

Z žiroskopom nisem eksperimentiral na tem modelu, ga pa prilično dobro poznam ko sem ga mučil na drugih modelih (od nagiba, smeri do višine). Menim, da bi z žiroskopom pridobil nekaj časa za reakcijo, ker bi dušil nihanje modela (oziroma upočasnil vrtenje okoli vzdolžne osi). Montaža žiroskopa na nagib dvomotornega modela je verjetno pametna naložba v zavarovanje za kritične trenutke.

Mipo
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Zato pa se mi zdi, da bo marsikdo, ki bo prešaltal na več motorjev, hudo razočaran :cry:
Pa še en problem se pojavi pri večmotorcih- v večini primerov občutno povečana teža modela- me prav zanima kdo ima izkušnje z letenjem modela, ki pri razponu 1,45m tehta celih 5 kg; verjemite, ni lahko. Pa vsi smo nekaj pametni, edini, ki ima že kar nekaj izkušenj (Miloš) je pa modro tiho; že ve zakaj :wink:


lp Rupert
Uporabniški avatar
Matjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 381
Pridružen: 22 Jan 2003, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matjaz »

Je treba vcasih malo teoretizirat.. :D Je kdo kdaj ze ziv ostal zaradi tega, ker je kdaj kak scenarij ze prej v glavi preigral.

Eden Italijanov, ki leti v Divaci, leti gasilca, Canadair-ja. Dva motorja, Tiger 10 ali 15 kubov in +2m preko kril. Sem ga opazoval, kako je bilo, ko mu je cmrknil en motor, se prej pa se je zelo zaganjal. In sploh ni bilo opazit kake krize ali panike. Vzlet je bil impresiven, se na sliki vidi kot. Hitrosti se zal ne vidi, a me je presenetila. Skratka, dva povpreca motorja, ki sta celo umorjena s trokrakimi elisami, posteno vleceta kanto zajetne geometrije in mase.

Ko bo delavnica, pa 2.5m mustang, potem bo se B-25.... Ze dolgo moje sanje.

LP

Jest
Priponke
Canadair.jpg
Canadair.jpg (66.35 KiB) Pogledano 11184 krat
Canadair1.jpg
Canadair1.jpg (92.15 KiB) Pogledano 11184 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Da je možno kontrirati po smeri ob "izgubi" enega motorja, vidimo da imajo nekatera večmotorna letala ekstremno velik smerni rep (B17, B29, Kanader iz zgornjih dveh slik...), ali pa po eno smerno krmilo na vsakem koncu višinskega repa, ker tak rep v zračnem curku še delujočega motorja bolje "prime" kot pa v prostem zračnem toku.
Leopard2
Razpravljalec
Prispevkov: 139
Pridružen: 19 Nov 2004, 11:34
Kraj: Gorenjska/Kokra

Odgovor Napisal/-a Leopard2 »

Hei...


Mislim, da čist preveč pretiravate!!!

Vemo za momente na enomotonih letalih. Pri dvomotornih pa sta ponavadi, levo in desno vrteča motorja. Pri izgubi enega, že del momenta pobere delujoči motor. Motorja nista na koncu krila ampak kar je možno blizu korena, torej......!

Pa še neki, če boste pravilno izbral motorja pol ne bo problem(Sclae).
Kot jz berem iz foruma, obesjo na bogo Extro 3Kg 80ccm motor. Itak da je list popirja. Oz bol penja kr Shutle. Torej Ne pretiravat.

Pol gor obest 3krake prope ali več. manjši radij manj momenta.

Ma, da ne bom predolg. Vse se da.

Lep pozdrav
Salto H101
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

@ Leopard2!
Kako pa prepričaš modelarska motorja z notranjim izgorevanjem na dvomotornem letalu, da se vrtita vsak v svojo smer? :o
Vem, da pri cox motorju z membranskim ventilom na zadnji strani pred vplinjačem, to gre, pri motorjih z vplinjačem spredaj in sesalnim kanalom v glavni gredi, pa to ne gre!

Poleg tega nisi razumel bistva teme....ne gre se za izničevanje momentov motorjev na dvomotornem letalu, ko oba delujeta, tema se nanaša na primer, ko nam en motor nehote ugasne.

Ptrav ti pa dam, da imajo modeli neprimerno večjo specifično moč glede na "taprava" letala, zato je tudi obnašanje v zraku toliko bolj različno.


Pa še to! Pokaži nam kje si videl na Ekstri 3 kg težki 80 ccm motor. To bi pa res rad videl! :o :o

Mislim da ti tudi malo pretiravaš!
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Da se še jaz malo vključim, s svojimi teorijami, razmišljanji in idejami.
Prepričan sem, da tudi pri enomotornem modelu ni prijetno, ko odpove motor, pri dvomotornem smo celo na boljšem, saj je zelo malo možnosti, da bi crknila oba.
Ko crkne en motor, najbrž ne smemo podleči skušnjavi, da bi z ostalim delujočim motorjem nadomestili oba, pač pa je po moje najbolje z rahlo uporabo smeri in bistvenim zmanjšanjem plina na delujočem motorju, poskušati priti uspešno do pristanka. Če čisto odvzamemo plin edinemu še delujočemu motorju, itak ne more biti bistveno drugače kot če pri enomotorcu crkne motor, nesimetrije pri potegu ni in model pač jadra kar jadra #-o =D> . Tako situacijo visoko v zraku lahko simuliramo in se tako vadimo za primer krize.
Najbrž, da je pri večjih modelih pričakovati od smeri več učinka, kot pri majhnih modelih (če pomislim, na težave pri poletanju s steze, s kakšnimi majhnimi, okrog, ali pod meter velikimi modeli #-o :evil: :lol:
Pa vas ja ne bo strah pred tem, kaj se zgodi, če crkne en motor pri dvomotorcu odvrnil od tega, da si ga privoščite, če si ga želite.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Leopard2
Razpravljalec
Prispevkov: 139
Pridružen: 19 Nov 2004, 11:34
Kraj: Gorenjska/Kokra

Odgovor Napisal/-a Leopard2 »

Hei...

Hehe, ja pr extri sem pa res pretiraval, sam hotu sem bit nazorn, ker če bi rekel manj bi odgovoril da je to normaln. :oops:

Ultralight: Mislim, da sem videl dvotaktarja delat v obratni smeri.
Pol pa nevem. Ko bi blo pa pri polnih obratih pa nisem dočakal. Bom pa sam probal itaq. Bil je pa motor Thunder Tigre. 10ccm.

Mislim, da se sesalni in izpušni kanal ne zamenja. Kokr jz vem!

Mogoče ti več!!!


Ma, če ne boste hitr kaj nardil bom prisilen pokazat ko se leti na nož z enim motorjem na zgornji strani.....hehe!

Lep pozdrav.
Salto H101
Leopard2
Razpravljalec
Prispevkov: 139
Pridružen: 19 Nov 2004, 11:34
Kraj: Gorenjska/Kokra

Odgovor Napisal/-a Leopard2 »

Aja še neki...

"ali pa po eno smerno krmilo na vsakem koncu višinskega repa, ker tak rep v zračnem curku še delujočega motorja bolje "prime" kot pa v prostem zračnem toku"

Tole ne bo držal čist...!!

Bom zlo kratek. Če bi mel pokončni rep na sredini, bi strelec na vrhu trupa imel mrtev kot oz. nebi mogu strelat na direkten prihod lovca.
Da so mel bolše pokrivanje od zgoraj jih je prsilel da so repe montiral na straneh po dva majhna. Mal si poglejte kolk so pokrival kotov okrog letala.

Primerjat bombnike iz časa 2WW in današnje dvomotorce je nesmisel. Takrat je blo narjeno za efektivnost bojevanja. Ne za, to ko bo crknu motor.


Lep pozdrav
Salto H101
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Leopard2 napisal/-a:Hei...

Ultralight: Mislim, da sem videl dvotaktarja delat v obratni smeri.
Pol pa nevem. Ko bi blo pa pri polnih obratih pa nisem dočakal. Bom pa sam probal itaq. Bil je pa motor Thunder Tigre. 10ccm.
Mislim, da se sesalni in izpušni kanal ne zamenja. Kokr jz vem!
Mogoče ti več!!!
Evo, je že 2:0 za Ultralajta =D> =D>
Metanolar (npr. Thunder Tigre 10 ccm) deluje samo v eno smer. Včasih se pri štartu sicer zgodi, da se zažene v drugo smer (če je malo zalit), ampak niti ne deluje pravilno in ob prehodu v večje vrtljaje ali ugasne, ali pa hitro začne teči v normalni smeri (v desno). Za to je krivo krmiljenje polnjenja motorja z odprtino v gredi.

Dejstvo je, da krmilo, katerega dodatno obteka tok zraka iz propelerja, dosti bolj "prime", ker je hitrost obtekajočega zraka večja. Sile na krmilu se večajo s hitrostjo obtekajočega zraka (mislim, da celo s kvadratom hitrosti). To je direktno razvidno pri 3D modelih, ko dodaš gas, model v trenutku obrne v smer, kamor so odklonjena krmila - če je v kolikor toliko nevtralnem položaju.

lp
Aleš
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Leopard2 napisal/-a:Ma, če ne boste hitr kaj nardil bom prisilen pokazat ko se leti na nož z enim motorjem na zgornji strani.....hehe!
Odstopim svoj termin na stezi na Lijaku. Povej kdaj, bomo dokumentirali.

Mipo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Ultralajt napisal/-a: Kako pa prepričaš modelarska motorja z notranjim izgorevanjem na dvomotornem letalu, da se vrtita vsak v svojo smer? :o
Pred leti je O.S. prodajal odmične gredi za nekatere svoje štiritakterje, s katerimi so se vrteli v nasprotno smer. Potrebno je samo zamenjati kota odpiranja sesalnega in izpušnega ventila. Iskal jem jih po ZDA pa ji nikjer ni več na razpolago.

Pri večini dvotakterjev bi bilo potrebno zamenjati gred motorja, oziroma spremeniti kot odprtine v njej, ki odpira uplinjač. Prezrcaliti ga je potrebno preko simetrale v GMT. Potem bi motor tekel v nasprotno smer. Karakteristike pa še vedno ne bi bile povsem enake kot pri nasprotno vrtečem zaradi notranjih kanalov in smeri vrtenja kolenčaste gredi, ki v enem primeru pomaga polniti kanale v drugem pa ne. Potrebno bi bilo še zamenjati stran na kateri je izpušni kanal. Najenostavneje se to lahko naredi pri nekaterih MVVS motorjih.

Mipo[/code]
Leopard2
Razpravljalec
Prispevkov: 139
Pridružen: 19 Nov 2004, 11:34
Kraj: Gorenjska/Kokra

Odgovor Napisal/-a Leopard2 »

Bruhpilot.

Men je itaq vseen kaj delate, sam nekateri so preveč bistrih tuki.
Salto H101
Uporabniški avatar
crt
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 16 Dec 2004, 19:08
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a crt »

Ultralajt napisal/-a:...ali pa po eno smerno krmilo na vsakem koncu višinskega repa, ker tak rep v zračnem curku še delujočega motorja bolje "prime" kot pa v prostem zračnem toku.
Tale zadeva z dvema smernima ima / je imela več prednosti; ena je ta, ki jo je povedal ultralajt, ena je ta s hrbtnim strelcem, še ena pomembna prednost je pa vožnja po tleh. Kakor vem ta letal niso imela vodljivega zadnjega kolesa in si je moral pilot pomagati pri zavijanju le z zavorami. Nekateri so to težavo rešili tako da so malo zamaknili osi motorjev tako, da sta se "curka" srečevala nekje pri smernem. Drugi pa so raje dali dve smerni.
Kar se pa tiče momentov pri delujočih motorjih je pa Leopard malo kiksnil; moment okrog navpične osi nastane zaradi spiralnega toka za propom, ki udarja ob smerni stabilizator (temu bi se na primer lahko izognili če bi imeli enako površino smernega nad in pod osjo motorja). Pri večmotorcih, ki imajo smerno na sredini tok od propov nikamor ne zadeva, torej tega momenta ni, kljub temu, da se motorja vrtita v isto smer. Oz moment je lahko majhen, ker je tok za propom stožčaste oblike in ga nekaj vseno zadane smerno.
Pameti je na svetu vedno enaka količina, število ljudi se pa povečuje.
Uporabniški avatar
crt
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 16 Dec 2004, 19:08
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a crt »

Za lažjo predstavo; verjetno bi bil efekt podoben če bi imeli na letalu samo eno polovico višinskega stabilizatorja, npr. levo. Takrat bi nam verjetno, ko bi dali gas nos potonil. Oziroma, začel penjati, če bi imeli samo desno. Bilo bi zanimivo probat. A kdo žrtvuje letalo? V raziskovalne namene? :D
Pameti je na svetu vedno enaka količina, število ljudi se pa povečuje.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Nekaj o kotih je tudi tule: http://www.rcuniverse.com/forum/m_3066505/tm.htm

Tako veliki zamiki niso le za hec. Izkušnje ob izgubi pogona na eni strani so boleče.

Mipo

P.s.: Za postavitev težišča zelo neprimerna postavitev motorjev. Morala bi za kakšnih 10cm nazaj. Tam sta zato, da je bilo kam postaviti rezervoarje, ne da bi posegali v konstrukcijo krila.
Priponke
Za pokušino: +- 5°v stran.
Za pokušino: +- 5°v stran.
Levo_desno.jpeg (53.86 KiB) Pogledano 12009 krat
Odgovori

Vrni se na Večmotorni letalski modeli