Park flyer

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
uros10
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Feb 2016, 14:20

Park flyer

Odgovor Napisal/-a uros10 »

Pozdravljeni

Odločil sem se, da se posvetim nekoliko manjšemu projektu. Začel bom z gradnjo park flyerja, v velikosti A4 lista. Rad bi, da bi bila teža letala čim manjša in zato imam namen graditi celotno letalo iz balze. Zanima me, če je uporaba balze dobra za izdelavo reber in kakšno debelino balze priporočate za rebra in kakšno za prekrivanje?

Lp.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Park flyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tako majhno letalo bo izjemno težko narediti, da bo letelo kot parkflyer. Potreboval boš zelo majhne elektro komponente, od motorja, krmilnika motorja, akumulatorja do servomotorjev.
Glede na vprašanja ki jih zastavljaš o gradnji, predvidevam, da bo to tvoj prvi tovrstni projekt. Priporočam ti, da se odločiš za gradnjo po kakšnem načrtu za model, ki je le malenkost večji... recimo 80 do 100 cm razpona krila.

Če ne verjameš, poglej tale video:
https://www.youtube.com/watch?v=WGitIxslaDQ
Model je večji od A4 formata, izjemno lahek, karbon in pena, komponente pa so "mikro" od RV, motorja, baterije in servomotorjev.

Tale je tudi zelo "mikro" in narejen iz balze:
Slika
Kot vidiš, ni narejen klasično iz reberc. Zato je malenkost močnejše. Ojačitvena "rebra" so na spodnji strani krila.

Vsekakor predlagam, da še malo premisliš o velikosti, pa tudi načinu gradnje in upravljanja tvojega modela.
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 27 Feb 2016, 18:29, skupaj popravljeno 1 krat.
uros10
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Feb 2016, 14:20

Re: Park flyer

Odgovor Napisal/-a uros10 »

Mikro komponente že imam doma, od sprejemnika, motorja ter servotov.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Park flyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz bi na tvojem mestu (hočeš majhen model iz balze z vgrajenimi mikro komponentami) naredil nekaj takega, kot vidiš na spodnjih slikah. Originalni model je sicer namenjen pogonu na gumo, a se ga da vseeno z nekaj spremembami uporabiti za RV model. Pri prekrivanju, pa je treba paziti, da se model ne deformira. Če nisi še nikoli gradil kaj podobnega, boš potreboval pomoč nekoga ki zna, če pa si, potem pa itak veš kako se boš lotil.

Slika
Slika

Načrt najdeš na Outerzone.

Morda bi za spoznanje povečal V lom krila, ter smernemu in višinskemu repu izdelal gibljiva krmila, ker bi zadostovale za letenje že tri komande 83 kanali) plin motorja, smer in višina.

Kakšne pa so sicer tvoje modelarsko letalske izkušnje? Pri samogradnjah se najbolj obnese iti počasi po korakih od preprostih, k vedno bolj zahtevnejšim konstrukcijam. Od preverjenih načrtov v začetku, do samogradenj čez nekoliko let...

LP Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 27 Feb 2016, 18:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Park flyer

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Koliko mikro?

Za prave mikro modele formata A4 je tehnologija gradnje in RC čisto nekaj drugega... Par ovojev žice in magnetek = servo...

Poglej tale model:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (34.25 KiB) Pogledano 2171 krat
https://www.youtube.com/watch?v=JSgRTPGYEQA

Sicer res ekstremen primerek mikro - a to je to za to velikost...

ali pa tole:

https://www.youtube.com/watch?v=i_q5ykO7jYE

Ta format ni glih mačji kašelj. Že pre debela izolacija na žicah bo model otežila tako, da bo komaj letel.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
uros10
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Feb 2016, 14:20

Re: Park flyer

Odgovor Napisal/-a uros10 »

Sestavil sem nekaj letal iz deprona, z lesom sem delal večinoma pri ladijskih modelih. Drugače pa še razmišljam kako bi se lotil te gradnje,
uros10
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Feb 2016, 14:20

Re: Park flyer

Odgovor Napisal/-a uros10 »

Po razmisleku sem se odločil za gradnjo po naslednjem načrtu akrobatskega letala. Dimenzije sem ohranil formata A4, predvsem zato, ker to predstavlja nek izziv in tudi material je ugoden. Sicer pa ni tako hitro za obupati, pravijo kjer je volja je tudi pot.

Slika
Zadnjič spremenil uros10, dne 28 Feb 2016, 15:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Park flyer

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Wingspan: 202.0 Cm
Načrt način gradnje,sama konstrukcija je vedno podrejena velikosti samega izdelka,tako je malo verjetno da lahko spraviš dvometrsko letalo z par kliki miške v A4 format.......ja recimo samo to si ti omenil
pravijo kjer je volja je tudi pot.
Slika
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti