SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Akrobatski in 3D modeli
Uporabniški avatar
zosek
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 08 Avg 2008, 13:47
Kraj: Vrtojba

Re: SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Odgovor Napisal/-a zosek »

Živjo,

ponovno imam problem #-o
Trenutno delam na tem, da bi vzpostavil svoj novi CC Ice2 120HV in bi potreboval vašo pomoč.

Obrate imam nastavljene na 1680 (1,529ms throttle in) kar pravi ice da je 53,6% (na oddajniku sem nastavil 54%). V loggerju pa piše, da so obrati šli na 1850 (1,581 throttle in). Izgleda, kot da razliko predstavlja signal iz oddajnika (glede na throttle in razliko).
Vsi sub trimi so na nuli, fixed endpoints sem nastavil z linearno krivuljo (esc je zapiskal pri 85% v zgornjem in spodnjem položaju ročke, tako da sem nastavil oba na 90%). Prestavno razmerje, poli motorja, kV motorja, vse to sem šel danes 2x,3x skozi, pa je vse pravilno.
Ima kdo kakšno idejo?

Pa ko smo že pri castlu, a ve kdo glede na kaj se natavlja PWM rate? Sem pregledal vse razpredelnice za motor (quantum 4135-530kV) pa nič ne najdem.
brrrm brrrm
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo;


Za neko drugo aplikacijo mi je prišla na misel uporaba helikopterskega programa na reglerju. Lepo prosim, če mi kdo pove:
- ali ob uporabi governor mode z ročko za plin reguliram izključno vrtljaje motorja?
- v bistvu potrebujem konstantne vrtljaje, obremenitev motorja pa tako, kakršna bi pač bila ob teh vrtljajih. Recimo, da propeler namočim v vodo in mu z plinom nastavim neke vrtljaje. Potem ga potegnem iz vode in vrtljaji naj bi ostali enaki, ali skoraj enaki kot pod vodo.

Je kaj takega mogoče izvest z heli reglerjem?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Odgovor Napisal/-a Brane »

Governor dela prav to, ne glede na obremenitev skuša motorju zagotavljati konstantne vrtljaje, v okviru možnega seveda. Jasno da se bodo vrtljaji sesedli če bo motor preobremenjen, zato se gas v programu governor nikoli ne nastavi na 100%, pač pa manj. Koliko manj je pa odvisno od uporabe, predvsem od pogojev, pod katerimi bo motor najbolj obremenjen.
Primer, z ročico plina se določi nivo npr. 70% motor bo dosegel neke vrtljaje, program governor pa bo motorju skušal zagotavljati točno te vrtljaje tudi če bo obremenitev narasla, npr če propeler, ki se je prej sukal v zraku potopimo v vodo. Regler bo samodejno dodal plin, čeprav bo osnovna nastavitev z ročico plina ostala 70%. Dejansko bo takrat obremenitev reglerje bistveno višja kot 70% in ker regler lahko vzrežuje vrtljaje le do 100% bodo vrtljaji motorja padli, če bo ta obremenitev presežena.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo;


Zadeva je mišljena za gliser. Ko skočiš vrtljaji narastejo, ko padeš v vodo lahko skuri regler, saj voda spet "prime" propeler. Z governor funkcijo bi preprečil ta ples vrtljajev. Prav razmišljam?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Dvomim,da je regulator pripravljen tako hitro razmišljat.Poglej kolikokrat bi moral prilagajat obrate,za vsako spremembo pa rabi določen čas, da pridobi podateke in nato da prilagodi vrtljaje.......
Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Saj vrtljaji bi bili skozi enaki, le obremenitev se spreminja. Glavno je, da ne pobegne, ko je iz vode.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Odgovor Napisal/-a Brane »

AlesZ napisal/-a:Dvomim,da je regulator pripravljen tako hitro razmišljat.Poglej kolikokrat bi moral prilagajat obrate,za vsako spremembo pa rabi določen čas, da pridobi podateke in nato da prilagodi vrtljaje.......
Tukaj pa res ne razumem zakaj regler nebi bil sposoben tako hitro razmišljat. Če obvladuje tik- take, ki jih en heli profi drka s tako frekvenco, da se kar ročke na komandi grejejo, bo pa tudi poskoke čolna.
Sicer je pa stvar za preizkusit.
Preizkuse so ravno za to pogruntali, da se, če nihče ne ve točno, če neka stvar špila, pač preizkusi. Res pa, da to ni več zastonj.

Bistvo je, da se izbere pravi regler. Iz lastnih izkušenj vem, da nekateri reglerji, četudi piše, da imajo governor funkcijo, le ta ne dela dobro ali pa morda samo piše da regler to funkcijo ima, pa jo dejansko nima.... Nekateri reglerji ob vklopu governor funkcije samo omogočijo helikopterjem prijazen soft start in nič drugega.
Recimo tale http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... gging.html
ki drugače sicer sploh ni slab regler :^o
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
pdl018
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 15 Avg 2019, 18:49

Re: SPLOŠNO - Krmilniki elektromotorjev, nastavitve - ESC

Odgovor Napisal/-a pdl018 »

Zdravo!

Vidim, da je tole že kar precej stara tema, pa vseeno.

Castle Phoenix ICE2 80hv z governorjem, scorpion motor, V-bar NEO in DX9. Nemalo težav pa mi povzroča nastavitev "bail out" funkcije. ESC je preko castle linka nastavljen v "set RPM" modu z navodili za idle krivulje 30%,70% in 100%. V vbaru je izbran external ESC governor in z mikadovim programom si prisiljen v uporabo "3 bankov". Na DX9 imam motorno stikalo na 0%, 50% in 100% in to v mikadovem programu lepo pokaže, da stvar/motor deluje in sicer; OFF, Idle in Run. V istem mikadovem programu so pod tremi različnimi "banki" nastavljeni tudi procenti iz castle linka; 30% 70 in 100%. "End pointi" ESC-ja pa so prav tako nastavljeni v mikadovem programu, podobno kot bi to šlo na dalincu.

Določil sem tudi kje naj bi se motor tudi ustavil in je to ravno pri 30%. To vnesem v "avtorotation bracket" v mikadotovem programu a mislim, da se tu zatakne, ker sta sedaj dve vrednosti 30%. Bail out ne deluje, in sicer, ko prestavim stikalo na dalincu v Idle se motor ne ugasne, če pa znižam procente v autorotation bracket (v mikadovem programu) pa gre motor nazaj v soft start. :^o

Kakšna ideja?

Hvala. Lp
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji