homemade čoln

Vsa čolnarska tehnika, ki ne pase drugam.

Moderatorji: Intruder, tornado

krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

pozdravljeni!
prosim če mi odgovorite na moja vprašanja, v kolikor imate čas.
Ker sem se spet malo vrgel v modelarske vode, imam nekaj problemov. Model čolna iz vezane plošče, ki se ga naredil nekaj let nazaj mi ni bil všeč po obliki, pravtako po teži. Odločil sem se da si naredim drug model iz steklenih vlaken. Ta je že skoraj končan. Problem pa se pojavlja drugod. Včeraj sem skušal preizkusiti baterijo, ki sem jo dobil in ugotovil, da če jo priklopim direktno na motor, da se le ta ne vrti. Baterijo (VTEC 1400 extra power 6x zaporedno) priklopim na polnilec in včeraj zjutraj ponovno priklopim na motor in ta se zopet noče vrtiti, nato pa sem ko priklopil še na regler automatic runner reverse waterproof (za kakšen tok je narejen nevem, ker na najem nič ne piše) in lučka je zasvetila. Ali je baterija potemtakem zanič ali jo moram le še enkrat napolniti? Je morda motor zanič? Ker bi rad z novim čolnom dosegal malo večje hitrosti kot s dosedanjim me zanima ali je treba dati močnejši motor in z več obrati ali samo motor z več obrati, kljub manjši oz. približno enaki teži ladje. sedaj imam motor Permax 400 6V. prebiral sem tudi forum, vendar nisem našel kaj pametnega za izračun moči motorja glede na maso čolna. Vse skupaj naj bi tehtalo okrog 1-1,2 kg, morda kaj manj. Ali bo regler dosti močan v primeru vgradnje novega motorja ? Kaj pa baterije ali se mi splača nabaviti nove? morda Li-Po, vendar potem potrebujem še nov polnilec z balanserjem? kako je potem z kardanom, ali je bolje fleksibilen ali bolje togi? če bo treba vgraditi nov motor bom nekako moral zrihtati tudi hlajenje, ki kljub prizadevanjem do sedaj ni delovalo. kako je potem z eliso?
tukaj je regler: http://www.google.si/imgres?um=1&hl=sl& ... 1,s:0,i:68
motor: http://www.google.si/imgres?q=permax+40 ... 254&ty=237
baterije: http://www.google.si/imgres?q=VTEC+1400 ... 1,s:0,i:65 take so, le da so namesto 1600 1400 mAh
lep pozdrav krko
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Baterijo lahko preiskusiš tudi tako, da jo priklopiš na žarnico. Jaz za to uporabljam avtomobilsko žarnico 12V 15W, skozi katero teče cca 1A toka. Če je baterija 7,2V bo svetila, sicer ne s polno svetlobo, pa vendar boš videl dokaj svetlo. Odvisno od časa svetenja pa lahko ugotoviš še kapaciteto baterije. Če ima 1600 mAh bi pri toku 1A morala svetiti 1,6 ure.
Če dalj časa nisi uporabljal baterije je vsekakor dobro vsaj 3x napolniti in sprazniti baterijo do njenega zadovoljivega delovanja. Če znaš preveri še napetosti na posameznih celicah baterije. Lahko da je posamezna celica slaba in če lahko, jo lahko zamenjaš. Sicer to za celoten pok ni najboljše, vendar deluje.
Motorji 400 so bolj slabi (obstajajo tudi močnejši). Za večje hitrosti čolna bi ti priporočil prehod na brezkrtačne motorje. Seveda pa to zahteva tudi nov regler in trenutno zmogljivejše Lipo baterije. Kot si že ugotovil pa še nov polnilec z balanserjem. Če bodo sedanje NiMh zanič boš tako moral kupiti nove.
Pri novi opremi naj bosta motor in regulator že takoj vodno hlajena. Običajno kardanov ni več. Uporabijo se toge sklopke. Elisa naj bo dvokraka s korakom 40 mm in premerom od 28 do 35 mm. Običajno je pri nižjih obratih večja elisa in pri višjih obratih manjša.
Dodaj še kako sliko čolna, da bo ocena lažja.
LP Niko
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

pozdravljeni!
sliko čolna bom prilepil najverjetneje v torek, saj do takrat ne bom imel časa. ker čoln ne bo namenjen tekmovanju,se poizkušam izogibati nakupu dragih Li-Po baterij in polnilcev za le te.
ali morajo biti za brezkrtačni motor nujno vgrajene Li-Po baterije?
kakšne pa zgledajo te toge sklopke? ali so boljše kot kardani?
je elisa boljša medeninasta ali plastična?
ko bom dodal sliko čolna mi boste svetovali kakšen motor krtačni bi bil najboljši. mogoče speed 600?
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Glede baterij malo poglej cene in primerjaj. Pri NiMh baterijah imaš najbrž paket sestavljen iz 7 členov. Optimalni so sub C velikosti. Po mojih izkušnjah pa prej odpovejo kot LiPo baterije (po številu polnjenj).
Lahko sestaviš kakršnokoli kombinacijo baterij in motorja. Regulator pa mora ustrezati motorju. Pri LiPo baterijah je pomembno, da jih ne isprazniš preveč (pod 3,3V na celico) za kar skrbi kar regulator (novejši seveda, starejši te omejitve še nimajo), zato je dobro imeti novejše dele skupaj.
Toga sklopka je valjčni element s pritrdilom na gred motorja in pogonsko gred naprej. Motor in gred čolna morata biti natančno vgrajena brez odstopanj linije. Kardan pa sicer omogoča odstopanja (kot med gredjo čolna in motorja), je pri močnejših motorjih šibka točka in potem običajno popusti.
Boljše so kovinske elise. Tudi večjo izbiro imamo glede na kot in premer, so pa dražje in težje jih je dobiti. Pomembna je tudi obdelava elise in z njo njen izkoristek. Običajno je dobro imeti par različnih elis in z menjavami ugotoviti s katero gre čoln hitreje.
Motorji 600 so zmogljivejši od 400 in imajo večji navor. So pa težji in zahtevajo več A regulator.
LP Niko
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

evo tukaj so slike mojega čolna ravnokar pokitanega.
kakšen motor priporočate za tak čoln, ki je narejen iz steklenih vlaken? kot sem že omenil naj bi bila teža okrog 1 kg.
kateri regulator mi svetujete gleda na motor? mogoče link iz hobbykinga.(za regulator in motor, v kolikor ta ni dober (permax 400))
čoln je dolžine okrog 55 cm in širine 15 cm.
s katerimi barvami bi bilo najbolje barvati, da bi se oprijela na kit?

lep pozdrav krko
Priponke
13112012293.jpg
13112012293.jpg (34.97 KiB) Pogledano 10134 krat
13112012294.jpg
13112012294.jpg (28.84 KiB) Pogledano 10134 krat
13112012295.jpg
13112012295.jpg (29.82 KiB) Pogledano 10134 krat
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Malo sem gledal po straneh Hobbykinga in našel tole

motor:

2040SL 4800 kv vodno hlajen 22,12 $ ali
2848SL 3900 kv vodno hlajen 37,95 $


regulator:
Hobbyking 50A boat esc vodno hlajen 20,99 $ ali
Birdie 70A brusless boat esc vodno hlajen 18,99 $


baterija:
Turnigy 5000 mAh 2S 20C LiPo 15,34 $ ali
Zippy Flightmax 5000 mAh LiPo 12,99 $

Jaz imam podobno sestavljen čoln, vendar ker je to bilo 2 leti nazaj nisem prepričan če so ravno iste komponente.
LP Niko
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

živjo.
odločil sem se da ne bom naročal iz kitajske, ker je potem problem garancija. odločil sem se tudi da ne grem v nakup Li-Po celic, ker je treba potem kupiti tudi polnilec (čoln ne bo za profesionalno rabo in ne mislim preveč investirat v njega) in pride vse skupaj predrago. kaj mislite na ta regler, ki ga že imam ( http://www.google.si/imgres?um=1&hl=sl& ... 1,s:0,i:68 ) ali bo dovolj močan če na njega priklopim motor speed 600? mogoče speed 600 ECO ali pa mogoče speed 500? kateri izmed naštetih motorjev bi bil po vaše najboljši glede na čoln? kako je z polnilcem minilader 3, ali je dober za vse Ni-Mh baterije?

lep pozdrav
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

živjo.
odločil sem se da ne bom naročal iz kitajske, ker je potem problem garancija. odločil sem se tudi da ne grem v nakup Li-Po celic, ker je treba potem kupiti tudi polnilec (čoln ne bo za profesionalno rabo in ne mislim preveč investirat v njega) in pride vse skupaj predrago. kaj mislite na ta regler, ki ga že imam ( http://www.google.si/imgres?um=1&hl=sl& ... 1,s:0,i:68 ) ali bo dovolj močan če na njega priklopim motor speed 600? mogoče speed 600 ECO ali pa mogoče speed 500? kateri izmed naštetih motorjev bi bil po vaše najboljši glede na čoln? kako je z polnilcem minilader 3, ali je dober za vse Ni-Mh baterije?

lep pozdrav
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Vsekakor je tvoja odločitev kaj boš dal v čoln.
Za regulator ni podatkov koliko A toka lahko prevaja. Sicer ima hladilna rebra, vendar v čolnu, ki bo zaprt ne pridejo ravno do veljave. Če boš izbiral močnejši motor bi ti vseeno predlagal Speed 500 ali celo Speed 50 race. Motor jemlje okrog 20 do 30A toka, odvisno od velikosti elise.
Ko boš vozil čoln pa že po minuti vožnje ustavi in preveri temperaturo regulatorja z roko. Če ga boš lahko držal v roki - to je okrog 40 stopinj, potem bo držal, sicer je pa presab in ti bo odpovedal.
Običajno v čolnih ne uporabljamo regulatorjev z vožnjo nazaj, saj nastane problem, da se elisa lahko odvije pri vožnji nazaj. Lahko pa uporabiš t.i. drive dog, ki pa ni navoj in ne odvije elise.
LP Niko
Sem našel podatek za obremenitev. Piše da lahko prevaja 60A toka, kar bo zadostovalo.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Pozdravljeni!
Izdelava mojega čolna se je zavlekla, zaradi časa in tudi zaradi malo upada volje.
Čoln je skoraj končan, nanešen je šprickit, doma imam tudi že vodobrusni papir granulacije 800, kateri je namenjen končnemu brušenju šprickita pred barvanjem trupa.

Spremenil sem svojo miselnost in se odločil, da bom komponente vseeno naročil iz kitajske, preko Hobbykinga.
Profesor na šoli mi je rekel, da naj v ta čoln ne bi vgradil motorja močnejšega od 300W. Kaj mislite vi?

Torej moj ožji izbor je:
regler: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... t_ESC.html
motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _300w.html
baterija: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _Pack.html

Kaj bi izboljšali pri komponentah?

Teža čolna brez pokrova, ki naj bi tehtal nekje 100 g, je okrog 490g.

Zanima me, za kakšno napetost so narejeni servoti, saj se videl da ima ta regulator napajanje BEC 6V? Bodo vsi servoti delovali?

Kakšna je razlika med out- in inrunnerji?

Kakšne imate vi izkušnje s tem, kako skupaj pašejo kardani kupljeni v SLO in motorji kupljeni na Hobbykingu? Je montaža narejena po standardih?

kakšen propeler mi prioročate? Razmišljal sem o nečem s korakom 3-4 in premerom 32-35 mm, izdelane iz medenine.

Hvala za podatke!
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Izbrane komponente bodo delovale skupaj. Sicer sam tega motorja nimam, tako da ne morem soditi o njegovih zmogljivostih. Tudi tistih 300 W je vprašljivih. Verjetno bo manj, pa še vedno dovolj za tvoj čoln.
Ker je regulator z BECem bo napajanje servotov kar iz pogonske baterije. Običajno servo prenese 6 V in bo delovalo brez težav. Ko boš naročeval servo pa pri podatkih poglej dovoljene napetosti delovanja.
Razlika med in in out runerji je v vrtečem delu elektromotorja. In runer je tak, da se vrti rotor (kot pri krtačnih motorjih), zato se ti običajno uporabljajo pri pogonu čolnov. Nanje lahko namestimo hlajenje z vodo. Out runer motorji pa so taki, da se vrti zunanji del motorja in nanje ni možno namestiti vodnega hlajenja. So bolj uporabni pri letalih.
Poglej premer gredi motorja in luknjo "toge sklopke" in če bosta enaka (v bistvu mora biti luknja sklopke + 0,1 mm večja) pa bo v redu. Dobro je gredi obrusiti malo in ju na sklopko in motor prtrditi z zatičnimi imbus vijaki.
Elisa naj bo dvokraka (zaradi velikega števila obratov), premer pa 28 do 30 mm s korakom do 30 mm. Taka bi bila za začetek. Potem pa lahko poskusiš tudi z večjimi - večjim premerom in korakom. S tem boš povečal hitrost modela, gretje komponent in skrajšal čas vožnje.
LP Niko
Uporabniški avatar
Modelko
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Nov 2012, 23:08
Kraj: Bled

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Modelko »

Niko napisal/-a:Out runer motorji pa so taki, da se vrti zunanji del motorja in nanje ni možno namestiti vodnega hlajenja.
Niko ti je zelo dobro razložil in svetoval, samo tukaj bi ga popravil, tudi na outrunerje je možno namestiti vodno hlajenje ampak
samo od spredaj, na nekaterih pa samo odzadaj, sicer ga pa ima motor na linku že vgrajenega, tako da so skrbi odveč.

Lp
Uporabniški avatar
andrej007
Profesor
Prispevkov: 1331
Pridružen: 06 Okt 2006, 12:43
Kraj: Domžale

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a andrej007 »

Niko napisal/-a:Zdravo
In runer je tak, da se vrti rotor (kot pri krtačnih motorjih), zato se ti običajno uporabljajo pri pogonu čolnov. Nanje lahko namestimo hlajenje z vodo. Out runer motorji pa so taki, da se vrti zunanji del motorja in nanje ni možno namestiti vodnega hlajenja. So bolj uporabni pri letalih.
Rotor se vrti pri vseh BK motorjih. Razlika med in- pa out- runnerjem je ta, da se pri prvemu rotor v motorju oz. v navitju, pri drugem pa okoli navitja.
Modelarstvo je droga ,ki škoduje predvsem finančnemu stanju odvisnika :lol: :roll: :lol:


lp Andrej
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

ja to s premerom gredi mi je jasno... mene bolj zanima tisti zunanji del za pritrditev.

Kako je s motorjem na sliki, saj je videti da nima konektorjev? ali se da take konektorje dobiti tudi v slo. trgovinah?
Piše tudi, da je ta motor outrunner, sedaj se malo zmeden, saj ima vgrajeno hladilno pripravo.

potem mislite, da bi lahko prišel skozi z maso okrog 1 kg in da bo ta motor dovolj močan?

Kaj mislite, kakšno hitrost bi lahko dosegel s tem motorjem?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Tudi tistih 300 W je vprašljivih. Verjetno bo manj, pa še vedno dovolj za tvoj čoln.
maximalna moč je podana ponavadi za čas cca 15 sekund,stalna moč je ponavadi 70%..........
Teoretično potrebuješ 5W za 1kg za 1 km/h...............
Slika
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Aha.. pa je teh 5W maximalnih ali tistih 70 %?
Zadnjič spremenil krko, dne 26 Nov 2013, 21:26, skupaj popravljeno 2 krat.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
V odgovoru nisem hotel preveč komplicirat, pa je vendar vse res, kar so napisali ostali. Tvoj motor je ravno tak - outruner s sprednjim mirujočim delom, ki ima vgrajeno hlajenje. Pri namestitvi v čoln moraš pač paziti, da se kaj ne bo dotikalo vrtečega dela motorja. Na sprednji plošči so luknje z navojem (običajno štiri, uporabiš pa dve, tisti ki bolj ustrezata) za pritrditev motorja. Nosilec običano izdelaš sam.
Včasih so konektorji zraven, lahko jih pa tudi ni. Če jih ne bo, jih boš pač dokupil. Rabiš tri pare konektorjev za priklop motorja na regulator. Po moje bodo dovolj taki 2,5 mm premera. Imajo jih tudi naše modelarske trgovine.
Kolikšna bo končna masa je težko predvideti. Bo pa okrog kilograma ali malo več.
Tudi hitrost je težko oceniti. Naredi ga, pa boš videl.
LP Niko
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

hm.. kaj pa če bi dal notri:
motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _400w.html
regler: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _UBEC.html

se pravi namesto 300 bi dal 400 W in zato potem tudi eliso z malo večjim korakom, saj bo moči dovolj.
Tako vsaj predvidevam.
Nekaj me še zanima v zvezi s funkcijami reglerja in sicer kaj ima to napisano, da ga je možno sprogramirati? Če ga ne sprogramiran, ali bo vseeno deloval?
Povem naj, da bi rabil tudi reverse funkcijo.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Tudi ta kombinacija bi ustrezala. Je pa regulator tak, da očitno omogoča tudi vožnjo nazaj. To boš moral nastaviti s to programsko kartico. Ta možnost ni običajna pri regulatorjih za čolne. V primeru, da boš vozil tudi nazaj k elisi dodaj kontra matico in dobro privij, sicer se bo elisa odvila in odšla na dno.
Regulator deluje tudi brez dodatnega programiranja, ker dela tisto, kar so mu nastavili ob izdelavi.
LP Niko
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Pri nekaterih regulatorjih tudi za vzvratno vožnjo ni potrebno programiranje. Izkušnje imam s tem: 30A ESC za čolne

Brez programiranja (oziroma s tovarniškimi nastavitvami) deluje v dveh režimih.
Če imaš pri priklopu ročko za plin čisto zaprto (na 0), potem vrti motor le v eno smer - naprej.
Če imaš pri vklopu ročko za plin na polovici, potem pa pomik ročke naprej zavrti motor naprej, za vzvratno vožnjo moraš pa narediti dva giba ročke nazaj (nazaj, v nevtralo, šele nato z gibom nazaj začne motor delovati nazaj). Verjetno je to zaščita pogonskega sklopa. Ne vem pa, s koliko % moči deluje motor med vzvratno vožnjo.

Če tudi tvoj deluje na tak način, pa ne vem - mogoče to informacijo najdeš med komentarji pod izdelkom.
LP
Janez
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Če imaš pri vklopu ročko za plin na polovici, potem pa pomik ročke naprej zavrti motor naprej, za vzvratno vožnjo moraš pa narediti dva giba ročke nazaj (nazaj, v nevtralo, šele nato z gibom nazaj začne motor delovati nazaj). Verjetno je to zaščita pogonskega sklopa
Prvič je zavora,drugič pa vzratno....
Slika
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

hm... še vedno nevem kateri motor in regler naj vzamem....

razmišljam med temi motorji in reglerji:
reglerji: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... t_ESC.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _UBEC.html

motorji: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _300w.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _400w.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oled_.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oled_.html

Kaj od tega bi vzeli vi, da bi bilo optimalno za čoln teže nekje 1 kg?

Jaz ne bi ravno rad imel outrunnerja, saj ne bi rad, da bi bile druge komponente izpostavljene vrtečemu delu motorja (seveda razen servota). Torej v poštev prideta bolj druga dva motorja... pri njih pa me moti, saj ni podanega toka, katerega potrebujeta za delovanje. Milsim, da bi moral 50A regler zadostovati.

Pri drugih dveh motorjih piše, da naj bi bila narejena po nekih standardih za namestitev gredi? kakšne imate vi izkušnje s tem?

Mi lahko priporočate še kakšno eliso? Po mojih predvidevanjih je elisa s večjim korakom za motorje z manj vrtljaji in z več navora.(ter seveda ravno obratno)
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Odločitev o izbiri je vsekakor tvoja. Jaz bi le izbral drugi regulator (mi je bolj všeč).
Glede motorjev je pa tako, da sta prva dva le šibkejša, zadnji je pa kar zahteven Tak motor poganja moj FSR-E čoln, s katerim sem celo tekmoval v eco expert kategoriji. Imam pa lipo 2s baterijo 5000 mAh in 120 A regulator (70 A mi je skurilo) (brez rikverca) in porezano karbonsko eliso 29 mm in deluje v redu.
Vsekakor opremi ta čoln z "nečim", potem pa pri drugem čolnu spremeni tisto, kar ti na tem ne bo všeč.
LP Niko
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Torej kocka je padla....

vzel bom:
regulator: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... %20ESC%20C
motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oled_.html
Hm... sedaj vidim, da je na motorju prirezana os.... Se potem lepo uleže v gred?

Torej bi ta kombinacija nekako pašala skupaj?
Torej če je recimo naziven tok recimo 45 A, rabim 20 C baterijo pri kapaciteti 3000 mAh?

Kakšno kapaciteto baterije mi priporočate? razmišljam tam o 4000-5000 mAh....
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Hm... sedaj vidim, da je na motorju prirezana os.... Se potem lepo uleže v gred?
in os je premera2,3mm.....motor ima 4900U/V,kar da bo pri 2S celicah peljal eliso nekako premera 26mm.
Cel kup je podobnih tem,v vsaki je prilepljena tabela odvisnosti vrtljajev motorja in števila celic,če malo posrfaš boš sigurno našel koga ki ta motor uporablja,mogoče boš našel celo kak filmček.Kar se mene tiče je ta motor primeren za neko mini barko,tam nekako pol kile,elisa 26-27mm,2S/mAh2200.
Slika
Odgovori

Vrni se na Ostala Čolnarska Tehnika