Prvi Quad Copter

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Pozdravljeni!

Zanima me, kateri quad copter priporočate za začetnika, če sem vešč letanja s štiri osno krmiljnim letalskim modelom?

Ta naj bi bil v prvi vrsti namenjen učenju letenja s tovrstnimi napravami (dokaj enostavno upravljanje, trpežna konstrukcija, razpoložljivost nadomestnih delov), zaželejna pa je še možnost nagradnje, npr. za snemanje in fotografijo iz zraka, če ne še kaj več. Ker sem trenutno brez modelarske delavnice naj bo dokaj enostven za sestavljanje.

V zadnjem timu sem opazil reklamo za sledečega, pa me zanima, če vam zdi OK glede nazgornje zahteve ali ne?
http://www.modelar.si/index.php?main_pa ... ts_id=1028

Je bolj smiselno uporabiti ločene krmilnike za vsak motor posbej ali je OK tudi skupen kot ga ima ta?

Če se odločim za izdelavo po komponentah, me še zanima, če imajo »open source« krmilne enote kakšno pomembno prednost pred zaprtimi sistemi?

Kako pomembno vlogo ima kakovost motorjev / krmilnika in kaj priporočate?

Hvala in LP!
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a Krist »

Specifikacije :
okvir : Q450 (kopija DJI okvirja)
motorji : 4x Keda ThumRun 2834/18
reglerji : 4x HobbyKing 20A BlueSeries
propelerji : 10/4,5 (L in D)
krmilna plošča :HK KK2.0
Programator: USBasp AVR Programming Device for ATMEL proccessors
Servo kabli za povezavo sprejemnika z krmilno ploščo

To je preverjena kombinacija opreme. Model leti odlično, moči je več kot dovolj, tako da lahko brez težav nosi GO PRO kamero s stabilizacijo. Cenovno te pride okoli 140-150€
Vsaj trije so pri nas s to opremo, od tega sem pri dveh pomagal pri sestavljanju. Programator je skoraj da ne nuja, ker lahko z njim posodobiš KK krmilno ploščo in regulatorje.
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Hvala Krist!

Kakšen komentar glede Modelarjeve ponudbe?

Koliko je nuje po poznavanju programiranja mikropocesorjev ... imam sicer nekaj uizkušenj s PIC-i, a je že dolgo tega.

LP,
Boštjan
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
Uporabniški avatar
Neo32
Freak
Prispevkov: 636
Pridružen: 19 Sep 2005, 22:27
Kraj: Radovljica

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a Neo32 »

BostjanPerdan napisal/-a:Hvala Krist!

Kakšen komentar glede Modelarjeve ponudbe?

Koliko je nuje po poznavanju programiranja mikropocesorjev ... imam sicer nekaj uizkušenj s PIC-i, a je že dolgo tega.

LP,
Boštjan
Pri KK2.0 ne rabiš nobenega znanja programiranja, imaš display in 4 gumbe, preko katerih spreminjaš vrednosti. Za update samega kontrolerja rabiš programator in flash tool, kjer pač izbereš pravi flash file in ga zamenjaš z obstoječim (obstajajo dobri vodiči) nič kompliciranega.

Ponudba od Modelarja je sicer OK, vendar imaš skupni ESC, kjer ga po mojih podatkih ni mogoče updejtat z simonK firmware-tom. Blue series ESC, katere priporoča Krist in jih imam tudi sam pa se da updejtat in ti to tudi priporočam, ker se pozna pri odzivnosti samega quada.
Slika
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

H Kristovim specifikacijam verjetno spada še pogonski akumulator LiPo 3S 2200-3000 mAh.

Poleg obarvanega okvirja mi kot začetniku pri orientaciji precej pomagajo obarvani propelerji (spredaj imam RUMENE, zadaj RDEČE). Splača se vzeti nekaj propelerjev na zalogo, čeprav moram potrkati da jih še nisem polomil veliko.

Največji problem pri programiranju z USBasp programatorjem je namestitev ustreznega gonilnika na računalniku (probleme imam na 64bit Win7, če ima kdo link do preverjene rešitve se priporočam), ostalo je samo še klikanje po navodilih.
LP
Janez
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Zdravo!

No, saj baterije bi želel uporabiti kar obstoječe 3S 2100 mAh. Kolikšna je pa tipična / povprečna poraba takšnega set-upa?
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a Krist »

BostjanPerdan napisal/-a:Zdravo!

No, saj baterije bi želel uporabiti kar obstoječe 3S 2100 mAh. Kolikšna je pa tipična / povprečna poraba takšnega set-upa?
Nekaj A. Z 2200mAh letim vsaj 10-11 minut.
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Pozdravljeni!

Je kakšen razlog, da priporočate prav Keda motorje (naročilo iz Anglije) ali bi se kaj podobnega dobilo tudi pri HK?

Kot vidim, je nastavek za propeler že v kompletu z motorjem in ne rabim kupovati posebej?

Koliko kompletov propelerjev naj vzamem?

Hvala in LP,
Boštjan
Zadnjič spremenil BostjanPerdan, dne 12 Maj 2013, 06:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Motorje kot so DIJ varjanta, no iste se bo dalo od konca drugega tedna dobit v Sloveniji po skoraj 1 nižji ceni. To so emax motorji in so isti kot od DIJ saj jih delajo za njih :) Drugače pa sam uporabljam emax motorje gor CF2822 in se obnesejo odlično. Edino pri go proju jim malo zmanjka moči.
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Zdravo!

Ali obstajajo kakšne vaje na za postopno učenje letenja z multirotorji (treniranje orientacije, itd.) na simulatorju (FMS)?

Kako "varen" je Q45 okvir glede na to, da so propelerji precej blizu tlem? Bi bil takšen s "helikopterskimi nogicami" boljši?

Kam se montira kamera (pride v poštev naknadno)? K bateriji?

Hvala in LP,
Boštjan
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a scrat »

BostjanPerdan napisal/-a:Zdravo!

Ali obstajajo kakšne vaje na za postopno učenje letenja z multirotorji (treniranje orientacije, itd.) na simulatorju (FMS)?

Kako "varen" je Q45 okvir glede na to, da so propelerji precej blizu tlem? Bi bil takšen s "helikopterskimi nogicami" boljši?

Kam se montira kamera (pride v poštev naknadno)? K bateriji?

Hvala in LP,
Boštjan
Živjo,

tale okvi se ti bo dokaj hitro zlomil. Če bo quad padel iz recimo 1 metra mu ne bo nič. Če bo padel iz 4 do 5 metrov pa se že lahko zlomi. Raje nabavi tale okvir, ki je skoraj neuničljiv...če pa že kaj zviješ pa samo ALU palica in zamenjaš - vem pa, da si pravi modelar saj si narisal kar nekaj načrtov za revijo TIM: https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... 550mm.html pa še v NL skladišču je na voljo.

Tale platka KK čisto prva je sicer ok. Samo ti raje priporočam KK2.0, ki ima vsaj še accelerometer, ki ti malo pomaga na začetku.
Ampak najbolje je,da se naučiš leteti samo z žiroskopi.

Samo potem ne vem, če bodo motorji dovolj močni...Jaz sem nabavil tole za prvi quad in se naučil leteti: http://www.goodluckbuy.com/x525-v3-quad ... opter.html

Okvir je še vedno v uporabi samo palice sem skrajšal.

Če rabiš še kakšno info pa javi.
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a IKE »

mzakelj napisal/-a:Motorje kot so DIJ varjanta, no iste se bo dalo od konca drugega tedna dobit v Sloveniji po skoraj 1 nižji ceni. To so emax motorji in so isti kot od DIJ saj jih delajo za njih :) Drugače pa sam uporabljam emax motorje gor CF2822 in se obnesejo odlično. Edino pri go proju jim malo zmanjka moči.
Lahko zaupaš tudi informacijo, kje oziroma kdo bo prodajal te elektor motorje pri nas ? Hvala.
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
farki222
Razpravljalec
Prispevkov: 101
Pridružen: 12 Feb 2012, 16:12

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a farki222 »

...
Zadnjič spremenil farki222, dne 10 Apr 2017, 11:27, skupaj popravljeno 1 krat.
The bad news is time flies. The good news is you're the pilot.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a scrat »

farki222 napisal/-a:
scrat napisal/-a: Jaz sem nabavil tole za prvi quad in se naučil leteti: http://www.goodluckbuy.com/x525-v3-quad ... opter.html
Koliko pa traja da pride roba iz te trgovine? Kako je kaj z zanesljivostjo pri njih?
Je tale Quad vreden svojega denarja in če je primeren za čistega začetnika na področju multirotorjev?
Sorry za pozen odgovor. Do mene je rabila roba 10 dni (res 10 dni) in to je bil rekord iz kitajske. Plačal sem še 1 dolar poleg za trackong number in nisem bil razočaran.
buldozer
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 06 Mar 2013, 19:38

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a buldozer »

scrat napisal/-a: https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... 550mm.html pa še v NL skladišču je na voljo.
Gledam tale frame, pa me zanima ali ima poleg tiste ploščice za montažo motorjev, ali jih je potrebno narest? Kje imaš montirano baterijo? Spodaj?
Bolečina je verjetno tudi, če tale model po nesreči obrneš direkt na plato?
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a scrat »

buldozer napisal/-a:
scrat napisal/-a: https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... 550mm.html pa še v NL skladišču je na voljo.
Gledam tale frame, pa me zanima ali ima poleg tiste ploščice za montažo motorjev, ali jih je potrebno narest? Kje imaš montirano baterijo? Spodaj?
Bolečina je verjetno tudi, če tale model po nesreči obrneš direkt na plato?
Za pritrditev motorjev so luknje zvrtane...med luknjami je 19mm...večina motorjev ima 16 in 19mm med luknjami. In tudi najbolje je, da motorje pritrdiš direktno na alu palice, je še najmanj vibracij. Baterija je montirana spodaj...pripeta z ježkom :)

Si pa narediš nad plato neko varovalo. Jaz naredim kar iz polovice prozorne kugle, ki jo kupim v obi ali bauhaus...namenjena je, da si sam izdelaš okrasek za na smreko in nimaš težav, če direkt zvrneš na plato. Sam sem si naročil tale okvir dva dni nazaj.
buldozer
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 06 Mar 2013, 19:38

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a buldozer »

Torej motor priviješ samo z dvema vijakoma?
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a scrat »

buldozer napisal/-a:Torej motor priviješ samo z dvema vijakoma?
Točno tako. Je več kot dovolj.
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Pozdravljeni!

Roba pri HK je končno naročena, zataknilo pa se je pa pri motorjih in propelerjih pri giantshark.co.uk, saj je zaloga pošla.

Kakšne imate izkušnje s trgovino? Ali so dostikrat brez zaloge ter, ali je treba dolgo čakati, da jo dobijo?
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a Krist »

BostjanPerdan napisal/-a:Pozdravljeni!

Roba pri HK je končno naročena, zataknilo pa se je pa pri motorjih in propelerjih pri giantshark.co.uk, saj je zaloga pošla.

Kakšne imate izkušnje s trgovino? Ali so dostikrat brez zaloge ter, ali je treba dolgo čakati, da jo dobijo?
Ponavadi sem vedno dobil tisto, kar sem iskal.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a scrat »

Pomoje bodo hitro dobili. Lahko jih pa kar kontaktiraš....boš hitro dobil odgovor.
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Pozdravljeni!

Imam nastavljeno obveščanje glede zaloge in jo še občasno dodatno preverjam, pa se za enkrat nič ne dogaja.
Dokler ne pride pošiljka od HK, ni panike. Ko pride, bom pa magari pri nas naročil motorje EMAX 2213 935KV, ki jih kar hvalite napram Kedi.
Zadnjič spremenil BostjanPerdan, dne 01 Jul 2013, 23:17, skupaj popravljeno 2 krat.
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a IKE »

Krist napisal/-a:Specifikacije :
okvir : Q450 (kopija DJI okvirja)
motorji : 4x Keda ThumRun 2834/18
reglerji : 4x HobbyKing 20A BlueSeries
propelerji : 10/4,5 (L in D)
krmilna plošča :HK KK2.0
Programator: USBasp AVR Programming Device for ATMEL proccessors
Servo kabli za povezavo sprejemnika z krmilno ploščo

To je preverjena kombinacija opreme. Model leti odlično, moči je več kot dovolj, tako da lahko brez težav nosi GO PRO kamero s stabilizacijo. Cenovno te pride okoli 140-150€
Vsaj trije so pri nas s to opremo, od tega sem pri dveh pomagal pri sestavljanju. Programator je skoraj da ne nuja, ker lahko z njim posodobiš KK krmilno ploščo in regulatorje.

Z ozirom da imam omenjen okvir in skoraj vso ostalo opremo ... razen motorjev in propelerjev bi prosil za eno pojasnilo ? Na "gaintshark" strani piše da motorji potrebujejo 60A regulator, na tvojem spisku pa so HobyKing 20A regulatogji ?

Torej če bi se odločil za nakup teh motorjev bi moji regulatorji Turnigy 25A bili prav tako dovolj močni ? Tudi podatek o letenju z 3S 2200 mah baterijo letiš 10-11 minut je vzpodbuden.
Ali so motorji motorji Emax MT2213-935KV ekvivalentni Keda ThumRun po času letenja in moči ( GoPro ? ) ? So na razpolago pri nas ( Almapek ) in tudi cenovno sem nekje na istem !?
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Zdravo!

Na "gaintshark" strani tudi piše, da je maksimalna priporočena amperaža priporočenih Keda motorjev 23A, torej je 60A regulator po mojem mnenju nepotreben.

Motorja sta si dokaj podobna (osebno se sprašujem samo o morebitni razliki v kvaliteti), s tem da je Keda malce bolj "navita" kar pomeni, da ima pri maksimalnih obratih večjo moč in je posledično tudi bolj "požrešna". Verjetno sta oba dva motorja dovolj močna, sicer se pa razlika da kompenzirati z izbiro propelerjev.
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Prvi Quad Copter

Odgovor Napisal/-a Krist »

Za normalno letenje ti je 20 A več kot dovolj, lahko pa vzameš 30A, da boš mirneje spal.
Odgovori

Vrni se na Multirotorji