Komentarji CNC rezkalnik

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Še luknje...
Utori...
Posneti robovi...
Priponke
IMG_2347 (Small).JPG
IMG_2347 (Small).JPG (44.89 KiB) Pogledano 13121 krat
IMG_2348 (Small).JPG
IMG_2348 (Small).JPG (51.54 KiB) Pogledano 13121 krat
IMG_2349 (Small).JPG
IMG_2349 (Small).JPG (53.44 KiB) Pogledano 13121 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Pa še odrez.
Takole bo na A osi.
Pa še ena fotka kar tako.

Sedaj pa ostane še 48 navojev M8 vrezat... pa prijemala naredit.
Priponke
IMG_2350 (Small).JPG
IMG_2350 (Small).JPG (53.7 KiB) Pogledano 13121 krat
IMG_2351 (Small).JPG
IMG_2351 (Small).JPG (43.4 KiB) Pogledano 13121 krat
IMG_2352 (Small).JPG
IMG_2352 (Small).JPG (39.62 KiB) Pogledano 13121 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Rišem...
Priponke
qctp (Small).jpg
qctp (Small).jpg (24.6 KiB) Pogledano 13042 krat
qctp 10 mm holder (Small).jpg
qctp 10 mm holder (Small).jpg (16.22 KiB) Pogledano 13042 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Človek še odvisen rata od te teme...upam na novo "dozo"

=D>
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Ah, sem naredil rezkar iz enega TCMT 16 inserta za rezkat teh 60 stopinj... totalen fail bi rekla mularija.
Ko sem dal pomik 0,05mm je nekaj rezov naredil nato pa je zataknil v obdelovanec, raztreščil insert in zvil MK3 z konico B16... noro za dva mm iz osi jeklo fi 16 zvit, dovolj imam teh 60 stopinj. (še dobro, da imam vedno zaščitna očala...)
Pred pol leta sem uničil pravi rezkar za 60 stopinj, sedaj ta doma narejeni, očitno stroj ni dovolj tog (kitajci) in se premika in posledično zatakne.
Da pa bi pomikal s 0,02 nima smisla, za en utor 500 pomikov na roko, ga ni denarja.

Je pa v igri "multifix" sistem, sedaj rišem, bo pa sigurno iz ALU in delan na CNC.
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Še ena za pogledat.

http://www.metallmodellbau.de
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Malce rišem... XY za pomik ob namiznem brusilniku. (risba od spodaj).
Trapezna vretena 12x3, medeninaste puše, brušene palice... par kosov 10mm ALU...
Priponke
xy (Small).jpg
xy (Small).jpg (35.74 KiB) Pogledano 12781 krat
xy all (Small).jpg
xy all (Small).jpg (34.25 KiB) Pogledano 12746 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Počasi... manjka še X vreteno in ročice, pa še robove je potrebno porezkati.
Še popravljen SW model. (lahko pošljem, če koga zanima...)

Uporabil sem:

- medenina 25x25x20 mm (puše za brušene palice fi 12mm) - 8 kos
- medenina fi 16x14 mm (puše za trapezna vretena) - 4 kos
- Alu 100x150x10 mm (srednja plošča) - 1 kos
- Alu 120x200x10 mm (zgornja plošča) - 1 kos
- Alu 80x150x12 mm (spodnja plošča)- 1 kos
- Alu 20x30x40 mm (nosilec trapezne matice) - 2 kos
- Alu 35x10 mm (nosilci brušenih palic) (100mm 2 kos, 120 mm 2 kos)
- Alu fi60x23mm (ročice) - 2 kos
- Alu 5mm ploščica podlaga za ročico - 2 kos
- brušena palica za vodilo 12mm (2 kos 175, 2 kos 225 mm)
- trapezno vreteno 12x3 (210 mm in 275mm) in dve trapezni matici (premer 26, dolžina 18mm)
- vijaki inbus M4x16 mm 32 kos, 16 kos navojnih zatičev M4x6mm, 4 kos inbus vijake ugreznjena glava M3x10mm, 4 kos podložke M8

Porabil sem dobrih 10 ur.
Spet so prišla v uporabo ročna povrtala... Pa še to okoli 12mm lukenj v medenini sem skoraj doktoriral, na koncu sem jih pa kar s svedrom zvrtal (6, 8, 10 , 11, 11.5 in 12) pa samo malo povrtal s povrtalom.
Če vodilo namažem z oljem (imam novo od pressola ki lepo diši...) gre že kar na tesno, po parih pomikih se vdela in teče kot "prava" vodila.
Luknje za trapezne matice sem najprej zvrtal nato pa z rezkarjem in vrtalno glavo počasi povečal do fi26mm.
Priponke
IMG_2414 (Small).JPG
IMG_2414 (Small).JPG (45.83 KiB) Pogledano 12693 krat
xy all1 (Small).jpg
xy all1 (Small).jpg (27.85 KiB) Pogledano 12648 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Pa je.
Obe ročici imata vrtljiv obroč na katerem bom narisal skalo od 0,00-3,00 mm, po potrebi lahko obroč zavrtimo in fiksiramo.
Sedaj je na vrsti nosilec za brušenje svedrov.
Sestavljen bo iz treh delov (prijemalo svedra, ročica in noga, ki bo pritrjena na mizo).
Priponke
IMG_2422 (Small).JPG
IMG_2422 (Small).JPG (42.34 KiB) Pogledano 12594 krat
IMG_2423 (Small).JPG
IMG_2423 (Small).JPG (36.95 KiB) Pogledano 12594 krat
IMG_2424 (Small).JPG
IMG_2424 (Small).JPG (40.6 KiB) Pogledano 12594 krat
lp Melly
wind
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 01 Jan 2006, 23:21
Kraj: Šentjur

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a wind »

Zanima me s katerim programom napišete gkodo. CNC pa ima Mach 3 za program s katirim dela, rišem pa v Solidworksu. Zanima me s katerimi programi vi to delate.

L.P. Wind
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

G koda... 2D in 2.5D kar v USBCNC (www.edingcnc.com), program je zastonj.

3D pa... PyCAM . (http://pycam.sourceforge.net) tudi zastonj.
lp Melly
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Melly nekaj za tebe https://www.wabeco-remscheid.de :D
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

En nasvet potrebujem... ker sem trenutni rezkar prerasel in se vsakič najde potreba po boljšem, že iščem opcije kaj kupiti. Vendar sem v precepu. Prvo sem razmišljal o CNC kitajcu cirka 800W, vendar še vseno cincam če je to to. Nimam prav vsak dan 1500€, da bi jih lahko kar tako zapravil.

Ker si trenutno že lastim stružnico in rezkar znamke BERNARDO in sem z stroji zadovoljen, sem razmišljal, da bi za ta denar raje kupil Bernardo ročni rezkar v močnejši različici. Zdaj pa me zanima, ali bo potrebno veliko truda da spravim ročni rezkar v CNC izvedbo, kar se tiče mehanike, prenosov in pritrditve motorjev ni noben problem. Predvidevam da bo kasneje problem vso software opremo spraviti v stanje, da bo na tem stroju sploh kaj mogoče narediti?

V kolikor ima kdo kakšne izkušnje s kitajskimi pogoni (za X,Y,Z os)+pripadajoča elektronika, lahko kar z komentarji na dan, da malo razvijemo temo in vidimo kako in kaj :)

Hvala

lp

Jaka
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Nove igračke - 12 ur dela.
Priponke
tailstock (Small).jpg
tailstock (Small).jpg (24.83 KiB) Pogledano 11495 krat
IMG_3033 (Small).JPG
IMG_3033 (Small).JPG (45.94 KiB) Pogledano 11495 krat
IMG_3035 (Small).JPG
IMG_3035 (Small).JPG (45.57 KiB) Pogledano 11495 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a mato »

Oprosti Melly, ker smetim tvojo temo, ampak je zadnja aktivna, pa bi tukaj vprašal.
V spominu imam, da je nekaj časa nazaj nekdo na tem forumu predstavil CNC mašino domače izdelave večjega formata. Mislim, da je bilo omenjeno 7 ton. Sem že iskal, pa teme več ne najdem.
Se mogoče kdo spomni, kje je to bilo objavljeno, ali sem zamešal za kakšen drug forum?
Lp Matej
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Melly »

Pojma nimam.

Sem pa danes končal tale delček z uporabo nove igračke.
Priponke
IMG_3036 (Small).JPG
IMG_3036 (Small).JPG (44.94 KiB) Pogledano 11409 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
bostjan9a
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 01 Dec 2009, 21:22
Kraj: Ljubljana, Sostro

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a bostjan9a »

Če se je kdo spraševal kaj je tisti kos ki ga je izdelal Melly, imate odgovor na sliki - strut. Izdelal je tudi komplet krmilo alu in karbon kose. Izdelava je super in zelo natančna, hvala.

lp Boštjan
Priponke
2013-05-17-719_resize.jpg
2013-05-17-719_resize.jpg (115.33 KiB) Pogledano 11334 krat
2013-05-25-748_resize.jpg
2013-05-25-748_resize.jpg (143.75 KiB) Pogledano 11334 krat
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

HyperJack napisal/-a:En nasvet potrebujem... ker sem trenutni rezkar prerasel in se vsakič najde potreba po boljšem, že iščem opcije kaj kupiti. Vendar sem v precepu. Prvo sem razmišljal o CNC kitajcu cirka 800W, vendar še vseno cincam če je to to. Nimam prav vsak dan 1500€, da bi jih lahko kar tako zapravil.

Ker si trenutno že lastim stružnico in rezkar znamke BERNARDO in sem z stroji zadovoljen, sem razmišljal, da bi za ta denar raje kupil Bernardo ročni rezkar v močnejši različici. Zdaj pa me zanima, ali bo potrebno veliko truda da spravim ročni rezkar v CNC izvedbo, kar se tiče mehanike, prenosov in pritrditve motorjev ni noben problem. Predvidevam da bo kasneje problem vso software opremo spraviti v stanje, da bo na tem stroju sploh kaj mogoče narediti?

V kolikor ima kdo kakšne izkušnje s kitajskimi pogoni (za X,Y,Z os)+pripadajoča elektronika, lahko kar z komentarji na dan, da malo razvijemo temo in vidimo kako in kaj :)

Hvala

lp

Jaka
Mašina je narejena z drsnimi vodili - kar bo povzročilo veliko težav pri prehodu na CNC. Zamenjava vreten ni problem - se dobijo poceni kroglična.
Z vodili je pa bolj štala. Če zategneš toliko da ni zračnosti, moraš dvigniti prestavno razmerje med motorjem (koračnim za malo denarja ...) - kar pomeni občutno manjšo hitrost. Ne pričakuj hitrih pomikov večjih od 500mm/min in delovnih tam do 200mm/min.
To je lahko da čisto dovolj in če poguglaš Grizzly CNC conversion boš dobil zakladnico idej. Lahko probaš tudi poguglat SIEG X2 CNC - ravno tako en kup informacij.

Za elektroniko in motorje računaj tam okrog 300 do 500€, kroglični špindli cca 50€ po kosu, ravno toliko matica... Linearna vodila cca 80€/m, vozički cca 30€ po kosu... Malo matematike in si pri 1.500€ - brez mehanike...

Ima pa kolega en vrhunsko narejen stroj (vse na kroglice), z indeksno mizo, omarico na koleščkih ... za prodat. Cena dokaj ugodna (dražji od kitajcev a svetlobna leta stran po kakovosti....) Več na ZS.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a tintek »

Pozdravljeni!

Mal gledam za cncji ne da bi imel točno določene cilje kaj želim in za kaj bi rabil ampak ciljam na to da izrežem kakšen par reberc iz balze, predusem pa da spoznam svet cnc saj z tem nimam izkušenj.

Gledal sem seveda v najcenejšo zadevo saj je za hoby še to dovolj:
http://www.ebay.com/itm/Latest-2013-CNC ... 2580ff0415
http://www.ebay.com/itm/CNC-3040T-ROUTE ... 3f25e1bc0b

Obstajajo dimenzij tja do 6040 (mislim) ter tudi 4 axer.

Pozna kdo to zadevo? izgleda kar obetavno na youtube pa je nekaj posnetkov kjer z njim frezajo celo aluminij:
https://www.youtube.com/watch?v=SflVRA1gcEA
In železo
https://www.youtube.com/watch?v=YtpDccXlOK8

Za to ceno mislim da se ga ne splača izdelovati sam predusem če nimaš prav dosti izkušenj.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

tintek napisal/-a:Pozdravljeni!

Mal gledam za cncji ne da bi imel točno določene cilje kaj želim in za kaj bi rabil ampak ciljam na to da izrežem kakšen par reberc iz balze, predusem pa da spoznam svet cnc saj z tem nimam izkušenj.

Gledal sem seveda v najcenejšo zadevo saj je za hoby še to dovolj:
http://www.ebay.com/itm/Latest-2013-CNC ... 2580ff0415
http://www.ebay.com/itm/CNC-3040T-ROUTE ... 3f25e1bc0b

Obstajajo dimenzij tja do 6040 (mislim) ter tudi 4 axer.

Pozna kdo to zadevo? izgleda kar obetavno na youtube pa je nekaj posnetkov kjer z njim frezajo celo aluminij:
https://www.youtube.com/watch?v=SflVRA1gcEA
In železo
https://www.youtube.com/watch?v=YtpDccXlOK8

Za to ceno mislim da se ga ne splača izdelovati sam predusem če nimaš prav dosti izkušenj.

LP
Ne poznam teh konkretnih mašin - vem pa kje so težave:
- delovni prostor se močno zmanjša (ali izgine) če namestiš na stroj npr primež. Kar pa je nujno, če delaš take kose kot si jih videl pri meni. V bistvu lahko obdelaš samo iz ene strani. Tam piše 45mm (deljeno z dva (dolžina orodja in višina obdelovanca)) = obdelava največ 20mm globoko.
- prapezna vretena z dvojnim korakom - napaka histereze in posledično vibracije
- vodila: pokromana drsna (trenje, zatikanje, vibracije)
- relativno šibki motorji - naveden hitrosti samo prvi dan, saj bo ob malo šmira na vodilih treba it na 1500mm/min hitri gibi in delovni cca 500mm/min
- kolikor je videti nima končnih in referenčnih stikal... Hudo nerodno...

Za balso, šper, plastiko in podobno je OK, samo dolgo bo delal, ker ne more delati hitro (vretena na navadne matice). Večja ko je obremenitev, bolj počasi gre... Alu bo pa piskal in žvižgal (lufti, togost...) - kar se tudi da potrpet, če ni veliko.

Pa stroj je polizdelek. Če natančno prebereš, zraven ne dobiš programske opreme in nastavite zanje ampak navodila, kako jo
namestiti (in seveda dokupiti...)

Torej rabiš še PC z WinXP ali 2000 oz Linux PC, minimalno 1.5GHz procesor, LPT port na plati oz PCI kartica (ne s kakimi usb adapterji ker ne bo delalo), Grafična kartica ne sme biti na plati, nato rabiš še bodisi Linux inštalacijo in EMC (free) oz Mach3 ali kaj podobnega (160$)
Pa ene par ur dela, da nastaviš (če veš kaj delaš ;-) )

Vreteno je OK, ravno pravšnji za ta poceni frezala, cena je pa tudi OK... Si ne predstavljam kako bi zadevo spravil skupaj ceneje. Samo ne pričakuj Plug&Play. Bo pa za začetek OK.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
mihaaa
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 03 Jul 2013, 12:53

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a mihaaa »

..si bom sposodil temo.

Ukvarjam se z restavriranjem starih britev za britje .. neka jprimerov je tu http://britev.si/viewforum.php?f=13

Trenutno se ukvarjam z eno, ki ima poskodovan rocaj, hocem pa narediti tocno takega, le da bo namesto iz palstike iz ebenovine. Rocaj ima izbocen (enostaven napis, glej sliko spodaj).

Slika

Kolikor sem gledal s svojim omejenim poznavanjem stroke bi bila najboljsa varianta za odstranitev odvecnega material iz ploscice CNC rezkalnik (laser se mi zdi da bi preve pozgal, unicil les). Rocaj je velik cca 15x1,5x0,4 cm oz v tem rangu , narejen je iz 2 takih kosov (eden je brez napisa).
Ker je to rezkanje kolikor sem pobral iz debat precej zahtevno opravilo bi bilo verjetno smiselno dokoncati z brusenjem na roko (tkao ali tako moram v koncni fazi spolirati do sijaja).

Zanima me ali mi lahko kdo namigne kje v Sloveniji se da to narediti za eno normalno ceno, je mogoce celo kdo od vas pripravljen pomagati?
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

mihaaa napisal/-a:..si bom sposodil temo.

Ukvarjam se z restavriranjem starih britev za britje .. neka jprimerov je tu http://britev.si/viewforum.php?f=13

Trenutno se ukvarjam z eno, ki ima poskodovan rocaj, hocem pa narediti tocno takega, le da bo namesto iz palstike iz ebenovine. Rocaj ima izbocen (enostaven napis, glej sliko spodaj).

Slika

Kolikor sem gledal s svojim omejenim poznavanjem stroke bi bila najboljsa varianta za odstranitev odvecnega material iz ploscice CNC rezkalnik (laser se mi zdi da bi preve pozgal, unicil les). Rocaj je velik cca 15x1,5x0,4 cm oz v tem rangu , narejen je iz 2 takih kosov (eden je brez napisa).
Ker je to rezkanje kolikor sem pobral iz debat precej zahtevno opravilo bi bilo verjetno smiselno dokoncati z brusenjem na roko (tkao ali tako moram v koncni fazi spolirati do sijaja).

Zanima me ali mi lahko kdo namigne kje v Sloveniji se da to narediti za eno normalno ceno, je mogoce celo kdo od vas pripravljen pomagati?
Mafijski šport tele britve :-)

Skratka, OT vprašanje in OT odgovor:

Torej, tako na pogled, laično bi rekel, da je to vse skupaj ena zoprna reč...
- zbiratelji in strokovnjaki za taka ultra nišna področja znajo že na kilometer povedat, a je nekaj ponaredek ali ne
- pri tej zadevi bo verjetno prvi večji problem dober 3D model. Brez 3D skenerja si ne predstavljam, kako bi korektno zmodeliral ta ročaj
- drugi problem si črke na obliki - spet zahtevno, saj gre za nek neznan font in bo spet treba modelirat iz nule
- potem pa še material - pri originalu gre verjetno za bakelit (PF), ki je trd, tog in med predelavo da lepo gladko površino. S frezanjem to ni dosegljivo z istim materialom, drugi materiali pa bodo bolj mehki. Morda črn PMMA (plexi), ki pa zna biti krhek

Tako, da je po mojem mnenju najboljši pristop dobiti enako britev in narediti silikonski odlitek (kalup) in s poliuretansko smolo nov(e) odlitek(e)

Google bo dal rezultate na "vacum casting", "silicone mold", "pur casting silicone"... YU-tube :-) https://www.youtube.com/watch?v=gcrgXa0yYrw

To obvlada par firm v Sloveniji (http://dag.si/si/razvoj-izdelkov/, http://www.3d-studio.si/ ...) pa firme po svetu, ki se ukvarjajo s hitrim prototipiranjem.

Pa stroški v vsakem primeru bodo.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Jerikman
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Dec 2011, 00:29

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a Jerikman »

IMO je najbolje da zadevo daš delat v eno orodjarsko delavnico kjer imajo 3d skener in cnc stroj, material bi bil pa verjetno dober POM acetal, ker je črn, se lepo rezka pa cena za tak mali kos ni visoka. Ko imajo enkrat narejen CNC program in orodje za vpetje obdelovanca, ki vzameta največ časa, pa ti lahko brez problema naredijo eno mini serijo, da jih lahko še prodajaš naprej :)
Sigurno pa tak ročaj v očeh zbiratelja ne bo nič vreden, kot je že rc-ryder povedal.
mihaaa
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 03 Jul 2013, 12:53

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a mihaaa »

hvala za odgovora/pomoc fantje :), nisem dobil obvestila tako da malo z zamudo odgovarjam..

torej rocaj sem mislil narediti iz ebenovine (les, trd, tezji od vode, spoliras ga lahk odo visokega sijaja, neprimerno material visjega razreda kot so rocaji sedaj, ali kot so materiali ki ste jih navedli), zbiratelj sem jaz (ni misljeno za prodajo), tako da ni misljeno da bi rocaj imitiral pravega (ali celo koga zavajal), ampak hocem narediti neke vrsto restavracijo z izboljsavo (v mojih oceh), tako bodo tudi namesto pinov mini sravfki ipd, kaksen zelo fensi material za distancnik itd..

Ker strosek tu vsekakor ni zanemarljiv (ne morem dati za rocaje cca 100 euro (Scan in rezkanje) upam da mi uspe najti kaksno ugodno varianto, ker pri rezkanju pa tudi ne more biti toliko dela na tako majhnem kosu, nekako mislim da bo slo po tem redosledju, v smislu, ce mi ne bo uspelo izpeljati 1. variante bom poskusil z drugo itd.. :
- 3D scan in rezkanje (mogoce bi bila varianta tudi z vodnim curkom, ali se to uproablja le za rezanje?)
- 2D scan in neki extrude, ali bevel efekt (ne vem kako se rece tem efektom v 3D programih), torej nek priblizek
- 2D scan in rezkanje z dremlom na roko (kar bo se vecji priblizek :( )

Bom jutri pokontaktiral predlagana kontakta (Ajdovscina in Koper). Ali ve kdo ce obstaja mogoce kaksen tak studio tudi v Ljubljani, mislim da ima 3D scanner npr Rogosport, ne vem pa kdo bi ime CNC rezkar z resolucijo ki je potrebna za taksno delo?

A bi bil mogoce kdo iz tega threada, ki imate CNC rezkalnike tak rocaj (oz 2 polovici, od katerih ima samo 1 napis) narediti za neko placilo?
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Komentarji CNC rezkalnik

Odgovor Napisal/-a mato »

3D scan je zelo drag.

Tole se da dokaj dobro izrisati, če narediš eno horizontalno in eno vertikalno sfotografijo v dobri resoluciji in ju potem uvoziš v program za 3D in potem na podlagi fotografij izrišeš ročaj.
Če sam ne obvladas 3D risanja, najdi koga.
Ko boš imel 3D sliko, je pa veliko modelarjev na tem forumu, ki ti bodo na grobo izrezkali ta ročaj. Spoliraš ga pa sam.
Lp Matej
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja