Termik 2.5

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz sem enkrat kupil paket bambusovih okroglih nabodal za ražnjiče in so zelo primerni za modelarsko uporabo. Tanjši imajo premer ~3, debelejši pa b~5mm. So izredno trdni in kot nalašč za kakšne zatiče, "štifte" ipd na modelih.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

:D Sem zadevo rešil.Pri celih kupih špin ,ki se valjajo doma imamo samo 3mm.Bukova okroglica je najbližja v Pivki.Sem pa ponovil vajo od zadnjič,prvič se mi namreč zlomil in sem idejo opustil.Imam doma namreč smrekove letvice,ki jih dobimo v modelarskih trgovinah za izdelavo pasnic in imajo zelo goste letnice.Odrezal sem 5x5 mm,robove pobral z olfa nožem vse skupaj po kmečko vpel v vrtalnik naslonil leseni del na klocen na katerem sem imel prilepljen brusni papir granulacije 60 zgoraj pritisnil še en klocen z brusnim papirjem in gas.Tako sem izdelal oba kosa v približno 10 min z natančnostjo +- 0,1 :D .Trdna bosta zagotovo zadosti saj praktično ne nosita nič.Sem pa izdelal malo dalša ter jih porinil v krilo ,da sem spredaj poravnal ter izdatno zalil z lepilom

Slika

@ Peter Vaša folija je oracover ali oralight?
Ker take oblike krila še nisem pokrival me malo skrbi kako bo oralight prijel spodaj na rebra.Ali se ta rebra pri takem pokrivanju z čim premaže za boljši
oprijem al dovolj drži samo lepilo na foliji.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Prekril sem z Oracover-jem, ker nisem imel Solarfilm-a. Za spodnji del krila si pomagam z krpo, ki jo potiskam za likalnikom, da se folija hitro ohladi in se ne odlepi, ko se likalnik premakne naprej. Najprej pa prilepim folijo na robove, nato na rebra in šele nato po celotni površini. Vedno pa s pomočjo krpe.
Je pa za pomoč dobro lepilo Balsaloc, ki ga prodaja Solarfilm in ga ima češki Horejši. Sam imam že več kot 30 let Balsarite iz ZDA, nisem pa pogledal, če ga še imajo v prodaji. Z njim lepim na svoje modele Litespan, ki nima lepila.

LP

Peter
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Hvala za nmig ,ki mi bo zagotovo prišel prav.Javim kako mi gre ko dobim folijo
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Leseni "štifti" so dovolj močni. Jaz sem dal karbonske cevke, ker sem jih imel na zalogi, pa še zelo lahke so. Če odštejem moj glomazen motor, sem pač hotel vse ostalo narediti kar se da lahko. Drugače povedano, še bolj lahko se že nisem več upal delati.

Oralight mi je vsepovsod dobro prijel, le prej je treba s finim brusnim papirejm na rahlo pogladit vse površine, kot pri vsaki drugi foliji. Folijo sem položil po spodnji površini tako, da se je povsem podala po konturi reber. Potem sem z likalnikom najprej "zapikal" po remenjačah in šele nato po robovih in rebercah. Temperatura likalnika je bila taka, da se je folija lepila, a praktično še nič krčila. Ko je bila cela površina nekako fiksirana, da ni več bežala po krilu, sem z nekoliko toplejšim likalnikom polikal vse površine od remenjač navzven. Tu se je folija krčila le toliko, da ni bilo gubic na balzi, kar je tudi prava temperatura, da se folija dobro prilepi. Potem sem okna le površno napel. Tu začne zadeva malce vleči in zvijati krilo, zato sem začel s prekrivanjem zgornjega dela, da je vleklo v drugo stran. Seveda so bili vsi robovi prej dokončani. Šele nato sem dokončno napel "po občutku" obe strani. Ne preveč gret in ne preveč na enkrat. Okno po okno, le toliko, da se napne.

Za vsako površino sem odrezal svoj kos folije, skupno 8 kosov.

Peter pravi, da začne na robovih. Verjetno "med robovi" pusti dovolj folije, da se pri napenjaju ta ne dvigne in ne preveč, da ne nastanejo gube. To je pač stvar prakse in občutka. Nekateri "na oko" naredijo bolje, kot pa drugi izmerijo.

Pri zgornji, izbočeni površini, sem vsekakor začel na robovih. Remenjača tam niti ni dosegljiva.

Sledim še naprej ...

lp, Matjaž
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Preveril sem o Balsarate lepilom za folijo, ki se pa žal ne sme več pošiljati z letali.
Ima pa podobno lepilo za folijo tudi Oracover za normalno ter drugo lepilo tudi za Oracover Light folijo.
Vsekakor pa mora biti površina pred prekrivanje brez prahu.

LP

Peter
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Hvala za trud.Bom pokrili kar brez lepila če vsem drži ne vem zakaj meni nebi.Se mi pa zdaj sušijo planki na krilih,potem pa brušenje,da bo vse v 0 pred prekrivanjem.Poteka pa vse še bolj počasi zaradi lokalnega praznika.
KURENTAAA :D
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Zdravo !
Kar nekaj časa je minilo od zadnje objave.Sonce in projekti ,ki stojijo so mi nazadnje dali spet malo volje ,da kooončno zaključim moj zimski projekt.Prekrivanje mi je šlo zelo dobro tudi iz spodnje strani sem prekril brez težav(pa toliko sem kompliciral) :D .Vse sem prekrival z oralightom ,in si seveda po moje zakompliciral prekrivanje z raznimi okraski.
No pa poslikal sem tudi
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Za trup sem sicer iskal bolj antik folijo ampak pri nas nisem našel tako da sem se moral zadovoljit z belo
Slika
Debeluščka sem še malo zvagal prištei moram še baterijo 2x servo žico povezave in to je to.Torej lahko pričakujem težo nekje 720-740 g
Aja pa zdajle ko gledam tele slike zgleda da bom tudi spiner barval v rdeče ,da bo bolj fensi,šmensi
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

No, pa so trije!
Lepo!

Peter
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Woho..kdaj bo maiden =D>
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Jah čimprej ,danes če ne bo preveč vetra.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Evo pa je poletel.In ja leti.
Trimal nisem nič.Višina dela super prav tako smer.Težišče sem nastavil na 35% in bo šlo najbrž še malo nazaj.
Vržem iz roke brez motorja in glej ga zlomka prav perfektno se odlepi iz roke.
Potem je na vrsti motor tukaj sem brcnil mimo 2S in 9x4 prop je bolj revščina.Planiral sem itak 3S ampak sem imel občutek da bo tudi z 2S šlo.Saj gre ampak po povžje tako da bo nasledni polet z drugo baterijo.

Še par slik tam, kjer ta ogromen trup res pride do izraza
Slika
Slika
Slika
Si pa komot med letom skočiš v hladilno torbo po mrzel pir :D brez ,da bi pogledal v nebo kar je super za popoldansko letenje.

Sledi zamenjava baterije ter na motorju moram nujno vklopit zavoro.
To je to.
Še en video nahitrco
https://www.youtube.com/watch?v=MEbUz1PjRlM
Zadnjič spremenil ludwe, dne 26 Maj 2015, 18:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Haha, bajsek leti. Čestitke :D
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Čestitke za prvi polet. Kar težko sem čakal, a vem, da si je treba vzeti čas, da se vse naredi do konca. Lepo gre, s težiščem bolj nazaj bo šel še bolje. Pravi užitek bo potem leteti v zmerni termiki.

lp, Matjaž
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Hvala.Res leti lepo še lepše pa bo ko mu dam malo več elektrike. :D potem pa samo se najdem kaksen lep steber in sem zmagal
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Danes je moj termik dobil mali update.
Nova baterija(3S) bo izgleda odlična.Po novem so podatki pri 11v 95w moči kar bo zagotovo zadosti.Pri polni še nekoliko več :D/ .Poraba pa okoli 9 amperov.Motor je pri testiranju doma mrzel kot špicar.Glede na to ,da ga bo na terenu še hladil zrak toliko bolje
Odpravil pa sem tudi težavo pri propelerju.Ta se namreč ni zapiral.Krivec je bil pretesno ujemanje spinerja in propa.Tukaj so bile res v igri desetinke saj se je zadeva rešila že ko sem med režo porinil rezilo olfa noža.
Slika
Zdaj se prop pospravi že ko rahlo pihnem vanj.Aja pa sprogramirana je tudi bremza motorja.Zdaj pa samo še počakam lepo vreme ,da zadevo potestiram še na terenu.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Pod roke mi je prišel motor, ki po dimenzijah lepo paše v ta model in sem zrisal spremembe na prvem rebru. To so luknje za pritrditev motorja in prehod žic v trup. Narisana je tudi podložka za vijake v kolikor bi bila potrebna.

Menim, da bi pri 2S LiPo 1000mAh, ustrezal propeler 10x4". Tok bi moral biti okoli 15A, nisem pa še nič preizkusil.

lp, Matjaž
Priponke
Motor1.jpg
Motor1.jpg (135.75 KiB) Pogledano 4524 krat
Motor2.JPG
Motor2.JPG (76.76 KiB) Pogledano 4524 krat
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Moj je ravno danes spet letel.super cruiser za zjutraj ko si še ves zaliman.se pa resnično da lepo ujet kakšen steber.sem pa iz travnika ravno odhajal ko je termika začela delovati malo bolje.Mislim pa da sem danes tudi našel točko cg_ja ,ki mi najbolj ustreza.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Termik 2.5

Odgovor Napisal/-a ludwe »

A teli stroji nič ne letijo ?
Včeraj sem izkoristil in skočil na travnik in tam ostal skoraj do teme :D
Slika
Slika
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti