MARABU II.

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ker se je model Marabu izkazal kot izvrstno letalo za sproščujoče letenje, ter zaradi interesa modelarjev, da bi ga imeli, sem se odločil prenoviti konstrukcijo letala in jo prilagoditi gradnji iz KIT kompleta. Velika večina elementov modela bo narejena na CNC, tako, da bo gradnja lahko potekala hitro in enostavno. Prvotni model je zahteval veliko dela in obdelave materiala v delavnici, kar seveda upočasni in oteži gradnjo. Zato sem se odločil za ta korak s totalno prenovo notranje konstrukcije.

No, pa naj kar začnem s prikazom gradnje, ki je dejansko nekje v zaključni fazi, nekje pa še v fazi risanja delov letala.

Včeraj sem izrezal in sestavil oba flapa. Masa se precej ujema z računsko..oziroma je malce manjša, kar je več kot dobro!

Slika spodaj: preverjanje "na suho", kako sedejo kosi en na drugega.
Slika

Slika spodaj: za sestavljanje flapa ne potrebujemo načrta, da bi prek njega sestavljali. Preverimo le, da dosežemo pravokotnost.
Slika

Slike spodaj: za prekrivanje pripravljena flapa.
Slika

Slika

Slika

Glede na veliko olajševalnih lukenj v kosih, je moral rezkar pri izdelavi obeh flapov prepotovati neverjetnih 26 metrov poti! :o
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 07 Maj 2015, 09:36, skupaj popravljeno 1 krat.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Krist »

Lepo izgleda!
Mitja, pravijo, da je potrebno za lepoto potrebno potrpet...
Uporabniški avatar
joskokladusan
Tekmovalec
Prispevkov: 240
Pridružen: 27 Okt 2011, 17:02
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a joskokladusan »

Spremljam. V ponedeljek sem šel leteti. Veter je bil tako močan da nisem mogel taxirat, je rep odnašalo. Dugače pa brez problemov....čelno v veter, flape dol in malo gasa.....sem pristaljal kot s helikopterjem....:))))))

Z veseljem spremljam gradnjo. Lahko bi bila nova tema Marabu III......haha
;-)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja, v vetru je zelo zanimivo vzletat in pristajat.

Danes sem zrezal višinski rep, (levo in desno polovičko) ter ga na suho za preizkus sheftal skupaj. Paše brez napak. Jutri ga zlepim skupaj, nalepim pasnice na rebra, potapeciram balzo na prednjem robu in pobrusim do faze ARC. Ko sem tehtal konstrukcijo, me je razvselilo, da sem dosegel enako maso kot sem jo skalkuliral.

Slika

Slika

Slika

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes je en tak kisel dan, čeprav je praznik. Tudi v delavnici ni bilo nič kaj prijetno, zato sem naredil le eno polovico višinskega repa. Se je lepilo preveč počasi sušilo. Sedaj bom preselil izdelavo v moj kabinet. Bo najbrž šlo hitreje.

Slika

Rep je izpadel ven po pričakovanjih, zato sedaj še z večjo vnemo rišem načrte naprej. Trenutno je na risalni deski smerno krmilo, ki bo pojerbalo tri četrt dizajna od višinca. Bo pa narejeno tako, da se ga bo lahko demontiralo za transport, ali pa trajno fiksiralo na trup.

Živel prvi Maj, praznik dela, in klicaj!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Višinski rep je danes komplet končan in pripravljen za folijo.

Slika

Slika

Sedaj se zaženem nad smerni rep. :kronik: Ampak, ga je treba prej zrisat do konca.... :-k
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:....
Sedaj se zaženem nad smerni rep. :kronik: Ampak, ga je treba prej zrisat do konca.... :-k
Evo, dan je okoli in smerni rep je narisan in tudi zgrajen.
Pravkar se sušijo zadnje nalepljene pasnice na rebrih. Jutri ga pobrusim in bo gotov.

Slikal sem ga preden sem začel lepiti pasnice:
Slika

Slika končanega pa jutri...

Smerni rep bo snemljiv z modela, zato je na prednjem delu tak čuden kavelj. Ta se bo zataknil pod prednji bajonet višinskega stabilizatorja. V zadnjem spodnjem delu pa bosta dva vijaka privita v trup. Lahko pa bo rep trajno zalepljen na trupu.

In kaj sledi jutri? Najbrž krilca, potem pa krilo.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:Slika končanega pa jutri...
Končana smerovka!

Slika
Uporabniški avatar
joskokladusan
Tekmovalec
Prispevkov: 240
Pridružen: 27 Okt 2011, 17:02
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a joskokladusan »

Lepo mojster. Komentirat nimam kaj veliko, ker vem da veš kaj delaš. Budi pa se mi želja da sestavim še enega. Lp
;-)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

joskokladusan napisal/-a:Lepo mojster. Komentirat nimam kaj veliko, ker vem da veš kaj delaš. Budi pa se mi želja da sestavim še enega. Lp
Hvala! Štiklci za tega Marabuja letijo skupaj hitro in enostavno. Pesmica! Same obdelave je izredno malo.

Sestavni deli se z olfo porežejo ven iz plošče:

Slika

Bradavičke ki ostanejo na delih, se odstranijo s par potegov brusnega papirja ali fine pile.
Notranji vogalčki na spojih pero/utor, se z dvemi-tremi potegi male pilice obdelajo v oster rob.

Elementi se sestavljajo skupaj na ravni deski ali mizi. Ne potrebujemo nobene risbe prek katere bi sestavljali elemente. Potrebujemo le preverjanje pravokotnosti, vse drugo nastane samo od sebe:

Slika

Najbolje je da si pripravimo samo tiste kose, ki jih potrebujemo za določen sestavni del letala. Tukaj je smerno krmilo:

Slika

Pri leplenju si pomagamo z maskirnim lepilnim trakom, ščipalkami za perilo, pa tudi kaka večja modelarska ščipalka ali modelarska spona pride zelo prav:

Slika

Slika

Samega brušenja in prirejanja delov pri sestavljanju je zelo malo. Na nosnem delu profila repnih površin je na primer treba vezano ploščo odbrusiti v oster rob, da bomo prek tega lahko zalepili dva trakca 1,5mm debele balze, ki se kasneje obrusita v zaokrožen nos profila. Lahko je dva do trikrat potegnemo z modelarskim obličem in dokončamo z brusnim papirjem, ali pa samo brusimo, dokler ne dobimo pravega roba. neka kirurška natančnost tu ni potrebna. Lahko pa se seveda potrudite, če imate čas (jaz ga nimam! :) ):

Slika

Slika

Najbolj zamudno je leplenje balzovih pasnic na rebra, ter končno brušenje kompletnega izdelka.

Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ena mala pripomba... Luknje reži brez prekinitev, ker je samo dodatno delo z odstranjevanjem kosov.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Krist napisal/-a:Ena mala pripomba... Luknje reži brez prekinitev, ker je samo dodatno delo z odstranjevanjem kosov.
Sem razmišljal tudi v tej smeri.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Krilca se sušijo. Jutri ju pobrusim, nato se lotim preostanka krila.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Bravo Mitja :D :D . Tole bo Prava mojstrovina. =D> Komaj čakam, da ga končaš.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Ultralajt napisal/-a:
Krist napisal/-a:Ena mala pripomba... Luknje reži brez prekinitev, ker je samo dodatno delo z odstranjevanjem kosov.
Sem razmišljal tudi v tej smeri.

Glede tega bi pa rekel da se se ne splača mostičkov stran dajat, ker če ti pade kaj ven ti lahko premakne cel obdelovanc.
Poleg tega zna kos zavibrirat ko se sveder približuje koncu in ti lahko tudi to nardi štalo.
Smotrno jih je edino zmanjšat do neke minimalne širine, da se kos še drži in da jih odlomiš z lahkoto; mostičke pa po možnosti postaviti na mesta kjer jih je najlažje pošmirglat.

Moje edine opazke so: ravne linije daš lahko skupaj in pobrišeš dvojne... bo mašina takoj manj metrov prepotovala... in pa, bolj se potrudit z nestingom oz. uporabit kak nesting software za CAD.
Bo takoj prihranek pri materjalu.
Lp, I
šmergl itaq rulz
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Računam, da bom lahko jutri že začel z rezanjem kosov za krilo. Tega se najbolj veselim... da sestavim kak večji sklop.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jutri se bosta temu kupu pridružila še dva velika kosa! :D

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 12 Maj 2015, 20:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Prva "suha proba", če deli za krilo prav pašejo skupaj. Paše. Sedaj sledi leplenje na ravni plošči.
Krivina, oziroma zaključek krila na koncu je kar trd, mora pa biti usločen in to v dveh ravneh, zato je krilo v tej fazi videti tam na koncu nekam čudno. Krivino bom malce skuhal in jo upognil, za naslednje kose, pa jo bom izrezal iz dveh segmentov z letnicami v tiste smeri, da bo vsaka polovica brez večjega odpora lažje sledila upognjenost. Naj upogljivost vezane plošče dela za nas. :)

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ena polovica krila je zlepljena. Manjkajo le še balzova oplata in letvica na nosu, ter pasnice na rebrih:

Slika

Slika
Uporabniški avatar
corsair
Tekmovalec
Prispevkov: 352
Pridružen: 05 Feb 2009, 16:05
Kraj: Koper

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a corsair »

Ne vem kaj naj napišem. Če je cilj uresničen kot je ta in po vsem videnem si lahko želim le, da pridem na čakalno vrsto za kit.
lp Rajko
Lp-Rajko
Piko je zakon (made in Slovenia)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

corsair napisal/-a:Ne vem kaj naj napišem. Če je cilj uresničen kot je ta in po vsem videnem si lahko želim le, da pridem na čakalno vrsto za kit.
lp Rajko
Ko bo tale prototip končan, bom vsekakor naredil neko zalogo KIT kompletov, ki bodo vsebovali vse razrezane dele iz topolove vezane plošče, ter navodilo za izdelavo, ter spisek materiala ki ga bo treba dokupiti (nekaj malega balze, karbonske cevke, kolesa, jekleno vrv, krmilne ročke, pante, folijo za pokrivanje, cvetličarsko folijo za zasteklitev...)
Bom pa spisek objavil tudi tukaj, takoj ko ga bom naredil.

Danes sem se lotil še druge polovice krila. Jutri bom pa na oboja nalepil balzove trakce po rebrih, ter zaprl in obdelal nos profila.

Potem pa napadem trup! :ratata:

Mitja
Uporabniški avatar
joskokladusan
Tekmovalec
Prispevkov: 240
Pridružen: 27 Okt 2011, 17:02
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a joskokladusan »

Mitja lepo napreduješ. Jaz pa nabiram kilometrino. Kar lepo sem se ga navadil. Vse bolj mi diši kit komplet.
Priponke
Malo reklame. Revija TIM št. 10
Malo reklame. Revija TIM št. 10
20150511_143321.jpg (148.98 KiB) Pogledano 12394 krat
;-)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:D


Danes sem dokončal še krilo. Vse je pobrušeno in pripravlejno za prekrivanje.
Ho sem krilo poplankal z balzo, se je togost izreno povečala. Prej je bilo krilo čisto vigl-vagl, sedaj pa je, kot zna Dori povedat: "Bombenfest" :)
Od tišlarije sedaj manjka samo še trup.
Ampak pri trupu sem spet pri praznem "listu papirja". Upam, da dobim jutri kaj navdiha in da bo šlo risanje glatko, brez da se bi kam po nepotrebnem "zaplezal".

Slika

Slika
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Madonca, ni samo ultra lahko, je tudi ultra hitro. Spremljam, spremljam, ...

lp, Matjaž
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU II.

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

mzupancic napisal/-a:Madonca, ni samo ultra lahko, je tudi ultra hitro. Spremljam, spremljam, ...

lp, Matjaž
Ja, tako je če nimaš kaj drugega za počet.. :lol: #-o

Drugače pa je krilo težko sedaj toliko kot en povprečen starinski HLG model:

Slika
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti