y6 kopter

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

y6 kopter

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

Pozdravljeni!

Zgradil sem si svoj Y6 kopter, ki ima skupno težo 3,5kg. Poganjajo ga motorji RCTimer BC3536-11 (750kv) z karbonskimi 11x5 elisami. Vsa zadeva dela na 2x4S 3700mAh.
No to je konfiguracija, zdaj pa naprej k problemu... Ko kopterja vzdignem v zrak, z popolnoma polnimi celicami še normalno hoovra in se spodobno vzdiguje, ko pa ga odklonim po yaw-u, se začne spuščati (gas skoraj do fula). Zastopim, da mora za odklon po smeri zmanjšati hitrost vrtenja trem motorjem, vendar po kalkulacijah naj bi bili ti motorji več kot zadosti za ta model. Prav tako se model začne vrteti po yawu, ko ima že malo prazno celico.
Iam kdo pametno rešitev? Bi moral dati gor večje propelerje?

lp

Miha
Vse je relativno :D
sashs
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 29 Avg 2013, 13:24

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a sashs »

sharkpade napisal/-a:Pozdravljeni!

Zgradil sem si svoj Y6 kopter, ki ima skupno težo 3,5kg. Poganjajo ga motorji RCTimer BC3536-11 (750kv) z karbonskimi 11x5 elisami. Vsa zadeva dela na 2x4S 3700mAh.
No to je konfiguracija, zdaj pa naprej k problemu... Ko kopterja vzdignem v zrak, z popolnoma polnimi celicami še normalno hoovra in se spodobno vzdiguje, ko pa ga odklonim po yaw-u, se začne spuščati (gas skoraj do fula). Zastopim, da mora za odklon po smeri zmanjšati hitrost vrtenja trem motorjem, vendar po kalkulacijah naj bi bili ti motorji več kot zadosti za ta model. Prav tako se model začne vrteti po yawu, ko ima že malo prazno celico.
Iam kdo pametno rešitev? Bi moral dati gor večje propelerje?

lp

Miha

al se mi zdi malo težki za ta setup baterij in motorjev
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

Jah ne vem no, kar se teže tiče.. Gledal sem na rcgroups, da ima en narejenega y6 težkega dobre 4kg z vso opremo in mu super dela.. Sm na žalost nisem zasledil dimenzij propov. Če grem delat kalkulacijo v ecalc, mi lepo piše da je aditional payload cca 2kg s tem setupom, kar bi nekako moralo zadoščat.. Trenutno razmišljam o večjih propelerjih..
Vse je relativno :D
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Na približno koliko % gasa pa lebdi?
LP
Janez
Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a AirLord »

nič nisi napisal katere reglerje imaš gor. Sam mislim, da imaš probleme z enim od reglerjev, ker gre čez njega preveč A. Ti motorji lahko potegnejo čez kar konkretno in 30A regler zna tukaj počepnit. Sam sem imel kake dve leti nazaj podobne probleme. Ko je bila zadeva v hovru je bilo vse fino in fajn, ko pa sem šel malo bolj na trdo v akro je zadeva počepnila podobno kot pri tebi...nikakor nisem mogel razvozlati, da je max 8A po motorju reglerji pa so 12A in je vendar vse vredu...ampak ko sem se končno sprijaznil in zamenjal z 20A nisem imel nikoli več takih problemov. Pri multirotojih ni zdravo imet reglerje na "maximumu". če kuri po motorju X*A potem daj regler vsaj 2X*A tako so naučile izkušnje mene...torej, če imaš pri teh motorjih 20+A porabe kar je verjetno realno glede na težo ob vzpenjanju in kroženju po yaw-u potem bi bili 40A reglerji ustrezni. Pa mislim, da bi bolje naredil, če bi gor nataknil 12x5,5 prope, ker bi v hovru pridobil kako minuto do dve dodatnega letenja... mogoče si si umislil tudi malo preteške motorje (bi rekel tako na uč, da bi motorji okoli 80g bili kar pravi za tvoj multirotor...s temi 100g+ motorji si po nepotrebnem težji cca 130g). Po moje, da rešiš platformo zamenjaj reglerje in daj 12x5,5 propek kakor si že sam potuhtal. Srečno.
ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

to je pa res, da so reglerji 30A, medtem ko je max tok motorjev malo čez 20A. Bi blo mogoče za probat..

lp

Miha

p.s.: Danes sem imel en brainstorming sam s sabo.. Je že kdo razmišljal o y6 kopterju z trikopter servo repom? Pri tem bi pridobil zaradi zmanjšanja moči ko kopter obračaš po yaw-u se mi zdi.. Kaj ostali pravite na to ali se vam zdi čista bedarija. Bi bila pa po dva reglerja vezana skupaj na en kanal.
Vse je relativno :D
majkl
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 15 Avg 2011, 14:42

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a majkl »

6s
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Sem malo prekalkuliral tale tvoj pogon. Tako kot je zdaj:

RCTimer motorji,
30A reglerji
2x3700mah 4s
11x5 propi
Y-6 kombinacija

Pride nekje 57% hover, kar je za normalno hexo. Y ima dosti nižji izkoristek in je pomojem realno tam nekje 8-12% pri teh propih (pri večjih smo delali meritve - glej Hexabee temo proti koncu). KLJUB TEMU, bi stvar še vedno morala letet. Motorji požrejo 18A pri teh propih na max, kar reglerji BREZ TEŽAAVE prebavijo, sploh pa pri hoverju potegnejo pri tvoji konfiguraciji komaj kakšne 9A (verjetno manj). Tu torej jaz ne vidim spora.

Zdaj najcenejša opcija ti je menjat prope za 12x5.5, ker jih ta motor še vedno prebavi, pri max gasu je 25A, kar je tudi še povsem sprejemljivo za ostalo opremo (reglerje). S tem se ti bo gas potreben za hover zmanjšal za 15-20%. Malo bodo sicer narasle izgube zaradi koaksialno postavljenih motorjev (večji premer propov), ampak ne bistveno napram 11" propom in verjetno se pokrije z izkoristkom, ki ga pridobiš že z večjim aerodinamičnim izkoristkom.

No, zakaj pa je možno da ti stvar ne leti že zdaj in zakaj se ti dogaja kar se ti:
Skoraj prepričan sem, da imaš motorje malenkost zasukane v eno smer. Ali vse tri rahlo, ali enega bolj. Zdej če bi zadevo letel dlje časa, pristal in hitro probal temperaturo motorjev, bi verjetno opazil da so eni bolj, drugi manj topli. Vsekakor so bolj topli tisti, ki morajo "nadoknadit" vrtenje, ki se zgodi zaradi tega ker motorji niso povsem vertikalno postavljeni. To seveda vpliva tudi na moč celotnega setupa, saj morajo bolj delati tisti motorji, ki preprečujejo vrtenje, medtem ko drugi trije ne smejo delati močno (pač v nekem razmerju), zato ker slabšajo stvar vrtenja.

Jaz torej predlagam sledeči stvari za rešitev problema:
- Preveri geometrijo Y6 (poglej ali so motorji res postavljeni vertikalno!)
- Zamenjaj prope z 12x5.5 / 12x5 / 12x6 / 13x4
- preveri če nimaš probleme s tajmingom reglerjev. Res je da so motorji 14 polni in nebi smel imeti, ni pa težko par minut butat gas iz nule do pol v hitrih sunkih in gledat če se vsi lepo enako prižigajo.

Sigurno ne dajat gor 6s na ta isti setup, ker boš zadevo vžgal. Pametno je it na 6s, saj so tudi električni izkoristki boljši, vendar je to treba študirat pred nabavo, ker rabijo to podpirat reglerji, motorji, beci itd.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
majkl
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 15 Avg 2011, 14:42

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a majkl »

Za tak model bi bilo primerno štartati iz 6s. Za trenutno konfiguracijo to seveda odpade ker ni bila temu namenjena.
Moje mnenje je da servo rep tu nima kaj iskati, saj po njemu ni potrebe iz stališča momentov, le dodatne izgube bi vnašal, da ne govorimo o vibracijah ker bi bila težava dovolj togo gibljiv motor vpeti.
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Re: y6 kopter

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

Super JKsniper hvala za izcrpno analizo... bom probal zamenjat propelerje. Majkl idejo o tricopter repu sem tudi sam hitro po tej objavi opustil zaradi istih nevsecnosti kot si jih ti navedel. Torej JKsniper, kateri prop bi bil potem dejansko najboljsi? Bi slo normalno z 12x6?

Lep pozdrav iz drugega konca sveta!

MIHA
Vse je relativno :D
Odgovori

Vrni se na Multirotorji