RepRap 3D printer

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

Wau :o , tole z acetonom je pa ubersupergenijalno , res izjemni rezultati. Edino kakšni detajli se vrjetno izgubijo.
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

shqwarch napisal/-a:matej rozman, problem je veretno to, da si omejen na gonilnikih. 4x12 ti da 48, 20x12 ti da pa 240V. Problem je, ker ne poznam poceni gonilnika, ki bi šel na toliko voltov. Verjetno bi bilo zadevo potrebno krmiliti, kar preko ustreznega H-mostiča. Ve kdo za kakšno shemo, ki dopušča takšne napetosti?
Jaz imam samo 12V! In po novem leti stroj na 500mm/s. Hehe, hitreje kot misli.
Da te malo razsvetlim, sem šel nalašč pogledati, kakšne motorje uporabljam. Moji imajo induktivnost 1.8mH.
Se pravi, največja napetost ki jo lahko priključim=kvadratni koren induktivnosti motorja (krat) 32 = kv.koren 1.8mH*32=1,3416*32=42,9312V ! To je maksimalna napetost ki jo motor ki ga uporabljam jaz še lahko prense, in če jo delim z 20 dobim nazivno napetost (s tem izrazom se sicer ne strinjam ampak naj bo):
Torej, "nazivna ! napetost"=42,9312/20=2,14656V. Tako, upam da sem te sedaj potešil, razsvetlil ali ti kako drugače polepšal življenje, torej, priključitev tovrstnih motorjev iz zdravstvenih, ekonomskih in okoljevarstvenih razlogov odsvetujem na napetosti več kot 42,9312V. Na 240V pa bi se te nema 17.-ke spremenile v karbon :lol: Mogoče tudi koristno :^o

Da ti ne pa ne rečem kakšne neumnosti, prosim uporabi google-a in si preberi od a-x(ž) o koračnih motorjih. Mimogrede, hitrost ni odvisna samo napetosti, je precej fizike povezano s tem, saj veš stric Newton in tako naprej :wink:

Sicer pa tole foro z acetonom poznam, ampak mislim, da je vsaj za to za kar bom jaz potreboval stroj neuporabna. Sem se prav potrudil, da dobim ven mere v +-0.05mm, potem mi pa ves moj trud uniči aceton. Verjetno tudi pobere robove in jih zagladi, to zna biti da je v mehanskih in sklopih, kjer se komadi sestavljajo, tečejo, vrtijo, ..., situacija po takšnem tretmanu malo hecna. Ja, za kako sovico zgladit mogoče res. Če bo kaj časa probam in javim.
plp, Matej
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a brejker »

www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

matej rozman, nisem mogel vedeti nazivne napetosti 2,14656V zato se mi je zdelo čudno, ker si omenjal 12 v motorje. Glede goilnikov pa saj več kot 50 ali 60v jih večina ne gre tako, da bo pasalo mama na ata. Bom pač moral pogledat kako je z induktivnostjo pri mojih.
Slika
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Da malo dvignem temo, še en video kako zgleda hitro printanje. Za boljšo predstavo, izdelek bo velik cca 100x100mm (če ga postavimo v škatlo) 8)
http://youtu.be/Xh6qZUczPMI
Material je PLA, ABS takšnih hitrosti ni sposoben pojesti, hitrosti printanja pa od 80-180mm/s :wink:, bi šlo še hitreje, ampak adruino ne požre več vrstic, že pri tej hitrosti jih spušča kjer je veliko točk na kupu.
In ker sem pikolovec naj povem da mere izdelka štimajo v 0,05mm pri tej hitrosti :D
plp, Matej
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a brejker »

Živjo.

Micro Speedy je prehiter za naš 4.8m velik bazen.
Ideja je, da bi izdelal kalup še za nekaj manjšega (5-6A regler + 1220Inrunner :lol: ).

Problem: Na tržišču se lahko kupi najmanjši prop premera 21mm.

Ideja: Da bi dal 3D printat propeler premera 12 ali 15mm. Lopatica bi bila verjetno debela okoli 1mm za trdnost?

Slika kako naj bi izgledalo:
Slika

Je kaj takega izvedljivo sprintat?
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Ideja: Da bi dal 3D printat propeler premera 12 ali 15mm. Lopatica bi bila verjetno debela okoli 1mm za trdnost?
Mogoče si videl Potrebno se je prijaviti !
Slika
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

brejker napisal/-a:Živjo.

Micro Speedy je prehiter za naš 4.8m velik bazen.
Ideja je, da bi izdelal kalup še za nekaj manjšega (5-6A regler + 1220Inrunner :lol: ).

Problem: Na tržišču se lahko kupi najmanjši prop premera 21mm.

Ideja: Da bi dal 3D printat propeler premera 12 ali 15mm. Lopatica bi bila verjetno debela okoli 1mm za trdnost?

Slika kako naj bi izgledalo:
Slika

Je kaj takega izvedljivo sprintat?
Mislim da ni, lahko pa mi pošlješ model pa probava če gre, brezplačno seveda in kar pride ven je tvoje. Sem vedno za to da probam kaj novega.

Mislim pa, da bi lahko tole lepo rešil z alu kalupom in vlivanjem polivratanskih smol. Kalup ti lahko porezkam iz aluminija, nebi bil nek stranšen denar glede na velikost izdelka.

3.tja možnost je pa rezkanje propelerja-izdelka iz aluminija ali medenine. Če rabiš samo en kos je mogoče to najboljša rešitev....
plp, Matej
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

brejker napisal/-a:Za freestylerje po duši: http://www.youtube.com/watch?v=DQWyhezI ... r_embedded#!
A se da to dejansko kje kupit?
Slika
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a brejker »

Super! =D> Rišem v Avtodeskovem Inventorju...upam, da to ne predstavlja ovire kar se tiče končnice 3D datoteke?

Glede na to, da bom izdeloval kalup za čoln bom verjetno potreboval več propelerjev. Modelarcina bo zagotovo hotel imeti svojega :D
Bomo probali print in videli kako naprej...
Če bi bil Alu kalup bi lahko kasneje res tapkal prope s 60g Karbonom :lol:

Brainstorm:
AlesZ je dal povezavo na forum s katerega pripenjam link kako do ulitega propelerja: http://www.offshore-rc.com/forum/index. ... 713&page=9
Plastični pramodel, silikonski kalup, voščeni odlitek, mavčni kalup = kovinski odlitek.
* 170gramski hydro leti 77Km/h #-o :)
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Noben problem, tehnologija je, uporabljat jo tudi znamo :wink: , potrebne so samo ideje.

Javi ko bo zadosti daleč.

lp, Matej
plp, Matej
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

Sprintana škatla za svedre
Priponke
Box za svedre (Custom).JPG
Box za svedre (Custom).JPG (24.76 KiB) Pogledano 10991 krat
L.p. Milan
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

Mini lijak za gorivo
Priponke
DSC02864 (Custom).JPG
DSC02864 (Custom).JPG (32.79 KiB) Pogledano 10852 krat
L.p. Milan
ales03
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 01 Maj 2014, 13:15

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a ales03 »

dober dan, mene zanima če je mogoče sprintat pokrovček za mini sd card reder oz katere datoteke bi rabil za print in koliko bi to stalo. Za načrt mi prosim pošlji e-mail. Za odgovor se ti v naprej zahvaljujem. LP Aleš
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

Imaš kakšno sliko kako bi to zgledalo?
L.p. Milan
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

In slike mojega tiskalnika
Priponke
DSC02848 (Custom).JPG
DSC02848 (Custom).JPG (42.81 KiB) Pogledano 10509 krat
DSC02847 (Custom).JPG
DSC02847 (Custom).JPG (35.68 KiB) Pogledano 10509 krat
DSC02850 (Custom).JPG
DSC02850 (Custom).JPG (37.56 KiB) Pogledano 10509 krat
L.p. Milan
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

in še
Priponke
DSC02849 (Custom).JPG
DSC02849 (Custom).JPG (42.15 KiB) Pogledano 10507 krat
DSC02853 (Custom).JPG
DSC02853 (Custom).JPG (44.51 KiB) Pogledano 10507 krat
DSC02856 (Custom).JPG
DSC02856 (Custom).JPG (61.95 KiB) Pogledano 10507 krat
L.p. Milan
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

Sledi nadgradnja z ogrevano mizo z možnostjo tiskanja z ABS-om


In poizkus tiskanja figuric pilota, ki jih je še potrebno pobarvat
Priponke
DSC02871 (Small).JPG
DSC02871 (Small).JPG (46.35 KiB) Pogledano 10504 krat
L.p. Milan
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

In še danes izdelan nosilni del mize iz AL - cca 8 ur
Priponke
DSC02888 (Small).JPG
DSC02888 (Small).JPG (97.72 KiB) Pogledano 10472 krat
L.p. Milan
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Animaš še kit kompleta za ABS printat? Ko boš predelal printer na ABS si sprintaj vozičke od krokota, pa navojno vreteno za Z os lahko skrajšaš, meni je po tem posegu začelo printat dosti lepše. Steklokeramična miza je pa itak zakon.
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

čaka še na montažo,mi pa razloži v čem je prednost ,če skrajšam Z vreteno. Jaz ga imam zgoraj fiksno vpetega na ohišje.Tu ne vidim težav . Predvidevam pa,da z spremembo vozičkov iz ABS-a bo printanje veliko boljše
L.p. Milan
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Matica na z vretenu ima luft in potem trpi sklopka spodaj, ko sem jaz skrajšal z vreteno so postali Z koraki bolj enakomerni in plasti lepše združene. Druga stvar je, ko skrajšaš z vreteno in luknje na vrhu združiš v eno. Bovden za dovod filamenta in kabli se lepše gibljejo. Pomakni glavo v vse štiri kote in glej kaj se dogaja s cevjo na luknji pa boš videl kaj mislim.
pivolcan
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Nov 2013, 19:33
Kraj: Hoče-Maribor

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a pivolcan »

Ja ,tako je. Nastajajo ostri loki in velike sile na glavo in vozičke.Na sami z osi ne vidim velikega zvijanja kuplonge. Moje vreteno je ravno, tudi ko nisem imel fiksirano na ohišje je bilo pri miru.
L.p. Milan
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a vidx »

Da ne odpiram nove teme.. tukaj imate najvrjetneje največ izkušenj z 3D printerji.
Če slučajno niste opazili se je pojavil zanimiv in poceni printer v HK.
in sicer http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... %20fabrika
Iz EU skladišča pride manj kot 425€ s poštnino vred. Je pa kit komplet ki si ga sestaviš sam. Seveda pa so video navodila celotnega postopka sestavljanja.

Zanima me vaše mnenje o tem printerju. Vidi mogoče kdo kakšno potencijalno slabost? Ali kaj drugega zaradi česar se nakup nebi splačal?
Glede na ceno in specifikacije se mi zdi zelo zanimiva varijanta in ga imam namen kupiti, pred tem pa bi rad izvedel kaj več od vas, ki printerje že imate.
Da bi ga izdelal sam mi primanjkuje nekaj znanja, predvsem pa časa, zato se tega še nisem lotil. To pa se mi zdi idealna varijanta. Kit komplet kjer naj bi vse pasalo skupaj in bilo narejeno kot je treba (upam da tudi je). Poleg tega pa se med sestavljanjem in prvim zagonom marsikaj naučiš.
Flying Bastard Aircombat squadron
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a miharix »

Zgleda res zanimiv ja.
Mene edino močno moti, da so zgleda gradniki iz brizgane plastike
a nikjer pa ne vidim datotek s katerimi si boš lahko le te plastične dele za rezervo 3D natisnil.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja