Motor DA50R (DESERT AIRCRAFT) - vaše izkušnje

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Motor DA50R (DESERT AIRCRAFT) - vaše izkušnje

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Pozdrav!

Ker v kratkem nameravam kupiti ta motor, me zanima, če ima kdo od Vas kakšno izkušnjo okoli tega motorja in kako je je kaj zadovoljen z njim, pozitivne in negativne izkušnje...

LP
Igor
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

Zdravo!

Na tujih forumih je sama hvala. Verjetno dober nakup.

Zanima me kje in za koliko si našel najugodnejšo ponudbo? Kak model imaš v mislih?

Lp
Igor
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Laser

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Lep pozdrav Igor!

Da, tudi sam sem opazil, da je zunaj naših meja to hvaljen motor, čeprav mu nekateri očitajo, da daje premalo moči za kubikaturo, ki jo ima. Vsak raje priporoča MVVS 45 MG, ki je tudi meni zanimiv, vendar me pa vseeno tale DA50R malo bolj privlači. Motor bo šel na model Laser 2000, od firme Kangke iz ZDA. Tole je ta reč: http://www.downonthedeck.com/review_kan_laser.htm

In tudi na tem videu, ima človek notri DA-ja. Prodajajo pa ga seveda naši sosedi...:)

LP
Igor
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Igor, hvala za link, ki si ga takorekoč mimogrede navrgel!
http://www.downonthedeck.com

=D> =D> =D>

Prava zakladnica informacij in zanimivih (poučnih hkrati) videoposnetkov

:jumpjump: :jumpjump:

LP Mitja
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ne vem od kod to da DA 50 ne daje toliko kot se od takega motorja pričakuje, vsekakor je to sodoben lahek in močan motor, ker imam sam MVVS a 45 z gotovostjo lahko povem , da ni močnejši od DA 50, čeprav je zelo močan za svoje kubike. Pri vsakih podatkih o tem koliko kateri motor zmore, je vedno treba vedeti, kakšno vrsto izpuha se uporablja, saj so razlike precejšnje. Lahko pa, da je MVVS 45 s kako dobro resonanco, ali dušilcem v trupu, močnejši od DA 50 z resonanco, ali podobnim dušilcem, saj je znano, da so v ameriki dušilci direkt na cilindru bolj razširjeni kot v evropi, kjer zaradi omejitev zvoka iz dušilcev delajo bistveno večjo znanost.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Laser

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Ultralajt ..!

Link je bil namensko dan, saj vem da se radi mastite.....:)

Lp,Igor
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Laser

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Brane, hvala za odgovor, a je potem mogoče vseeno smiselno kupiti resonančni izpuh in ga vgraditi pod trup? Sicer je cena kar zasoljena cca.98 EUR...Je še kakšna druga opcija? Vseeno pa bi rad imel model čimbolj v mejah normale, kar se tiče hrupa....

LP,Igor
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Nisem tega hotel reči. Bolj to, da se DA 50 mogoče bolje počuti z navadnim izpuhom direkt na cilindru, ker je to v ameriki bolj v navadi, evropski motorji, pa se bolje počutijo s kakšnim bolj poštenim avspuhom, ni nujno, da je resonanca. Tudi z prekatnim dušilcem, ki je običajno vgrajen v trup in je z motorjem povezan z kolenom, vsak motor dela bolje, kot z dušilcem direkt na cilindru. Seveda največ da od sebe resonanca, a ta je velika in dolga.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Izpuh

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Brane, a bi mogoče zadostoval izpuh MMVS 3271, ki je za 35ccm motor s tem da bi mu priredil prirobnico, praktično imam potem že izpuh narejen, samo malo ga je še treba modat....Upam, da bi tiste pritrditvene luknje bile ok oz tu nekje...To je drugače valj 120mmx60mm.

A imaš mogoče kak tak izpuh doma?

Igor
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a blisk »

Pozdravljeni,

Omenjen motor imam na 3D modelu Edgentaler (tema v Gradnja in projekti). Lahko rečem da je moči v izobilju, tudi za 3D. Model je težek malo čez 7kg.
Če boš motor kupil sedaj, bo to verjetno dobra odločitev. Namreč na motorju je do sedaj tovarniško narejeno že kar dosti modifikacij (vir - RCgroups).
Meni je pred kratkim umrla elektronika vžiga. Res da sem brez pproblemov dobil novo, minilo je pa 3 tedne.
Drugače pa sem z motorjem zelo zadovoljen. Vibracij relativno malo, moči dovolj, teža motorja ugodna, vžiga takoj. Če bi še enkrat izbiral motor za moj model bi še enkrat izbral isto.

L.P.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

DA

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Zdenko hvala za namig, sem pa že res slišal da naj bi imel DA hibo oz. tovarniško napako na elektroniki in da jo sedaj šibajo ven z popravljeno verzijo. Kateri izpuh pa ti uporabljaš?

LP,Igor
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a blisk »

Zdravo,

Nisem mislil samo na hibo z elektroniko. Bile so tudi težave z ojnico, ležaji... Mislim pa da so do sedaj odpravili že vse porodne težave tako da se po mojem nimaš česa bati.
Moj izpuh je zaenkrat še začasna ALU verzija. Je pa direktno na cilindru, brez prekatov, samo izstopne cevke so do 3/4 višine izpuha v notranjosti. Je pa izpuh dokaj velik (4dcl). Je pa to edino kar sem probal. Mogoče bi lahko še kaj več potegnil iz motorja z boljšim izpuhom, samo v bistvu niti ni potrebe.

L.P.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tole sem našel v katalogu motorjev DA:

Morda so uporabne dimenzije, ampak se mi čudno zdi, da bi bila resonanca enaka za tak velik razpon kubatur motorja)
Morda se rešuje z dolžino povezovalne cevi med krivino in tisto večjo piksno ..tuned lenght..(katere žal notranjost ni narisana)

LP Mitja
Priponke
DA 50 tuned pipe.jpg
DA 50 tuned pipe.jpg (19.22 KiB) Pogledano 4336 krat
DA tuned pipe krivina.jpg
DA tuned pipe krivina.jpg (23.22 KiB) Pogledano 4336 krat
DA tuned pipe sestava.jpg
DA tuned pipe sestava.jpg (22.18 KiB) Pogledano 4336 krat
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a blisk »

Pozdravljeni,

Zadeva je preprosta - za DA100 se uporabita 2 takšna sistema ker ima motor pač 2 cilindra.
Kolikor sem uspel izbrskati se da z takšnim izpuhom dobiti kar nekaj moči, je pa zadeva precej težka.
Za moj model to ne pride v poštev ker imam že tako problem z težiščem.
Pa še nekaj linkov do drugih proizvajalcih izpuhov:
http://www.pefa-modelltechnik.de
http://www.bmb-daempfer.de/main_ger.htm
http://www.krumscheid-metallwaren.de/

L.P.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Laser

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

gizmo napisal/-a:Ultralajt ..!
Link je bil namensko dan, saj vem da se radi mastite.....:)
Lp,Igor
:jumpjump: :jumpjump:
Priponke
1024_03.jpg
1024_03.jpg (67.86 KiB) Pogledano 4311 krat
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Izpuh

Odgovor Napisal/-a Brane »

gizmo napisal/-a:Brane, a bi mogoče zadostoval izpuh MMVS 3271, ki je za 35ccm motor s tem da bi mu priredil prirobnico, praktično imam potem že izpuh narejen, samo malo ga je še treba modat....Upam, da bi tiste pritrditvene luknje bile ok oz tu nekje...To je drugače valj 120mmx60mm.

A imaš mogoče kak tak izpuh doma?

Igor
Izpuh za 35 motor najbrž nebi bil slab, a dvomim, da paše razmak med vijaki za pritrditev, kar bi bilo pa vse prej kot enostavno prilagoditi. Tudi izstopni cevki bi bili lahko večjega premera, povrhu je pa ta izpuh še velik :roll:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Izpuh

Odgovor Napisal/-a gizmo »

OK, potem bom pa takole vprašal, glede na to, da sem po izobrazbi strojnik in sem že imel kdaj v rokah tudi kakšno orodje za varjenje, bi bil velik problem zadevo recimo zrisat, potem izrezat pločevino recimo 0.5mm debelo in zadevo skupaj hard-lotat? Kakšne so kaj tvoje izkušnje z tem...se da reč izvest z gorilnikom in varilno palčko?

Igor
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Re: Izpuh

Odgovor Napisal/-a no_name »

gizmo napisal/-a:OK, potem bom pa takole vprašal, glede na to, da sem po izobrazbi strojnik in sem že imel kdaj v rokah tudi kakšno orodje za varjenje, bi bil velik problem zadevo recimo zrisat, potem izrezat pločevino recimo 0.5mm debelo in zadevo skupaj hard-lotat? Kakšne so kaj tvoje izkušnje z tem...se da reč izvest z gorilnikom in varilno palčko?

Igor
Pl. 0.5mm hardlotat ni problem, problem je kakšen rata izdelk, ker pločevino zaradi temp. obremenitve močno zvije...
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Izpuh

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Boris, hvala za mnenje...

Je mogoče z 1mm pločevino kaj drugače? Samo potem je pa tudi že najvrjetneje izdelek pretežak... :-?

#-o
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Izpuh

Odgovor Napisal/-a Brane »

gizmo napisal/-a:OK, potem bom pa takole vprašal, glede na to, da sem po izobrazbi strojnik in sem že imel kdaj v rokah tudi kakšno orodje za varjenje, bi bil velik problem zadevo recimo zrisat, potem izrezat pločevino recimo 0.5mm debelo in zadevo skupaj hard-lotat? Kakšne so kaj tvoje izkušnje z tem...se da reč izvest z gorilnikom in varilno palčko?

Igor
Moj bivši sosed je po izobrazbi strojni tehnik, tako kot jaz, a ko je hotel zamenjati zavorne ploščice na avtu, me je poklical , da sem mu pokazal kako se to naredi :lol: :lol:
Če znaš hard lotat, bo šlo, če boš to šele prvič probal, pa morda bo, morda ne bo, to bom jaz zelo težko ocenil.
Jaz imam aparat za varenje aluminija, zato svoje izpuhe delam iz 1mm debele alu pločevine, vendar, ker nisem posebej mojster, povrhu mi pa še ne dela pulzni program, ki je primeren za tanke pločevine, mi varenje 1 mm tanke alu pločevine dela kar preglavice, a na koncu je še vse ratalo. Aluminij je boljši, ko gre za dušenje zvoka, a je kot material problematičen, zato mora biti izpuh tudi konstrukcijsko dobro izveden, ker zelo rad poka. Nezahtevna pa tudi izdelava izpuha iz 0,5 mm jeklene pločevine ne bo, bodo pa popravila verjetno bolj enostavna. Probaj, saj ne bo za razstavo 8)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

DA50R

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Takole, nabavil sem DA50R, pa kar bo pa bo, upam, da mi bo dobro služil. Zgleda super, upam, da tudi dela tako dobro kot izgleda. Cena pa ugodna, zelo ugodna, priporočam nakup...kupljen v Sloveniji, reklame ne smem delat, veste pa vsi kdo je....Zdenko, mogoče eno vprašanje, s kakšno eliso si ga ulafaval, mogoče 22x8 in katero olje si od začetka mešal vmes, katero mineralno?

Lp,Igor
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: DA50R

Odgovor Napisal/-a Brane »

gizmo napisal/-a: katero olje si od začetka mešal vmes, katero mineralno?

Lp,Igor
Pri MVVS u dobiš olje za utekanje zraven, ko kupiš motor in to olje je čista sintetika, čudno se mi zdi, zakaj bi bilo za DA boljše mineralno olje.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

DA50R

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Hi Brane!

No, po vseh forumih debatirajo, da je za vsaj prve tri galone benza treba nucat 4% mešanico, ampak z navadnim oljem, ne z sintetiko, češ da se motor z mineralcem lepo hona.....

Kaj meniš ti....tvoje izkušnje?

LP,Igor
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Jaz se s tem absolutno ne strinjam, večji procent olja za začetek sigurno, ne morem pa razumeti, zakaj bi bilo v času vtekanja mineralno olje boljše. Zakaj bi MVVS prilagal za vtekanje čisto sintetiko, če bi jih prišlo bistveno ceneje, če bi priložili mineralno olje(če bi bilo za vtekanje bolj primerno).
Po moje priložijo olje za vtekanje ravno zato, ker se zavedajo, kako pomembno je kvalitetno mazanje ravno v začetnih urah delovanja motorja in da ljudje z ranimi takimi in drugačnimi teorijami, nebi že od vsega začetka zapacali motorja z uporabo takega ali drugačnega olja.
Dejansko je vtekanje motorja ob današnji stopnji obdelave končano zelo hitro, kajti motor ni utečen takrat, ko se na cilindru skrijejo raze od honanja, takrat je cilinder že v zelo slabem stanju.
V času vtekanja se v motorju nič ne hona, bat in obroček se drgneta ob stene cilindra in zagladita ostre vrhove na površini, ki ostanejo od honanja. Pri tem se motor bolj greje in bolj obrablja kot kasneje. Če kdaj, je takrat potrebno res kvalitetno mazanje.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a blisk »

Zdravo,

Za vtekanje sem se ravnal po priloženih navodilih - uporabil sem prop 22Ă—8 in 3,5% mineralnega olja (ne vem več točno katero) v mešanici.
Ne bom trdil da je to v redu ali ni v redu. Meni se je izkazalo kot dobro. Kolega modelar mi je povedal da je tudi v 3W navodilu tako napisano.
Po približno 10 litrih sem pa prešaltal na 2% sintetičnega olja. To je rezultiralo z cca 100 obrati več. Sem pa ugotovil da je sedaj model manj pošprican od olja in tudi sintetično olje je dosti lažje sčistiti z modela.
L.P.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom