Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Debate o ECO colnih.

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Uff tole zna bit še zanimivo :D , nestrpno čakamo napredek :P.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Najlažje je, če namesto tebe to naredijo drugi 8)

Od zadnjič je edini napredek to, da sem dobil ene nove dele, ki jih nisem naredil sam, ostalo pa po dopustniško ležerno 8)

Hladilni sistem za baterijo je imel eno pomanjkljivost: kompliciran cevovod, z dooolgo potjo vode, kar je bilo nujno rešiti:
Slika

Rešitev sem poiskal pri Mateju Rozmanu (memberlist.php?mode=viewprofile&u=1169), ki mi je naprintal fitinge iz belga ABS-a. Sem se že nekaj matral z medenino, pa je bilo več na tleh kot na ponku...

Mateju sem poslal model, čez dva dni roba v nabiralniku :o =D> =D>

Slika

Sistem 3D prototipiranja z ekstruzijo ABS-a poznam že iz konca 90-ih in sem se za ta sistem ponovno slišal pred časom, ker je ratal Open Source. In pred poletjem sem Mateja obiskal in si zadevo ogledal od blizu. Printer lahko kupi ali naredi vsak - a vrag je v detajlih. Ko sem videl Matejeve izdelke, sem vedel kam se obrniti...

Naprintal je cevke s steno 0.5mm!
Slika

Vgrajen izdelek:
Slika

končna konfiguracija:
Slika

Površino bo treba še malo pobožat s 500 papirjem in premazat z epoxijem, da bo gladka, saj sedaj zaradi zobčkov ne tesni.

A na koncu sem z pristopom zadovoljen, roba za moj lastni 3D printer se tudi že nabira - a do takrat vem kam ;-)

Naslednja zadeva bo piksna za motor za en nov projekt, saj ta pristop omogoča elegantne priključke in vodenje vode ob motorju!

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

=D>
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
Tomas
Razpravljalec
Prispevkov: 89
Pridružen: 27 Jan 2005, 06:57
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a Tomas »

rc-ryder napisal/-a:Najlažje je, če namesto tebe to naredijo drugi 8)

Od zadnjič je edini napredek to, da sem dobil ene nove dele, ki jih nisem naredil sam, ostalo pa po dopustniško ležerno 8)

Hladilni sistem za baterijo je imel eno pomanjkljivost: kompliciran cevovod, z dooolgo potjo vode, kar je bilo nujno rešiti:
Slika

Rešitev sem poiskal pri Mateju Rozmanu (memberlist.php?mode=viewprofile&u=1169), ki mi je naprintal fitinge iz belga ABS-a. Sem se že nekaj matral z medenino, pa je bilo več na tleh kot na ponku...

Mateju sem poslal model, čez dva dni roba v nabiralniku :o =D> =D>

Slika

Sistem 3D prototipiranja z ekstruzijo ABS-a poznam že iz konca 90-ih in sem se za ta sistem ponovno slišal pred časom, ker je ratal Open Source. In pred poletjem sem Mateja obiskal in si zadevo ogledal od blizu. Printer lahko kupi ali naredi vsak - a vrag je v detajlih. Ko sem videl Matejeve izdelke, sem vedel kam se obrniti...

Naprintal je cevke s steno 0.5mm!
Slika

Vgrajen izdelek:
Slika

končna konfiguracija:
Slika

Površino bo treba še malo pobožat s 500 papirjem in premazat z epoxijem, da bo gladka, saj sedaj zaradi zobčkov ne tesni.

A na koncu sem z pristopom zadovoljen, roba za moj lastni 3D printer se tudi že nabira - a do takrat vem kam ;-)

Naslednja zadeva bo piksna za motor za en nov projekt, saj ta pristop omogoča elegantne priključke in vodenje vode ob motorju!

LP
Ideja je sicer OK vendar mislim, da je tole hlajenje en odvečen balast v modelu. Hladilo bo bolj malo, ker če bi hotel, da zadeva funkcionira temu namenu, bi najprej moral zamenjati medeninaste cevke za aluminijaste. Izvedba z delilnikom vode pa privede do tega, da na vsako stran priteče premalo vode, da bi hlajenje funkcioniralo normalno. Predlog, če se boš še kaj igral je spodaj na sliki. Sigurno bo bolj hladilo.

Slika
https://www.paidverts.com/ref/frogstar
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 719
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a Jaro »

Jebela, jaz pa celice grejem... :-k
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Jaro napisal/-a:Jebela, jaz pa celice grejem... :-k
Gretje pred štartom do 40°C je dovoljeno, več ne. Če so celice ogrete, napetost pri obremenitvi manj pade.

Kot je meni znano (me je poučil o tem MihaH) se celice do padca na 3.8 ne segrevajo zelo. Od 3.8 do 3.2 pa začnejo kuhat in so mi uhajale preko 60°C

S ta dolgo 'lajtngo' sem že vozil - in je bilo občutno bolje kot brez hlajenja, celo brez težav sem zadevo preobremenil s 4 minutnimi vožnjami na 3S z enakim setupom.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Tomas
Razpravljalec
Prispevkov: 89
Pridružen: 27 Jan 2005, 06:57
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a Tomas »

rc-ryder napisal/-a:
Jaro napisal/-a:Jebela, jaz pa celice grejem... :-k
Gretje pred štartom do 40°C je dovoljeno, več ne. Če so celice ogrete, napetost pri obremenitvi manj pade.

Kot je meni znano (me je poučil o tem MihaH) se celice do padca na 3.8 ne segrevajo zelo. Od 3.8 do 3.2 pa začnejo kuhat in so mi uhajale preko 60°C

S ta dolgo 'lajtngo' sem že vozil - in je bilo občutno bolje kot brez hlajenja, celo brez težav sem zadevo preobremenil s 4 minutnimi vožnjami na 3S z enakim setupom.

LP
Ni problem, da jih hladiš problem nastane, ko so pregrete in tukaj je izvedba z eno cevko na vsaki strani premalo, da bi zadevo ohladila na normalno temperaturo.
https://www.paidverts.com/ref/frogstar
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Tomas napisal/-a:
Ni problem, da jih hladiš problem nastane, ko so pregrete in tukaj je izvedba z eno cevko na vsaki strani premalo, da bi zadevo ohladila na normalno temperaturo.
Na zelo podoben način je izvedeno hlajenje reglerjev in nekako deluje. Cevka na boku in nato pločevina čez fete. Tudi to moje deluje, ne rečem pa, da ni možno zadev izboljšati.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Spremljam eno temo, kjer se bahavo pojavlja zlatnina! (viewtopic.php?f=56&t=87243&start=65)

Nujni ukrep: Bye bye srebrnina:
Slika

Izdelava zlatnine:
Slika

Ključna primerjava:
Slika

Zlatnina naj bi imela manj upora (manj omočene površine), nazobčan prednji rob (kao spet manj upora) in zaključi se bistveno pred propom. To naj bi spet prineslo boljši izkoristek.

Pa seveda malo drug kot in par manjših popravkov za lažje štelanje.

Na brzino pomerjanje:
Slika

Morda ( [-o< ) mi do petka rata zadevo spravit skupaj, ker potem bo dopust in do olimpijade samo dva ali trije treningi... :wink:

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Kufre gor, kufre dol...

Na zadnjem treningu je čoln šel super, poraba tako majhna, da je bilo ze 1 minuto rezerve na 29/36 prop ob polnem plinu (prej 6 minut ob 85 - 90% plinu.)

Spet pa malo preveč skače in se ne obrne, če gre na glavo.

Razlog, da se ne obrne je v legi motorja, ki jo bom definitivno popravil s spremembo izvedbe nosilca motorja:
Slika

Pa strut bo treba obrnit nazaj gor za kako stopinjo. Ker sem uporabil za tesnenje plastidip, je demontaža enostavna (bistveno bolj, kot v primeru uporabe silikona):
Slika

Slika

Pa novo krmilo je v delu:
Slika

Še malo manj omočene površine, NACA profil, lažji, ker bo ALU... Bomo videli. V sredo ;-)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

:D 母亲拉屎复杂
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

AlesZ napisal/-a::D 母亲拉屎复杂
Slika
Kaj si mi hotel povedat? A da preveč kompliciram ? A premalo? :lol: 8)

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
nano-fly
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 10 Apr 2013, 14:52
Kraj: Trzin

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a nano-fly »

Če prevajaš med jeziki in potem nazaj v (tradicionalno kitajščino) iz te pa v slovenščino, dobiš:, ˝mater prekleto zapleteno.˝ :wink:
Multiplex royal pro 9 m-link
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Danes sem imel v delavnici pravo zmešnjavo, saj sem rihtal dva avta in čoln...
Slika

Med pavzami sem se na vrtu malo igral z novimo propi - 29x38 D/P:
Slika

Vmes se je "dogajal" nov nosilec, ki sem ga ročno še dodatno olajšal:
Slika

Vgrajen v čoln:
Slika

Preden sem strut in os potegni iz čolna, sem si "zapisal" zadnje mere:
Slika

Krmilo je pa ratalo malo pre tenko:
Slika

Slika

Tam, kjer se ne krivi več kar tako, je sredica debela 1mm.

Čez kak dan ponovi vajo ;-)

Konec "šihta" je bilo že bolje:
Slika

LP

PS: če koga firbec o avtih:
viewtopic.php?f=164&t=81723&p=548652#p548652
in
viewtopic.php?f=164&t=85923&start=50
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Včeraj je bil spet dan za testiranje v Kosezah.

Po tem, ko so splužili točo, nažagali in zvezali v butare ošpičene prekle - je posijalo sonce in čakal me je en prav prijeten trening v pozno popoldanskem soncu (ki sveti naravnost v oči 8) ) Skratka - prognoza je bila faljena ;-)

Pa lepo po vrsti.

V tretjem poskusu mi je končno uspelo izdelati novo krmilo, iz enega kosa aluminija:
Slika

Trdnost je bila tokrat prava...

Nato vgradnja v čoln:
Slika

in ponovna vgradnja vseh komponent. Ker sem občutno znižal pozicijo motorja sem lahko spet vse vgradil kot nekoč in ni več težav z obračanjem...

S svojimi 29-38 propi sem še vedno dosegal čase vožnje dobrih sedem minut. Trenutno se delajo novi propi 29-40 (1.38P, 38mm pa 1.31P), a mislim, da bo treba še kaj postoriti na dnu, saj od zadnje modifikacije, o kateri še nisem pisal - čoln spet leze iz vode in skače.

Ker je večina igre v zmanjševanju upora sem se odločil, da s spremembo oblike dna zmanjšam omočeno površino:
Slika

prej je bila širina dna, po kateri je drsel čoln 80mm
Slika

sedaj pa 72mm. Ko sem primerjal čoln z Andrejevim Merlinom - je bila širina tega dela po modifikaciji identična.
Slika

Zmanjšanje je točno 10%...

Očitno bo pa treba te robove malo preoblikovat, saj premočno čoln rinejo iz vode...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Na prejšnjem treningu se je izkazalo, da je novo krmilo pre kratko in sem dal not starega. Očitno bo za boljšo vodljivost v ovinku treba še malo nagniti os krmila... A to pride po sezoni, ko bo več časa za testiranje...

Dno sem malo prebrsusil, ker je bil kot letev malo prehud in je čoln kar skakal iz vode, kljub temu, da sem strut precej dvignil.

Čoln je sedaj miren do zmerno nemiren, kar se vidi tudi na tem filmu:
http://youtu.be/AtBrO81eXog

Propi so ravno pravšnji - 5 do 10 sekund pred koncem zmanjka baterije. Ta del bom koregiral s slogom vožnje sin plinom...

Sedaj sem Ready To Race ;-)

Slika

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Barka ti pri polni hitrosti leži samo na srednjem pasu dna ,na zadnji tretjini.Voda ki jo izrine mora čim hitreje proč,Ti pa to vodo tlačiš nazaj v vodo in zato porabljaš energijo........samo moje mnenje.
Priponke
aaaas.PDF
(356.69 KiB) Prenešeno 177 krat
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo,

voda od čolna odteka bočno in ne dol, tako da kakih posebnih izgub ni. Zelo se pozna 10% manjša omočena površina, ki je omogočila, da se hitrost čolna dvigne do hitrosti aktualnih Merlinov, ki so očitno trenutni vrh ECO čolnov.

Večji problem teh nastavkov je dejstvo, da zaradi tega čoln težje zavija in sem veliko izgubljal na ovinkih.

Kratko krmilo, ki sem ga naredil, se je izkazalo za neuporabno, saj je čoln na ovinkih "driftal". Merlin ima celo 1.5cm daljše krmilo kot moje staro krmilo.

In prav pri krmilu se je danes na tekmi najbolj zataknilo. Servomotor je odpovedal sredi drugega teka po par minutah vožnje.

Slika

zobniki OK, a že ko sem odpiral sem zavohal izdajalski vonj "belega dima":
Slika

Ker elektronika dela na dim in je dim ušel, servo ne dela več :-?

Na pomolu sem bil takoj deležen pikrih pripomb o tem, zakaj uporabljam poceni kitajske servote...

Google:
Slika
3kg navora, ne posebno hiter

Cena v EU skladišču dobrih 7,5$ :
Slika

Za to sezono bom pokrpal z enim drugim servotom, za drugo sezono pa "Ten Shock"-a čaka diamond-blade-shock ;-)

A več o tem, ko bo sezone konec.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a brejker »

Fajn je, če se izbira oprema glede na vložen trud/vrednost celotnega projekta.

Vsekakor ni logična izbira servota za manj kot 10€ v modelu za katerega si vložil malokatero delovno uro [-X
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Vsekakor ni logična izbira servota za manj kot 10€ v modelu za katerega si vložil malokatero delovno uro
Vsekakor pa je še manj logično pričakovanje,da se boš z nekim "oh in ah dragim"servojem lahko po krmilu vozil po sosednjih modelih.Dokler je vse vredu je tudi vsak servo dober,pri "krešu "pa tudi vsak "crkne" Se pa strinjam,v današnjem času jaz tudi nebi dal več kot 10€ za servo Škoda je samo,da ni nekega arhiva,oziroma pregleda o predpreteklih dirkah,ker bo sedaj nekdo trdil o nekem bistvenem napredku.Z Alešem sva vztrajala na tej sceni skoraj 15 let in večinoma z MPX servoji Tiny-S,z plastičnimi zobniki.....
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

brejker napisal/-a:Fajn je, če se izbira oprema glede na vložen trud/vrednost celotnega projekta.

Vsekakor ni logična izbira servota za manj kot 10€ v modelu za katerega si vložil malokatero delovno uro [-X
viewtopic.php?f=13&t=84003 , viewtopic.php?f=138&t=88851&p=546895#p546895 =; :-k :roll:

Servo je bil del RTR seta, ki sem ga kupil na začetku sezone ;-)
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Servo, ki gre not, bo ena Corona, podobna kot jo je predlagal Zdravko. Malo močnejša in hitrejša. Iz zaloge ;-)

Na sumu imam, da je odpoved elektronike zakuhal o-ring, s katerim sem zatesnil izhodno gred. Očitno je bil malo predebel in je preveč zaviral. Podobno se mi je že zgodilo na enem buggy servotu (Bluebird buggy servo...)

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Tole noter zmontiraj, boš imel še malo rezerve pri moči, pa še drag ni... :whistle: :lol:

TGY-S8166M
Slika
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Mr. S2k napisal/-a:Tole noter zmontiraj, boš imel še malo rezerve pri moči, pa še drag ni... :whistle: :lol:

TGY-S8166M
Sem že razmišljal o čem takem, a potem se bo kdo spet pritožil, ker se bo bajer premikal in spreminjal smer :lol:

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Tenshock Eco08 RTR (ECO EXPERT)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zima je tu...

Za čoln je prišel čas za deseti šok na internistični kliniki :ratata:

Najprej smo temeljito odstranili drobovje:
Slika

Nato je sledilo paranje trebuha:
Slika

seveda za začetek samo na eni strani:
Slika

Čez noč pa je v kotniku zraslo nadomestno tkivo:
Slika

Sedaj pa se celi prva vrsta šivov:
Slika

Potem pa naprej...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na ECO