Moji ¨Oldtimerji¨

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Supel old je videt.Tale rumena pa sploh ni tako slaba.Čestitke,krsti let je že bil ali se čaka na boljše vreme?
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Čaka!

LP
Peter
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Pa sem našel tole temo. Čestitke, lepo izdelano in hitro ste to naredili. Me zelo zanima ocena samega letenja.

lp, Matjaž
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Moj Terrmik 2.5 ali 98 še vedno čaka.
Kot sem že napisal v Matjaževem spotu o Termiku 2.5, sem povečal na enako razpetino Zaicevega Thermic 72, ki ima enake krila kot Matjažev. Razlika je le v prvih sredinskih rebrih, ki so spodaj ravni. Ker imam rebra že izrezana na CNC, to ne bo problem. Ta Zajcev model mi je zaradi izvedbe trupa v obliki gondole izredno všeč. Prednji del trupa - gondola - bo izdelan iz balsa trakov, repni del pa vidite na sliki. Višinski rep sem izdelal iz dveh delov v izvedbi nihajnega repa, ki je pri jadralnih RC modelih dokaj pogosta izdelava.
Prilagam tudi skico modela.

Slika
Slika
Slika
Slika



LP
Peter
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Izdelal sem še gondolo trupa Zaicovega Termika 72 povečanega na velikost krila Termika 2.5 Matjaža Zupančiča, saj imam rebra za krilo že izrezana. Gondola je iz balsa trakov 6 x 4 mm, le prednji in zadnji del sta iz polne balse, ki je izvotljena.
Ročica (krilo - rep) je pri tem modelu precej krajša - fotografija to lepo prikaže - zato sem izdelal nihajni višinski rep, da bom lažje dobil pravilno razliko kotov med krilom in višinskim repom.
Sledi izdelava krila.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika


LP

Peter
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Me pa zanima, če ste šli kaj letet s Termikom? Sedaj se že najde kakšen dan primernega vremena. Prejšnji teden sem s svojim jadral dobre pol ure. V rep sem dal malo svinca in sedaj leti z višinskim trimerjem v nevtrali.

lp, Matjaž
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!
Žal še ne, ker imam probleme z mojimi očmi.

LP

Peter
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Nedeljski jutranji pregled ob kavi............................................
Priponke
petrov zajc.jpg
petrov zajc.jpg (114.22 KiB) Pogledano 13094 krat
petrov zajec.jpg
petrov zajec.jpg (60.89 KiB) Pogledano 13094 krat
Slika
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Uf tale trup je pa zelo všečen.Se mi zdi kar lepši oz bolj old od termica 2,5
Čakam nadaljevanje
LP
R
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Model je prekrit s folijo in pripravljen za dokončanje. Teža z dvema servo motorjema je 705 gr. Upam, da ne bo težji od 1100 gr.

Nekaj slik, tudi v primerjavi z Termikom 2.5 Matjaža.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika


LP

Peter
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Tretji model, ki sem ga letos dokončal, je pomanjšani model Henry-a Stucks-a ˝The New Ruler˝, ki ga je objavil v aprilu leta 1940 v ameriški modelarski reviji ¨Air Tails˝ in je bil tedaj zelo popularen model ed ameriškimi modelarji.
Model je imel razpetino 1880 mm, dolžino 1270 mm z motorjem Brown.

Moj model ima poenostavljen nosilec krila - pylon - in ima razpetino krila 980 mm, dožino trupa 690 mm, površino 19,2 dm, težo 360 gr in obtežbo 19,2 gr/dm.
Motor je 2822/1400, krmilnik MPX 17A, aku 3S800mAh, dva MPX Nano servo motorja ter MPX RX-5 light sprejemnik.
Krilo in rep sta prekrita z lightspanom, trup pa z folijo.
Prilagam tri slike.

Slika
Slika
Slika


LP

Peter
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a vojmir »

PETER !

Ćestitke , vsi modeli so lepo narejeni in zanimivi. Današnji *modelarji* tega niso sposobni. :razpaljot:

L.P. VOJC
Ta star mormo skup držat!
markod
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 31 Jan 2015, 09:43

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a markod »

no ja kakšen se pa še kje najde da samo ne kupuje od kitajca
markod
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 31 Jan 2015, 09:43

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a markod »

sicer pa lepo narejeno čestitke....pa uspešne lete...
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!
Danes objavljam nekaj slik mojih oddajnikov.
Na prvi sliki so oddajniki na ¨starih¨ frekvencah 27, 35. 40 ali 72 MHz. Nekatere sem že opisal.
Od zgornje vrste navzdol:
Metz Mecatron 1 in Mecatron 3 sem že opisal. Sledi Graupner Varioton 10S iz leta 1965. Opis sledi. Poleg je MCR Serie 765 4-kanalni oddajnik ameriške izdelave na 72MHz, ki so jo uvažali iz Italije in je bila ilegalna. Za zbirko sem jo dobil od prijatelja.
V srednji vrsti je Multiplex 5, o katerem sem že pisal. MPX Europa Sprint iz leta 1979, ki je bil tedaj eden najcenejših oddajnikov. Možnost 5 - 7 kanalov, Comby in Dual Rate stikala. Mpx Commander Combi 90 sem tudi že opisal.
V spodnji vrsti pa so: iz leta 1992 je MPX Europa mc 1010, ki je že z računalniško podporo in spominom in MPX Commander 2020 z VF modulom in več spomina iz istega leta ter MPX Cockpit Sx iz leta 2008, ki ima sintesizer za določanje frekvence.

Slika

Na drugi sliki so oddajniki na 2,4 GHz:
Najprej sta dva oddajnika MPX Pico mm, ki sta bila izdelana leta 1999 in sta spremenjena v 2,5 GHz FrSky in HK ultra lahki modul komplet.
Sledi MPX Cockpit SX 2,4 GHz iz leta 2008 in končno MPX Profi TX 12 iz leta 2013.
Seveda pa sem imel v svojem 60-letnem modelarskem življenju precej več RV naprav in nekatere od teh, ki jih več nimam, bom tudi opisal.

Slika

Tretja in četrta slika predstavljata RV napravo Graupner Varioton 10S iz leta 1965.
V letu 1965 je Grundig izdelal za Graupner-ja 5- kanalno napravo v izvedbi Superhet, kar je omogočalo, s pomočjo kristalov, istočasno uporabo več oddajnikov, oziroma modelov. Ker je tedaj ročica oddajnika ob premiku omogočala le skrajno lego servomotorjev, so označili dve enoti za en servomotor - torej - 10 pomeni 5 servomotorjev. Za napajanje oddajnika so uporabljali 2 x 5 DKZ 1000 mAh12V Ni-Ca akumulatorje (na sliki ob oddajniku). Za pogon v modelu pa so uporabljali 2 x 2 DKZ 500mAh 2,4V - torej 2,4V za levo in 2,4V za desno! Sam sprejemniški del je bil sestavljen iz sprejemniškega dela ter do pet ojačevalcev servomotorjev, ki so se sestavljali kot lego kocke. Servomotorji so bili zato nekoliko cenejši in lažji.
Tehnični podatki:
Sprejemnik: 58x42x39 mm teža 80 gr.
servo ojačevalec: 58x42x15 mm teža 43 gr. 1q-kanalni set je bil dolg 140 mm in težak 285 gr,
Bellamatic II (skrejno desno): 38x 26x 37 mm teža 38,6 gr. 0,5Kg/cm
Variomatic ( pod Bellamaticom) 72x 23x 40 mm teža 63 gr. 12 kg/cm hod 6,5 mm
Servoavtomatic (levo od Bellamatica) 63x 22x 38 mm 45 gr. se ni vračal v sredino in je bil za krmiljenje motorjev
Trimomatic ( nad Bellamaticom) 22 x 74 mm teža 28 gr. se je uporabljal za trimanje višinskega krmila in je bil pritrjen na ročici za upravljanje višine za servomotorjem.

Slika
Slika
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Tole pa je zbirka :o :o =D> =D> =D>
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!
Hvala za komentarje.

Kot sem obljubil, bom skušal opisati nekatere RV naprave, ki sem jih uporabljal, ko sem tekmoval z modeli čolnov in sem jih, v sili razmer, moral prodati. Prikazal bom slike z modeli čolnov, kar ne spada v ta del foruma, vendar upam, da mi ne zamerite.
V začetku 70-tih let prejšnega stoletja je ameriški proizvajalec Cannon RC Systems dal na tržišče majhno napravo (za tedanje čase!) s sprejemnikom in dvema servomotorjema v enem kosu - ¨brick¨. Teža tega dvo-kanalnega sprejemnika je bila cca. 45 gr. Servomotor je imel moč 1kg/cm. To sem potreboval za tedaj tekmovalni model v razredu F1 E 1kg. Model je moral tehtai pod 1 kg pred startom. Vidna je tudi cena v USD leta 1971!
Tekmovalec je sam vozil po progi trikotnika s stranico 30 m, v obeh smereh, za doseg najboljšega časa.

1.slika: oglas iz ameriške revije RC Modeler
Slika

Model za F1 E1kg s katerim sem tekmoval je bil izdelan minimalistično iz balse. Proti krmi modela se vidi Cannon sprejemnik - en servo za smer in drugi s stikalom za vklop motorja. Krmilniki hitrosti so se pojavili kasneje. Za sprejemnikom spodaj desno je napajanje za sprejemnik. Z današnje modelarje verjetno nemogoče - 4 x 50mAh (petdeset miliamperskih ur!), kar je bilo dovolj tudi za tekmovanje s 15-minutnim tekom.

2.slika: model in jaz.
Slika

Sam oddajnik Cannon ob modelu čolna za razred F1 E 500W.Oddajnik je bil 4-kanalni brez drugih možnosti, razen fine nastavitve krmil. Model je imel za pogon dva ameriška elektro motorja Sea Ram z dvema kolektorjema, jermenskim prenosom 1:2, vodni vijak 70 mm, 42 kosov NiCd ¨sub¨C akumulatorjev vezano 2 x 21 zaporedno ali vzporedno. In servomotorji moči, za današnje čase skromnih, samo 2 kg/cm, pri teži model preko 5 kg!

3. slika: oddajnik Cannon z čolnom.
Slika

Ameriški elektromotor proizvajalca Kroker Engineering ltd. SEA RAM je prišel na tržišče leta 1972 in je bil za tedajne razmere izreden. Dolžina 120 mm, premer 50,8 mm in teža 624 gr. Rotor je bil 24-polni z 6,3mm osjo in krogličnimi ležaji. Imel je dva kolektorja in vodno hlajene kolektorje. Izkoristek naj bi bil do 80% in do 20.000 obrt./min. Kolektorja je bilo mogoče vezati zaporedno (10V 40A) ali vzporedno (20V 20A). Za vožnje do 1 minute ni potreboval vodnega hlajenja.

4. slika: elektromotor Sea Ram.
Slika

LP
Peter
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo Peter,

vedno znova z zanimanjm berem te pispevke, ki mečejo luč na zgodovino tega našega zanimivega hobija!

Cena za napravo 210$ in več v časih, ko je družinski avto stal 2.700$ ( v Ameriki...).

Kot bi danes rekel 1.200€ za komando + carina cca 100% (v tistih časih) + PD 20% = cca 2.900€ po kosu :o

Še bolj neverjetno... :whistle:

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

So se našle tudi cenejše poti uvoza!

LP

Peter
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

V prvem delu predstavljam vplinjač, katerega sem v sedemdesetih letih, ko sem tekmoval z RC avtomobili, dobil iz ZDA od modelarja Thorp-a, ki je izdeloval pripomočke za motorje za avto modele.
Zračno odprtino zapirata dve lameli, ki jih premika servomotor. Z zgornim vijakom na vplinjaču določamo spodnjo mejo vrtljajev, s spodnjim vijakom pa polni plin.
Igla z dovodom goriva je bila pritrjena na šasijo modela avtomobila 1:8 z 3,5 ccm motorjem.

Slika
Slika

Ko sem se z prijateljem v prodajnem oddelku Multiplex-a pogovarjal o novem Cockpit Sx7/Sx9, sem mu povedal, da imam kar nekaj njihovih oddajnikov, da pa mi manjka Digitron 3, prva MPX naprava iz leta 1966, ki sem jo kupil, ko sem obiskal družino Kussmaul, ustanovitelja Multiplexa, pri njih doma. Tedaj so imeli podjetje v kleti njihove hiše. Napravo sem moral kasneje prodali. Obljubil mi je, da mi bo poslal oddajnik, ki sem ga prejel skupaj z Digitron 2 oddajnikom.

Digitron 3 je bila tri kanalna proporcionalna naprava za smer, višino in plin. Smer in višina sta imela tudi trimerja. Velikost oddajnika 140 x 140 x 40 mm, teža pa pod 1 kg.
Ditron 2 pa je bila dvokanalna proporcionalna naprava za smer in višino z križno ročico in trimerjema. Velikost oddajnika 160 x 120 x 60 mm, teža cca 800 gr.

Slika

LP
Peter
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Slika


Vsem modelarjem želim vse najboljše v letu 2016!

Peter
Uporabniški avatar
SUPERCUBER
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 17 Jan 2006, 10:22
Kraj: Novi Sad
Kontakt:

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a SUPERCUBER »

Potrebna identifikacija ovopg motora, verovatno YU produkcija, moguće neka od varijanti OSKAR-a .
Slika
RED BULL daje ti krila...A Lozovaca pogon na sva cetiri...
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Žal nisem strokovnjak za modelarke motorje. Poznam samo motorje, ki sem jih imel ali imam v zbirki. od motorjev iz Jugoslavije sem imel opravka z proizvodnjo modelarskega centra iz Beograda ter motorje slovenske izdelave.
LP
Peter
Uporabniški avatar
SUPERCUBER
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 17 Jan 2006, 10:22
Kraj: Novi Sad
Kontakt:

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a SUPERCUBER »

Peter Burkeljc napisal/-a:Zdravo!

Žal nisem strokovnjak za modelarke motorje. Poznam samo motorje, ki sem jih imel ali imam v zbirki. od motorjev iz Jugoslavije sem imel opravka z proizvodnjo modelarskega centra iz Beograda ter motorje slovenske izdelave.
LP
Peter
THX :D
RED BULL daje ti krila...A Lozovaca pogon na sva cetiri...
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Moji ¨Oldtimerji¨

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Leta 1956 - torej pred 60-timi leti - sem izdelal moj prvi tekmovalni prostoleteči jadralni model A-2 lastne konstrukcije.
Model je bil izdelan v celoti iz domačega materiala. Letalska zveza je imela trgovino za modelarstvo na Lepi poti 6 v Ljubljani, kjer se je dobilo: smrekove letvice, lipov furnir 1,2 in 5 mm, acetonsko lepilo in lak ter nekaj modelarskega materiala iz modelarskega centra v Beogradu.
Torziski nos krila sem izdelal iz lipovega furnirja, ki sem ga stanjšal iz 1,2 na 0,8 mm. To sem brusil na dvorišču, sicer bi dobil ¨odpoved¨ od doma. Japonski papir sem dobil iz Avstrije.
Spominjal se, da sem bil na prvi tekmi 28-ti od 128 tekmovalcev na prvenstvu Slovenije.

Slika

Leta 1968 - sem izdelal prvi radijsko vodeni jadralni model. Model je bil lastne konstrukcije, razpetne 1800 mm, izdelan iz balse in z Graupner Variophon 12 napravo.

Slika
Slika

Kar precej Ljubljanice je že preteklo od takrat!

LP
Peter
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike