Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Moderatorji: mihah, bovi

Odgovori
Uporabniški avatar
FlyByWire
Profesor
Prispevkov: 1254
Pridružen: 21 Mar 2009, 20:52
Kraj: LJ-BROD

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a FlyByWire »

tomazslo lahko nalimaš predogled te nalepke, ki si jo pripravil?
Scale JET RANGER III 700 size with Flasher 600 mechanics,AB 212 800 size under development
SAB GOBLIN 630,HPS HEAD,MS COMPOSITE main and tail blades,ALIGN 750MX 530kv, A.DS615, F.BLS251,YGE120HV
SAB RAW 420, Futaba Transmitter 16IZ Super !
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

FlyByWire napisal/-a:tomazslo lahko nalimaš predogled te nalepke, ki si jo pripravil?
bom takoj k mi jih bo dostavil..jest sem mu sam podatke poslal in rekel naj bo cca 4x3 cm...
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Tule je povezava do razlag uredbe. Tudi primer nalepke je notri.

http://www.caa.si/fileadmin/user_upload ... plovov.pdf
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a msev »

Tale zadeva glede snemanja me malo bega (ker piše tudi v nekomercialne namene). A potem posnetka ne smeš objaviti na youtube-u, niti če snemaš samo gore.

Ker verjetno za lastno uporabo itak nihče ne bo preverjal ali vmes ko letiš tudi snemaš prek Mobiusa/Gopro-ja itd.

Ali sem recimo z 2m penastim fpv jadralcem kaj na boljšem kot multikopterji? Ker se mi modeli letal, sploh penasti vseeno zdijo bolj varni kot multikopterji (vsaj jadrajo lahko).
Uporabniški avatar
FlyByWire
Profesor
Prispevkov: 1254
Pridružen: 21 Mar 2009, 20:52
Kraj: LJ-BROD

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a FlyByWire »

mzupancic napisal/-a:Tule je povezava do razlag uredbe. Tudi primer nalepke je notri.

http://www.caa.si/fileadmin/user_upload ... plovov.pdf

Hvala!
Scale JET RANGER III 700 size with Flasher 600 mechanics,AB 212 800 size under development
SAB GOBLIN 630,HPS HEAD,MS COMPOSITE main and tail blades,ALIGN 750MX 530kv, A.DS615, F.BLS251,YGE120HV
SAB RAW 420, Futaba Transmitter 16IZ Super !
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Krist »

goodhunting napisal/-a:Tudi Vojska je nizka samo z razlogom....
In ko si/so nizki je po navadi cas da skocis ven....
Zadnjič, ko so imeli vaje, je pilatus preletel tako nizko, da bi ga lahko s kamnom sklatil. Me ne moti, če to počnejo nad neposeljenimi območji, ampak nad hišo pa ni prijetno poslušat cvilenje.


Drugače pa se pripravljam za novi pravilnik. Gradim dva modela, ki bosta pod 500g, en bo multirotor, drugi pa fpv model letala.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

msev napisal/-a:Tale zadeva glede snemanja me malo bega (ker piše tudi v nekomercialne namene). A potem posnetka ne smeš objaviti na youtube-u, niti če snemaš samo gore.

Ker verjetno za lastno uporabo itak nihče ne bo preverjal ali vmes ko letiš tudi snemaš prek Mobiusa/Gopro-ja itd.

Ali sem recimo z 2m penastim fpv jadralcem kaj na boljšem kot multikopterji? Ker se mi modeli letal, sploh penasti vseeno zdijo bolj varni kot multikopterji (vsaj jadrajo lahko).
Prepovedana je javna objava posnetkov in je v direktivi le prepis iz druge zakonodaje. Današnji tehnologiji je nemogoče preprečiti snemanja (nadzorne kamere, avto-kamere, telefoni in podobno), vendar če ni tožnika, tudi ni dolžnika. Nihče te tudi do sedaj ni preganjal, če si snemal in pri tem nihče ni bil prizadet. Če je pa nekdo bil in je uvedel postopek, je pač sledila kazen ali odškodnina. Tako je bilo pred uredbo in bo tudi po njej. Tvoja presoja pa je, kaj boš dal na yutube ali FB in, kaj ne. Je pa v sami zakonodaji toliko lukenj in podzakonskih aktov, da so lahko sami postopki zelo zakomplicirani in je rezultat odvisen samo od uspešnosti advokatov. Skratka, če ne boš javno objavil "sosede", ki se na terasi sonči, se ti ne bo nič zgodilo. Naravne lepote ti bodo pa vsi FB frendi všečkali, tako kot do sedaj.
Dbukowc
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 19 Feb 2011, 19:56
Kraj: Kranj

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Dbukowc »

Kva naj rečem tko je!!
Dbukowc
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 19 Feb 2011, 19:56
Kraj: Kranj

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Dbukowc »

aha šele danes zasledil to novico :D
Kva naj rečem tko je!!
Dbukowc
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 19 Feb 2011, 19:56
Kraj: Kranj

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Dbukowc »

Hvala
Kva naj rečem tko je!!
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a gusar »

Dbukowc napisal/-a:Po novem tudi izpit: http://www.24ur.com/novice/slovenija/dr ... eteli.html
Izpit bo potreben če gre za pridobitno dejavnost :D
MKM
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

nekaj okoli zakonodaje o snemanju.....

https://www.ip-rs.si/fileadmin/user_upl ... ilo_IP.pdf
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pijem tadrugo kavo danes ko sedim pred računalnikom, se spomnem pogledat kaj je novega na forumu, pa morda še kaj na glas pojamrat. :)

Zdele že par dni vojaški Pilatus PC-9 nenadoma zahrumi čisto nizko nad mojo vasjo in jo užge "v višini marjetic" tja nekam proti jugozahodu in se skrije v dolini med okoliškimi hribi, ali pa se potem počasi povzpne na večjo višino. Zgodi se tako na hitro, da ga naenkrat zaslišiš ko zahrumi, stopiš ven iz hiše in ga samo še v rep vidiš, kako izginja pod horizontom.

Glede na brzino dogajanja, se mi zdi, če bi bil v tem trenutku z modelom v zraku, po Murfijevem zakonu najbrž natančno na trajektoriji leta PCja, se najbrž od momenta, ko bi letalo zaslišal in zagledal, ne bi mogel varno umakniti s poti. In to znotraj za modelarje dovoljenega območja!

No, kot letalski navdušenec, me po eni strani vedno veseli pogled na letalo, sploh, če ga lahko vidim od blizu v njegovem elementu. Tu sploh ne vidim problema (dokler je letalo tehnično brezhinbo ;) )

Prvi problem vidim v tem, da sem od države omejen na zelo majhno področje letenja, pa še tu očitno nisem "varen" pred pravimi letali.

Drugi problem pa vidim v tem, da je iskanje po Notamih nepraktično, in je težko na hitro najti na spletni strani Kontrole zračnega prometa Slovenije konkretno informacijo o preletavanju vojaškega letalstva moje vasi, oziroma mojega "dovoljenega" akvarija v katerem naj bi po najnovejši zakonodaji o brezpilotnih letalnih napravah zakonito letel s svojim letalskim modelom. Po pravici povedano, se mi zdi totalno nepraktično vsak dan iskati v množici zapisov, če morda ta dan kdo od "pravega" letalstva morda planira leteti v neposredni bližini ali celo skozi moj dovoljen zračni prostor(ček).

Kako vi, ostali modelarji pristopate k letenju? Ali kontrolirate notame pred letenjem in kako najdete na hitro in po enostavni poti podatek, ki je morda pomemben za vašo modelarsko aktivnost na konkreten dan?

Jaz že več kot mesec dni ne letim..delno zaradi pomanjkanja časa, delno pa zaradi tega, ker se mi vse skupaj včasih zdi kot da se nas državni birokrati in piloti prave aviacije želeli odkrižati za vselej, oziroma nas kot nekompatibilne domorodce strpati v rezervate.

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ponavadi iščem po tej poti:
Priponke
notam.jpg
notam.jpg (166 KiB) Pogledano 11939 krat
klemenmo
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 31 Maj 2011, 21:32
Kraj: MKV-Vrhnika

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a klemenmo »

Dejansko že na prvi strani vidiš katero R(estricted) območje je aktivirano. Res pa je tudi da sedaj, ko smo v informacijski dobi bi lahko KZPS nudila možnost obveščanja o aktiviranih zonah preko el. pošte ali pa preko RSS feed-a
Priponke
2016-10-06 09_58_46-Slovenia Control.png
2016-10-06 09_58_46-Slovenia Control.png (49.05 KiB) Pogledano 11932 krat
lp Klemen
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ne glede na vse to, je sedajle spet prifrčal PC nižje od okoliških gričev, torej nižje od moje dovoljene višine, res pa da cca 2,5km stran. Pa za danes ne najdem nobene objave. Tako da je vse skupaj ena navadna zafrkancija.

No ja, baje je ob ponedeljkih manj šans za vojaško aviacijo, ker si takrat piloti zdravijo mačka, ki so ga fasali med popivanjem čez vikend. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Kaj je zdaj to zopet za neko novo EU sranje. Lobiji so verjetno kar močni.

Težava so samo letala oz. letalci, ki jih naredimo doma. "Vso kupljeno sranje lahko leti dalje"

- Teža manjša od 250g
- Največja hitrost 15m/s (54km/h)
- Največja oddajlenost od pilota 100m
- Največja višina 50m

?????

To pomeni, da od sedaj naprej moram vsako letalo kupit? Me prav zanima kdo lobira za to stvar.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Skorp_jon, kje si to zasledil? :o
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Še peticija proti easa predlogu
https://www.change.org/p/https-www-easa ... e_petition

Če gre tale easa predlog čez je letalsko modelarstvo kot tako propadlo- cvetelo bi pa proizvajalcem rtr zadev...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

o_O
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ne vem zakaj birokratski debili delajo sami sebi toliko posla z mnogimi stranmi neke nove uredbe, če bi jim bilo bolj enostavno kar, vse kar se tiče urejanja problematike, enostavno na kratko napisati totalno prepoved letenja vseh letalskih modelov in dronov.
Glede na to, kar pripravljajo, je pravzaprav isti klinac, ali imaš totalno prepoved ali pa dovoljenje leteti z igračko okoli glave, samo manj dela bi imeli.
Sicer pa, nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha (upam, da to še drži).

Slika
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Ultralajt napisal/-a: Sicer pa, nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha (upam, da to še drži).

Slika
Zadaj so drugi interesi (vojska, obveščevalne službe in podobno), vendar nam našega hobija ne morejo prepovedat, preveč nas je in politiki se tega zavedajo. Mal jih je vse skupaj prehitelo, ker današnja tehnologija omogoča že vsakemu smrtniku toliko podatkov, da jih oni nikakor ne morejo zajeziti, pa naj sprejmejo še tako rigolozno zakonodajo. Razvoj je naredil svoje in tega se ne da več ustaviti, Za nadziranje spoštovanja zakonodaje, bi morali pa že imeti praktično toliko nadzornikov, kot je tudi uporabnikov. Po drugi strani je pa toliko lukenj v že obstoječih predpisih, da jo je praktično nadzor neuspešen. Kako naj pa dokažejo, da sem z jadralcem letel višje od 150 m, ne morejo edino če bi se nekdo na določeni višini zaletel v model. Kaj pa če sem vzletel sredi hriba, pristal pa v dolini, od kje se šteje 150 m ??? Brez veze se sekirat okol tega, veseli naj bodo da mamo svoje place, kjer frcamo in da pri tem nikogar ne ogrožamo. To je naš hobi in nihče nam ga ne bo vzel.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Višino ni problem omejit(predpišejo zahtevo v napravi)... Meni je ena zadeva bolj zvita tukaj, poprej so po predpisih žgali modelarji in proizvajalci rtr zadev, sedaj pa smo modelarji ostali sami..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a scrat »

Šli so predaleč...da je lahko DIY samo do 250g....kr neki...Drugače je pa to tko lame kot pri nas mopedi...do 50ccm pa gre max lahko 45km/h. Upam, da ne bodo sprejeli teh pravil, ker so potem FPV dirke...adijo :(
Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu