Pipistrel Panthera

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

Pozdravljeni.
Dlje časa sem razmišljal, ali naj sledeče sploh objavim ali naj zadevo (dokler je ne spravim v zrak) raje zadržim zase, sedaj pa sem prišel do točke, ki me je prisilila projekt objaviti med izkušene modelarje. No, zadeve nisem želel objavljati pred poletom, ker (še vedno) pričakujem kritike zakaj to, zakaj tisto, model je prezahteven zate...
Torej, pred dobrima dvema mesecema sem našel slike letala Pipistrel Panthera, ki mi je takoj postal zelo všeč. Pogledam na forum in opazim da modela tega letala ni delal oz. objavil še nihče. Zakaj pa ne bi bil jaz prvi?
Najprej sem o projektu dlje časa razmišljal, če je sploh izvedljiv glede na moje znanje o letalih, obdelovanju materialov itd. (letala izdelujem zaenkrat le iz stiroporja) sposobnosti risanja načrtov, velikosti, razponu kril,...
Nato sem se le odločil. Letalo bom izdelal in pika.
Lotil sem se pregledovanja in nabiranja slik iz vseh mogočih profilov in nato risanja načrtov:
(na načrtu piše merilo 1:6, kar je napačen podatek, saj je načrt narisan v merilu približno 1:5)
(na načrtu piše merilo 1:6, kar je napačen podatek, saj je načrt narisan v merilu približno 1:5)
20160111_184414.jpg (83.47 KiB) Pogledano 8016 krat
20160120_134954.jpg
20160120_134954.jpg (78.91 KiB) Pogledano 8016 krat
Torej, odločil sem se za izdelavo modela v merilu 1:5, narejen pa bo iz stirodurja, potem pa najverjetneje še prevlečen z eno plastjo epoxi smole in pa steklenih vlaken, za dodatno trdnost in lažje barvanje.
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

Aja, stranski ris sem kasneje popravil ker sem opazil nekaj napakic, slika je bila pa posneta že prej, zato ni takšna kot bi morala biti.
Tloris je, stranski ris je, lahko se lotim izdelave.
Najprej naredim osnovni dve ploskvi, po katerih se bom kasneje oz. skozi celotno gradnjo ravnal:
20160220_164105.jpg
20160220_164105.jpg (87.14 KiB) Pogledano 8012 krat
20160220_214933.jpg
20160220_214933.jpg (50.29 KiB) Pogledano 8012 krat
20160220_215254.jpg
20160220_215254.jpg (91.87 KiB) Pogledano 8010 krat
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

Naj še povem, da so naložene slike v večini zaradi velikosti in neprofesionalne kamere popačene.
Nadaljujem z gradnjo:
20160221_184150.jpg
20160221_184150.jpg (104.54 KiB) Pogledano 8010 krat
20160221_184208.jpg
20160221_184208.jpg (98.16 KiB) Pogledano 8010 krat
20160221_184248.jpg
20160221_184248.jpg (51.96 KiB) Pogledano 8010 krat
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

20160222_123753.jpg
20160222_123753.jpg (136.49 KiB) Pogledano 8008 krat
20160222_193445.jpg
20160222_193445.jpg (141.14 KiB) Pogledano 8008 krat
20160222_193500.jpg
20160222_193500.jpg (132.87 KiB) Pogledano 8008 krat
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

20160223_211747.jpg
20160223_211747.jpg (123.64 KiB) Pogledano 8008 krat
20160227_133511.jpg
20160227_133511.jpg (139.1 KiB) Pogledano 8008 krat
20160227_133522.jpg
20160227_133522.jpg (117.92 KiB) Pogledano 8008 krat
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

Torej še nekaj o modelu (sem pozabil prej napisat)
No, letalo ni čisto v merilu 1:5, razpon kril je malenkost večji, nekje v merilu 1:4,6
Razpon kril: 235 cm
Dolžina trupa: 160 cm (se mi zdi)
Teža: računam na max 2 kg RTF (brez koles zaenkrat)
Pogon: elektro-izbira točno določenega motorja bo, ko mi bo bolj znana teža RTF letala


No sedaj pa me zanima, kakšne servo motorje bi moral dati na model? bi bili mini, s 3,5 kg vleka dovolj, al bi moral močnejše? (modela ne mislim gnati do konca in z njim delati trikov...)
Zanima me pa tudi, kako naj naredim povezave servo-zakrilce? Razmišljal sem o krogličnih zglobih, pa nisem prepričan kako se to montira? Mora imeti potem žica navoj na obeh straneh ali kako?

Prosim za pomoč, zanimajo pa me tudi vaše pohvale in kritike.

Lp, Mitja
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

mitso napisal/-a:Razpon kril: 235 cm
Dolžina trupa: 160 cm (se mi zdi)
Teža: računam na max 2 kg RTF (brez koles zaenkrat)
Četudi brez koles, huda bo ta teža. Naj ti uspe!
Lp,
Andreo
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Mora imeti potem žica navoj na obeh straneh ali kako?
Načeloma ...ja,lahko pa uporabiš kaj takega,oziroma teh možnosti je neskončno.Pri servojih ti ni potrebno pretirano gledat na težo,glede na velikost bo zmaga,če bo pol krila pol kile,ob predvidevanju da mora stvar letet,pa recimo 100g gr ali dol,bo motor pol kile in ker je potrebno tak motor poganjat so celice spet pol kile..........pa smo na dveh kilah....?
Priponke
IMGP3773.JPG
IMGP3773.JPG (90.9 KiB) Pogledano 7932 krat
Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

mitso napisal/-a: Lotil sem se pregledovanja in nabiranja slik iz vseh mogočih profilov in nato risanja načrtov..
Dovolj bi bila že tale risba letala v treh pogledih:

Slika

Zanima me, kako boš obdelal zunanjo površino modela? Bo prelepljena s čim, ali jo boš prekril s stekleno tkanino, ali kako drugače? Nekako bo treba utrditi model, da ne bo preveč "upogljiv".

Mene "skrbi" predvsem zelo tanek trup tik pred smernim stabilizatorjem zaradi trdnosti.

Zaradi majhne globine krila in sorazmerno majhne površine višinskega repa pa predvidevam, da bo izredno pomembno natančno nastavljeno težišče, sicer bo imel model svoje muhe...

************************************************************************************

Glede na splošni izgled modela bi zažgalo, če bi naredil manjši model. Neke vrste hotlinerja; modificirano verzijo takega modela, seveda s "semiscale" oblinami panthere!

Tako bi ne imel nobenih težav pri iskanju ustreznih komponent od baterije, motorja in propelerja, ker bi "kopiral" sistem z zgoraj navedenega modela.
"What the heck", lahko bi kar kupil rezervni del, krilo od Durafly racerja in ga montiral na doma narejen trup Pantere. :-k pa bi se elegantno izognil izdelavi najbolj pomembnega dela modela....

************************************************************************************

Sicer sem se oglasil prepozno, ker si že predaleč v svoji varianti modela, zato se bom sedaj le naslonil v naslanjaču nazaj in opazoval gradnjo.

LP Mitja
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

Andreo29 napisal/-a:Četudi brez koles, huda bo ta teža. Naj ti uspe!
Lp,
"Huda" v smislu da je 2kg preveč ali v smislu da bo verjetno težji od 2 kg?
Ultralajt napisal/-a: Zanima me, kako boš obdelal zunanjo površino modela? Bo prelepljena s čim, ali jo boš prekril s stekleno tkanino, ali kako drugače? Nekako bo treba utrditi model, da ne bo preveč "upogljiv".
Letalo bom najverjetneje prekril s plastjo epoxi smole in steklenih vlaken, potem bom pa videl, če bo potrebnih več plasti ali bo ena zadostovala (nisem še delal s steklenimi vlakni in ne vem kakšno trdnost bom dobil)

Sicer pa hvala za nasvet o hotlinerju in pa krilih, ampak za stvar je žal že prepozno. Morda pa drugič :)

Zanima me, če bodo tej servoti dovolj močni, ali rabim močnejše?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

Hvala vsem za mnenje in nasvete,
Lp, Mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Težko boš to spravil pod 2 kg, dodaj vsaj še eno zraven.

Tkanino bi jaz na trup nalagal takole:
- eno plast 80 g stekla.
- kitanje neravnin z gosto mešanico mikrobalonov in epoksija, ter brušenje v popolno obliko.
- eno plast 163 g stekla, na strateških mestih še kako zraven in čez špric kit, ter brušenje.

Krilo? Glede na to, da si šele začel z epoksijem bi bilo najbolje izdelat leseno z oplato iz lahke 2 mm balse in z kakim debelim profilom, recimo Naca 2412 ali kaj podobnega, ker imaš zelo voluminozen trup, model bo imel precejšno specifično obremenitev krila in zna biti nagnjen k zvrtu.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Ja mislil sem, da je načrtovana teža mnogo premalo še posebej za 235cm razpona!
Moj, v avatarju, je 160cm razpona, lesenjača, in nisem prišel pod 4kg RTF, čeprav sem zelo pazil na težo. Npr. vsa rebra so z luknjami ipd. Je pa res, da ga poganja motor na metanol ne pa elektrika, kot planiraš ti vendar to ne bi smelo naredit neke grozne razlike v teži. Moj motor ima 690g + 450g (3dcl goriva + rezervoar, napeljava in servo) kar znese nekaj več kot kilogram. Verjetno tudi tvoj motor z akumulatorjem in regulatorjem ne bo daleč od te teže.
Mimo grede, moja kolesa skupaj z nosilci imajo težo cca 250g.

Toliko o teži.

Sedaj pa v delavnico in delaj z istim tempom naprej, kot si si zamislil in upam, da ti uspe narediti res lahkega 8)

Poročaj!

Lp,
Andreo
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

=D> =D> =D>
Enkrat se pa tudi jaz lotim te kompozitne zverine ;)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a Krist »

2kg za to velikost bo resen izziv, sploh pri uporabi teh materialov, ki si jih ti izbral. Jaz sem delal elektro model razpona 2180mm, pa sem prišel na 2221g RTF. Ena plast tkanine bo definitivno premalo. Za trup bi jaz notri vlepil karbon cev ali kakšno letvico, kvadratno cev iz balze, vezane plošče.
Je pa letalo zelo zahtevno za izdelavo, tako kot so ti ostali že napisali.
Jaz vidim največjo težavo v trupu, ker je spredaj ogromna bunka, zadaj pa je zelo tanek. Ena opcija ti je izdelava trupa iz balzinih letvic, pa vse skupaj ojačaš s tkanino. tu imaš opisan postopek
viewtopic.php?p=396560#396560
Potrebuješ par prerezov in potem veselo lepljenje. Tudi, ko boš imel tako lupino izdelano, boš moral notri dat par ojačitev v obliki reber, pri repu pa mogoče kar kako plast karbona in kakšno letvico.
Krilo pa je po svoje tudi izziv, ker ni zgolj trapez, ampak imaš zaobljeno zadnjo tretino. To pomeni kup brušenja ali še bolje frezanja , v primeru, da se odločiš model zrisat v 3D.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2457843
Tole si poglej.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a pidalc »

:o :o :o :o :o :o :o Tole pa so puzle. Je pa dober način za izdelavo zelo lahke makete. Z plastjo tkanine in epoksija bi pa dobil še solidno trdnost. Bravo.
Mitso, bravo. Imaš dobro idejo za izdelavo, le teža zna biti tu problem.
Moje razmišljanje, morda bi bilo primerno trup deliti po dolžini in zunaj obleči vsak del posebej z 80 gr tkanino, nato pa obrusiš stirodur, da ostane le 5 mm debela plast. To pa potem oblečeš še z eno plastjo tkanine. Tako dobiš zelo lahek sendvič precejšnje trdnosti. Podobno je pred časom nekdo izdeloval z balzo. :wink:
Lep projekt =D> =D> , bom z veseljem spremljal naprej =D> =D> =D> =D> =D> =D>
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

Najprej hvala vsem za mnenje in nasvete.
Naj povem, da je bila moja ocena o teži očitno precej zgrešena, saj že sedaj trup tehta približno 1100g, kar me je, ko sem ga postavil na tehtnico, kar šokiralo :o Ampak sedaj, ob prebiranju vaših komentarjev vidim, da teža niti ni tako grozna :D
Razmišljal sem že, da bi letalo delal iz balse, vendar nimam izkušenj s takim načinom gradnje. Seveda sem že prebral in videl veliko o gradnji iz balse, vendar teorija je eno, praksa pa drugo.
Razmišljal sem tudi o prerezu trupa po dolgem, in tanjšanje sten letala, pa se nekako bojim, da mi ponovno spajanje obeh polovic ne bi uspelo tako kot bi želel. Po drugi strani pa je "poln" le rep, za katerega pravite, da ga je tako ali tako treba ojačati, zato se mi zdi bolje , da je poln in močnejši (res da je s tem malenkost težji), kot pa da stene tanjšam in s tem izgubim na trdnosti. To je moje mnenje, lahko da se motim :) Trup je tako ali tako že večinoma votel, del pod kabino, ki je poln,pa bo treba itak izrezati, ko bom vgrajeval nosilce za pritrditev kril.
Krila bodo iz stirodurja, rezal jih bom po delih (vsako krilo bo iz treh delov), ojačana bodo s karbonsko in pa aluminijasto cevjo (aluminijasta bo služila pritrditvi na trup letala).

Gradnja bo od sedaj naprej zaradi šolskih obveznosti potekala bolj počasi, bom pa vsak napredek sproti objavljal :)

Lp, Mitja
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Po moje za trup take velilosti in materiala najboljša tale"Ultralajtova" varianta....Samo kar se mene tiče,bi moral trup biti v celem kosu in na koncu šele rezati okna ven...
Slika
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

Danes sem se lotil rezanja kril. Sprva mi je nekaj težav delala žaga za rezanje stiroporja, saj mi je zarezala v šablono, narejeno iz balse. Potem sem uporovno žičko zamenjal z navadno (mislim da jekleno) žico, ki je debelejša in posledično je manj možnosti da bi se zajedla v šablono. Tudi šablono iz balse sem nadomestil s kartonasto, saj sem po nekaj poizkusih ugotovil, da je kartonasta boljša. No, ko sva se z žago navadila en na drugega, so počasi začeli nastajati deli kril. S končnim izdelkom sem glede na zaplete kar zadovoljen, malo pa jih bo še potrebno obdelati. Zanima me, če lahko luknjice in druge navšečnosti (spodaj na sliki) "zafilam" s purpenom in ga nato obdelam, ali ima kdo kak drug predlog? jih je sploh potrebno obdelati, ali se bo to morda potem, ko bom nanesel epoxi in steklena vlakna, skrilo?
20160304_224729.jpg
20160304_224729.jpg (69.82 KiB) Pogledano 7145 krat
20160304_224738.jpg
20160304_224738.jpg (74.5 KiB) Pogledano 7145 krat
20160304_224142.jpg
20160304_224142.jpg (95.45 KiB) Pogledano 7145 krat
matej555
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 04 Nov 2013, 18:59
Kraj: radeče

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a matej555 »

Jaz ti svetujem, da vse samo dobro obrusiš, ampak ne preveč, da ne spremeniš profila. Tako sem jaz naredil na vseh modelih, pa se je zmeraj dobro obneslo. Ko boš dal čez epoxi in tkanino, pa boš še dodatno odpravil nepravilnosti.
LP
Matej
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Za v prihodnje je bolje, da si za šablone omisliš lesonit. Dobiš ga v trgovinah z izdelki za pohištvo. (zadnja stranica pri omarah). Lahko ga kupiš tudi v Bauhausu ali Obiju.
Dobiš pa ga tudi v cvetličarnah, kjer ga uporabljajo za podlago pri aranžiranju sveč. Tisti dve ploščici, ki ju boš porabil boš z lahkoto dobil.
Za rezanje stiropora in stirodura jaz uporabljam žico za varjenje z CO2 debeline 0,6 ali 0,8 mm. Takšno žico ti bo gotovo dal kakšen varilec ali ključavničar, ker jo rabiš le dober meter dolžine. Če imaš žago z dolžino žice 1,2 m ti ravno paše na polnilec za avtomobilski akumulator. Pri debelini žice 0,6mm ta potegne 2A toka in ravno prav segreje žico.
Krila raje še enkrat odreži, da boš dobil natančnejši profil. Če boš poizkusil tiste luknje zakitati, boš samo po nepotrebnem nabil težo in še ena stran bo gotovo težja kot druga. Tudi povezave zakrilc boš težko spravil skozi kit. Pred oblačenjem s stekleno tkanino premisli kako boš te povezave naredil, in si prej pripravi. (vgradi cev za povezavo servomotorjev, naredi ležišča servomotorjev...)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a Krist »

matej555 napisal/-a:Jaz ti svetujem, da vse samo dobro obrusiš, ampak ne preveč, da ne spremeniš profila. Tako sem jaz naredil na vseh modelih, pa se je zmeraj dobro obneslo. Ko boš dal čez epoxi in tkanino, pa boš še dodatno odpravil nepravilnosti.
Epoxi in tkanina ne rešujeta šlamparije.


Definitivno je žica prevroča in šablona neuporabna. Odreži šablone iz letalske vezane plošče. Za žago pa uporabi regulator za temnenje luči, ki ti bo krmilil transformator. Ko boš dosegel optimalno temperaturo, bodo rezi brezhibni.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tole kar si naredil s krilom ni uporabno za model, ki ga izdeluješ. Napak ne sme biti!

Šablone lahko z navadnimi škarjami izrežeš iz tankega aviošpera (0,5-1mm) na katerega pred rezanjem prilepiš naprintan profil. Rez zgladiš s finim brusnim papirjem, lahko pa čezenj nalepiš še ozek trak saamolepilne aluminijaste folije, ki pa ga moraš res dobro zagladiti, da nima na drsni površini nobene gube. Šablono pritdiš na stiropor z malimi žebljički, ki jih vtisneš skozi luknjice na šabloni v stiropor. Šablona je lahko narejena tudi iz 0,5mm debele aluminijaste pločevine, ker se jo da res lepo odrezati z navadnimi škarjami.
Rezati morata vedno dva človeka, vsak na svojem koncu krila, medtem ko eden govori na kateri številki se nahaja, da drugi na oni strani ve kako hitro pomikati lok z žico.

Rezanje zgornje konture profila:
Slika

Rezanje spodnje konture profila:
Slika

Meni se je to že dostikrat obneslo in krila so bila vedno okej (Arrow, Arrow XL, Pylon 400, 2x HLG, Ampmaster, 3D Ultra, Stiroporko, Cirus HS 62..)

Če ti ne rata narediti lepo sredico za krilo, potem je bolje, da daš izrezat sredice nekomu, ki to dela na CNC stroju. Jih je kar nekaj na forumu.
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a mitso »

Sicer sem včeraj v krila že vlepil ojačitev, in v trupu letala naredil nosilce za pritrditev kril, ampak sem po prebiranju vaših komentarjev krilo vrgel. Sem pa danes izrezal rep in pa smerno krmilo in ugotovil kaj je bilo narobe pri rezanju kril, našel pa sem tudi primerno temperaturo žice. Tako da jutri ponovim rezanje kril, potem pa tekom tedna še izrežem in oblikujem nos letala, potem pa bo počasi že prišlo na vrsto prekrivanje s steklenimi vlakni. Zanima me, koliko epoxi smole potrebujem za prekritje celotnega letala, oz. koliko približno se je porabi za recimo 1 m2 površine?
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Razmerje med smolo in tkanino bi moralo biti 1:1 (po teži)
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Re: Pipistrel Panthera

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Eno simpl pravilo glede laminacije.

Če imaš 1m^2 160g steklene tkanine boš porabil cirka 160g smole...če boš ponucal 300g tkanino ti to prinese ca. 300g smole..
Je pa res da razmerje varira pri uporabi karbona, stekla in kevlarja.

Lp Alex
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti