VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Ultralajt napisal/-a: jaz se z njim ne bi pojavil na tekmovanju RES modelov
Ja potem pa na RES druženje :lol:
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zaunkönig napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a: jaz se z njim ne bi pojavil na tekmovanju RES modelov
Ja potem pa na RES druženje :lol:
Ja!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pri spoilerjih je še ena varianta, ki pa mi ni ustrezala. V zaprtem položaju dobro tesni in je servomotor minimalno obremenjen, pri odprtem položaju, pa so spoilerji "mehki"-"mlahavi". Pa tudi odpreti se jih ne da čisto pokonci.

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še vedno mi piha narobe.... namesto da bi letel, se preseravam s slikanjem in "prčkanjem" po modelu. :D

Sem odvzel nekaj svinca (28g), pa se mi zdi, da se ga bo še lahko nekaj. Sedaj model tehta 1300g. Tudi hode sem zmanjšal za kako četrtino, ter nastavil EXPO.. kar na 40%, potem pa bom popravljal od tu, navzdol ali navzgor.

Pri enem letu z metom po bregu dol z vetrom v hrbet #-o in zavoju nazaj v veter inb v breg, sem na kakem metru višine odprl spoilerje in ga je full zabilo dol, da sem komaj pravočasno odreagiral z višino. Bo treba nastaviti ustrezno korekcijo, miks spoilerja na višino.

Pod krilom, da bo v senci, sem v trupu naredil majhno luknjo skozi katero sem potisnil LED indikator napetosti sprejemniškega akumulatorja. Tako bom vedel (videl), kdaj odnehati (upam.. zarečenega kruha se poje največ! ;) )

V trupu imam klasično stikalo za vklop in izklop. Ne vem, ali ga naj montiram v steno modela, ali ga kar pustim ležati v kokpitu. V kokpitu mu ni hudega, pa tudi dostop do njega je simpl, ker se kabina enostavno zapira z magnetkom.

Slika

Slika

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 06 Maj 2016, 19:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sedajle, tik pred mrakom, sem ukradel deset minut, da sem ene petkrat vrgel model v zrak. Še vedno je vleklo v dolino (itak), ob tej uri že večerni, "dolinski" veter.

Vseeno sem opazil, da model veliko bolje leti sedaj, ko sem mu odvzel nekaj balasta in zmanjšal odklone krmil. Vidim, da se ga bo dalo še malo oklestiti nepotrebne teže. Kar se tiče V loma, pa sem zadel, kajti model je zelo okreten. Skoraj preveč! Bom lahko še zmanjšal odklone krmil, ampak bom prestavil mehansko, da obdržim resolucijo servomotorjev.
Na malo večji višini sem v enem od letov odprl zavore in gre dol kot kamen! Tole bo komot pikiralo dol iz termike! Je pa bilo treba višino konkretno vleči na sebe pri tem režimu letenja, da sem speljal lep pristanek. Sedaj vem saj približno, na koliko bom za naslednjič nastavil miks. Me pa jezi, ker je hrbtni veter pošteno kvaril drsni let modela tako, da je bilo nemogoče oceniti, kako sploh kaj "planira".

Toliko za danes, naslednjič pa upam da bom imel s sabo fotografa, da še kaj poslikamo v zraku in posnamemo, da dobite občutek, kako tole meša luft.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:Če bom speljal projekt do konca je pa odvisno od tega, kako dolgo me bo grabila zagnanost, ki je pa v tem trenutku na srečo ne manjka!
Hehe, tudi slepa kura zrno najde!
Sem le speljal projekt za moje pojme zelo hitro od prvega prebliska dober mesec dni nazaj, ko sem s svinčnikom začel čečkati po papirju.... :jumpjump:

Ko bi me taka vnema zagrabila še pri drugih projektih, od katerih so nekateri na papirju že zelo daleč... 8-[
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Ja čestitke za uspešne polete. V pravih pogojih bo tole prav za uživat.

PS, a pri vas je še kar cvetna jesen, pri nas že skoraj češnje obiramo :D
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zaunkönig napisal/-a:Ja čestitke za uspešne polete. V pravih pogojih bo tole prav za uživat.

PS, a pri vas je še kar cvetna jesen, pri nas že skoraj češnje obiramo :D
Pri nas je večinoma že vse odcvetelo. Češnje so že debele kot grah, le kaka pozna sorta jablan je še v cvetju, krilo pa sem slikal v med vejami kutine, ki ravno sedaj cveti.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Vzel sem si tri četrt ure, da sem skočil na bližnji hrib in parkrat pognal Vesno v zrak.

Slika

Slika

Bila je precej nemirna in bom moral preveriti, če pa sem sedaj le malce preveč svinca vzel ven,
pa preveriti moram vpadne kote. Sicer pa je na momente lepo povleklo gor in če me ne bi matralo samo letenje (mislim, da bom moral zmanjšati expo), bi lahko zelo dobro pojadral.

Na youtube sem naložil dva videa, eden posnet s tal, eden pa s kamero v korenu krila.

https://www.youtube.com/watch?v=sn-yCHn2MmI

https://www.youtube.com/watch?v=-OxEyyhniP4

Mitja
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a brejker »

Mitja odlično! =D>

Kapo dol.

Stisni eno sliko od spredaj da pride zakrivljenost krila do izraza.
www.okarbon.eu
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

brejker napisal/-a:Mitja odlično! =D>

Kapo dol.

Stisni eno sliko od spredaj da pride zakrivljenost krila do izraza.
Pogled od spredaj na 3D model:
Slika

Sem pa za eno in pol stopinje potem zmanjšal na narejenem modelu.

Izvleček slike iz videa:
Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 07 Maj 2016, 15:27, skupaj popravljeno 3 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še kakšna od danes:

Slika

Slika

Slika
matej555
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 04 Nov 2013, 18:59
Kraj: radeče

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a matej555 »

Čestitke za uspešen prvi polet :D
Res zelo lep model. =D> =D> =D>
LP
Matej
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Bravo Mitja =D> =D> =D> .
Sprašujem pa se, če ti to nisi zgradil reaktivca? :o :o :o
Si opazil kondenzacijske sledi na koncu drugega posnetka?
Kaže da je ravno nastajal kumulus nad Leskovcem, ko si letel. :wink:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

pidalc napisal/-a:Bravo Mitja =D> =D> =D> .
Sprašujem pa se, če ti to nisi zgradil reaktivca? :o :o :o
Si opazil kondenzacijske sledi na koncu drugega posnetka?
Kaže da je ravno nastajal kumulus nad Leskovcem, ko si letel. :wink:
:lol: :lol: Ko sem pristal, sem videl, da se je na kos rahlo odvihnjenega lepilnega traku s katerim je bila prilepljena kamera na krilo, zalepil en mali "padalec" od regrada. Zgleda da je bil ravno toliko pred objektivom, da je bil neizostren, pa je naredil tak efekts svojim migotanjem v zračnem toku kakor, da se za modelom vleče ena meglica.

Ja, vsepovsod je bilo kumulusov, zato pa je bilo vreme kar se vetra tiče na vrhu zelo mešano. Vsake toliko je veter potegnilo k enemu ali drugem kumulusu, vmes pa se je veter tudi povsem polegel. Pravi indikatorji razgibane in živahne termike. Je pa "generalno" vleklo iz smeri Lisce, kar je pomenilo rahlo z leve po pobočju, vendar premalo, za konktretno pobočno jadranje, saj je teren zelo položen.

Če me model ne bi preveč zaje....l po višini, bi se zagotovo odpeljal ven od pobočja in pojadral v termiki, tako, pa sem se zaradi momentov, ko sem preveč zapumpal in izgubil višino, raje letel blizu, da sem lahko v vsakem trenutku poletel k sebi in pristal. Visoka trava je bila kar v veliko pomoč, ker se ni dalo pristajati z vetrom v nos, ampak kakor je naneslo.

Popoldne so bile potem pri nas plohe, danes pa sem zaseden z drugim delom. Bom videl, če se bo dalo jutri preizkusiti kake nove nastavitve. Danes sem preveril razliko vpadnih kotov med krilom in repom, pa je 1,5° kot "po projektu". Naredil sem si "vago" za preverjanje težišča, ker sem sedaj preverjal kar po domače na prstih tam nekje med obema nosilcema, ker pa moram v tem primeru bolj natančno določiti, saj me še noben jadralec do sedaj ni nikoli matral s težiščem... tale me pa!


Pravkar sem videom dodal glasbeno ozadje. Youtube je smotan, kadar se gre za glasbo, ki jo dodaš sam, tisto kar je pa pri youtube na voljo, je pa vezano na oglaševanje, pa še prav bedna izbira je. Zato sem na hitro izbral, prvo, kar je padlo pod kurzor.... :roll: Se še ureja.. bo pa kmalu...
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a 2R »

Mitja, kapo dol. =D>
Izdelal si čudovit model. Zelo se mi dopade oblika, ki je nekoliko drugačna kot smo jih vajeni. Eliptična krila so aerodinamično najbolj učinkovita, ukrivljenost navzgor pa zagotavlja veliko stabilnost. Vendar pa taka konstrukcija zahteva natančnost in dosledno upoštevanje pravil, zato ti čestitam za pogum, da si izdelal ta čudovit model.
Všeč mi je barvna shema. Bela torzija in rdeča transparentna folija je odlična kombinacija v vpogled same konstrukcije krila, obenem pa v zraku najbolj viden. Sploh zvečer, ko je manj svetlobe in model zapelje na temno ozadje, bela folija naredi svoje in kar zasveti.
Verjamem, da boš model ukrotil s trimanjem, saj mu sploh ne manjka veliko. Mogoče le malo svinca v nos in korekcija hodov krmil. To je sicer le moje predvidevanje po ogledu posnetkov, vendar pa nimam občutka v kakšnem vetru si letel. V mirni termiki bi znal takle model prav lepo peglati.
Ha, ha, se pa na posnetku sliši ("ha") kako te preseneti model in potone. Predvidevam, da si odprl zavore.

Skratka Mitja, odličen model in naj zagleda luč tudi kot KIT komplet.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala Robi za tole, pa tudi za mnenja, ki sva si jih delila po mejlu. Kar se tiče vitkosti repa si imel zelo prav.

Danes sem korigiral težišče, in rep z večjo lahkoto dela za kar je namenjen. Model sem pravkar nekajkrat vrgel na ravnem travniku in je neverjetno bolje letel, kot pa včeraj. Sedaj lahko rečem da je že tik pred tem, da bom izredno zadovoljen z njim. To se sdaj kar pelje in pelja in ko zmanjka travnika, lahko tik nad tlemi obrnem nazaj in v talnem efektu še kar gre in gre in potem je pač treba odpreti spoilerje, katerim sem miksal 15% višine na gor. To bo neka zalčetna vrednost ki ne šokira pilota, bolj natančno bom pa ponastavil pri naslednjem letenju na večji višini, ko se model med letom sam stabilizira v določenem režimu. in potem lažje naredimo kake korekcije trimov ali miksov.

Trenutna masa RTF je 1271gramov, kar je malce poboljšalo ploskovno obremenitev na 27,5g/dm2! 8)

Popoldne se (spet) obetajo plohe oziroma nevihte! Ja, to je rezultat intenzivne termične aktivnosti!

LP Mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Dolg nos in kratka razdalja med repom, ter krilom ti verjetno povzročajo težave. Poizkusi dat svinec bližje krilu, morda na polovici dolžine nosu in ne čisto v nos. Treba bo malo več uteži, a bi moralo umirit model. Jaz bi poleg tega zmanjšal EWD za četrt stopinje.
lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

raktivec napisal/-a:Dolg nos in kratka razdalja med repom, ter krilom ti verjetno povzročajo težave. Poizkusi dat svinec bližje krilu, morda na polovici dolžine nosu in ne čisto v nos. Treba bo malo več uteži, a bi moralo umirit model. Jaz bi poleg tega zmanjšal EWD za četrt stopinje.
Živjo! A nisi prebral, da sem zadevo že uredil? Sicer sem pa vesel vsakega nasveta... mi da misliti....

Problem pa je bil v preveč naprej postavljenem težišču (za prve polete je itak bolje bolj naprej, kot preveč nazaj), dogajalo pa se je to, da je bil model natriman precej navzgor, da je letel kolikor toliko solidno, kar pa pomeni, da je višinski rep vseskozi delal kar precej na polno in le malo mu je manjkalo, da se mu ni utrgal vzgon, kar se je dogajalo predvsem v zavojih, ko je teba povleči palico še malo nase in je rep nenadno "odpovedal" poslušnost, model pa grdo zapumpal. Relativna velika vitkost repa (~5,4) pa seveda zadevo v takem režimu malce poslabša.

29 gramov svinca, vzetega is nosu, je model totalno predrugačilo na bolje. Sedaj leti tako, kot sem si želel in pričakoval od takšne zasnove.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sedaj moram dokončati objave na tujih forumih, potem pa bolj urediti medsebojne razdalje elementov na ploščah, ter dodati še kakšen košček, ki bo v pomoč pri izdelavi.
Sestavil bom popis vsega materiala za dokončanje modela iz Short KIT kompleta, potem se pa lotil razreza parih kompletov. Ko bodo narezani, bom objavil, pa če bo kak interesent, bodo tako lahko poslani najkasneje naslednji dan od naročila. Ja, pa še ceno moram skalkulirat.

Prevsem pa iti na hrib in se naužiti letenja z najnovejšim modelom! :lol:
Uporabniški avatar
Glider
Dr. Modelar
Prispevkov: 2031
Pridružen: 26 Dec 2004, 15:04
Kraj: V stebru

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Glider »

Zdravo,

zelo všečen model...ko bo KIT komplet mi prosim Mitja sporoči.

Lp Uroš
peglej, peglej, da navš scuru..

www.aerozaprega.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Glider napisal/-a:Zdravo,

zelo všečen model...ko bo KIT komplet mi prosim Mitja sporoči.

Lp Uroš
:D Bom!
Uporabniški avatar
Klemen SU27
Freak
Prispevkov: 782
Pridružen: 29 Nov 2004, 06:15
Kraj: Bejgne-DG-Ligojna flugplac

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Klemen SU27 »

Mitja, enostavno bjutiful =D>
Čakam filmček leta z novimi nastavitvami, da vidim če je kaj bolj prodoren v letu. Krasen peglezn.
Tole bo kit za prihajajočo zimo :wink:
Big and Scale is beautiful!
http://www.aerozaprega.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Klemen SU27 napisal/-a:Mitja, enostavno bjutiful =D>
Čakam filmček leta z novimi nastavitvami, da vidim če je kaj bolj prodoren v letu. Krasen peglezn.
Tole bo kit za prihajajočo zimo :wink:
:D
Je, je bolj prodoren. Čisto drug model, veliko boljše leti, kot pa na prvem videu.
Seveda pa je sedaj deževno, ko imam model našpičen! Hvala Murphy!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

VESNA-KAJ POTREBUJEM ZA IZDELAVO

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika

Slika

Slika

Če bi se kdo odločil za gradnjo tega modela, bi šlo nekako takole:

Short KIT bo vseboval vse sestavne dele iz topolove vezane plošče in iz aviošpera, plastične krmilne ročke in CD z risbami in slikami gradnje (pdf).
Prva ocena Short KIT-a s pakiranjem in poštnino:
- plačilo prek PayPala: 43€
- plačilo po povzetju: 45€
Ko bodo kompleti na voljo, bom sporočil v tej temi!


Modelar mora za dokončanje dokupiti:

- Balza debeline 1,5mm za prekritje torzojskega nosa in pokrova kabine................ 4 kosi
- Balza debeline 1mm za prekritje repnih površin in oblaganje zadnjih letvic.......... 2 kosa
- Balza debeline 6mm za prednjo letvico, smerno krmilo in nos trupa.................... 1 kos
- Plastični bovden cevka 2mm in pripadajoča jeklena žica 0,8mm......................... 2 kompleta
- Transparentna folija ......................................................................... 2 metra
- Barvna folija ................................................................................. 2,4 metra
- Tečaj krmilnih površin 18x28mm............................................................ 6 kosov
- Varovalo krmilne žice za fi 0,8mm.......................................................... 4 kosi
- Okrogel magnet fi 10x1mm................................................................... 1 par
- Podaljšek servomotor kabla ~20cm.......................................................... 4-6 kom
- Bajonet, jeklena palica fi 6mm L=165mm.................................................. 1 kos
- Karbonska letvica 3x1mm L=1000mm........................................................ 4 kosi
**To pride slabih 40€, je pa odvisno kje nabavljate...

Drobni material:

- Brezbarvni selotejp za tesnenje krmilnih površin in tečaj zračnih zavor
- Samolepilna folija za dekoracijo (bela za napis, črna ali modra za kabino)
- Kovinski samorezni kavelj za kljukico visokega štarta
- Spužva ali podoben penast material za učvrstitev baterije in sprejemnika
- Svinec za balast cca 200g
- Vijak M4 x 40..............................................2 kosa
- Vijak M3 x 15..............................................2 kosa
- Matica M4..................................................2 kosa
- Matica M3..................................................2 kosa
- Belo mizarsko lepilo
- Univerzalno lepilo za les in karbon (Super Phatic Glue)
- maskirni lepilni trak (za fiksiranje nekaterih elementov med sušenjem lepila)
**To naj bi se našlo v vsaki povprečni modelarski delavnici ;)

Priporočena RV oprema:

Sprejemnik z vsaj tremi kanali, zaželjeno pa je5 ali več, ker imamo več izbire za upravljanje zračnih zavor (miksi ipd..). Če spojlerje vežemo na Y kabel, je treba kupiti za en spoiler servo reverser. Spoilerje lahko vežemo na kanal plina, ali na stikalo za flape (3 položajno..režimi letenja) ali na drsnik.
Sprejemniški akumulator AA velikost, ploščat, 800-2700 mAh
Stikalo za vklop/izklop (neobvezno)
Indikator napetosti sprejemniškega akumulatorja (neobvezno)

Servomotor za spoiler, HXT 900................................2 kosa (ali ekvivalent)
Servomotor smeri in višine .....................................2 kosa (ali ekvivalent)

Predlog krojenja folije za prekritje modela:

Slika
Legenda:
Modro: folija 60 x 240 cm; bela
Rdeče: folija 60 x 200 cm; transparentna
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno