Citabria - 2,3m

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zanimivo za pogledat..sploh v teh dneh, ko ni vreme primerno za letenje:
https://www.youtube.com/watch?v=9qvPMa01ieg
Uporabniški avatar
JKP
Profesor
Prispevkov: 1086
Pridružen: 04 Maj 2005, 09:43
Kraj: Ptuj

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a JKP »

nebi si mislil, da je prava cita tako gibčna...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Originalna Citabrija ni prenesla visokih negativnih obremenitev, pa je podjetje naredilo to izvedenko (Decathlon) za pilote ki so želeli akrobatirati. Pravzaprav je vseh teh letal kar ena velika paleta, da se človek kar zgubi med njimi.. Konkretno letalo s posnetka ima vgrajen tudi zelo močan motor.. 150 konjev.
Jo je pa vsekakor lepo videti, kako z lahkoto dela role.
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a viki »

In to take akrobacije, da si jaz z modelom CITE sedaj še ne upam delati. :oops:
Upam da bo kaj lepega in vsaj malo toplega, da se ga malo vletim.
LP Viktor
JanezP
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 03 Dec 2007, 19:30

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a JanezP »

Ultralajt napisal/-a:Originalna Citabrija ni prenesla visokih negativnih obremenitev, pa je podjetje naredilo to izvedenko (Decathlon) za pilote ki so želeli akrobatirati. Pravzaprav je vseh teh letal kar ena velika paleta, da se človek kar zgubi med njimi.. Konkretno letalo s posnetka ima vgrajen tudi zelo močan motor.. 150 konjev.
Jo je pa vsekakor lepo videti, kako z lahkoto dela role.
Ja dejansko obstajajo tri družine, Aeronca, Citabria in Decathlon. Motorji od 90 KS pa vse do 180 in več pri Decathlon.
Aeronce in akro Decathlon so brez zakrilc dočim imajo 7-dmice - Citrabrie in tudi nekatere 8-mice zakrilca in motorje od 150 ks naprej. Vse zmorejo osnovne + figure, dočim 8-mice-Super Decathlon, ki imajo krajša krila s simetričnim profilom so brez zakrilc in opremljene z motorji z 180 ks z invertnim sitemom mazanja in vbrizgavanjem goriva ter opremljene s propelerjem stalne hitrosti vse akrobacije in tudi let na hrbtu.
Tale z videa je pa Xtrem Decathlon, "nabrušena" Superca, ki ima še krajša krila in 210 ks motor ter dejansko unlimited akro sposobnosti.

V 70 letih prejšnjega stoletja je VSJ za potrebe klubov v bivši skupni državi, za aerovlek, šolanja ter trenaža uvozil večje število teh letal modela 7GCBC iz ZDA. Letala so prišla v SFRJ v kontejnerjih sestavili so jih pa v servisu male aviacije JAT na Surčinu.
Republikam so bila dodeljena po zveznem ključu, v Slo je prišlo ene 6 do 8 Citabrij.
So pa v glavnem Citabrie klavrno končale ravno zaradi zmotnega mišlenja da je to akrobatski avion in so se piloti kar precej pobijali z njo ker so šli preko njenih zmožnosti.
Je pa Citabria 7GCBC, ki je bila svoj čas številčnejša kot Super Cub PA 18 v klubih v primerjavi s Piperjem boljša v vseh elementih, od udobnosti za pilota in potnika pa do performans in prijetnosti letenja za pilota.

Edina Slo Citabria iz kvote VSJ, ki je kolikor toliko, preživela je v moji lasti in jo počasi vendar vstrajno in detaljno obnavljam. Ko bo končana, računam, da v letu ali dveh, bo boljša kot takrat ko je prišla iz tovarne.


lp,Janez
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a mato »

Hvala za obširno razlago.
Še bolj vesel bi bil, če bi odprl novo temo in v njej predstavil restavracijo te Citabrije.
Lp Matej
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a viki »

Končno lepa nedelja, pravšnja za letenje z Citabrijo.
Malo sem se je že navadil in napravil par akrobacij.
Dobro, da je prišel Polde in napravil par slik. Polde hvala.
Priponke
Priprava.jpg
Priprava.jpg (127.88 KiB) Pogledano 4369 krat
Letenje.jpg
Letenje.jpg (58.79 KiB) Pogledano 4369 krat
Poziranje.jpg
Poziranje.jpg (107.17 KiB) Pogledano 4369 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a slayer »

=D> =D> Odlično zgleda...kje pa je to lepo letališče?
Uporabniški avatar
vinkom
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 25 Jan 2007, 21:21
Kraj: Ruše

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a vinkom »

Zdravo,
to je letališče AEROKLUBA PTUJ v Moškanjcih....Viktor, oprosti da odgovarjam namesto tebe :oops:
Lep praznični pozdrav,
Vinko MARHL
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a slayer »

Aha.Sem že mislil,da ste se modernizirali in asfaltirali celo stezo.V 90-ih prejšnjega stoletja ,ko sem tam nekajkrat vzletal in pristajal s 'pajperjem' se spomnim,da je bila travnata.Sem hitro malo po 'maps' pregledal pa sem videl,da je tisti kos asfalta (viden na fotografiji) samo 'taxiway' .Vseeno se je pa od tistih časov tam kar veliko spremenilo. Lep pozdrav in srečno v 2015.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo Viki, Jože,

Ponovno si ogledujem vajino gradnjo, pa me zanima, kako se je model izkazal na dolgi rok? Še oba letita? Je bilo treba kaj dodelat ali je bilo Ok iz prve?

Kakšna je bila RTF teža?

Hvala in LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
viki
Tekmovalec
Prispevkov: 395
Pridružen: 08 Nov 2006, 07:58
Kraj: Ptuj

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a viki »

To je opisano na četrti strani na koncu zadnji in dva prispevka gor, brez folije in z folijo.
Oba sta še leteča. Na dolgi rok pa bomo še videli JKP je imel probleme z selotejpom zaradi UV žarkov in ga bo moral ponovno prekriti.
Jaz pa sem prekril nekaj z orakoverjem (bolj neravne dele) ostalo pa z tiskarsko samolepljivo folijo, katera se tudi previdno lika in se bolj rahlo krči.
Še prej pa sem stiropor dvakrat premazal z razredčenim belim lepilom da sem ojačal površino.
Za sedaj je še vse v redu.
LP Viktor
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

viki napisal/-a:To je opisano na četrti strani na koncu zadnji in dva prispevka gor, brez folije in z folijo.
Oba sta še leteča. Na dolgi rok pa bomo še videli JKP je imel probleme z selotejpom zaradi UV žarkov in ga bo moral ponovno prekriti.
Jaz pa sem prekril nekaj z orakoverjem (bolj neravne dele) ostalo pa z tiskarsko samolepljivo folijo, katera se tudi previdno lika in se bolj rahlo krči.
Še prej pa sem stiropor dvakrat premazal z razredčenim belim lepilom da sem ojačal površino.
Za sedaj je še vse v redu.
LP Viktor

Hvala za odgovor!

Me ima, da bi se počasi enkrat lotil nekaj podobnega, primerjam pa s formatom Marabujem od Ultralajta in sem malo zmeden...

Marabu ima cca 3kg, 3700mAh 3S, in motor z 800kV, 260cm čez krila

Vajina Citabria približno isto 3,3kg, 4000mAh, če sem prav razumel 6S?, kV?, 230cm čez krila

Kakšen setup sta točno uporabila? Prop?

Me veseli, da je ta stiro/baza/topol gradnja kar trajna :-)

Lp

L
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

rc-ryder napisal/-a:Marabu ima cca 3kg, 3700mAh 3S, in motor z 800kV, 260cm čez krila
Prvotno 3700 4S, sedaj 4000 mAh, 4S.
Več ko je celic v akuju, višja je napetost in posledično manj amperov za isto moč, kar niti ni slabo. Krmilnikom kar lepo narašča cena z amperažo...
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a: Akumulator: Rhino 3700mAh 5S1P 20C Lipoly Pack (tipkarska napaka!! pravilno 3700mAh 3S1P)
ali Rhino 3700mAh 4S 14.8v 20C Lipoly Pack
Motor: TR 35-48-C 800kv Brushless Outrunner
Krmilnik: TURNIGY Plush 80A w/ UBEC Speed Controller
:-k
Torej 3S ali 4S?

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Citabria - 2,3m

Odgovor Napisal/-a Krist »

rc-ryder napisal/-a:
viki napisal/-a:To je opisano na četrti strani na koncu zadnji in dva prispevka gor, brez folije in z folijo.
Oba sta še leteča. Na dolgi rok pa bomo še videli JKP je imel probleme z selotejpom zaradi UV žarkov in ga bo moral ponovno prekriti.
Jaz pa sem prekril nekaj z orakoverjem (bolj neravne dele) ostalo pa z tiskarsko samolepljivo folijo, katera se tudi previdno lika in se bolj rahlo krči.
Še prej pa sem stiropor dvakrat premazal z razredčenim belim lepilom da sem ojačal površino.
Za sedaj je še vse v redu.
LP Viktor

Hvala za odgovor!

Me ima, da bi se počasi enkrat lotil nekaj podobnega, primerjam pa s formatom Marabujem od Ultralajta in sem malo zmeden...

Marabu ima cca 3kg, 3700mAh 3S, in motor z 800kV, 260cm čez krila

Vajina Citabria približno isto 3,3kg, 4000mAh, če sem prav razumel 6S?, kV?, 230cm čez krila

Kakšen setup sta točno uporabila? Prop?

Me veseli, da je ta stiro/baza/topol gradnja kar trajna :-)

Lp

L
Jaz imam na Queen bee 2700mAh 6S, 40A YEP regulator, multistar 4830 420KV in 15x4,5" slowfly turnigy propeler. Vzletna masa pri 2180mm razpona je 2150g. Načeloma bi s tem pogonom dosegal brez težav 25 minutne lete ob stalni uporabi motorja.
Jaz sem do sedaj vstrajal pri 3S paketih, zato so bili tudi modeli podrejeni tej napetosti. Takoj ko sem se odločil za model 2m+, sem razmišljal o 4S, na koncu pa sem šel na 6S. Predvsem je prednost v majhnih tokovih, posledično v velikosti akumulatora, ker sem lahko izbral takega z manjšo kapaciteto.
Sicer je Queen bee namenjen nedeljskem letenju in FPV letenju, zato je akumulator nekoliko večji, komot bi lahko uporabil 1800-2200mAh za normalno letenje.


Drugače pa spremljam tale projekt že od začetka in se mi model dopade. Bi pa model olajšal za vsaj 300g in uporabil drugačen pogon, predvsem kak motor z KV pod 500.
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov