Vario Eurocopter EC-135 Turbinca 1:6

Modeli s turbinskim pogonom (jet, pulzo jet, ducted fan & elektro)
Odgovori
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Našel rešitev za snemljive statorske lopatice. Po obodu ohišja bodo kar vijačene, v centralnem delu pa zlepljene, za dodatno ojačitev pa skozi spoj teče 0,8mm karbonska paličica. Zadoščalo bo, "rajtm de".

Slika

Sedaj pa že izgleda kot pravi fenestron. Komaj čakam da zaključim rep in vse oblečem v temeljno barvo.

Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Rep bo konec tedna odet v "špric kit" tako da finiširam vse v zvezi z repnim delom. Zavoljo preizkušanja metode barvanja sem se odločil, da bom rep povsem sfiniširal preden se lotim trupa.

Povod temu je bilo dejstvo, da sem se tolažil, da bo temeljna barva kako luknjico pokrila in odpravila kako kozmetično napako, pa sem se zmotil. Iz tega razloga sem zarezal še enkrat v trup in naredl rep kot je na pravem, zgoraj zalomljen in snemljiv. Slednje bo izredno koristilo, ko bom vgrajeval rdečo in belo LEDico.

Slika


Ena modifikacija mi ni dala miru, sem moral sprobati. Na pravem trupna lupina prekrije repni konus z zračnostjo nekaj cm. S plastiko sem objel poprejšno strukturo in z epoksijem zalepil. Trdo kot kamen, le še na brušenje čaka.

Slika


3D printanje je že našlo pot na mojega EC-ja. Ohišje pozicijskih luči je zahtevalo nekaj brušenja, tanjšanja in prilagajanja na večje LEDice.

Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Rep je v "šprickitu" in kar nekaj ur brušenja je že mimo, kar nekaj še pred mano. Prava muka je iskanje malih luknjic in brušenje, vse svinjsko... Saj bo nekoč mimo :)

Zaenkrat pa je urejeno krmiljenje fenestrona, ki poteka med statorjem in rotorjem preko karbonske cevi, ki je v drugi cevi - vodilu.

Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Danes je pa kar letelo skupaj.

Horizontalni stabilizator in vertikalna fina sta pritrjena na rep. Horizontalni stabilizator preko dveh 2mm puš varovano z razcepkama, desni fin je fiksen, levi pa snemljiv, kar omogoča razstavljanje horizontalnega stabilizatorja, če bi bilo to kdaj potrebno.

Slika


Ko sem naredil toliko, sem se lotil še kape na vertikalnem stabilizatorju. Na mestu jo drži kar 22 M1 vijakov. Sicer je trdnostno povsem overkill ampak izgleda pa kot na pravem, kot mora biti bi se reklo. Potegnil sem kablovje z LED-icami od Cine-scale, od katerega imam tudi regulator. Dandanes se mi zdi, je vario prevzel ta del proizvodnje. Na BEC konektor sem povezal utripajočo (anticollision) ostale pa sem povezal kar na skupni konektor.

Slika
Za vse picajzle... sem večji kot vi, razmak vijakov na pravem ni enakomeren :P


Za tem pa me je zaneslo na nekaj kar danes nisem planiral. Sicer sem se namatral s povezavo iz rexa za servo kabel in iz ločenega regulatorja za 6V napajanje ampak... SVETI ko hudič!

Slika
Klik na fotko za video.
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a saso11 »

super zgleda tole !! :D

koliko časa že gradiš tole zadevo ?
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Začelo se je v 2009, nekaj mesecev gradnje, potem pa do maja letos nič, sedaj ga bom pa (upam) dokončal do septembra.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Seveda nisem mogel mimo SERVICE BULETIN EC135-53-023, ojačitve repnega konusa v spoju z vertikalnim stabilizatorjem :D Ko sem že začel z detajliranjem sem dodal tudi nekaj vijakov vzdolž pokrova repne gredi. Ostali vijaki, ki so vidni na površini bodo barvani in dodani kasneje.

Kar se mene tiče je rep pripravljen za barvanje:

Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Lotil sem se podvozja in vremenskega radarja. Prvo ni toliko zahtevno, a mi ni povsem uspelo dobiti pravi krivino, drugo pa je zahtevalo 2,5 ure brušenja odvečne smole, da se je nos upasal na strukturo. V tem času bi skoraj naredil svojega, ampak po bitki je preprosti igrati generala. Sam nos izdeluje fine-scale modela.

Slika


Z merjenjem pravega sem lahko prilagodil višino podvozja. Marsikomu to ni pomembno, meni pa zelo veliko pomeni, saj bo helikopter v zraku in na tleh izgledal povsem drugače z napačnimi gabariti sani. V trup sem dodal dodatne ojačitve, po tem ko sem videl sliko pravega EC135 po tršem pristanku.

Slika


Nosilci stopnice, ki je pritrjena na sani so že izdelani. Čaka le še sestavljanka.

Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Izgleda enostavno, ampak je neverjetno precizno delo. Vrtanje in vijačenje nosilcev stopnice na sani, ob upoštevanju da nič ne sme biti zvito, saj bo ob vibracijah pokalo, je kar zahtevno. Dodelave bo deležna še stopnica in nekaj detajlov na saneh ter pritrjevanje zaključkov sani (Bear Paws).

Slika


Vsake toliko zmečem skupaj vse kar je do trenutka narejeno - temu pravim motivacijski dry-fit.

Slika
Uporabniški avatar
FlyByWire
Profesor
Prispevkov: 1269
Pridružen: 21 Mar 2009, 20:52
Kraj: LJ-BROD

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a FlyByWire »

Kolk uživam gledat tole tvojo scale gradnjo Jure, keep up the good work =D>
Scale JET RANGER III 700 size with Flasher 600 mechanics,AB 212 800 size under development
SAB GOBLIN 630,HPS HEAD,MS COMPOSITE main and tail blades,ALIGN 750MX 530kv, A.DS615, F.BLS251,YGE120HV
SAB RAW 420, Futaba Transmitter 16IZ Super !
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

FlyByWire napisal/-a:Kolk uživam gledat tole tvojo scale gradnjo Jure, keep up the good work =D>
Hvala. Prav zaradi tega, ker vem da nekateri spremljate ali se brca ali ne, mi ni težko dokumentirati korakov. Wilco
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Bearpaws končane. Pritrdil sem jih na enak način kot so prave, le da sem zadnjo vrsto vijakov malo ojačal, zavoljo manjše strižne obremenitve pri pristankih na grob teren.

Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Končno je odet v enakomerno sivo - "špric kit". To pomeni zopet ogromno ogromno brušenja in popravljanja površinskih napak, za tem pa v delo dalje (površinski detalji, drsna vrata, prednja vrata,...). Notranjost sem prekril s plastičnim primerjem, katerga bom prekril s svetlo sivo akrilno barvo.


Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Nekaj je bilo še narejenega na trupu, medtem pa vzporedno že vozim mehaniko in elektroniko.

Žal sem že v kontaktu s PowerBox systems. Servoti trzajo nenormalno na output 4 in 5, ob tem pa se seveda segrevajo nenormalno.

Uporabil bom PB evolution v kombinaciji z PB RRS, Jeti Duplex R10 RX (eden v clone mode) in Futaba BLS252/253 servoti.

Slika

Tu se vidi problem:
http://www.youtube.com/watch?v=7yhV2VvQcn0

Med tem pa čakam tudi Plettenberg za informacije o HP370/A2/40 heli motorju s katerimi bom sprogramiral Jeti SPIN 99 opto. Za tem sledi nekaj zagonov, ki bodo potrdili da vse teče kot mora, nato dodam Eagletree logger in Jeti MUI za telemetrijo o porabi. Po vsaki komponenti bom testiral sistem za zadnji korak pa ob delovanju odklop posameznih povezav, da potrdim redundanco sistema.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Nisem zaspal... ATPL izpiti zaključeni! :)

Na grobo sem zaključil drsna vrata, manjkajo le še valjčki (ležaji), ki bodo drseli po vodilih in nekaj brušenja 3D printanih vodil.

Začel sem s spodnjim vodilom, ker zahteva precizno rezanje za zagotovitev simetrije treh vodil. V navodilih sicer ni navedeno rezanje v trup, a če želim čim bolj realno prileganje trupu in ne 2 mm špranje ob vodilu, je to edini način. Stiren za distančnike, vse pravokotno in privijačeno na trup.

Slika


Za tem sem se lotil zgornjega vodila, ki je prav tako zahteval nekaj prilagajanja trupa, frezanje za pravokotno prileganje vodila na notranjost trupa. Spodnje vodilo je definiralo odmik vrat od trupa v odprtem položaju in k temu je potrebno stremeti tudi pri zgornjem.

Slika


Preostalo je le še srednje vodilo. Mere vzete iz referenčnih fotk so v redu na modelu, le dolžina vodila malenkost striže. Prilagoditi je potrebno odmik vrat od trupa sicer bi bila vrata precej navzven v odprtem položaju. Luknja v trup za vodilo in to je skoraj to. Nekaj brušenja nosilca na vratih pa je zadeva končana.

Slika

Upam da bodo gladko tekla, zaenkrat izgleda super... sedaj pa copy&paste na drugo stran.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Z nekaj blokade v volji sem zmontiral še vrata na drugi strani in jih "uležajil". V kanalih lepo tečejo ležajčki. Sicer je še malenkost plastičen zvok ob odpiranju in zapiranju, ampak pravi ima identičnega :D . Sedaj pa končno na obdelavo prednjih vrat, da bo lepo upasano in seveda rezanje odprtin za okna.

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Roby »

Hudooo... =D> =D> =D>

ps: Sem pa ze mislil da si spet sel spat za kaki dve leti #-o
˙ʇı ʞ�ǝɹq 'ǝʞoɹq ʇ,uı� ʇı ɟı
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

A-a, ni šanse, moram dokončat in ga končno letet. Pa še delavnica bo prosta za nove projekte.
Uporabniški avatar
FlyByWire
Profesor
Prispevkov: 1269
Pridružen: 21 Mar 2009, 20:52
Kraj: LJ-BROD

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a FlyByWire »

Hudo zgleda,..

Jaz pa počasi zbiram elektroniko za Jet Rangerja III v 700 velikosti,... :)
Scale JET RANGER III 700 size with Flasher 600 mechanics,AB 212 800 size under development
SAB GOBLIN 630,HPS HEAD,MS COMPOSITE main and tail blades,ALIGN 750MX 530kv, A.DS615, F.BLS251,YGE120HV
SAB RAW 420, Futaba Transmitter 16IZ Super !
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Pa ja ne misliš stabilizacijo imet? :)
Uporabniški avatar
FlyByWire
Profesor
Prispevkov: 1269
Pridružen: 21 Mar 2009, 20:52
Kraj: LJ-BROD

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a FlyByWire »

Glede stabilizacije se še nisem odločil zaenkrat sem nabral ciklika servote, tail servo , Bec, počas bo ;)
Scale JET RANGER III 700 size with Flasher 600 mechanics,AB 212 800 size under development
SAB GOBLIN 630,HPS HEAD,MS COMPOSITE main and tail blades,ALIGN 750MX 530kv, A.DS615, F.BLS251,YGE120HV
SAB RAW 420, Futaba Transmitter 16IZ Super !
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Kej več pa lahk napišeš.

Jetak je v komandah občutljivček, nikoli mu ni prav. Stabilizacija bo to ubila :)
Uporabniški avatar
FlyByWire
Profesor
Prispevkov: 1269
Pridružen: 21 Mar 2009, 20:52
Kraj: LJ-BROD

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a FlyByWire »

Hehehe,.. pa jaz glih ne bi preveč telovadu s takim modelom mi ga je preveč škoda, pa užival bom v letenju če bo elektronka pomagala ;) Nisem prepričan če bi se podal v super scale vode ;)
Scale JET RANGER III 700 size with Flasher 600 mechanics,AB 212 800 size under development
SAB GOBLIN 630,HPS HEAD,MS COMPOSITE main and tail blades,ALIGN 750MX 530kv, A.DS615, F.BLS251,YGE120HV
SAB RAW 420, Futaba Transmitter 16IZ Super !
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Super scale? Koliko je pa meja? :) 2m, 2,5?
Uporabniški avatar
ajnstajn
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 13 Avg 2006, 09:58
Kraj: Ljubljana

Re: Vario Eurocopter EC-135 electric 1:6

Odgovor Napisal/-a ajnstajn »

Phoinix, mogoče si o tem že kej pisal, ampak glede na to v kakšne detajle se spuščaš, a boš pol tut mel kako sklopko, da bo tut zagon rotorja scale?
Odgovori

Vrni se na Jet modeli