EPP pena

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

8pac napisal/-a:A mi lahko nekdo pove kje se kupi EPP v Sloveniji, po forumu sem že skoraj vse te teme pogledal pa nič ne najdem. Zdaj majo ga v mlagem tehniku vendar so mi plate premajhne :oops: Na google-u sem pa tudi gledal vendar zgleda ne iščem pod ta pravim "geslom" :evil:
Plama Podgrad ga proizvaja v obliki izolacijske pene v rolah - razne debeline - termosilent do 15 mm. Torej bi ga verjetno lahko dobil v kakem Top Domu (termo in hidroizolacija temeljev)

Edit: termosilent je EPE - ekspandiran polietilen (materil za vrečke...) - kar pomeni manj tog. Lahko probaš s kako ojačitvijo... Je pa še bolj žilav ;-)
LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
germil
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 16 Okt 2006, 20:21
Kraj: Maribor

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a germil »

Tudi sam sem dobil nekaj epp-ja, gre pa za plošče velikosti 100x250mm, debele 25mm, v njih pa so bile zapakirane merilne kladice dolžin nad 150mm.
Probal sem ga rezkarti, vendar je material tako žilav, da ga je nemogoče obdelati s še čisto novim res ostrim rezkarjem.
Rezkanje s krogelnim rezkarjem 3D oblike pa je bilo še bolj porazno.
Kako ga obdelujete vi?
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

EPP se da rezati z ostrim nožem ali vročo žico, tudi brusiti (z bolj finim papirjem in počasi).

Če misliš eksperimentirati bi bilo zanimivo namesto spindla vpeti spajkalnik in namesto mehansko EPP odstranjevati termično. Po parih poskusih bi verjetno dobil neko primerno razmerje med temperaturo spajkalnika in hitrostjo pomika, da bi ti ravno prav topil material.
Obvezno poskrbeti za dobro zračenje prostora :)
LP
Janez
Uporabniški avatar
germil
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 16 Okt 2006, 20:21
Kraj: Maribor

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a germil »

Dobra ideja, vendar bi znal biti problem s stopljenim epp-jem, verjetno bi se nalagal na obdelovanec, kar bi po mojem močno povečalo težo obdelovanca.
Bom pa vsekakor poskusil, in poročam kakšni bodo rezultati.
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Imaš prav, na stopljen material nisem niti pomislil...
Po drugi strani pa ti mogoče prav ta stopljen material na površini omogoča, da na koncu narediš še finishing pass z rezkarjem?
LP
Janez
Uporabniški avatar
germil
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 16 Okt 2006, 20:21
Kraj: Maribor

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a germil »

Ko bo kaj več časa bom probal. sem pa razmišljal, tudi v tej smeri, da bi material ohladil, in ga s tem utrdil, ter takega rezkal. (tekoči dušik bi bil verjetno preveč ekstremna varianta, ampak naj bo le v premislek.
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Kaj se dobi v sloveniji da je ekvivalent ali podobno Dollar Tree foamboard

Hvala
LP
Uporabniški avatar
nace.m
Razpravljalec
Prispevkov: 168
Pridružen: 11 Jan 2013, 20:05

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a nace.m »

EPP ima v velikih in debelih platah po zelo ugodni ceni RC KINO - Kamnik!
No guts no glory!
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

WaterBoy napisal/-a:Kaj se dobi v sloveniji da je ekvivalent ali podobno Dollar Tree foamboard

Hvala
Tej zadevi oz podobno temu so kapa plosce.Ima jih mladi tehnik.
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Pozdravljeni

Kateri selotejp uporabiti, ki se dobro prime na EPP peno? Ali se s čim premaže, da se dobi boljši oprijem?

Kdo pozna kakšen trik?

LP Gorazd
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
_HD_
Začetnik
Prispevkov: 28
Pridružen: 28 Jan 2013, 13:14

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a _HD_ »

3m blenderm.

Na mesto leplenja naneseš tanek sloj lepila uhu-pop in počakaš, da se posuši. S takšno pripravo trak zlepa ne bo odstopil.
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

Na koncu mal popeglas, samo ne smes met prevroc likalnik.
Jaz to delam na letecih krilih.

LP
http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Hvala fanta.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: EPP pena

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Pred selotejpom je dobro EPP prepenzlat z razredčenim neostikom in počakat da se popolnoma posuši. V štartu površina sicer malo nabrekne ampak ko se posuši je pa ok.
Dobra varijanta za lepo površino je tudi zelo tanka (25g/m2) steklena tkanina, katero namesto epoksija natopimo kar z akrilnim lakom.
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

ME 163EPP

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Pred časom sem v eni od trgovin zagledal izrezane EPP sredice za leteče krilo. Prodajalka je rekla 9 EUR in so avtomatsko šle z menoj.
Nekaj časa se mi je to valjalo po bajti nato pa so padli prvi rezi in iz posteljic ki so tudi bile zraven je začel nastajati trup.
Ko je zadeva dobila obliko je bilo vsega skupaj 200-220g kar je odločno prelahko za na hrib. Če bi vštel še servote in sprejemniški accu recimo še 100g plusa pa malo selotejpa in smo spet blizu 300g kar se mi še vedno zdi prelahko za 1200mm razpetine...
V trup je šla 5mm karbonska cevka po celi dolžini v krilu pa 7X1mm karbonska letvica kar se je izkazalo kot overkill.
Pred prekrivanjem so šli v krilo servoti (HS 81MG v pvc vrečkah)
Najprej sem imel namen prekriti samo trup in leading edge, ker pa se zadeva ni in ni hotela zrediti sem začel prekrivat celega.
Uporabil sem metodo "thined goop" in prvič poiskusil laminirat stekleno tkanino z neostikom. Kdo je že rekel da je Neostik za ku**c?
Zakon je. Malo ga razredčiš z nitro razredčilom (cca 2dl na pol kile neostika) odrežeš tkaninco (uporabljal sem 25 g/m2) in jo pripenzlaš na fleho.
Ker je lim precej razredčen se dokaj hitro suši in že čez 3-4minute lahko držiš na mestu kjer si prej laminiral brez da se ti nalepi na prste.
Nos je dobil ponekod tudi 4 sloje steklenke elevoni pa dva. Ostalo pa je samo enkrat prekrito.
Ponekod je bil potreben kit. Mikrobalon in neostik= ZAKON. Smirgla se zelo slabo se pa da tak kit z lahkoto zgladit z kartico in nadaljna dodelava ni potrebna.
Ves čas sem vmes delal poiskuse z materijali in izkazalo se je da že samo mikrobalon+neostik kit povečata površinsko trdnost EPP-ju.
Kos materijala brez kita je na 100° upogibu počil, z kitom pa je šlo do 180°.
Na koncu sem ga še pihnil in evo po dolgem času mamo spet (nov) avijon pr' bajt.
za celo prekrivanje je šlo cca 500g neostika (šparal nismo), komet pa je sedaj na 420g z sprejemnikom baterijo in 20g svinca.

... dežja pa ni in ni konca.
Priponke
Me163.jpg
Me163.jpg (54.24 KiB) Pogledano 4057 krat
šmergl itaq rulz
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov