Graupner MX-10, 12, 16, 20, 24 (MX serija)

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Odgovori
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Graupner MX-10, 12, 16, 20, 24 (MX serija)

Odgovor Napisal/-a čavka »

Ali jo je že kdo preizkusil. Za svojo ceno dosti ponija....
Product information
Computer radio control system with 10 model memories, incorporating high-level technology. Modern computer system for excellent reliability and security. Simplified rotary programming technology for straightforward programming. High-contrast graphic screen provides an accurate display of transmitter battery voltage, modulation, model type, model name, model memory number, set-up data, throttle and collective pitch curves and model operating time. All-purpose radio control system, fully expanded as standard. High-quality radio control system for F3A, F3B, F3C, F3D, F3E model aircraft, deltas and V-tail models. Fully expanded, offering 6 channels: 4 proportional channels with trims, 2 switched channels. Convenient mode selector for simple switching between stick MODES 1 - 4 (throttle right / left). All mixer, set-up and reverse memory data are automatically converted if you switch modes.Convenient wing mixer programs: DIFFERENTIAL FLAPERON (aileron differential mixer) ELEVON (deltas: aileron - elevator mixer) V-TAIL (V-tail models: elevator - rudder mixer). Convenient swashplate programs: SWASHPLATE TYPE (swashplate: 1 servo, 2 servos 180°, 3 servos 120°, 3 Servos 90°). 10 model memories, with transfer of all essential programming and set-up parameters. Compatibility with FM and FMsss (PPM) receivers as well as SPCM receiving systems. High-contrast Multi-Data-Display LCD screen provides accurate monitoring even in bright sunlight
MX-12 COMPUTERSYSTEM 35 MHZ B-Band
Best.-Nr. 4722.B EUR 199.00*
* Recommended sales price (VAT included).
Adding this item to notes list



screen displays information su:
available range 5 to 125%. DIFFERENTIAL FLAPERON (differential aileron mixer). SUB-trim memory system for offsetting all servo centres
also for adjusting older servo
Set contents
mx-12 micro-computer transmitt
Display
1. Basic system display:Norma
Dual Rates 0 - 125%, EXPO -100% to +100%.
6. SUB-TRIM:
Servo centre offset for six servos, ± 125 increments, for throttle, ailerons, elevator, rudder, retracts and collective pitch functions, model-specific, adjustable for each model separately, settings can be stored.
7. WING TYPE:
Select menu: wing type. FLAPERON (two ailerons), ELEVON (delta system) and V-TAIL. The relevant mixer and servo functions are automatically assigned when you select the appropriate wing type.
8. DIFFERENTIAL ELEVON (Delta):
Differential travel for model deltas with differential mixer, 0 - 100% (sp
can be selected and stored.11
a mechanical mixer is used for the pitch-axis function.
24. SWASH TYPE:
Swashplate type, 3 servos. Symmetrical three-point linkage, all three servos are used simultaneously for all three functions: roll, pitch-axis and collective pitch.
Priponke
mx12.jpg
mx12.jpg (30.19 KiB) Pogledano 14180 krat
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
Tekmovalec
Prispevkov: 278
Pridružen: 04 Apr 2002, 01:00
Kraj: Bloke - Notranjska

Odgovor Napisal/-a »

Sem bil že pred nakupom - PCM in tako tudi SMC14 =P~ , digitalni trimerji, ogromno stikal, ostale možnosti tudi zelo prepričljive.

Če bi kupoval bi vzel zgolj napravo - 120eurov - zelo, zelo ugodno.

Ko pa sem z njo vozil sem takoj vedel, da presedlanje z pultne na ročno napravo... ne bo šlo :roll: (čeprav bi rad)

Sicer pa je na forumu nekaj takih, ki so že lastniki omenjene naprave...
__666__
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 06 Maj 2005, 10:05
Kraj: velenje

Odgovor Napisal/-a __666__ »

Živjo!

Jaz jo imam in moram reči da sem z njo zelo zadovoljen.prej sem imel mc12 zdaj pa mx12.predvsem zaradi tega ker sem hotel imeti ročno postajo.glede mixanja pa še ne moram povedati kaj dosti ker še nisem kaj takega delal na njej.


LP Marko
če prbijes pol dj sj tk da bo zacela nafta vn spricat da si bos skodo pokril...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

nekaj sem že pisal, ne veliko, pa da ne bom odpiral nove teme, bi tukaj vprašal.:

jaz bi kupil to mx-12 RV napravo, vendar me nekaj moti:
prijatelj (dokaj izkušen) mi je rekel, da so vse graupnerjeve naprave krive za "paniko" če v model nameriš z anteno, drug pa, da to ni res. je kriv sprejemnik, oddajnik al kaj drugega za to dogajanje? na futabi se baje to ne dogaja. :o
vesel bom za vsako informacijo! =D> :wink:

HVALA!
LP!
Jure
Uporabniški avatar
kiwi
Profesor
Prispevkov: 1093
Pridružen: 29 Apr 2003, 07:36
Kraj: Okolica Ptuja - Haloze

Odgovor Napisal/-a kiwi »

JKSniper napisal/-a:nekaj sem že pisal, ne veliko, pa da ne bom odpiral nove teme, bi tukaj vprašal.:

jaz bi kupil to mx-12 RV napravo, vendar me nekaj moti:
prijatelj (dokaj izkušen) mi je rekel, da so vse graupnerjeve naprave krive za "paniko" če v model nameriš z anteno, drug pa, da to ni res. je kriv sprejemnik, oddajnik al kaj drugega za to dogajanje? na futabi se baje to ne dogaja. :o
vesel bom za vsako informacijo! =D> :wink:

HVALA!
LP!
Jure
Mislim, da so obe izjavi malo iz trte zvite.
Z nobenim oddajnikom ni dobro meriti z anteno v smeri modela. To pa zato, ker palična antena na oddajniku v tej smeri najmanj oddaja. Antena oddaja največ iz strani. (največja oddajna površina) Najbolj idealno je da je antena glede na model vedno pod kotom 90 stopinj.
Če kdaj gledaš izkušene modelarje boš videl, da noben nikoli nima antene obrnjene direktno v model. Modelarji z taboljši oddajniki z krogelnimi zglobi pa anteno vedno postavijo na oddajniku zelo pokonci in postrani.
Ko gledaš in vodiš model si ti vedno obrnjen proti njemu antena pa je zato ker je postrani gleda na model s svojo največjo površino.

Upam, da sem bil dovolj jasen. Mogoče pa me bo kdo še kaj dopolnil.

Seveda ni vse odvisno od oddajnika ampak tudi o postavitvi sprejemnika v modelu ter sami montaži sprejemniške antene, ki mora iti če je trup karbonski čimprej iz trupa ven. Najboljše je da je vsaj nekaj visi v zraku za modelom. Tudi ni vredu če je antena vzporedna z kakšnimi kabonskimi povezavami na krmilo (bovdni itd).

Lp Boštjan
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

najlepša hvala!

slaba novica, ker je dokaj težko - sploh za začetnika, da ima komando obrnjeno drugam od modela, sploh pa pri pristajanju, ko je antena res namerjena v model...

morda bi problem rešilo, če bi na konec antene dolotal pravokotno drugo anteno :P

kaj pa mi svetujete glede RV naprave: FUTABA 6EXA Super PCM ali MX-12, če je res taaaakooo velika razlika, bi vzel dražjo, drugače pa bi (po moji logiki) mi ustrezala MX-12 za začetniške modele in mogoče tudi kasneje...

zanima me še, ko izklopiš oddajnik, sprejemnik je pa še vedno uklopljen, se zgodi isto kot če meriš z anteno v model? :roll:

HVALA!
Jure
Uporabniški avatar
kiwi
Profesor
Prispevkov: 1093
Pridružen: 29 Apr 2003, 07:36
Kraj: Okolica Ptuja - Haloze

Odgovor Napisal/-a kiwi »

Zlato pravilov modelarstvu je da vedno najprej vklopiš oddajnik in šele nato sprejemnik. Izklopiš pa v obratnem vrstnem redu. Najprej sprejemnik in šele nato oddajnik.

Zaradi usmerjene antene do sprejemnika ne pride več tako "čist signal" včasih nekaj dobi pa spet ne itd...

Zato pride potem do trzanja servotov in nekontroliranega vklapljanja elektromotorja itd...

To bi bilo najenostavneje povedano.

Lp Boštjan
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

hvala za info. vendar še nisem 100%, on trdi svoje, ti svoje rezultat je 1:1 tako, da rabim pomoč strokovnjakov ali uporabnikov futabe.
HVALA za vsak odgovor!

LP!
Jure
Uporabniški avatar
kiwi
Profesor
Prispevkov: 1093
Pridružen: 29 Apr 2003, 07:36
Kraj: Okolica Ptuja - Haloze

Odgovor Napisal/-a kiwi »

Da ne bo pomote. Jaz nisem rekel, da je ena dovzetna bolj za "merjenje" z anteno v model in ena manj. Jaz sem povedal samo teorijo o tem da ni dobro meriti z anteno direktno v model, ker je površina s katero oddaja antena v tem primeru izredno majhna in iz tega kota pride do modela manj oziroma precej šibkejši signal kot pa če je antena obrnjena pod 90 stopinjami in "gleda" model s svojo stranko površino.

Lp Boštjan
overlord_tm
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:59
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a overlord_tm »

Če mene vprašaš je ko furaš avijon tistih 300m daleč sito vseeno koliko ga meriš z anteno (no ravno da ga imaš na piki se ni treba trudit, raje ga vozi), ker se signali odbijajo, tako da težko prideš v kak mrtvi kot.

Pri sprejemniku je pa odvisno, eni ponorijo pri ugasnjeni komandi, eni obmirujejo itd ...

SlikaPomoje je tale taprava slikca kako seva antena (vertikalni dipol - pomoje je to to :roll: )
Normalnost je samo povprečje nenormalnih ...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

oprosti nism ravno mislil tega, da si zdej ti rekel da nekaj ne drži, super, zahvaljujem se ti za informacijo (obema) in bom z veseljem uporabljal Graupner Mx-12.
NAJLEPŠA HVALA!

upam da bom tudi pri drugih vprašanjih dobil tak "jasen" odgovor.
=D> 8)

LP!
Jure
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

MX-12 GRAUPNER

Odgovor Napisal/-a gusar »

Ima kdo mogoče iskušnje z RV oddajnikom MX-12 GRAUPNER, pozitivne ali negativne, kolega se zanima za nakup.
[-o< [-o<
lp
Priponke
L57696.jpg
L57696.jpg (23.41 KiB) Pogledano 15182 krat
MKM
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nimam to napravo, sem pa naštudiral navodila zanjo, tako da
na kratko, kaj vam omogoča ta naprava:

- 6 kanalna računalniška naprava
- spomin za nastavitve 10. modelov
- litijeva baterija za vzdrževanje spomina v oddajniku v trajanju 5 let
- digitalni trimerji
- velik LCD zaslon
- direktna kontrola servomotorja (lahko preizkusite delovanje servomotorjev v modelu, brez da oddajate oddajniški signal...uporabno na terenu)
- PCM in PPM (FM) modulacija
- alarm akumulatorja
- alarm napake litijeve baterije
- nastavitev flaperonov
- nastavitev elevonov
- nastavitev za V rep
- izbira funkcij za stikala
- dvojni hodi krmil (AILE, ELEV)
- učitelj-učenec
- servo revers
- kopiranje nastavitev modela
- v spomin lahko vnesete ime modela
- sub trimanje servomotorjev
- nastavitev hodov servomotorjev
- mešanje višine in flapa
- mešanje nagiba in smeri
- funkcija za izklop mtorja
- flapi
- 4 prosti programabilni mešalniki
- nastavitve za Fail Safe
- prikaz hodov servomotorjev na LCD zaslonu

- naprava uporabna tudi za helikopter
- izbira med tremi tipi opletnih plošč (Swash plate)
- zadrževanje plina na željenem nivoju (throttle hold)
- nastavitev oblike krivulje plina
- stikalo za lebdenje
- nastavitev krivulje koraka
- mešanje repnega rotorja z vrtljaji glavnega rotorja
- 2 prosta programabilna mešalnika

Slovenska navodila!!!


LP Mitja

P.S.: to spada v temo RV naprave!
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a gusar »

Hvala za trud, zelo izčrpno =D> =D>

p.s. vem kam spada tema, so bili prsti hitrejši [-o<
MKM
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Graupner mx-12

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

V kratkem nameravam nabavt to zadevo, pa me zanima kake imate izkušnje s to napravo. Uporabljal jo bom pa na robbe mosquito. Cena se mi zdi ugodna (39k SIT) glede na to kar dobiš.

Variante so 35, 40 MHz. Je kaka bistvena razlika v delovanju, ali pač samo drugo frekvenčno območje?

http://trgovina.mibomodeli.si/izpis_kat ... 149&page=2
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Glede same naprave sem se malo prenaglil s tem postom. Kar dobre ocene je dobila na vaši primerjavi in bo verjetno padla v roku enega tedna.

Kake so pa osebne izkušnje, glede na to da se je v zadnjem času kar precej kupovalo to zadevo?
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a gusar »

Boš pa moral imeti srečo da boš jo lahko kupo [-o<
MKM
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Tolk povpraševanja? Upam da mi bo moja mala "vezica" pomagala :D
Uporabniški avatar
gonzo
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 15 Dec 2004, 18:59
Kraj: jesenice

Odgovor Napisal/-a gonzo »

jaz jo imam od srede(dobil zadnji kos v trgovini :lol: )
in sem z njno zelo zadovoljen.
programniranje je enostavno, in lepo sede v roko
Lp Matic
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Zmerm bol sem prepričan da gre za pravo odločitev. Zej me sam še skrbi če jo bom sploh dobil v bližnji prihodnosti :lol:
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a gusar »

maš ZS
MKM
Uporabniški avatar
TomaXxX
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 25 Nov 2004, 10:38
Kraj: Gorenc

MX-12 -> PC kabel

Odgovor Napisal/-a TomaXxX »

Iščem shemo kabla s katerim bi povezal Graupnerjeve mx-12 na računalo za simulator (FMS, aerofly ...). Imam že kabel za povezavo futabe fx-18 ki se priklopi na LPT port, vendar me zanima če kakšna podobna shema za tak kabel obstaja tudi za mx12 katera ima DSC konektor.

hvala
Uporabniški avatar
action man 62
Razpravljalec
Prispevkov: 157
Pridružen: 07 Jan 2006, 23:28
Kraj: nova horica

varovalke MX-12

Odgovor Napisal/-a action man 62 »

Najprej lep pozdrav vsem modelarjem,na tem forumu se oglašam se prvič
Sem nekoliko starejši začetnik z polno volje in nekoliko manj prostega časa ter z pomanjkljivim poznavanjem tega hobija.Upam ,da se bo to s časom uredilo.Sedaj pa moj problem.
Pred kratkim sem kupil RV napravo Graupner MX-12.Vroku 3 tednov mi je že trikrat pregorela varovalka v napravi in to vedno pri uporabi simulatorja.Ne vem ali je to slučaj ,ali pa nekaj ne štima.Vsaka informacija
dobrodošla!
Dubi
Tekmovalec
Prispevkov: 203
Pridružen: 25 Maj 2005, 08:13
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a Dubi »

Varovalka naj bi pregorela kadar je tok "prevelik". Se pa to dogaja zato, da se zaščiti elektronika. MX12 ima dva vtiča: na boku za polnjenje baterij in zadaj je pa DSC (direct servo control) priključek. Saj uporabljaš DSC priključek za povezavo s simulatorjem, ali ne?
Uporabniški avatar
action man 62
Razpravljalec
Prispevkov: 157
Pridružen: 07 Jan 2006, 23:28
Kraj: nova horica

Odgovor Napisal/-a action man 62 »

Res je da uporabljam pretežno DSC izhod za povezavo s simulatorjem,vendar v navodilih za uporabo te naprave piše da je poraba el.energije manjša kot pri resničnem letenju,zato menim da je tudi tok manjši,ali se pač motim?Malo me je strah da se mi to zgodi na letališču,saj razumeš....Do sedaj na forumu še nisem zasledil ničesar o tem. Če ima še kdo podobne izkušnje,ali pa rešitve ,naj se oglasi.Dobrodošla bi bila tudi navodila za uporabo v kakršni koli obliki v slovenščini,pogojno italijanščina,ker moja nemščina ni za pred ljudi,angleščina pa tako-tako,na žalost....
Odgovori

Vrni se na RV naprave