HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

Evo pa je končno prišel čas da še jaz pokažem svoje mečmesečno delo :)

Želja je bila da izdelam oz predelam že obstoječ model helikopterja BO-105 v barvah Avstrijske reševalne službe NOTARZT firme HeliArtist / Decent Devil
600 klase. Model vsebuje mehaniko HK600gt katera je bila v preteklosti deležna zelo veliko predelav oz zamenjav z original ALIGN deli in vgradnjo
ene najbolših elektronskih komponent, ki se uporabljajo v modelarstvu heliopterjev.

Vgrajene elektronske komponente:
-motor scorpion 4025-890KV 8S
-regulator CC ICE 120HV
-servoti za cikliko ALIGN DS610
-servo za rep ALIGN DS650
-gyro GP780
-BEC RCE-B6X
-komanda DX8 z AR8000 sprejemnikom ter TM1000 telemetrijo
-baterije turnigy nano-tech 2x 4s 4000mah 25-50C, katere bodo po vsej verjetnosti zamenjane z Gens ace 2x 4s 5400mah 30C, predvsem zaradi bolšje kvalitete ter same teže za določanje težišča modela


Končno prispel ˝majhen˝paket, kateri pa mi ni dal miru da bi počakal nedotkanjen še kakšno minutko več :D
Slika

Seveda pa v današnjih časih ne gre brez težav ... :S
Odlična kvaliteta samega ohišja in materialov nato pokvari slabo in površno sestavljanje in pakeranje modela...
Slika


Ohišje sem takoj naslednji dan reklamiral, in spet se je začelo dvotedensko čakanje na novega. #-o

Kot že rečeno o slabem pakeranju je tudi drugo ˝novo˝ ohišje na žalost imelo popolnoma isto napako.
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

Po dolgem čakanju je vendarle prišlo še tretje ohišje, katero je imelo isto napako kot prejšnji dve, vendar zelo manj očitno, zato sem se odločil, da ga kljub temu obdržim.

Provizorično sestavljeno
Slika
Slika
Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Pozdravljen Sašo. Dobrodošel na forumu.

Končno še kak skejl helikopter. Sedaj ko se helikopteraštvo ohlaja po hipni popularnosti je skejl že prava redkost :)

Napaka je v preveč odrezani šajbi? Zanimivo, saj niso taki začetniki. Navadno pustijo precej več kot je potrebno... je pa res da si potem sam kriv ko kiksneš :)

Boš imel 4 krako glavo?
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

še nekaj slik notranjosti in ostalih delov...

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

Phoinix napisal/-a:Pozdravljen Sašo. Dobrodošel na forumu.

Končno še kak skejl helikopter. Sedaj ko se helikopteraštvo ohlaja po hipni popularnosti je skejl že prava redkost :)

Napaka je v preveč odrezani šajbi? Zanimivo, saj niso taki začetniki. Navadno pustijo precej več kot je potrebno... je pa res da si potem sam kriv ko kiksneš :)

Boš imel 4 krako glavo?

Lep pozdrav :)
Na žalost mislim da med edinimi na Dolenjskem :-?

Napaka na vseh treh modelih je površno vstavljanje in lepljenje šajbe v sam poliester.

Glede 4 krake glave sem pa tudi že razmišljal ampak trenutno bo ostalo kar pri flybar sistemu.
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

Ker ima obstoječa mehanika repni propeler gnan preko jermena, je bila potreba predelava mehanike v torque tube verzijo saj je ohišju priložen nov pogon repa in sicer z ˝flex drive˝ osjo.

Sledila je nabava novih delov za predelavo na torque tube.



Sestavljenja enota z aluminijastim tulcem kateri nadomesti boom in skrbi za prenos med zobnikom in flex drive osjo.
sprednji del
Slika


...ter zadnji del
Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Prenos na repni rotor je preko gibke gredi? Koliko se pa zadeva upira vrtenju? S takim prenosom še nimam izkušen.

Vsekakor ti priporočam skejl glavo. Nenormalno doprinese k izgledu tako na tleh kot v zraku.
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

Tako je. Isti sistem kot pri mehkih oseh pri pogonu RV čolnov.
Gred je zelo podmazana z oljem-mastjo za mazanje glave kosilnice na nitko tako da nima skoraj nobenega upora, ubistvu je zelo podoben upor kot pri jermenu če ne še manjši.
Pri prejšnjih verzijah teh modelov z tem prenosom so imeli kar nekaj težav z delovanjem saj je bila sama gred prispajkana v aluminijasto cevko katera skrbi za prenos med to gredjo in samim zobnikom, kjer pa je zaradi slabega cina-spoja popustilo.
To napako naj bi odpravili z dvema M3 vijakoma katera tiščita gred v to alu cev, in upam da je sedaj zadeva dovolj zanesljiva za uporabo. več o tem pa po prvem letu :D
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Kar priporocajo drugi in sem sam seveda hitro povzel je to, da ta prenos na spojih najprej ponovno "polotas". Dejstvo je, da pri teh instant proizvodnjah doloceni deli trpijo pomanjkanje pozornosti v firmi, kjer jo izdelujejo. Ko sem odprl svojega (RC Aerodyne) ni bil nic zlotan, tako da sem najprej popravil to, nato pa sem se utrdil z vijakoma.

Ko bos lepil flexdrive v ohisje bodi pozoren, da "S" krivulja ne bo imela prevelikega zavoja, ker bo tako prislo do povecanega trenja... Jaz sem svojo sicer se malo podmazal ampak pravijo da za to ni neke potrebe.... stvar okusa pa...

gh
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

zdravo
pri meni je že nou sistem tako da sploh ni bilo lotanja ampak je že pripravljeno na to da se privijači z dvema M3 vijakoma na vsaki strani

a gre za isti model?

˝S˝ krivuljo sem naredil karseda odprto tako da ni prevelikega kota loma, dodatno pa sem podmazal ker sem imel flex os na iveral plošči katera mi je vpila vso olje ki je bilo tovarniško namazano po gredi.


A glede na to, da je gred zelo prožna, ne povzroča nobenih težav pri delovanju (tail wag)?
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Ja jaz bi na tvojem mestu vseeno polotal konce, ker tile vijaki se zazrejo v pletenico, ki nato rada popusti... Ce bos polotal konce bos mel s tem cvrsto podlago kamor lahko privijes vijake.

Ko bos flex drive lepil v ohisje ga probaj pricvrstit na cim vecih koncih.... Lahko naredis se dodatno leseno ojacitev trupa in nanj prilepis se flex drive kabel.

Moj se ni bil v zraku ampak spool up in testi na tleh so ok in "skoraj" brez vibracij.
Bi ti poslal sliko pa sem se kak mesec odsoten tako da ko se vrnem se lahko kaj zmeniva..

Fuselage je pa seahawk 500 size.

Gh
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

goodhunting napisal/-a: Bi ti poslal sliko pa sem se kak mesec odsoten tako da ko se vrnem se lahko kaj zmeniva..

Fuselage je pa seahawk 500 size.

Gh

Mene tudi zanima, dej na forum tega lepotca.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

bom samo bo trajalo.
Ce se komu mudi so kaksno leto ali malo ve stare fotke na drugem (tujem) forumu... sam tam se flex drive ne vidi...

gh
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Prilepi povezavo, pa bo.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

upam da ne krsim kaksnih pravil foruma...ampak tukaj so slike enega ki je v SLO in enega ki sem ga prodal v USA...
oba sta bila enaka...

http://www.helifreak.com/album.php?u=135073

gh
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Super izgleda tale trup. Zelo detajliran po površini. Drugega si samo skupaj spravil in prodal?
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

goodhunting napisal/-a:Ja jaz bi na tvojem mestu vseeno polotal konce, ker tile vijaki se zazrejo v pletenico, ki nato rada popusti... Ce bos polotal konce bos mel s tem cvrsto podlago kamor lahko privijes vijake.

Ko bos flex drive lepil v ohisje ga probaj pricvrstit na cim vecih koncih.... Lahko naredis se dodatno leseno ojacitev trupa in nanj prilepis se flex drive kabel.

Moj se ni bil v zraku ampak spool up in testi na tleh so ok in "skoraj" brez vibracij.
Bi ti poslal sliko pa sem se kak mesec odsoten tako da ko se vrnem se lahko kaj zmeniva..

Fuselage je pa seahawk 500 size.

Gh
a da bi sam pomočil v cin pasto in zalil s cinom?
ideja ni slaba, ampak bi mi vzelo ceu dan dela da ponovno razdrem komplet prenos in ven uzamem mehaniko :-&
useeno upam da bo zadeva delovala kot mora in da nbo problemov z pogonom repa.
zakaj pa mora biti flex drive sploh prliman na ohišje? jst sm sm ustavu ceu oz bovden od flex drive v lukne v rebrih repa in to je to. nisem nikjer nič lepil.


Phoinix napisal/-a:Super izgleda tale trup. Zelo detajliran po površini. Drugega si samo skupaj spravil in prodal?
bi blo fajn če kar koperaš sliko in nalimaš pod pogovor da še drugi vidimo, kateri pač nismo registrerani na helifreak :Dx
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

sledilo je brušenje in priprava na novo barvno shemo

Slika
Slika


...med tem pa izdelava scale dodatkov kateri žou niso priloženi v kompletu

vsi scale detajli so izdelani iz 3 ter 3,5 mm pleksi stekla

zgornja antena
Slika


zgornji del wsps sistema (wire strike protection system)
Slika


bear paws-i
Slika



ostale antene, stopničke, itd, pa so izdelani iz različne debeline trde bakrene žice. (žou nimam slikano v fazi izdelave tako da bodo ti dodatki vidni na končnem izdelku)
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

potrebna je bila tudi predelava podvozja saj je bilo le to za slabih 10cm predolgo glede na pravi helikopter.

še v prvotni dolžini...
Slika

ker so bili zgornji zaključki sank popolnoma drugačni kot so na pravem helikopterju, sem jih moral malo predelat z ročno brusilko :D
Slika

šablona s katero sem uspeu vodoravno odžagati zaključke enako na obeh straneh sank
Slika
Slika

na koncu so le podobne pravim...
Slika
Slika
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

ja lahko se sedaj malo pomatras... pa bos mel pol manj dela. Na Helifreaku in Runryderju pisejo o tem, kako so jim tile flex drivi razpadli, glih ker niso bili polotani na koncih... skoda da vlozis toliko truda, da ti pol na koncu razpade v zraku...

Ja se bom potrudil in prilepil slike... bom pogledal, ce mam se kaksno drugo sliko kjer se mogoce se kaj vec vidi....

samo ni point da ukradem post... mogoce raje zacnem svojega...

gh
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

uff. potem pa res najbol da razdrem in uštimam tole zadevo. bo spet par ur dela #-o
kje bi se pa najdlo kšno pocen 4 krako glavo?
malo gledam tole ... http://www.skyhunterhobbys.com/600-Size ... -4-600.htm
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Na spletu ima največ skejlov crash zaradi odpovedi komande ali pogona repnega rotorja. To področje zahteva kar nekaj pozornosti tako pri sestavljanju kot pri treniranju odpovedi (simulator).

Pred leti v St. Johannu je v pričo vseh gledalcev starejši modelar doživel odpoved komande fenestrona. Ker ni vedel kako bi zadevo rešil (čeprav je bil stran od gledalcev in dovolj visoko), se je odločil za izklop. Moram reči da ob izredno realnem izgledu helikopterja je gorel prav tako prepričljivo.
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

saso11 napisal/-a:
goodhunting napisal/-a:ja lahko se sedaj malo pomatras... pa bos mel pol manj dela. Na Helifreaku in Runryderju pisejo o tem, kako so jim tile flex drivi razpadli, glih ker niso bili polotani na koncih... skoda da vlozis toliko truda, da ti pol na koncu razpade v zraku...

Ja se bom potrudil in prilepil slike... bom pogledal, ce mam se kaksno drugo sliko kjer se mogoce se kaj vec vidi....

samo ni point da ukradem post... mogoce raje zacnem svojega...

gh

uff. potem pa res najbol da razdrem in uštimam tole zadevo. bo spet par ur dela #-o
kje bi se pa najdlo kšno pocen 4 krako glavo?
malo gledam tole ... http://www.skyhunterhobbys.com/600-Size ... -4-600.htm

sem nekako polotal vendar cin zelo težko prime na tole gred, tako da, kar je ratalo je, drugo stran sem pa mal z epoxijem zalil med režami.
sem pa še opazil da je nastavk oz osovina zvita na sprednjem delu flex osi, kar bo najbrš povzročalo velik vibracij, tko da moram še to naročit novo #-o #-o #-o #-o
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

Phoinix napisal/-a:Na spletu ima največ skejlov crash zaradi odpovedi komande ali pogona repnega rotorja. To področje zahteva kar nekaj pozornosti tako pri sestavljanju kot pri treniranju odpovedi (simulator).

Pred leti v St. Johannu je v pričo vseh gledalcev starejši modelar doživel odpoved komande fenestrona. Ker ni vedel kako bi zadevo rešil (čeprav je bil stran od gledalcev in dovolj visoko), se je odločil za izklop. Moram reči da ob izredno realnem izgledu helikopterja je gorel prav tako prepričljivo.

nobena stvar ni več zanesljiva... :( upam da bo v mojem primeru vse delovalo kot mora :oops:
saso11
Tekmovalec
Prispevkov: 325
Pridružen: 12 Feb 2013, 21:19
Kraj: Velike Brusnice- Novo mesto

Re: HK 600GT heliartist BO-105 COAST GUARD

Odgovor Napisal/-a saso11 »

podvozje dobilo končni videz...

bear paws-i narejeni iz 3mm plexi stekla barvano z mat črno, celotno podvozje barvano v mat sivi barvi (blaugrau RAL 7031), stopnička prav tako narejena iz 3mm plexi stekla ter prelimana z črni trakom brusnega papirja (zrnatost 2500), novi zaključki na zadnji strani podvozja narejeni iz čepkov od pohištva za zakrivanje vijakov


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji