POZOR: LIPO požar

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

To je še en opomin, da je treba za varnost zmeraj dobro poskrbeti. Resnično upam, da imate vsi ustrezno spravljene lipote in da jih varno polnite. Kdor pa ne, pa naj ob posnetku še enkrat dobro razmisli...
https://www.youtube.com/watch?v=3L-aHKZ8Ohg
:(
Zadnjič spremenil LaKi206, dne 19 Jul 2014, 11:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a mato »

Garaža pa res.
Lp Matej
Uporabniški avatar
TomaXxX
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 25 Nov 2004, 10:38
Kraj: Gorenc

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a TomaXxX »

Vintar
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 16 Jun 2005, 21:56
Kraj: Haloze - Zasavje

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Vintar »

Predlagam, da večkrat preverjate izhode na polnilcih z voltmetrom in se ne zanašate na integrirane displaye. Uničil tri pakete Li- akujev na ta račun, pa ni šlo za "cenen" polnilec (Overloader). Dejanska voltaža na izhodu je bila za skoraj 2V višja od prikazanega (na 2S) - limite na displayu. Prav tako po crashu helija ena celica napihnjena, drug komplet je bil zdrav, po parih dneh tudi ena celica napihnjena. Prav tako se mi napihuje nanotech 5Ah 2S, vse seveda vedno balansirano. Iz slednjih gre ven pri 10A konstanti zgolj še cirka 3Ah; medtem ko pri dobrih kot zanimivost pri konst. obr 10A okoli 4Ah. Cifre v glavnem zavajajo...me zanima, če je kdo kaj primerjal zadnje čase te super napise na ovitkih... Za en komplet pa predvidevam, da je prenapolnjen počival in bil na toplem ter tako po očitno lastni krivdi tudi posledično ena napihnjena po nekaj dneh. Jih umikam iz sobe....zgoraj z zgorelim avtom pa...me spomni na kolega s Hrvaške; pred kratkim zjutraj v garaži našel zgorelega Kawasakija. Akkuji so očitno res nevarna zadeva. Sicer so Ni-x tudi spuščale, ta Li-x pa je kar rahlo strašljiv, ko vidiš slike kot zgoraj.
Priponke
LiX.jpg
LiX.jpg (36.38 KiB) Pogledano 10622 krat
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Brane »

A je kdo pomislil, da ni nujno vse res kar mediji ven spravijo [-( ](*,)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ko 2S LIPO uniči nekaj turbinskih modelov:
http://youtu.be/2PYRZ30NwsA

Zaradi nedavne kraje si je namontiral varnostne kamere, te pa so posnele nekaj kar ni pričakoval in žal totalka za vse modele in opremo.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Zame nova informacija, morda še za koga.
Taken from the BMFA safety booklet it clearly says over discharging can cause a fire.

The second cause of ignition can be over-discharging. Although the reactions are different to the previous case, the end result can be the same. If power is taken from the pack until the voltage of one or more cells is reduced below 2.8V copper filaments can be deposited between the anode and cathode. Although extremely fine, these can act like internal shorts, particularly during a following re-charge. Again, this process is accumulative, and leads to excessive heating during charge/discharge, which in turn leads to the release of oxygen and the same end result. In a normal model, the control of the voltage cut-off is via the ESC. As mentioned earlier, this has limitations, but setting the value higher that the theoretical minimum of 2.8V, at 3.0 or even up to 3.3V, does provide a safety margin. It is also a good thing to periodically check the reliability and accuracy of this cut-off, but this may not be easy to test.
mk
Razpravljalec
Prispevkov: 174
Pridružen: 13 Maj 2008, 22:04
Kraj: Ljubljana

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a mk »

Phoinix napisal/-a:Ko 2S LIPO uniči nekaj turbinskih modelov:
http://youtu.be/2PYRZ30NwsA

Zaradi nedavne kraje si je namontiral varnostne kamere, te pa so posnele nekaj kar ni pričakoval in žal totalka za vse modele in opremo.
Ne vem zakaj je avtor umaknil(dal na zasebno) posnetek. Posnetek je namreč poučen za ostale modelarje, ki brezskrbno ravnajo z LiPo-ti. Mu je tudi možgane skurilo. Slika/film pove več kot 1000 besed kako ravnati z LiPo-ti in marsikateri začetnik dobi malo spoštovanja do LiPo-tov in morebiti prihrani nesrečo.

Ni mi pa jasno, kako je prišlo do vžiga pri praznenju. Dokler je bil posnetek avtor omenja samo da je praznil LiPo-te, brez podrobnh podatkov.
A je imel slučajno izklopljen balanserski konektor? Lahko da je bila kakšna celica že bolj slaba in je na njen hitreje padala napetost in posledično šla daleč pod svojo mejo, lahko celo pod 0V. Polnilec gleda povprečno napetost paketa vseh celic skupaj. Če je pa slučajno cikliral, pa zgornji post opisuje problem pri prepraznenju in ponovnem polnjenju.
LiPo se tudi segreje pri praznenju če gre napetost v nižine pod 2.5V.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Običajno pri večini "li-po" nezgod avtorji oziroma krivci zamolčijo dejanski razlog katastrofe, zato sam nikoli ne dajem velike teže takim "šokantnim" video posnetkom, poročilom in slikam. Če ni informacija podana v celoti z vsem kar spada zraven, me pravzaprav niti ne zanima, ker nisem paničar, niti se ne pustim biti usmerjan s strani nepopolnih posnetkov brez bistvenih ali z zavajajočimi podatki in informacijami, ki te speljejo daleč od resnice, torej od resničnega vzroka.

Mitja
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Kar je bistvo LiPo akumulatorjev; ne glede na vse, vedno bodi zraven pri polnjenju. Četudi se vname lahko kaj storiš.

Sicer pa, človeška napaka - če bi vedel, kaj je naredil narobe, napake verjetno nebi naredil. Žal pri tem tudi ne bomo vedeli, ker je polnilec tam kjer ostalo, v pepelu.
mk
Razpravljalec
Prispevkov: 174
Pridružen: 13 Maj 2008, 22:04
Kraj: Ljubljana

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a mk »

To tudi mene moti, ko govorijo LiPo se je kar vžgal. Potem sloh ne veš pri čem si in lahko samo ugibaš. Do sedaj sem zasledil samo pri enem uporabniku, ki se mu je vžgal LiPo in je realno napisal kaj je bilo narobe. Polnil je brez balanserja in naštimano je imel 3S polnil je pa 2S, oz. eno celico je imel preveč nastavljeno na polnilcu.

Tukaj bi lahko uporabnik napisal, ali je samo praznil, z ali brez balanserja, kateri polnilec, kateri program, v kakšen stanje je bil LiPo, kaj poškodovan, je bil paket kaj popravljan/modificiran, je bili kaj napihnjen, je bil razbalansiran, kakšna celica sumljiva...

Jaz mislim, da če je LiPo priklopljen na polnilec z balanserjem in če ne gre nobena celica čez mejo od 3,6V do 4,2V in če je priklopljen še toplotni senzor, je nemogoče da se vžge, pa se lahko N krat prazni/polni.

Imam pa vprašanje. Če je paket popolnoma izpraznjen (vse celice na 0V), ali je možno paket sprovocirati, da se vžge, ne da bi ga na polnilec priklopil. V kratek stik ne more pasti, ker je že na 0V. Edino če ga z žebljem preluknjaš, to pa nebi pozkusil.
Na youtube-u so filmi vžigov LiPo-tov večinoma z prenapolnjenem in tudi luknjanjem z žebljom, vendar napetost ni 0V.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

mk napisal/-a:...
Na youtube-u so filmi vžigov LiPo-tov večinoma z prenapolnjenem in tudi luknjanjem z žebljom, vendar napetost ni 0V.
Jaz sem enkrat (~6 let nazaj) z elektro jaralcem krešnil na nos in je 3S 3500mAh Lipetka bila zaradi udarca precej deformirana na enem koncu (v obliki meha harmonike :) ), pa slišati je bilo tiho šuštenje in iz paketa je prihajal rahel dim.
Sem si rekel: "tole pa ne bo dobro", (saj je takrat bil Lipo oin z njim povezan ogenj ali dim precej tabu tema) zato sem dal akumulator na pesek in čakal kaj bo.
ker se po nekaj minutah stanje ni ne poslabšalo, niti izboljšalo, sem jo krepko pohodil. kaj je sledilo, se vidi tukaj:
https://www.youtube.com/watch?v=JcDk_oarif0
Nič kaj katastrofalnega!

Takrat je Miha Holc lepo povedal na forumu, kaj je potrebno za Lipo dim in kaj je potrebno za Lipo ogenj.

Mitja
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Nič katastrofalnega če je lipo izven modela. Če je v modelu ali na drugem relativno lahko vnetljivem materialu, bo pa ta sigurno zagorel. Temperature pri reakciji litija z zrakom so kar visoke - zadosti visoke, da so preoblikovale dno glaža.
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

Je možno lipo rešit če je skupna napetost 3, 6v ponesreči sem ga izpraznil. Ah :(
Lp
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a manpower »

Če je 2s paket bo še mogoče šlo če pa je 3s paket pa ne. Pa še 2s paket ne bo več to kar je bil.
LP
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Brane »

joemontana1234 napisal/-a:Je možno lipo rešit če je skupna napetost 3, 6v ponesreči sem ga izpraznil. Ah :(
Lp
Če je 1S z njim ni nič narobe, če pa ni pa :-k

Če se na forumu postavi vprašanje je dobro vsaj malo pomisliti, kaj je treba povedati, da sploh kdo lahko kaj pametnega svetuje [-X
Sploh pa vprašanje ne sodi v to temo :roll:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

joemontana1234 napisal/-a:Je možno lipo rešit če je skupna napetost 3, 6v ponesreči sem ga izpraznil. Ah :(
Lp
Se opravičujem, paket je 3s seveda.

Hvala vseeno.

LP
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Brane »

Sicer bi bil klasičen odgovor, da je paket zanič, a po novem ni več tako. Paketu sigurno ni koristilo, da je šel tako globoko, a ni rečeno da ne more biti še čisto dober, še posebej če se pri praznjenju ni močno napihnil. Če se je, potem od tega paketa ni prav dosti več za pričakovati .
Paket počasi napolni do cca 10V in pri tem pazi, da katera od celic slučajno ne pobegne čez 4,2V. Nato lahko daš paket normalno polnit. Obvezno z balansiranjem in max 1C raje manj npr 0,5C je bolj primerno.
Ko je paket poln greš normalno letet, s tem da polet končaš bistveno prej kot običajno. Po poletu preveriš napetost vsake celice posebej. Če je paket izravnan in imajo vse celice približno enako napetost, paketu najbrž ne bo hudega. Čas poleta lahko počasi podaljšuješ a po poletu vedno še nekaj ciklov kontroliraš izravnanost celic.

Če katera od celic po nekaj polnilnih ciklih bistveno odstopa (po praznjenju ima nižjo napetost, pri polnjenju sili višje) potem je bila ta celica deležna opazne in nepopravljive škode :-&
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

Brane napisal/-a:Sicer bi bil klasičen odgovor, da je paket zanič, a po novem ni več tako. Paketu sigurno ni koristilo, da je šel tako globoko, a ni rečeno da ne more biti še čisto dober, še posebej če se pri praznjenju ni močno napihnil. Če se je, potem od tega paketa ni prav dosti več za pričakovati .
Paket počasi napolni do cca 10V in pri tem pazi, da katera od celic slučajno ne pobegne čez 4,2V. Nato lahko daš paket normalno polnit. Obvezno z balansiranjem in max 1C raje manj npr 0,5C je bolj primerno.
Ko je paket poln greš normalno letet, s tem da polet končaš bistveno prej kot običajno. Po poletu preveriš napetost vsake celice posebej. Če je paket izravnan in imajo vse celice približno enako napetost, paketu najbrž ne bo hudega. Čas poleta lahko počasi podaljšuješ a po poletu vedno še nekaj ciklov kontroliraš izravnanost celic.

Če katera od celic po nekaj polnilnih ciklih bistveno odstopa (po praznjenju ima nižjo napetost, pri polnjenju sili višje) potem je bila ta celica deležna opazne in nepopravljive škode :-&
Hvala, bom poskusil. Drugače paket ni napihnjen kajti je skoraj nov, uporabljen je bil za video sprejemnik in nikoli ni bil praznjen pod 3,7 na celico razen včeraj ;)

LPi
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Brane »

Če je bil paket pre praznjen počasi, z nizkim tokom in ni napihnjen, je to dobro znamenje in zelo verjetno je, da mu ni prav hudega.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

No tako, ko sem se enkrat preveril napetost celotnega paketa je po včerajšnjih 3, 6V danes pokazal 8V. Napolnil sem ga na 10V s tokom 0, 5A, potem pa sem ga dal v storage. Kot si rekel paket ni bil preznjen pod veliko obremenitvijo in je sedaj vredu. Mi je pa čudno kako je napetost prišla iz 3, 6 na 8V.

Hvala ti za pojasnilo.
Lpi
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ko obremenitev preneha, se paket začne počasi pobirati in napetost počasi raste in tako je prilezel do 8V. Pa ne računat da če bi ga pustil še tri dni, bi pa pokazal že čisto normalne vrednosti.
Ko je paket pre praznjen, ga je nabolje s kakim nežnim polnjenjem, čim prej spraviti do neke normalne napetosti.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Anerh
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 03 Sep 2013, 21:04

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a Anerh »

Lep pozdrav,

mi lahko predlagate, kje bi lahko kupil kakšno varno "škatlo" za lipo baterije? Trenutno uporabljam:

https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... ouse_.html

pa nekako nisem 100% če je to najbolj varna opcija hranjenja lipo baterij. Ima kdo izkušnje z lipo bunkerjem iz hobbykinga? https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... e_Box.html

Razmišljam tudi o kakšnem zaboju za amunicijo.


Hvala za vaše odgovore,
Lep pozdrav
Andrej
Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

Imam tole in jo priporočam. Cena okoli 7€ :lol: , solidna kovinska zadevica. Požarnega testa sicer nisem delal, predvidevam pa da bi izgledalo nekako tako.
Dimenzije in "ostale informacije" imate pa na sliki.
Mislim da imajo tudi eno podobno z zaobljenimi vogali.
Priponke
1.jpg
1.jpg (226.83 KiB) Pogledano 9619 krat
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: POZOR: LIPO požar

Odgovor Napisal/-a sihu »

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_images.jpg
C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_images.jpg (4.63 KiB) Pogledano 9599 krat
Jaz uporabljam tako prenosno blagajno, ki sem jo znotraj oblekel v negorljivo gumo. Imajo v Bauhausih, baumaxih itd.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki