GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ultralajt napisal/-a:Na načrtih za Gupija 2 je napisano da uporaba načrtov v komercialne namene prez pismene privolitve avtorja načrta, ni dovoljena.
Očitno to ne zadošča. :D

Se mi pa zdi, da mojega Gupija kopirajo tako pogosto, kot Drelino Supro! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nek tak zapis nikakor ne zadošča. Pri patentnem uradu je treba registrirat ustrezno zaščito. Sranje je, ker so evropski patentniki hudimano konzervativni in ti niti znamke, niti patenta ne zaščitijo, če ni nekaj hudo drugačno od že obstoječega. Modela tako niti pod razno ne bo nihče zaščitil, če ne bo letel kako drugače kot z aerodinamiko. Lahko pa zaščitiš rešitev nekega posameznega sklopa in se potem obesiš na to. Niti izvirne uporabe nekega sklopa se ne da zaščitit. O tem imam določene izkušnje, ko so nam uradniki za povsem nove ideje delali sive lase in nam na vse pretege dokazovali, da ne gre, da ni drugačno...
V Ameriki je drugače. Tam narišeš skico in že oblika je dovolj za zaščito, vendar to nikakor ne more veljat izven ZDA, pa še tam si pravniki manejo roke.

Tistih smeškotov je toliko, da se moram hitro obranit in napisat, da imajo vsaj trije ali štirje moji modeli sicer "ruski rep", eliptične zaključke kril in palco za zadnji del trupa in od daleč so podobni Supri, ampak aerodinamično so pa popolnoma odmaknjene od Suprine ideje. Predvsem so krepko prodornejši in za dve številki večjih dimenzij. Supra mi ravno zaradi slabe prodornosti sploh ni všeč. :D :D
lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

S Supro nisem mislil na nikogar z našega foruma.. Supra je Supra..načrti zanjo so na razpolago in si jo lahko čisto vsak naredi, ampak mnogi proizvajalci so si jo pa vzeli kot "mušter" za svoje modele..vsaj po obliki, ki jo je zastavil Mark. Očitno je Mark Drela naredil nekaj v redu.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Marsikaj je dobro napravil.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Bolek
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 08 Apr 2007, 22:03

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a Bolek »

Sam sem načrt kupil pri Ultralajtu, potem pa na klasičen način, olfa, oblič, mekol... seveda mala pomočnica in evo rezultat :D

Super letalce, trpežno, ogromno preživetih in doživetih ur letenja ob pobočju in z brnenjem na ravnini :D
Priponke
Guppy
Guppy
IMG_0443 1.jpg (170.92 KiB) Pogledano 5024 krat
Uporabniški avatar
samo07
Razpravljalec
Prispevkov: 135
Pridružen: 31 Avg 2007, 18:40
Kraj: Škofja Loka

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a samo07 »

Ojla,

rabil bi pomoč, izdelal sem Guppiya po načrtu. Model pade v kovit, očitno koti pri krilih ne štimajo ali pa nalegne stene trupa kjer pridejo krila. Ker pa sedaj ne najdem načrta, model sem pa izdelal že lani bi prosil, če bi mi kdo posodil načrt oz. ima kdo model doma in je iz gorenjske, da bi prišel pogledat ter pomerit. :oops:


Hvala za pomoč


Lp Samo
Ja takle mamo!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

samo07 napisal/-a:Ojla,

rabil bi pomoč, izdelal sem Guppiya po načrtu. Model pade v kovit, očitno koti pri krilih ne štimajo ali pa nalegne stene trupa kjer pridejo krila. Ker pa sedaj ne najdem načrta, model sem pa izdelal že lani bi prosil, če bi mi kdo posodil načrt oz. ima kdo model doma in je iz gorenjske, da bi prišel pogledat ter pomerit. :oops:


Hvala za pomoč


Lp Samo
Preveri:
- razliko vpadnih kotov med krilom in višinskim repom
- zvitje zunanjega - trapeznega dela krila
- pozicijo težišča
- odklon višinskega krmila

Pošlji mi tvoj email naslov, pa ti pošljem načrt.
Uporabniški avatar
samo07
Razpravljalec
Prispevkov: 135
Pridružen: 31 Avg 2007, 18:40
Kraj: Škofja Loka

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a samo07 »

Kar se je dalo sem preveril in se mi zdi ok druge stvari bom pa še preveril. Upam da odkrijem težavo in jo odpravim. Email naslov sem vam poslal na zs.

Lp Samo
Ja takle mamo!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

samo07 napisal/-a:Kar se je dalo sem preveril in se mi zdi ok druge stvari bom pa še preveril. Upam da odkrijem težavo in jo odpravim. Email naslov sem vam poslal na zs.

Lp Samo
Živjo!
Tole je tema o Gupiju (prva različica z Aquila profilom), medtem ko si mi na ZS napisal v naslov sporočila Guppy 2. Katerega pravzaprav imaš, prvega ali drugega?
Drugi Guppy (Guppy 2) je drugačen od prvega. Ima daljši nos, spremenjen trup, drugačen profil krila, dvodelno - na sredini deljeno krilo...
Prvo različico ti lahko pošljem zastonj, medtem ko mi moraš za Gupija 2 povedati, kdaj si nabavil načrte.

LP Mitja
Uporabniški avatar
samo07
Razpravljalec
Prispevkov: 135
Pridružen: 31 Avg 2007, 18:40
Kraj: Škofja Loka

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a samo07 »

Sem se zatipkal moj je guppy sliko sem objavil na 72 strani, se pravi prvi.

Lp Samo
Ja takle mamo!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Modelar iz Malezije je povečal Gupija na 2 metra razpona krila in mu dodal krilca:

Slika

Prvi polet: https://www.facebook.com/video.php?v=10 ... 6719903913
smitluka
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 31 Okt 2013, 08:03

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a smitluka »

Živjo,
tudi meni je uspelo dokončati Guppy-ja 2!
Čaka na krstni polet!
Za načrte pa samo kapo dol, se dela kot pravljica!

LP Luka
Guppy 2
Guppy 2
2015-04-13 00.01.19.jpg (95.88 KiB) Pogledano 4086 krat
Guppy 2
Guppy 2
2015-04-13 00.01.44.jpg (65.32 KiB) Pogledano 4086 krat
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Ker so imeli v akciji na HK Guppija in sem bolj lene narave sem si ga seveda privoščil. Na prvi pogled je model super zdelan, nato pregledam model malo bolj natančno in ugotovim naslednje napake :evil: :

-Trup je v zadnjem delu zalepljen izredno slabo in se začne premikati. Rešitev : malo epoxija reši vse. Poleg tega se lahko nastavi pravilen položaj smeri ker je v originalu zmaknjeno.
- Pri povezavi za višino je izredno slabo narejena povezava pri servotu. Rešitev : Servo sem obrnil na drugo stran in odrezal vezano ploščo da sem ujel povezavo in jo lahko pritrdil na servo.

Drugih napak nisem opazil.

To ni grajanje konstruktorja ampak izdelovalca. Sem se odločil da raje obvestim najprej vse da ne bo kdo rekel da je Guppy slab model ker mu bi razpadel v zraku zaradi šlamparij kitajca.

Danes ga spustimo v zrak da vidimo lepote v mešanju zraka :D
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Gradnja Modela GUPPY

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Živjo,
lotil sem se zimskega projekta gradnje modela GUPPY od g.Mitja. Model mi je zelo všeč po izgledu in je zelo pohvaljen z strani modelarjev tako, da se ni bilo težko odločiti kateri model za prvi izdelek iz lesa. Upam, da bo gradnja potekala gladko in brez zapletov. Zaenkrat sem kar navdušen nad samim potekom dela in balso saj je zelo lepo delati z njo, rezanje, brušenje, lepljenje.... Prilagam par slik poteka gradnje:
Priponke
Izrez balze za smerni rep.
Izrez balze za smerni rep.
DSC00681.jpg (85.29 KiB) Pogledano 3425 krat
Priprava na obtežitev konstrukcije po lepljenju, da bo ravna, kasneje sem dodal par knjig
Priprava na obtežitev konstrukcije po lepljenju, da bo ravna, kasneje sem dodal par knjig
DSC00684.jpg (99.15 KiB) Pogledano 3425 krat
Enostransko poplankan smerni rep
Enostransko poplankan smerni rep
DSC00686.jpg (83.44 KiB) Pogledano 3425 krat
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti