Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Moderatorji: mihah, bovi

Odgovori
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Sedaj, ko se je malo poleglo vse skupaj okoli dronov in predpisov me zanima, kako se to sploh v praksi izvaja.

Primer....sin turista iz Italije (tam okol 12 let), je dva dni frcal okoli naših zgradb v naseljenem območju. Danes so turisti že odšli. Koga bi moral o tem obvestiti, da se nebi kršila omenjena uredba. Policija ni pristojna, iz urada pa verjetno nebi v tem kratkem času nikogar priklicali na teren, oziroma, ko (če) bi prišli, kršitelja nebi bilo več, povrh vsega je bil pa še mladoletni tujec.

Torej smo lahko edini na udaru kontrole skladnosti z uredbo mi modelarji, za katere se ve kje letamo in kdaj. Pa najmanj "nevarni" smo prav mi, ki poznamo skoraj v nulo tehniko delovanja in ki imamo tudi prakso z upravljanjem modelov. Skratka zanima me, ali so že kakega "divjega dronarja" kje ujeli, nadzorovali in če so, kako je to potekalo.

Uredba ureja določene zadeve, nekaj "profijev " je tudi naredilo preverbo znanja, nabavili smo nalepke in jih namestili na modele, poizkušamo se čim bolj držati tistega, kar je v menjah predpisanega. Število domačih "divjih dronarjev" je manjše (vsaj na našem koncu), medtem ko si tujci s tem ne belijo glave in pač "frcajo" kot se jim zljubi in povsod.

Imam občutek da je tako kot z nabiranjem gob in gozdnih sadežev. Doma ne sme, pri nas pa vse lahko, ker se zaveda, da ne bo plačal velike kazni, oziroma nič, če se bo malo nevednega naredil, da o tem pa res ni bil seznanjen..
Uporabniški avatar
_NoBoDy_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 02 Maj 2007, 17:13

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a _NoBoDy_ »

sem mislil, da tukaj ni takih kakcev, da bi vsako malenkost prijavljali policiji pa komplicirali za vsak kakec..res kam gre ta svet ](*,) :evil:..... pač je malo letal nad hišami pa kaj..nikogar ni nič bolelo :D so bolj pomembne zadeve s čimer bi se morali ukvarjati organi pregona...nazadnje si boste modelarji sami zakomplicirali zadevo. Pa neke nalepke pa neko sranje...naj si lepo nekam zataknejo to uredbo :whistle: Ko da bo zaj kdo gledal to...bo če bo ga kak kakec prijavil, po možnosti pa še modelar :roll:
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Evo še moje vprašanje: je dovoljeno leteti v naselju, do višine 5 metrov nad svojim zemljiščem? Torej nič nad cesto, nič nad sosedovim?
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

tomazcc napisal/-a:Evo še moje vprašanje: je dovoljeno leteti v naselju, do višine 5 metrov nad svojim zemljiščem? Torej nič nad cesto, nič nad sosedovim?
V urebi točno piše kaj lahko in kako in kaj ne smeš...če greš mimo tega je tvoja odločitev in riziko.

Moj namen ni bilo da bi bili "kakci", kot je zgoraj opisano, vendar dokler se bodo nekaznovano pojavljali v naseljih in urbanih okoljih, bo slaba luč letela tudi na nas, ki se več ali manj držimo uredbe, pa že če tu in tam mal kiksnemo, to naredimo na prostorih (pistah), ki jih imamo namenjene za naš hobi. Torej prijaviti nekoga, ki si ga opozoril na kršitev, pa te on ne šmirgla, zame ni nobene špecanje ali kako je bilo rečeno "kakci"...Veliko smo že pisali o tem, samo droni in ostali modeli nimajo kaj iskati v naseljih in nad tujo lastnino...
Uporabniški avatar
_NoBoDy_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 02 Maj 2007, 17:13

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a _NoBoDy_ »

goodhunting napisal/-a:Glej saj imas lahko svoje mnenje. Nic narobe s tem. Ampak zakon in predpisi so jasni.
Kazni za prekrske pa tudi.

Ce imas res neiznosno zeljo letati nad mestom med ljudmi pa ves sam v kaj se spuscas.
In ja ce te vidim te bom opozoril osebno. Ce te ne bom videl pa poklicem 113....

Lp
Gh
Nikoli nisem in nimam namena letati nad naseljem in ljudmi, da smo si na jasnem. Gre se predvsem za to, da se dela iz muhe slona in se nekomu da klicat policijo za take stvari. Se opravičujem, če sem kogar koli užalil..nič osebnega ni, samo ljudje so danes preveč pomehkuženi, pa čedalje slabše je..
rvpilot
Razpravljalec
Prispevkov: 196
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:09

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a rvpilot »

Se tudi jaz strinjam z zgoraj napisanim in sicer se nekateri malo po babje panično odzovejo na vse to.Kamere imamo že vsepovsod katerih se jih niti ne zavedamo.Jaz sem svojo vas poslikal, katere fotografije sedaj vsi kradejo za svoje oglaševanje in panoje pred vasjo....,če bi pa videli da slikam , snemam bi zmajevali z glavo.Zato sem to naredil diskretno in sicer z velike višine (F3J model) da model ni bil niti opazen in na kameri dovolj zoooma.Imam tudi hišo pokrito s kamero nič skrito in z napisom da je po zakonu.Ko se kaj zgodi v bližini (rop ali kaj podobnega) pa priletijo od sosedov do policistov , če je kaj na posnetkih , da odkrijejo storilca, kar se je tudi že zgodilo.Sem tik ob cesti doma in se marsikaj dogaja, še dan nazaj so mi hoteli odnesti svetlečega jelenčka katerega imam na dvorišču.Če ne bi imel kamere kot domofon seveda bi ga odnesli.Seveda se nisem PARANOIČNO odzval ampak samo rekel da naj pustijo pri miru , ko so že napeljavo potrgali.
Tako da pamet uporabljat , saj ni vse tako črno kot se zdi na prvi pogled.
Franc
Zadnjič spremenil rvpilot, dne 07 Jan 2017, 10:21, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Vsi skup se mal zamisite..... tako eni kot drugi..... kašen balast smo pustil prpeplat v tole naše ljubo modelarstvo... #-o #-o #-o #-o #-o ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

goodhunting napisal/-a:Jah samo ne mores ustavit "napredka"....
Lahko se zgrazamo.... lahko polemiziramo ampak spremembe se delajo drugje. Ko s(m)o pisali pripombe na uredbo je bil cas za predolge in pobude. Glede na angaziranist nas vseh smo jo se dobro odnesli. Lahko bi bilo veliko slabse.
Izzivanje v stilu "kaj pol ce letim nad hiso"... ali "itak mam vse posneto"... je dejansko kontra produktivno. Zaradi taksnih dogodkov in ljudi ki to pocnejo bomo cutili posledice vsi. Tudi tisti ki letimo odgovorno in na modelarskih pistah....

Hh
Ja dosegli smo nek napredek, tudi z našimi pripombami. Če se vsaj približno držimo tega, smo na konju in nas bodo pustili pri miru. Kar se snemanja tiče, se tega ne da preprečiti, ne v modelarstvu in ne kako drugače, današnje tehnologije pač omogočajo, da se to počne. Dokler se tega javno v lastni režiji ne objavi, ti nihče nič ne more. Sem pa zagovornik tega, da je treba s vsemi sredstvi objavljati in prijavljati tiste, ki nam "smetijo" naš hobi. V tem ne vidim "špecanja" ampak nek pritisk, da se bodo tisti "divji" dronarji" malo zamislili. Saj že sama uredba je dosegla določen napredek, tega je občutno manj, vendar se še zmeraj najde nekaj tistih z visokim EGOm, ki mislijo, da jim je vse dovoljeno, pod "kaj mi pa kdo more".
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

FANATIC napisal/-a:greš v baby center in mulcu kupiš qvada in normalno se bo letelo , kjer se mu bo v tistem trenutku zaželelo.
Odgovorni starš ne bo kupil mulcu fantoma ampak ampak kakega mini Hundsama, ali mali helikopterček in podobno. Za osnove in igranje je to dvolj in tudi škode ne more narediti s temi igračkami. Če mu pa kupii nekaj, kar ima z direktivo omejeno uporabo, potem je tu edini odgovoren starš.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Prvo kot prvo bi morale vse trgovine, ki prodajajo drone z kamero obvezno dodajat nek zapis kjer bi lepo pisalo kaj se lahko zgodi če se snema in kake so lahko posledice. 98% kupcev, ki kopujejo drončke z kamero ne pozna zakona oziroma niti ne ve, da obstaja zato bi bilo pametno malo razmislit o tej smeri.
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

...
Zadnjič spremenil goodhunting, dne 31 Jan 2017, 09:51, skupaj popravljeno 1 krat.
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a sistem »

Pozdravljeni, prečesal sem temo in dronbonton sletno stran. Še vedno ne vem ali rabim za lasten šport - hobi vso to kolobocijo.

Imam letalske modele težke med 5kg in 13 kg. Letos sem želel podaljšati zavarovanje iz police za zrakoplove.
Letim na modelarskem letališču - športno letališče Cerkvenjak. Ne snemam in vedno imam model pred očmi. Resnično rabim vso to kolobocijo?


Zavarovalnica Sava zahteva:

"V skladu z novo zakonodajo mora zavarovanec imeti ID nalepko za vsak letalski model pridobljeno od Agencija za civilno letalstvo RS. Prav tako mora podati izjavo o poznavanju osnov o upravljanju z letalskimi modeli. Nam lahko prosim posredujete ID-je letalskih modelov in preslikavo izjave o poznavanju pravil "

Vsem hvala za trud, kateri boste odgovorili.
Nič bat, samo žgat.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Kaj niso vsi nekomercialni modeli "letalski model" vezani na trinajsti člen.Kot sam razumem je razlika v teži 0-5kg in nad 5-20kg samo v tem ,da mora en imeti identifikacijsko nalepko,drugi pa te iste zahtevane podatke na negorljivi ploščici........
download/file.php?id=220230
Slika
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Pri Triglavu niso nič komplicirali. Zavaroval pred 2 tednoma. Gospa me je samo vprašala, če letim drone, ker za njih je pa druga polica. Sem rekel ne in dobil novo.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a sistem »

Pozdravljen,

Hvala za obvestilo. Bom tudi jaz poklical triglav. Tukaj s Savo ne pridemo skupaj.
Nič bat, samo žgat.
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Mislim, da se število "ilegalnih dronarjev" ni zmanjšalo zaradi zakoma, ampak enostsvno zato, ker so se naveličali igračke...
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Pozdrav vsem,

modelar sem že vrsto let, letim z letali in multikopterji (FPV in LOS). Imam več modelov, obe vrste s težo slabe pol kile in v rangu 2 kilce. Zavarovanje odgovornost mi je precej smiselno, ne razumem pa dobro registracije modelov. Kakšen je postopek registracije (kje urediti, koliko stane)?? Letim na področjih razreda I in II (4. člen), letalskih dejavnosti NE opravljam, v klub nisem včlanjen.

Hvala za pomoč in lp,
Rok
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Na četrti strani te teme imaš navodila!

Lp,
Andreo
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Servus,

pa sem prebral vse, pa mi še vedno ni jasno (ali pa sem kaj zgrešil pri četrtem ali petem branju). Nalepko lahko torej naredim sam? Ker vmes se je govorilo da bi moral biti vsak zrakoplov registriran... Nič več mi ni jasno. Svojo odgovornost imam že tako zavarovano skupaj s hišo (nek Triglav paket) - ravno preverjam če to velja tudi za modelarske podvige. Tale registracija mi pa ni jasna, "tud če me tepeš". Razumel sem samo, da lahko do 250g delaš (skoraj) vse kar hočeš in ne rabiš nič...

LP,
Rok

dodano....torej razumem, da sam naredim nalepko, neke registracije pri uradnem organu pa ni potrebna?
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

rockson-slo napisal/-a:Servus,

pa sem prebral vse, pa mi še vedno ni jasno (ali pa sem kaj zgrešil pri četrtem ali petem branju). Nalepko lahko torej naredim sam? Ker vmes se je govorilo da bi moral biti vsak zrakoplov registriran... Nič več mi ni jasno. Svojo odgovornost imam že tako zavarovano skupaj s hišo (nek Triglav paket) - ravno preverjam če to velja tudi za modelarske podvige. Tale registracija mi pa ni jasna, "tud če me tepeš". Razumel sem samo, da lahko do 250g delaš (skoraj) vse kar hočeš in ne rabiš nič...

LP,
Rok

dodano....torej razumem, da sam naredim nalepko, neke registracije pri uradnem organu pa ni potrebna?
Ja točno tako...seveda se moraš pa vseeno držati navodil, kje leteti....
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Hvala. Samo še podpvrašanje. Do 500g (po EU direktivi 250g) težke modele pa lahko torej legalno letim po mestu? Tudi preko FPV? Ali sem prav razumel?
Ne, ne bom letel med hišami in ljudmi :wink: Kakšno prazno je otroško igrišče bi bilo zanimivo za fpv..
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

rockson-slo napisal/-a:Hvala. Samo še podpvrašanje. Do 500g (po EU direktivi 250g) težke modele pa lahko torej legalno letim po mestu? Tudi preko FPV? Ali sem prav razumel?
Ne, ne bom letel med hišami in ljudmi :wink: Kakšno prazno je otroško igrišče bi bilo zanimivo za fpv..
Malo preberi nazaj prispevke...kazensko in varnostno si odgovoren...prav tako v bistvu v naseljenih lokacijah nimaš kaj iskati. Saj maš dovolj odprtih prostorov. Nikoli ne boš mogel dokazati, da nisi snemal in tu si že v prekršku, ker za snemanje so pa drugi pogoji. Je pa tako, da dokler ni tožnika, tudi ni dolžnika. Zakaj bi izzival in se šopiril okol naseljenih območij, ker za to ni prav nobene potrebe, naš užitek in hobi je letenje in ne "izizvanje" nesreče in problemov.
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Servus še enkrat,

ali je kdo že zavaroval svojo odgovornosti in koliko stane tale zabava? Ali se zavaruješ globalno ali je za vsak model svoja cifra?
Namreč iz Triglava so mi poslali en obrazec za izpolnit pa še sami ne vejo kako in kaj... Ima kdo kakšne dodatne informacije?

Hvala in lp,
Rok
ogblaz
Razpravljalec
Prispevkov: 160
Pridružen: 14 Dec 2015, 21:45
Kraj: Domžale

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a ogblaz »

Člani DMA Modra ptica imamo zavarovanje urejeno preko kluba, plača se 1x letno se mi zdi da 22€. Zavarovano imaš do 10k € škode.
Malo pišem na pamet, ker sploh ne vem kam sem utaknil polico, je pa čez palec nekako tako :D
Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu