Črpalka za gorivo (metanol)

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
gahtik
Razpravljalec
Prispevkov: 183
Pridružen: 06 Jun 2005, 11:18
Kraj: velenje

Črpalka za gorivo (metanol)

Odgovor Napisal/-a gahtik »

zanima me kakšne pumpe uporabljate v startboxih za črpanje goriva v tank modela in iz njega????
dobil sem pumpo ki se uporablja za brisalce vendar ta pumpa ne ustvarja podtlaka in ne posesa goriva iz kante prav tako pa deluje le v eno smer!!

zanima me katere pumpe so za to primerne (mora pa delovati v obe smeri!!!)

hvala in lep pozdrav

grega

SREČNO 2006
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: pumpa za gorivo (metanol)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

gahtik napisal/-a:zanima me kakšne pumpe uporabljate v startboxih za črpanje goriva v tank modela in iz njega????
dobil sem pumpo ki se uporablja za brisalce vendar ta pumpa ne ustvarja podtlaka in ne posesa goriva iz kante prav tako pa deluje le v eno smer!!

zanima me katere pumpe so za to primerne (mora pa delovati v obe smeri!!!)

hvala in lep pozdrav

grega

SREČNO 2006
Pumpe za brisalce imajo enosmerne motorje. Če enosmernemu motorju zamenjaš plus in minus, se zavrti v nasprotno smer.
Če je črpalka zobniška, potem mora na ta način delovati v obe smeri.
Črpalko montiraš pod nivo kante za gorivo, tako, da je vedno zalita (črpalka). Črpalko lahko povežeš preko tripoložajnega klecnega stikala
(črpanje iz kante v model/mirovanje/črpanje iz modela nazaj v kanto)
Ali pa imaš dve tipki, eno za črpanje v model, drugo za črpanje v kanto.
In mora delovati!

Mitja
Uporabniški avatar
gahtik
Razpravljalec
Prispevkov: 183
Pridružen: 06 Jun 2005, 11:18
Kraj: velenje

Odgovor Napisal/-a gahtik »

hvala za odgovor

sam moja pumpa dela sam v eno smer. tudi če zamenjam + in - dela če vedno v isto smer
zgleda da bom mogu menjat

tk je to če dobiš nekaj gratis ponavadi ne ustreza :D

zanima me točno od katerih avtov pumpe uporabljate ???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Črpalka brisalcev od Škode...z avtoodpada...
Uporabniški avatar
gahtik
Razpravljalec
Prispevkov: 183
Pridružen: 06 Jun 2005, 11:18
Kraj: velenje

Odgovor Napisal/-a gahtik »

ok hvala točno to me je zanimalo!!!

lep pozdrav
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Če ne bo črpala, bo pa rožljala, še ne pomeni, da je zanič! Odpri jo in popravi!
Eden od obeh medeninastih zobnikov je na gred motorja pritrjen s tankim zatičem. Zobnik in gred sta prevrtana. Pri preobremenitvi (če pumpa zamrzne) tisti zatič (tanka žička) crkne in potem se zobnik vrti le še toliko kolikor je med njim in gredjo trenja. Poišči primerno jekleno žico (kak kos bovdna za pogon krmil na modelu) in zaštiftaj zobnik, pa bo spet delalo kot urca.
Uporabniški avatar
gahtik
Razpravljalec
Prispevkov: 183
Pridružen: 06 Jun 2005, 11:18
Kraj: velenje

Odgovor Napisal/-a gahtik »

ok bom najprej morem it na odpad pogledat kaj majo kj pol bomo pa šele vidli če dela al ne

pol pom pa šele začel popravlat

najlepša hvala za vso pomoč
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

V obe smeri deluje tudi wolksvagnova( hroščeva ) pumpa. Sicer je sam ne uporabljam, imam jo pa doma in sem poskusil. :wink:
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

črpalka

Odgovor Napisal/-a dremih »

Pozdrav
Če je črpalka zobniška bo pogojno delovala v nasprotni smeri,ko spremeniš polariteto,lamelne "ala jugo ,stoenka .." in podobno pa ne ,pa lahko spreminjaš polariteto do onemoglosti.Ravno tako ne bodo delovale v obe strani membranske črpalke katere se tudi nahajajo v nekaterih avtomobilih.
Sicer zakaj si pa zapel za el.črpalko.Avtomobilska črpalka ima pretok cca o,5 -1 l/min.To je pa absolutno preveč za naše začetniške "mopede"Raje vzemi kantico ali ročno črpalko (cca 4000 SIT).Jaz uporabljam pri modelih manjše kubature oboje.
Pozdrav Dušan
tudi trske spadajo zraven
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Dušan =D> =D>

popolnoma se strinjam, da je uporaba ročne črpalke večkrat primernejša od električne.

Sam jo uporabljam (ročno) za vse svoje modele. Res je, da ima največji samo 26ccm in bi si mogoče pri večjih kubaturah motorjev (in s tem rezervoarjev) premislil.

Čemu to? Tako vedno vem ali morda rezevoar pušča (ali ste že kdaj videli gorivo, ki je teklo iz trupa modela in prepojilo balzo? Vzrok: počena cev v trupu). Vem ali je poraba motorja normalna (presuh, premasten). Ko dopolnjujem ali praznem rezervoar vem ali sem ga res napolnil do vrha (tega sem se naučil pri kombatu). Vsekakor štejem zasuke ročice na črpalki: Kobra 17, Švicar 18, Giles 80, Safari 25, GeeBeeY 86,...

Mipo
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Vidim, da vas je kar precej zagovornikov "na roko"...........kako pa bi bilo, ce bi vmes prispajkal cisto preprost krmilnik vrtljajev......potem pa ne bo pretoka ne vem 1l na sekundo :o
Na terenski skatli imam montirane dve pumpi...eno za metanol drugo za bencin....obe delata brez napake ze kar nekaj casa preko krmilnika vrtljajev.

Tudi tista elektro pumpa katero kupis v modelarski trgovini nima vgrajenega krmilnika vrtljajev in ko tankas nabutas tank, da tece iz izpuha se preden je tank poln. Da te kap.
Tank je za moje pojme poln pri metanolcu kadar porine gorivo v cevko za nadtlak oz. pri bencinarju pritece skozi oddusek in se mi zdi nesmiselno steti obrate rocne pumpe.
Sicer pa vsak po svoje samo, da bo tank poln pol pa gaas :ratata:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: črpalka

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

dremih napisal/-a:....Avtomobilska črpalka ima pretok cca o,5 -1 l/min.To je pa absolutno preveč za naše začetniške "mopede"......
Jaz sem govoril o črpalki vode za brisalce, ne o avtomobilski črpalki za bencin in nima prevelikega pretoka.

Mitja
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

miskolin napisal/-a:Tank je za moje pojme poln pri metanolcu kadar porine gorivo v cevko za nadtlak oz. pri bencinarju pritece skozi oddusek in se mi zdi nesmiselno steti obrate rocne pumpe.
V splošnem to drži. Včasih pa pride zo zapletov:
gorivo priteče iz oddušnika prej. Vzrok je v kemblju, ki se je zataknil v bližini oddušnika in gorivo pri tankanju brizga po cevki oddušnika. Vzrok so trdi pristanki, ki se v kombatu večkrat pojavljajo.
Gorivo sploh ne priteče iz oddušnika in rezervoar je že poln. Ponavadi je počena cevka v notranjosti. Rezultat je model prepojen z gorivom, večkrat poleg balze tudi sprejemnik in servomotorji.

Ko z modelom pristanem želim vedeti kakšno je stanje v rezervoarju. Pri polnjenju tako vem ali je bil izpraznjen do konca ali le na polovico.

Sicer pa vsak po svoje. Važno, da je rezervoar poln ko to pričakuješ.

Miloš :lol:
Uporabniški avatar
gahtik
Razpravljalec
Prispevkov: 183
Pridružen: 06 Jun 2005, 11:18
Kraj: velenje

Odgovor Napisal/-a gahtik »

hvala vsem za namige in pojasnila

sam sem kupil električno pumpo od od brisalcel in sicer iz škode favorit in mislim da bo kr ustrezna!!!
kako se bo obnesla v praksi bomo pa še videli !!!

lep pozdrav
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Hejlou,

jaz sem uporabil pumpo za brisalec od jugeca. Dela odlicno, vendar pa malo pusca, ko kanta stoji. Morem narazn vzet pa pogledat, ce so samo tesnial ze boga al je metanol kaj pretopil. Sicer bo treba spet na odpad po skodino...bom porocal

lp
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Hej,

vceraj razdrl pumpo, tesnilo je blo ze celo napokano. Sem dal novo, kar improvizacija z navadno gumico v gospodinjstvu, namazal z oljem, zaprl nazaj in dihta. Zaenkrat kaže dobro.

lp
Uporabniški avatar
gonzo
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 15 Dec 2004, 18:59
Kraj: jesenice

Odgovor Napisal/-a gonzo »

a ima kdo kakšno pumpico odveč? rabim jo za nemodelrske namene in je vseeno, če dela samo v eno smer.
Lp Matic
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Zal ne.

Sem pa obljubil, da bom porocal, kak je z jugecovo pumpo. V teh mesecih ni niti enkrat zatajila. Homemade tesnilo se je tudi iskazalo, saj dihta, kot more.

Brez problema torej gerste na odpad in za 200 sit kupite tako pumpico ;)

lp
NinjaAnsmann
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 29 Dec 2012, 20:02

Re: pumpa za gorivo (metanol)

Odgovor Napisal/-a NinjaAnsmann »

Vem da je tema že stara vendar me zanima če ima kdo to pumpco doma od kakega yugiča al pa kakšnga druzga avta
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike