Vakumiranje: kako, iz česa...

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Krist »

TadejF napisal/-a:Je že kdo preizkusil, natisniti sliko z brizgalnim tiskalnikom na folijo za prosojnice, ter potem s tem zvakumirati kakšno višino ali smer? Zanima me če bi se stvar prenesla na izdelek enako dobro kot če folijo pobarvaš, po teoriji bi stvar morala delovati.

Lep pozdrav
Tadej
Tiskaj na japonski papir in ga zlaminiraj pod stekleno tkanino. Da ne dolgovezim, tu imaš celoten postopek: http://www.parmodels.com/Printing%20on% ... tissue.htm
master_007
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 09 Sep 2005, 06:58
Kraj: Varaždin

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a master_007 »

Pozdrav,

i ja sam dugo tražio vakum regulator predpaljenja, po raznim auto otpadima i servisima, da bi mi se danas jedan moj korisnik nasmijao i rekao kako oni to normalno prodaju u dučanu. Radi se o vakum regulatoru za Fiat Pandu i svi koji imaju Fiat dijelove bi ga trebali imati. Cijena oko 11€. Evo kako moj prototip izgleda. I radi, može se podešavati na kojem podtlaku će iskopčati, ali još ga nisam testirao sa prekidačem, imam samo neki mali
Priponke
20140527_183745467_iOS-001.jpg
20140527_183745467_iOS-001.jpg (226.19 KiB) Pogledano 6476 krat
master_007
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 09 Sep 2005, 06:58
Kraj: Varaždin

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a master_007 »

Radi, mogu kontrolirati podtlak od -0.6 do -1 (bar tak piše na instrumentu) a histereza je samo 0.1
Priponke
20140528_164436919_iOS.jpg
20140528_164436919_iOS.jpg (238.74 KiB) Pogledano 6380 krat
master_007
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 09 Sep 2005, 06:58
Kraj: Varaždin

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a master_007 »

.
Priponke
20140528_164412333_iOS-003.jpg
20140528_164412333_iOS-003.jpg (225.97 KiB) Pogledano 6375 krat
T_O_S_H
Razpravljalec
Prispevkov: 137
Pridružen: 04 Apr 2005, 17:27
Kraj: rakek

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a T_O_S_H »

Lep pozdrav,
Ce kdo rabi vakumsko stikalo, naj me kontaktira na zs. Imam naslednje stikalo, air-logic v-5100.

Lp,M
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Boš nehal vakumirat al maš viška?
V petek jz boš kej za akcijo ?
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

Ali kdo uporablja tako stikalo?

http://www.ebay.com/itm/0-to-0-1Mpa-240 ... 2a23b37cd9

Cena se mi zdi ugodna glede na udobje ki ga nudi. Ni treba eksperimentirat in iskat po odpadih itd. Če zadeva seveda deluje dobro.
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Vakumirka

Odgovor Napisal/-a manpower »

Imam eno prošnjo in sicer ali je kdo tok dober in opiše izdelavo vakumirke.

Hvala
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Vakumirka

Odgovor Napisal/-a brejker »

manpower napisal/-a:Imam eno prošnjo in sicer ali je kdo tok dober in opiše izdelavo vakumirke.

Hvala
Uporabi funkcijo IŠČI!

Naj ti olajšam stvar:
viewtopic.php?f=29&t=27153

p.s. Dodatna vprašanja zastavljaj v temi, ki sem ti jo posredoval.

Šeena tema (bolj teoretična) : viewtopic.php?f=29&t=15163&start=25

LP OM
www.okarbon.eu
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Blahh »

hmmm če lahko bi še jaz eno čist neumno vprašanje...
Čemu se pusti pumpa laufati oziroma vzdrževati "vakum" vseh 24 ur?
A ni enako dobro če prekineš cev po kateri se sesa zrak ven (prepogneš na pol pa s sponko skup stisneš) in zrak ne more "nazaj not" ?
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Komot lahko stisneš cevko če si 100% da je tesnenje vreče in sama vreča 100% nepropustna ;)
Lp Luka
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Blahh »

Ravno ugotavljam da ni... v dobre ure gre iz 50cm hg na 30cm hg po nekem kitajskem merilniku :) ](*,)
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Jest mam vreče za salame 3m rokav širine-28cm.Zvakumiram potem pa vrečo zašvasam in drži 24 ur.Vreče dobiš v merkatorju pa še fine so ker je iz ene strani taka mreža in res fino potegne vakum.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Blahh »

hmmm par problemov,
1. načeloma rabim malo več kot 28cm (bom z eno mal širšo zadevico se igral)... ampak za kaj ala supergeeja bi bilo ok i guess
2. a se ti tista mrežica ne pozna potem na laminatu ko stinse zadevo skupaj?
3. kako jo "zašvasaš" če je cevka notri ugibam da potem to delaš z vakumirko? To sem probal pa mi ni bilo tolk všečno ne stisne tolk "močno" sama črpalka notri je ok spravi nekje na 20 inčev (50cm) hg, kar če sem prav razumel je okoli 0.6Bara podtlaka ampak to dela če jo priklopiš na cev pa daš cev v vrečko.. če pa uporabiš vakumirko tako kot je, pa ne dosežeš tega podtlaka (nisem mogel zmeriti zgolj optična primerjava glede tega kako se stisne vrečka)..

Sem pa malo potestiral, sama prekinitev cevi drži podtlak (2x prepogneš pa s spono skupaj stisneš) sem črpalko direktno na merilec priklopil in to naredil, je ćez noč merilec cel cajt ostal na 50cm hg, kar pomeni da ali tesnilni kit ne drži 100% al pa vrečka ne... je pa zanimivo da se spusti v dobre pol ure iz 50cm hg na 30cm hg potem pa tam ostane, pod to ne gre...
Bi bila rešitev da prvo urco ene parkrat zalaufaš pumpo potem pa pač pustiš da ti pade na malo manjši podtlak?

zgolj za primerjavo, akvarijska luft črpalka naredi nekje 9-10cm Hgja podtlaka...
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

zgolj za primerjavo, akvarijska luft črpalka naredi nekje 9-10cm Hgja podtlaka...
za male zadeve je super,je ni potrebno izključevat,pustim jo čez noč.....
Slika
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Blahh »

Res je do zdaj sem par testnih kosov čist solidno z akvarijsko pumpo naredil, zdaj bom malo sprobal kakšna je razlika med eno in drugo pumpo na koncu v izdelku in teži...

problem pri malih zadevah je ravno ta da navadno hočeš da so tudi čim lažje
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a ludwe »

2. a se ti tista mrežica ne pozna potem na laminatu ko stinse zadevo skupaj?
Ne ker vakumiraš skupaj z posteljico.

3. kako jo "zašvasaš" če je cevka notri ugibam da potem to delaš z vakumirko?

Naredim takole:Sredico dam v posteljico ter zalepim z selotejpom da ne beži l,d.Vse skupaj vtaknem v vrečo.Vreča je daljša cca 20cm.Zavarim sedaj imam v zavarjeni vreči krilo z posteljico.Naredim luknjo na katero naslonim ventil ,ki ima spredaj gumo kot trobenta.Ko vakumirka naredi vakum( sesam dokler ne zavarim vreče) pa zadevo pred ventilom zavarim z doma narejenim varilnikom ki ga priklopim kar na 3 s baterijo.Varilnik je izdelan iz dveh ravnih kosov lesa.Na eni strani je pant na drugi pa mikro stikalo.Vmes je žica na eni strani na drugi pa folija kot pri varilniku za meso.Ko varilnik stisnem stikalo požene tokokrog in po cca 8 sekundah imam vrečo zavarjeno.Če bi vreča slučajno spustila lahko pri takem postopku še vedno na posteljice položiš uteži in rešiš krilo.

Vakumirka iz kompresorja hladilnika dela meni podtlak 0,9 bara kar je polna kapa.
Če delaš v sobi je moj sistem super ker ne smrdi iz kompresorja.Če delaš v delavnici pa ni problema ker na vakumirko zmontiraš stikalo in ona sama vklaplja vakumirko in imaš skoz enak tlak
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Blahh »

AlesZ napisal/-a:
zgolj za primerjavo, akvarijska luft črpalka naredi nekje 9-10cm Hgja podtlaka...
za male zadeve je super,je ni potrebno izključevat,pustim jo čez noč.....

še en adendum.. super je ker ti ne zjeb.... EPSja... sem eno krilo delal iz EPS 70 za motorizirano krilo (v osnovi mišljeno kot DS krilo).
prvo polovico sem stisnil na pumpo od vakumirke (20" hg podtlaka) trenutno je zadeva v vreči ampak zgleda kot da bi krilo imelo celulit... zgleda da je mičkeno preveč stisnilo....

Drugo polovico sem samo z akvarijsko pumpo stisnil (5" hg) čez vrečo je videti super (nič celulita), kakšna bo razlika v finishu in teži pa jutri poročam

ampak na prvi uč je vakumirka preveč za EPS...
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a ludwe »

He he jutr boš skakal okol kril kot da ti je božič :D
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Blahh »

Ne govor, me že zdajle mika da bi vrečo ofnal... so mel prov k so rekli, ne glede na to kolk cajta se zajeb... s pripravami pa laminiranjem, pa kolk stvari ti umes nagaja (ala polivinil pa tesnilni kit pa še kaj), najhujše je potem tistih 24 ur moram pr mer to pustit.... neeeeeee sam mal bi pogledal :lol:
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a brejker »

Po 12ih urah lahko že odklopiš vakum.
Takrat je smola že tako trda, da laminat ne "diha" več.
Referenca naj bo smola v lončku, ki ostane po laminaciji.

Če zadevo zahajcaš na 30/40stopinj...lahko odpiraš vreče veliko prej.

"Celulita" na površini se izogneš tudi z uporabo trše folie.
www.okarbon.eu
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Blahh »

Hmmmm ja sem bral o tem da se da malo prej, samo jes sem raj mal zihr pa počakam tako kot piše u navodilima... zelenc pač, k vrjame stvarem ki so napisane...

odpru robo... celulit na uni ki je bila z vakumirko (cca 0.66bara) stisnjena je tudi na sredici (desna polovica)
Leva polovica, ki je bila stisnjena z akvarijsko pumpo (cca 0.15bara) nima celulita...

Žal po teži ne morem primerjati.. ker sem bil malo škrt in sem jih delal (ker je šlo za probo) iz še stare zaloge cenenih HK 50g/m2 steklenk.. tako da je "lepša polovica iz enega kosa tkanine pri desni pa sem štukal tako da je malo overlapa in je zaradi tega težja
Štartne teže polovic sta bili enaki - 30,5g zlaminirani pa sta (akvarijska pumpa 68 in drobiž) (vakumirka 73 in drobiž) teh par gramov razlike je pomoje ravno iz tega overlapa tako da bi na "uč rekel" da je isti šmorn a z akvarijsko pumpo al pa vakumirko delaš EPS tok kot stisne stisne ven epoxija ga stisne tako ena kot druga).

Obe krili je treba še pobrusit, mata par napak pa tut karbon se mi je malo grše zamaknil ko sem skupi dajal zadeve ampak glede na to da je to moja prva laminacija česa tasga večjega... pa da sem učeraj to delal na barjanskem vetru zunaj (spet ena od mojih brihtnejših idej), ko mi je vse levo in desno nosilo sem kar zadovoljen in bom zadevo kot tako tudi sfiniširal. Razlika v teži polovic se mi je (sreča v nesreči) pojavila ravno na pravi strani tako da lahko bp še palčko za metanje dam na levo stran pa ne bo treba protiuteži delat :lol:

Pa še slikci
zgornja stran
zgornja stran
Zgornja.jpg (115.06 KiB) Pogledano 5198 krat
spodnja stran
spodnja stran
Spodnja.jpg (104.87 KiB) Pogledano 5198 krat
Lp, M
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Da si sposodim temo. Ali morda kdo ve kje bi dobil vakumski regulator predužiga? Sem že malo iskal po odpadih pa nikjer nič pametnega našu. Se valja morda kou doma?

LP
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a Krist »

zerdoner napisal/-a:Da si sposodim temo. Ali morda kdo ve kje bi dobil vakumski regulator predužiga? Sem že malo iskal po odpadih pa nikjer nič pametnega našu. Se valja morda kou doma?

LP
Mislim, da imam enega celo viška. Moram pa preverit.
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Ooo...to bi blo super. Mi boš javu? Lp
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti