Multirotor ni stabilen

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Pozdravljeni!

Prosim za pomoč!

Kupil sem quad frame (450) z motorji ter reglerji.
Dodatno sem kupil kontrolno ploščo EMAX Skyline 32 Acrobatic+OSD ter jo flashal z CleanFlight na zadnjo NAZE verzijo.

Po nastavitvah oddajnika ter sinhroniziranju escjev ter motorjev sem probal prvi polet. V default je mode nastavljen na ACRO, zato sem na AUX nastavil angle mode, ker sem še začetnik.

Pod acro mode je quad zelo stabilen, leti odlično, le jaz ga neznam še tako dobro upravljati, zato raje vozim pod ANGLE mode.

Prvi prvem vzletu pod angle, je quad sam pospeševal in zavijal v svojo smer. (sem ga prej skalibriral) Spremenil sem pid P pod angle mode iz 30 na 10, in leti veliko bolje, le počasneje se uravna. Včeraj pa se je pri veliki višini začel "gugati" diagonalno, dokler ni prišlo do padca. Na srečo je zlomljen samo propeler.

Mel sem baterijo na vrhu (platka je v sredini na spodnji plošči), zdaj pa sem jo prestavil pod quad, ter namontiral nogice.

Mogoče kdo ve kaj bi blo za naredit?

Hvala!
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Vertikalno težišče bistvenega vpliva nima, bolj ima vpliv moment po vzdolžni osi.

Vsekakor gre tu za probleme z "GAINi" oz "PIDi", katere boš moral poiskati sam taprave. Če praviš da v acro leti super, v angle mode pa trese, bi rekel da so problematični samo ti uravnalni PIDI, vendar bi poskusil zmanjšat še osnovne pide za pitch in roll. Aja, pa poglej da so vsi motorji res lepo vodoravni.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Sem začetnik, pa mi ti PIDi ne ležijo :D

Mogoče lahko iz tega kaj razbereš? ZA angle mode lahko spreminjam samo P

Slika
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Aja še to,

Bi morala biti kontrolna plošča podložena z kakimi blažilci? Trenutno je direkt na okvir pritrjena
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Previsoki PID parametri. Resetiraj jih in poskusi če je kaj bolje. Potem zvišuj po 5 samo P del na Pitch in Roll pa spremljaj kdaj začne nihat po tej osi. Ampak vsakega posebej, ko zaključiš s Pitch potem pa nastavljaš še za Roll. Nato zmanjšaš za 5 in shraniš. I in D dela sta ponavadi po defaultu dobra. Yaw PID pa tudi dostikrat defaultni špilajo.

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Rocher napisal/-a:Previsoki PID parametri. Resetiraj jih in poskusi če je kaj bolje. Potem zvišuj po 5 samo P del na Pitch in Roll pa spremljaj kdaj začne nihat po tej osi. Ampak vsakega posebej, ko zaključiš s Pitch potem pa nastavljaš še za Roll. Nato zmanjšaš za 5 in shraniš. I in D dela sta ponavadi po defaultu dobra. Yaw PID pa tudi dostikrat defaultni špilajo.

lp

Pa bo delovalo to tudi v Angle mode? Se mi zdi da je to za ACRO
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Osnovni PID parametri delujejo v vseh načinih letenja, le da so v Angle načinu dodatno uporabljene še nastavitve hitrosti in moči poravnavanja po obeh oseh.

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Rocher napisal/-a:Osnovni PID parametri delujejo v vseh načinih letenja, le da so v Angle načinu dodatno uporabljene še nastavitve hitrosti in moči poravnavanja po obeh oseh.

lp
Če prav razumem, ta 2 na 0 potem pa povečevati za 5 prvo Pitch za njim pa Roll?
Slika
savec
Začetnik
Prispevkov: 42
Pridružen: 03 Avg 2011, 20:29
Kraj: Dokležovje (Prekmurje)

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a savec »

spodaj pri angle (strenght) si daj vrednost iz 10 na 5. bo slabše odziven, ga pa definitivno ne bo treslo. če ga pa še bo, še pa to vrednost zmanjšuj. Enako je bilo pri meni, na 250 quadu, na acro mode leti brez kančka tresenja, na angle mode sem pa mogel zadevo zmanjšat tu pri angle strenght.
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

savec napisal/-a:spodaj pri angle (strenght) si daj vrednost iz 10 na 5. bo slabše odziven, ga pa definitivno ne bo treslo. če ga pa še bo, še pa to vrednost zmanjšuj. Enako je bilo pri meni, na 250 quadu, na acro mode leti brez kančka tresenja, na angle mode sem pa mogel zadevo zmanjšat tu pri angle strenght.
Torej še znižam to vrednost? Sem že iz 30 na 10 :D
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Tepsija napisal/-a:
Rocher napisal/-a:Osnovni PID parametri delujejo v vseh načinih letenja, le da so v Angle načinu dodatno uporabljene še nastavitve hitrosti in moči poravnavanja po obeh oseh.

lp
i

Če prav razumem, ta 2 na 0 potem pa povečevati za 5 prvo Pitch za njim pa Roll?
Slika
Ne. Zgoraj imaš gumbek Reset PID controller, ta ti bo postavil PID vrednosti na defaultne kot jih ima definiran FW. S temi bi moral bilokateri model leteti. Od uporabnika je potem odvisno kako si priredi vrednosti za svoj model in način letenja. Potem začneš tunati vrednosti iz teh defaultnih.

Če boš postavil vrednosti na 0 si podrl regulacijo sistema in stvar sploh ne bo letela.

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
savec
Začetnik
Prispevkov: 42
Pridružen: 03 Avg 2011, 20:29
Kraj: Dokležovje (Prekmurje)

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a savec »

Tako kot ti je Rocher povedal. Vse PID-e si resetiraj, pa od začetka poglej. Če ti na acro mode leti brez trosenja, potem prvo samo probaj angle strenght zmanjševati. Vsaj pri meni je to delovalo.
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Hvala za informacije!

Jutri probam, danes nimam časa, pa vam sporočim kako gre :D

LP
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

savec napisal/-a:Tako kot ti je Rocher povedal. Vse PID-e si resetiraj, pa od začetka poglej. Če ti na acro mode leti brez trosenja, potem prvo samo probaj angle strenght zmanjševati. Vsaj pri meni je to delovalo.

Evo, sem prvo sprobal "najhitrejšo" opcijo, in leti veliko bolje. Znižal sem na 8, in sem spraznil 2 bateriji brez problema :D Še vedno pa ga moti veter, tedaj začne spet opletati, ampak ne preveč. Se da učinek vetra kako izničiti?
savec
Začetnik
Prispevkov: 42
Pridružen: 03 Avg 2011, 20:29
Kraj: Dokležovje (Prekmurje)

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a savec »

še zmanjšaj iz 8 na 5, ali tam na 3.5 do 4 bi pa moglo biti že res OK. Jaz sem si še za angle mod nastavil tudi max kot letenja. MIslim da je po defaultu nekje 50°. Zdaj nevem če tebi pri 450 pride to v poštev, jaz sem za race rabil, ker drugače je bilo težko na angle mode dirkat. v CLI vpiši: set max_angle_inclination=850 in potem še vpiši save da se shrani. Zdaj bo max kot nagiba nastavljen na 85°. Bo pa malce bolj divji, ampak si lahko expo potem nastaviš.
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

savec napisal/-a:še zmanjšaj iz 8 na 5, ali tam na 3.5 do 4 bi pa moglo biti že res OK. Jaz sem si še za angle mod nastavil tudi max kot letenja. MIslim da je po defaultu nekje 50°. Zdaj nevem če tebi pri 450 pride to v poštev, jaz sem za race rabil, ker drugače je bilo težko na angle mode dirkat. v CLI vpiši: set max_angle_inclination=850 in potem še vpiši save da se shrani. Zdaj bo max kot nagiba nastavljen na 85°. Bo pa malce bolj divji, ampak si lahko expo potem nastaviš.
Bi raje mel manj kota kot pa več :D :D :D Hvala za info, ko bom bolje letel bom pa zvišal kot :D
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Multirotor ni stabilen

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Da malo osvežim novice,

za foro sem flashal na BaseFlight, in ne morem biti bol zadovoljen :D V default dela kot mora. Brez tresenja, oscilacij, več kot odlično vodljiv.... Poravna se sam in to v trenutku. Na cleanflight se je začel močno nagibati tako da sem nakoncu izgubil nadzor, tu pa je odlično!
Odgovori

Vrni se na Multirotorji