Iščem načrt za gradnjo RV modela

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
tomza
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 24 Jun 2008, 19:11

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a tomza »

Najdit material, ki bo prenesel to temperaturo bo problem ja. Teža pa ne bi smela bit težava . Probat nameravam sprintal votla rebra z 1m debelimi stenami in pa samo zunanji profil z utorom za karbonske palice mogoče z 10% polnitvijo v obliki satovja. Pripnem slike in teže, ko bo kaj narejeno.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kar verjemi, da se zadeva ne bo obnesla. Vsaj v smislu primerjave letalnih sposobnosti balzovega modela ki ti je za vzor (na prejšnji strani) in tvojega printanega.
Se mi pa zdi, da si se pri debelini rebra malce zmotil, ane? 1meter? :lol: #-o
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

sihu napisal/-a:Že nekaj časa imam doma model starejšega letala Robbe CHARTER, ki ima krmilno kolo še spredaj - tricikel. Rad bi ga sestavil, pa nimam več načrta.
Če mi lahko kdo od vas pomaga, bi bil zelo hvaležen.
http://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=7124

lp,
Simon
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a sihu »

jadralno letalo napisal/-a:
sihu napisal/-a:Že nekaj časa imam doma model starejšega letala Robbe CHARTER, ki ima krmilno kolo še spredaj - tricikel. Rad bi ga sestavil, pa nimam več načrta.
Če mi lahko kdo od vas pomaga, bi bil zelo hvaležen.
http://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=7124

lp,
Simon
Simon, moj charter je že leteč, sem kasneje dobil načrt. Morda pa pride prav komu drugemu.

Lp,
Silvo
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

sihu napisal/-a:Simon, moj charter je že leteč, sem kasneje dobil načrt. Morda pa pride prav komu drugemu.

Lp,
Silvo
Super. Sem videl sedaj. Spomnil sem se, da je bilo pred časom kar nekaj povpraševanja ravno za ta načrt. Je pa res, da zadnjič nisem pogledal odprto temo Charterja v ˝Gradnja in projekti˝.

lp
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Hey,
Iščem načrt za F4u corsair okrog 1800mm čez krila, če ima kdo načrt za cnc izrez se priporočam za odkup.
Lp
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a vojmir »

A današnji čas nihče več ne zna s svojimi rokami kaj ustvarit - mislim, da bi se lotil ročnega izreza in uporabit orodje za obdelavo in prilagoditi dele med seboj, da pride do končnega rezultata. Ne : šimfam ; pač se sprašujem kam je šla vsa stara kreativnost, potrpežljivost in praksa. :zeham: #-o :-&
Pa brez zamere...

L.P. VOJC
Ta star mormo skup držat!
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

hmm, tudi navadni načrt ne morem dobit, ampak tastari na tem forumu kar dosti šimfate in pametujete, v starih cajtih ste imeli več cajta za delat modele pa še več cajta za letet, danes ko imaš šiht po 10-12ur na dan je pa jeba še kaj it na roke šniclat in šmirglat,zraven družinskih obveznosti bom pa glih v ene petih do desetih letih model naredil, manjše nezahtevne modele se lotim sam, kar je pa večje pa probam na drugačen način in hvala za vašo pozornost.
lp
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a vojmir »

Ne ženi si k srcu moje izjave in mišlenja. Res je, da ste danes časovno bolj obremenjeni s službami kot smo bili mi. Ne pa pozabit, da smo tudi mi delali po cele dneve poleg ostalih družinskih obveznosti pa smo kljub temu modelarili in preživeli. Taki pripomički kot so CNC frezarji ali laserji, nam niso bili dostopni - bili so šudežne sanje. 8-[

L.P. VOJC
Ta star mormo skup držat!
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Hehe, saj si ne, prešniclal in prešmirglal sem že nekaj tak da vaje delam rajši kje drugje, bomo pa spet malo vaje delali ko bomo v "penzjonu".
Lp
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6679
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a Offshore »

vojmir napisal/-a:A današnji čas nihče več ne zna s svojimi rokami kaj ustvarit - mislim, da bi se lotil ročnega izreza in uporabit orodje za obdelavo in prilagoditi dele med seboj, da pride do končnega rezultata. Ne : šimfam ; pač se sprašujem kam je šla vsa stara kreativnost, potrpežljivost in praksa. :zeham: #-o :-&
Pa brez zamere...

L.P. VOJC
Tole si spregledal?
viewtopic.php?f=29&t=92891
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

vojmir napisal/-a:A današnji čas nihče več ne zna s svojimi rokami kaj ustvarit - mislim, da bi se lotil ročnega izreza in uporabit orodje za obdelavo in prilagoditi dele med seboj, da pride do končnega rezultata. Ne : šimfam ; pač se sprašujem kam je šla vsa stara kreativnost, potrpežljivost in praksa.
Ja, na žalost izumiramo. Mladini se vse manj da vzet v roko lok...
Lp,
Andreo
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a vojmir »

Offshore napisal/-a:
vojmir napisal/-a:A današnji čas nihče več ne zna s svojimi rokami kaj ustvarit - mislim, da bi se lotil ročnega izreza in uporabit orodje za obdelavo in prilagoditi dele med seboj, da pride do končnega rezultata. Ne : šimfam ; pač se sprašujem kam je šla vsa stara kreativnost, potrpežljivost in praksa. :zeham: #-o :-&
Pa brez zamere...

L.P. VOJC
Tole si spregledal?
viewtopic.php?f=29&t=92891
ŽIVJO !
Nisi samo ti spregledan, a vse več je modelarjev, ki se poslužujejo drugačnih, novejših tehnologij, kar je tudi prav. Pač, kar se Janezek nauči, to Janez zna. Stojim pa za tem, če znaš in si seznanjen tudi v praksi s staro osnovno tehnologijo, lahko tudi elektrike zmanjka pa boš ob sveči, če te dan prehiti naredil kar imaš na duši. Ni stvar v tem, da tehnologija ni v redu, ampak vsa osnova gre nekam... kamor ne bi smela. TO ME BOLI.
Prosim, ne bi rad na tem mestu zaradi mojega mnenja naredil štale v obliki jare kače. Če le morem, rad in z veseljem pomagam.

L.P. VOJC
Ta star mormo skup držat!
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a vojmir »

Andreo29 napisal/-a:
vojmir napisal/-a:A današnji čas nihče več ne zna s svojimi rokami kaj ustvarit - mislim, da bi se lotil ročnega izreza in uporabit orodje za obdelavo in prilagoditi dele med seboj, da pride do končnega rezultata. Ne : šimfam ; pač se sprašujem kam je šla vsa stara kreativnost, potrpežljivost in praksa.
Ja, na žalost izumiramo. Mladini se vse manj da vzet v roko lok...
Lp,

Zato smo pa mi ta stari, da jim pomagamo - samo če hočejo.... :razpaljot: ](*,) :zeham:

L.P. VOJC
Ta star mormo skup držat!
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Hehe, Vojmir,za to kačo mislim da boš ti odgovoren, če bo kaj pozitivnega prinesla za sabo bomo še pa videli{držim pesti}, kot sem pa ti že napisal, se poslužujem te tehnologije ker pač energijo vlagam drugam ker me življenje v to sili ,sem pa spremljal temo offshora in to kar je on v enem dnevu naredil, rabim jaz 1mesec, in pri takšnem projektu sčasoma izgubiš voljo ali se naveličaš in postaviš v kot če zadeva teče prepočasi,
upam, da sem ti vsaj malo približal zadevo in če si se že odločil da bi rad pomagal, mi vsaj načrt ,ki ga iščem zrihtaj da bova imela oba nekaj od te teme.
Lp
bjanko
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 24 Avg 2013, 07:36

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a bjanko »

pozdrav modelarjev Ali obstaja načrt za visoke plavuti Ikarus Kurir ravnino JLA od 60 let
Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

bjanko napisal/-a:pozdrav modelarjev Ali obstaja načrt za visoke plavuti Ikarus Kurir ravnino JLA od 60 let
Slika
Pred leti je bil načrt objavljen v reviji Tim.
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Corsair F4U cca.1800mm čez krila.
Lp
Uporabniški avatar
anti-gravitačnik
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 05 Jun 2011, 20:15
Kraj: Trzin

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a anti-gravitačnik »

Krist napisal/-a:
bjanko napisal/-a:pozdrav modelarjev Ali obstaja načrt za visoke plavuti Ikarus Kurir ravnino JLA od 60 let
Slika
Pred leti je bil načrt objavljen v reviji Tim.
TIM MAJ 2011 št.:9
Multiplex Cockpit SX 2.4 GHz
bjanko
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 24 Avg 2013, 07:36

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a bjanko »

Pozdravljeni, imam lahko nekdo skeniranje načrt in da je rudnik imel načrt Ikarus Kurir
Jaz bi pravilo modela z razponom kril 200 cm

Hvala puno pozdrav

[email protected]
[email protected]
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kot izgleda, je že kronično to, da za letala iz bivše Jugoslavije primanjkuje kvalitetnih risb v treh pogledih, ki bi bile dovolj natančne, da se po njih povzamejo parametri za izdelavo leteče makete, kaj šele, da bi bili na voljo konkretni načrti za gradnjo modelov. Nekaj jih je že bilo objavljenih, a še vedno je veliko letal, ki niso dovolj "obdelana" v tej smeri.

Naj "poznavalcem" namignem, da nima Kurir z nemško "Štorkljo" nobene zveze in ni njena kopija. Podobna je samo namembnost, ter način izvedbe trupa iz jeklenih cevi. Vse ostalo je popolnoma drugačno.

Če pogledamo eno risbo Kurirja v treh pogledih, ki je na voljo na Internetu, ugotovimo nekaj neskladij, kii zahtevajo od modelarja, da se mora znajti nekako po svoje... torej izdelati "popravke" na osnovi intuicije, ter opazovanju fotografij letala, da se z določenimi elementi in oblikami letala čim bolj privbliža dejanski obliki.

"Lep primer" je spodnja risba v treh pogledih! Če primerjamo proporce, vidimo, da je nekaj narobe. Če izmerimo in primerjamo dolžino trupa iz tlorisa in stranskega risa, takoj opazimo razliko v merilu. Če povečamo ali zmanjšamo enega od pogledov, da ustreza dolžini drugega, pa opazimo neskladja v dimenziji ostalih elementov; globina krila,repa, lokacija le teh...

Tako mora modelar vložiti kar nekaj truda, da iz take risbe pride do neke osnove, na kateri lahko začne delati na samem načrtu za letečo maketo.

Slika

Včeraj sem na hitro prelistal nekaj revij Krila in TIM, (jih je preveč, da bi jih prelistal prav vse od prve do zadnje..) vendar še nisem uspel najti risb ali načrta, vem pa, da je v Timu bil objavljen načrt za manjši model, ne dam pa roke v ogenj, če v reviji Krila nisem leta nazaj videl tudi risbe Kurirja.. :-k

Vso srečo, pri iskanju kvalitetnih risb ali načrtov.
Mitja
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Ultralajt napisal/-a:Vso srečo, pri iskanju kvalitetnih risb ali načrtov.
Mitja
Za Soko 522 in jih tudi ni. Iščem take skice, ki so dejansko v merilu. Nekaj jih je na netu a se razlikujejo med sabo. V Timu je bil sicer objavljen načrt vendar je malo prirejen - malo poenostavljen, še posebej prerezi. Bo treba it pogledat v živo :wink:

Lp,
Andreo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kurir na mitingu v Mihalovcu, leta 2007.
https://www.youtube.com/watch?v=tMPGLOC3_LA
Žal je youtube takrat omogočal le resolucijo 320Ă—240 in mono audio, tako da so posnetki uplovdani takrat, bolj tako-tako.
Šele leta 2008, se bilo omogočeno uplovdanje filmov 720pikslov po višini...
Mitja
Uporabniški avatar
anti-gravitačnik
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 05 Jun 2011, 20:15
Kraj: Trzin

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a anti-gravitačnik »

Besedilo revije TIM maj in junij 2011 je poskenirano, editiram post, ko mi uploada, za načrt pa imam premajhen skener.
LINK: Kurir
Je pa načrt dokaj poenostavljen. Za moj občutek kar malo preveč.
Mogoče če kdo pozna avtorja ga lahko kontaktira, če ima kaj več literature.
Lep pozdrav,
Nejc
Multiplex Cockpit SX 2.4 GHz
bjanko
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 24 Avg 2013, 07:36

Re: Iščem načrt za gradnjo RV modela

Odgovor Napisal/-a bjanko »

Najlepša hvala za vašo pomoč kolegi modelarji
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti