MARABU, velik parkflyer

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

LangusJ napisal/-a:Ko boš, ponudba še kar velja ;)
Ne vem, kako debeli naj bi bili turbulatorji in kake oblike?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zadnje dni se nikakor ne morem otresti misli na poenostavljeno CNC KIT varianto Marabuja, vendar z razponom krila 3,4m za bencinski motor Zenoah 26ccm, ki mi nabira prah v delavnici. 8-[
Material predvsem 3mm topolov šper, smrekove letvice, nekaj malega balze, aviošpera, karbonskih cevk.....
Povečava obstoječega letala 130%, pričakovana masa modela ~6kg.
Uporabniški avatar
Rusjan
Freak
Prispevkov: 722
Pridružen: 09 Dec 2005, 22:41
Kraj: Lesce

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Rusjan »

Ultralajt napisal/-a:Zadnje dni se nikakor ne morem otresti misli na poenostavljeno CNC KIT varianto Marabuja, vendar z razponom krila 3,4m za bencinski motor Zenoah 26ccm, ki mi nabira prah v delavnici. 8-[
Material predvsem 3mm topolov šper, smrekove letvice, nekaj malega balze, aviošpera, karbonskih cevk.....
Povečava obstoječega letala 130%, pričakovana masa modela ~6kg.
Zima je pred vrati, abstinenčna kriza ljubiteljev klasičnih gradenj narašča tako, da komaj čakamo na nadaljevanje.
LP, Uroš !
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Mitja, ideja za sestavljanko je super. Tudi sam z veseljem odpiram to temo in z očmi požiram Marabuja. Dimenzija nad 3m se mi zdi sicer velika zaradi transportnih razlogov. Imam pa tudi sam brezposeln motor s 26ccm (boxer), ki bi se lepo prilegel takemu ptiču. Morda le malce manjših dimenzij.

Ne me jemat preveč resno! Projektov imam morje in le nekateri se odvijajo z vsaj znosno hitrostjo.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

No, saj tudi mene ni treba vzeti preveč resno, ker imam idej za nove modele polno glavo in tako ne morem vsega na kratki rok narediti.
Me je pa trenutno napadla ta ideja. Model bi ne bil konstrukcijsko povečana kopija prvotnega modela, ampak bi se zgledoval (čeprav nisem zagret pristaš te metode) po vietnamskih Phoenix modelih; porezkani kosi topolovega špera v večini. Le najbolj obremenjeni deli bi bili iz smrekovih letvic in brezovega oziroma bukovega špera.

Kar se tiče velikosti modela pa je tako, da če želim obdržati nizko ploskovno obremenitev krila, ki mu daje posebne letalne sposobnosti (veselje in sprostitev ob penzionističnem letenju), enostavno moram povečati model za predviden motor.
Ta velikost me ne ovira, ker mislim z njim še vedno leteti na domačem travniku.
Si mi pa Miloš dal misliti o varianti, kjer bi bil trup zadaj za krilom deljiv. To bi zelo olajšalo transport z avtom.

Toliko za sedaj. Če bo kaj ratalo s tega pa ne obljubim. ;)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Odkar so se tempeature spustile, nisem z Marabujem več letel. Toda, danes me je lep sončen dan pripravil do tega, da sem ogrel akumulator in naredil tri polete. Na tenutke sem celo občutil termiko, ki mi je pomagala varčevati z elektriko!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Peter, modelar iz Italije je naredil Marabuja!
Še pokrije ga, in gre v zrak! :jumpjump:
Ko sem gledal slik, ki mi jih je poslal v vpogled, sem videl, da se je pri detaljih veliko bolj potrudil, kot pa jaz.
Vsa čast takim modelarjem, ki imajo "žilico" da izpilijo podrobnosti, da niso videti šlampaste, kot da bi jih poplava skupaj znosila. :)
Priponke
peter1.jpg
peter1.jpg (287.52 KiB) Pogledano 5682 krat
peter2.jpg
peter2.jpg (295.31 KiB) Pogledano 5682 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Letos sem zacel z letalno sezono 3. Januarja in sicer z dobrim, zanesljiivim Marabujem.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Živel prvi maj!

Na vlečno kljuko modela sem danes pripel slabih 6 metrov rdečega Skytexa in zbudil domačo vas tik preden je zaigrala godba na pihala budnico.
Ko sem pristal, sem potipal motor in akumulator, ki sta bila zanemarljivo mlačna, tako da bi najbrž brez težave vlekel dvakrat večji trak.

Slika

Slika

Slika

Živela delavska klasa!
Smrt grabizmu!
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ultralajt napisal/-a: Smrt grabizmu!
Ja, predvsem sindikalnemu! =D>
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Brane »

Jaz sem pa budnico običajno slišal samo iz precej oddaljene Blejske Dobrave, danes je pa šla tudi skozi našo vas.
Le da pri nas ni godba na pihala ampak mopedi brez avspuhov :D
Delu čast in oblast!
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes je bila (in je še) ubijalska termika! Sem letel z Marabujem skoraj kot z F5J modelom :)
Malo sekund motorja in veliko jadranja.

Med kroženjem v termiki, sta se mi pridružili dve kanji, ki sem ju celo uspel ujeti v objektiv, ko sta bili še pod mojim modelom. Seveda sta me hitro prehiteli v pridobivanju višine, ampak sta bili tako radovedni, da ko sem se z modelom odpeljal ven iz stebra malo naokrog, sta mi nekaj časa sledili, nato pa se vrnili nazaj v steber "tankat višino".
Med stebri pa so bila tudi področja zelo močnih navzdolnih tokov, da je na trenutke Marabu padal dol kot da je brez krila.
Tole je odlično vreme za mojega Alpenfligerja.. ki je žal še vedno na "risalni deski".

Sedaj pa nazaj v zrak! :D/
Priponke
kanja 1.jpg
kanja 1.jpg (291.6 KiB) Pogledano 5127 krat
kanja 2.jpg
kanja 2.jpg (291.82 KiB) Pogledano 5127 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:Sedaj pa nazaj v zrak! :D/
Termika vsepovsod! Stebri umirjeni in velikega premera! Enkratno!

Pogled na razmere med Lisco in Kumom, severno od mojega kraja:
Priponke
kumulusi.jpg
kumulusi.jpg (128.32 KiB) Pogledano 5107 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Gimbal sem "upgrejdal" z novimi gumicami, vendar so najbrž premehke. Sem mislil da bo 4 do 6 kosov 100 gramskih zadostovalo za 140 gramski gimbal.
Kompleten gimbal se mi med letenjem "gunca" tako hitro, da kamere ne stabilizira proti tem hitrim nihajem. Verjetno gumice trpijo bolj kot bi si mislil, ker sem jih dal na kratke ročice, saj sem "varčeval" z zunanjimi dimenzijami gimbla.
Najbrže je težava tudi v aerodinamičnih silah, ki se pojavljajo med letenjem. Sedaj sem v gumice vtaknil še silikonsko cevko za gorivo, pa bom videl, če bo zadeva bolj mirovala.
Sem se pa zadnjič tudi nekaj igral s PID in PWM nastavitvami, pa sem morda tudi kaj poslabšal.
No, še vedno lahko narišem spremenjen nosilec gumic (večja oddaljenost gumic od težišča naprave) in ga odrežem ter zmontiram, ampak kaj, ko mi zmanjkuje časa za vse, kar bi rad naredil! :lol:

P.S.: Ko ugasnem motor, se guncanje precej zmanjša. Sedaj ali zaradi manše brzine letenja, ali pa bo treba nujno ugotoviti če je propeler neuravnovešen. Bo treba takoj preveriti.
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 02 Maj 2014, 14:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sem se zapeljal med jato (5 ali šest jih je bilo) kanj, ki so zelo glasno kričale v enem stebru, pa so takoj, ko sem zakrožil med njimi dobesedno izginile z neba! Niti nisem imel časa gledati za njimi, kam so se razpršile. Sem imel kamero naciljano naprej v smeri leta in bi moral kaj ujeti v objektiv, ampak ob pregledu posnetkov.. nič... samo horizont...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sem jih našel na posnetku. Zaradi širokokotnega objektiva so ujede videti manjše, kot pa sem pričakoval.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Megla nad vasjo:

Slika

Slika

Slika

Slika

Še video:
https://www.youtube.com/watch?v=91QaO12dHuk

Mitja
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Lepo Mitja. Korajžno si zapeljal v meglo (saj nimaš FPV-ja?). Ali si ga videl ves čas?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mipo napisal/-a:Lepo Mitja. Korajžno si zapeljal v meglo (saj nimaš FPV-ja?). Ali si ga videl ves čas?
Videl sem ga cel čas, ker je bila megla nad mojim letališčem raztrgana in sem videl neovirano vse gor do altokumulusov.
FPV imam, ampak tu sem letel "normalno". ;)
Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še vedno moj najljubši model!

https://www.youtube.com/watch?v=3yFoguyqDAA

Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 08 Jul 2014, 06:35, skupaj popravljeno 1 krat.
bjanko
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 24 Avg 2013, 07:36

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a bjanko »

Bravo Mitja top model videti lepa pozdrav
Adam Ravbar
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 21 Nov 2013, 20:01

Re:

Odgovor Napisal/-a Adam Ravbar »

Ultralajt napisal/-a:Še enkrat .. :) , da ne zaspim...

Slika
Super, navdušen sem. To so moje sanje- samo les, nič stiropora. Hvaležen sem za vse informacije. [-o< =D>


Lp, Kristjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:Še vedno moj najljubši model!

https://www.youtube.com/watch?v=3yFoguyqDAA

Mitja
:D

https://www.youtube.com/watch?v=ku4ujTE ... VYehBbXOog

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: MARABU, velik parkflyer

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes sem preizkusil, kako na kratko lahko vzletim z Marabujem na gladki podlagi in v brezvetrju.
Zadnje kolo se je peljalo po tleh 3,8m, medtem ko sta se prednji kolesi dvignili cca pol metra prej. Tudi kot vzpenjanja je fantastičen!

Kratek videoposnetek ekstremnega vzleta: https://www.youtube.com/watch?v=l87himbPi8Q

Seveda pa je bolj zahteven vzlet in pristanek s čisto malo plina motorja, kjer pa me, kot vidim ob gledanju posnetkov, še čaka nekaj "treninga", da bo letalo letelo v lepi ravni črti, da ne bo pripomb kakšnih "talentov", da ne znam leteti! ;) :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=kxYRO75i7wc

LP Mitja
Priponke
kratekvzlet.jpg
kratekvzlet.jpg (290.95 KiB) Pogledano 3783 krat
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti