King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Moderatorji: jannyy, mihec87, Čur

Odgovori
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Skratka, za ene par dni sem sedaj zaključil, ker moram cel avto razstaviti, očistiti in sestaviti (motor, frgazar, menjalnik) in temeljito podmazat, da ne bo še več škode na mehaniki - ne elektroniki je ne more biti več :whistle:

Motor sem že potegnil narazen in iz karterja iztočil vodo. Sedaj sem ga zalil z oljem in ga bom nato spral z bencinom....

Slika

Tolk zaenkrat...
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

A se je bat tudi po makadamu vozil :roll: :D
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Zadeva ki jo toplo priporočam vsakemu ki ima bencinski model(12kg, 60km/h brez kontrole ni hec) http://www.killerrc.com/product/super-b ... h-car-kit/

Se samo meni zdi da lopatice niso vse isto dolge na vztrajniku,preveri če ni kakšna odlomljena.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Pa res zgleda ena krajša.

rc-ryder upam da se ti bo nakup na koncu izšel. Tudi jaz gledal kopijo baje ampak ima dokaj nizko pripriteto. Že ko imaš razstavljen motor, izmeriš prosim premer bata ali cilindra.
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Glede na prostornino 30,5 je premer 36mm ter 30mm ojnica
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zaunkönig napisal/-a:A se je bat tudi po makadamu vozil :roll: :D

To je tisto s tolerancami...

CY je "the oroginal copy", KM je pa "the copy of the original copy"

Te raze so po moje posledica peska in vode, ki jo je avto posrkal iz jarka...

#-o
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

mihec87 napisal/-a:Glede na prostornino 30,5 je premer 36mm ter 30mm ojnica
Točno!

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

mihec87 napisal/-a:Zadeva ki jo toplo priporočam vsakemu ki ima bencinski model(12kg, 60km/h brez kontrole ni hec) http://www.killerrc.com/product/super-b ... h-car-kit/

Se samo meni zdi da lopatice niso vse isto dolge na vztrajniku,preveri če ni kakšna odlomljena.
Hvala za opozorilo - niti nisem bil pozoren na lopatice - ker nič ni pokalo in ropotalo - samo lepo se je prevrnil na hrbet in posrkal "župico".

Glede KillSwitcha se pa absolutno strinjam! Sem ga namreč že naročil (sicer enega drugega) ampak point je isti. Motor mora ugasniti, ko izgine signal ali napajanje!

16m/s (60 km/h) in 13 kg = 3.4kJ

1kg model bi za enak efekt moral iti cca 82m/s = cca 300km/h !

Skratka 60 je nekje na 2/3 kar ta zadeva zmore...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a 8pac »

rc-ryder napisal/-a:
mihec87 napisal/-a:Zadeva ki jo toplo priporočam vsakemu ki ima bencinski model(12kg, 60km/h brez kontrole ni hec) http://www.killerrc.com/product/super-b ... h-car-kit/

Se samo meni zdi da lopatice niso vse isto dolge na vztrajniku,preveri če ni kakšna odlomljena.
Hvala za opozorilo - niti nisem bil pozoren na lopatice - ker nič ni pokalo in ropotalo - samo lepo se je prevrnil na hrbet in posrkal "župico".

Glede KillSwitcha se pa absolutno strinjam! Sem ga namreč že naročil (sicer enega drugega) ampak point je isti. Motor mora ugasniti, ko izgine signal ali napajanje!

16m/s (60 km/h) in 13 kg = 3.4kJ

1kg model bi za enak efekt moral iti cca 82m/s = cca 300km/h !

Skratka 60 je nekje na 2/3 kar ta zadeva zmore...

LP
Si zadevo zmeril? Dejstvo je da je 60km/h na terenu že kar lepa hitrost in tudi dvomim da tale king baja gre kaj več, na asvaltu je jasno druga zgodba ampak še vedno najbrž niti blizu temu kar ti navajaš...
Nevem lahko da se motim...
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Stock baja z 26cc je nekje 65-70km/h..Tale kakšen km/h več zaradi izpuha..30,5 ima navora pa obratov zato ne..90km/h pa dvomim...Kakšno zobniško razmerje je na njej(zob na zobniku sklopke ter večjemu zraven(spur ter pinion))?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

mihec87 napisal/-a:Stock baja z 26cc je nekje 65-70km/h..Tale kakšen km/h več zaradi izpuha..30,5 ima navora pa obratov zato ne..90km/h pa dvomim...Kakšno zobniško razmerje je na njej(zob na zobniku sklopke ter večjemu zraven(spur ter pinion))?
Sem imel v planu meritev z Garminom - pa sem trenutno nevozen. V ponedeljek bom probal kje izbrskakti kake pametne servote, potem pa zadevo zložim skup in probam. KM navaja 56 mph = cca 90km/h... Bomo videli.

Ko sem bil proti koncu utekanja sem ga parkrat pognal do konca - in gre bolj kot Zenoah 26, da stock CY 23 sploh ne govorim... Res seka (kadar seka ;-)

Zobniki naj bi bili standard...

Je pa tako kot si opazil na sliki. Dve lopatici sta polomljeni na vztrajniku - verjetno sem not dobil kak kamen na makedamu... A obstaja kaka rešitev za zaščito odprtin z notranje strani (vrečka za zunaj je že na poti....)?

Zaenkrat sem v RC Modelz napisal reklamacijo (za servote in vztrajnik), saj so dali 1 mesec garancije... Pa da vidimo kaj bo.

Sem pa gledal, da bi lahko z odstranitvijo nasprotnih dveh zob vztrajnik uravnotežil, brez večje škode za pretok zraka. Ampak to šele po tem, ko se zmenim z RC modelz - morda bodo hoteli uničene dele nazaj.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Okoli odprtin se zalepi fina mrežica http://www.bajaplanet.com/baja-mechanic ... -tutorial/
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
mummy
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 28 Jan 2012, 19:50
Kraj: Velenje

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a mummy »

Futaba 3PK 2.4ghz.
Hpi baja 5b ss.
Frsky Taranis X9D.
quadrocopter acrobee.
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Mrežica se naredi takole, vse ostalo je packarija:
Mr. S2k napisal/-a:Tole je danes prišlo ven iz zlobnih delavnic Mr. S2k-ja :lol: :lol: :lol:

Slika

Slika
Bat je zanimivo ˝nagrižen˝. Ker če bi prišel pesek v cilinder, kar bi moral filter zadržat, bi bile raze po celi višini in pa na cilindru tudi.
Verjetno gre za premajhno toleranco. Kakšno mešanico pa voziš?

Lom na vztrajniku kjer so lopatice odlomljene je videti temen, oksidiran, kar pove, da to ni bilo pred kratkim. Oz. vsaj tako se na tej sliki vidi.
Jaz sem pri enem od motorjev dobil vodo v gorivu (malo čajno žličko v celem rezervoarju) in mi je odprlo cilinder. Preveri cilinder na mestih kjer so izvrtine za vijake in naležno površino, da ni kaj zvito. Lahko da imaš srečo.
Pa ko boš kupoval protiprašno zaščito vzemi Outerwears, ker je kitajska narejena iz materiala ki ne diha in boš z njo poslabšal delovanje motorja, verjetno se bo tudi pregreval. Vem ker so mene nategnili z njo.
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
mummy
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 28 Jan 2012, 19:50
Kraj: Velenje

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a mummy »

Jaz sem na svoji baji imel outerwears mrezico in sem bil zadovoljen z njeno uporabnostjo. :oops:
Futaba 3PK 2.4ghz.
Hpi baja 5b ss.
Frsky Taranis X9D.
quadrocopter acrobee.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Mr. S2k napisal/-a:Mrežica se naredi takole, vse ostalo je packarija:


Bat je zanimivo ˝nagrižen˝. Ker če bi prišel pesek v cilinder, kar bi moral filter zadržat, bi bile raze po celi višini in pa na cilindru tudi.
Verjetno gre za premajhno toleranco. Kakšno mešanico pa voziš?

Lom na vztrajniku kjer so lopatice odlomljene je videti temen, oksidiran, kar pove, da to ni bilo pred kratkim. Oz. vsaj tako se na tej sliki vidi.
Jaz sem pri enem od motorjev dobil vodo v gorivu (malo čajno žličko v celem rezervoarju) in mi je odprlo cilinder. Preveri cilinder na mestih kjer so izvrtine za vijake in naležno površino, da ni kaj zvito. Lahko da imaš srečo.
Pa ko boš kupoval protiprašno zaščito vzemi Outerwears, ker je kitajska narejena iz materiala ki ne diha in boš z njo poslabšal delovanje motorja, verjetno se bo tudi pregreval. Vem ker so mene nategnili z njo.
Mešanica je 1:25. Morda sem bil malo preveč neučakan oz me je presenetil kako leti, saj se s pol gasa zavrti kot zmešan...

Sedaj se spomnim, da je med utekanjem začel vmes malo drugače "žvižgati" - tako da sem lopatice polomil nekje po 3/4 ure in sem nato vozil še kakih 15 minut...

Motor ni bil čisto zalit - je še tekel, ko sem ga izvlekel iz vode. Samo je pa bilo veliko vodnih kapljic v karterju - ko sem izcedil bencin se je vode nabralo za eno žliko. Cilinder pa je bil tudi moker. Verjetno posledica vodnih kapelj, ki jih je sesal med ugašanjem. Sem bral debate o tem, katera mešanica je prav in kateri bencin. Meni sezi svečka lepa - vsaj na elektrodah je lep siv sloj, ki ne kaže kakih težav.

Nagriženost je predvsem tam, kjer bat nima opore med struženjem - verjetno se je "umaknil" nožu in je tam mera malo večja kot drugje... Sicer pa je površina gladka in drugje na obodu (predvsem tam, kjer je krog zaključen) ni videti kakih težav.
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če je svečka siva je že prerevna mešanica, ciljaj na karamela rjavo..
http://www.bcchapel.org/pages/0003/pg11.htm
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

mihec87 napisal/-a:Če je svečka siva je že prerevna mešanica, ciljaj na karamela rjavo..
http://www.bcchapel.org/pages/0003/pg11.htm

Torej je tole prerevno?

Slika

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Mr. S2k napisal/-a:Tole je danes prišlo ven iz zlobnih delavnic Mr. S2k-ja :lol: :lol: :lol:

Slika
Katero lepilo si uporabil? A še drži?

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
mummy
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 28 Jan 2012, 19:50
Kraj: Velenje

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a mummy »

Jaz sem za svojo mrezico lepit uporabil UHU PLUS 2-K-EPOXIDKLEBER 5min.
Futaba 3PK 2.4ghz.
Hpi baja 5b ss.
Frsky Taranis X9D.
quadrocopter acrobee.
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

@ mummy: Outerwears je prava zadeva ;)
rc-ryder napisal/-a:
Mešanica je 1:25. Morda sem bil malo preveč neučakan oz me je presenetil kako leti, saj se s pol gasa zavrti kot zmešan...

Sedaj se spomnim, da je med utekanjem začel vmes malo drugače "žvižgati" - tako da sem lopatice polomil nekje po 3/4 ure in sem nato vozil še kakih 15 minut...

Motor ni bil čisto zalit - je še tekel, ko sem ga izvlekel iz vode. Samo je pa bilo veliko vodnih kapljic v karterju - ko sem izcedil bencin se je vode nabralo za eno žliko. Cilinder pa je bil tudi moker. Verjetno posledica vodnih kapelj, ki jih je sesal med ugašanjem. Sem bral debate o tem, katera mešanica je prav in kateri bencin. Meni sezi svečka lepa - vsaj na elektrodah je lep siv sloj, ki ne kaže kakih težav.

Nagriženost je predvsem tam, kjer bat nima opore med struženjem - verjetno se je "umaknil" nožu in je tam mera malo večja kot drugje... Sicer pa je površina gladka in drugje na obodu (predvsem tam, kjer je krog zaključen) ni videti kakih težav.
Hočem reči to, da je bat nenormalno zdrsan na spodnji strani na sesalni strani na tvoji sliki. Jaz še nisem doživel kaj podobnega, pa so motorji pokurili že več bencina. Jaz bi pojačal mešanico na 5 ali 6%. Tako bo olje bolje ščitilo bat. Ali pa je kakšna druga stvar.
No če je motor še tekel, potem škode ni :D
Svečka naj bo lešnik barve. Barva svečke nima veze z vsebnostjo olja v gorivu. Jaz mešam na enem motorju 7,3% olja pa je vseeno lešnikasta ;) Malenkost odpri H iglo in probaj.
Za mrežico sem uporabil 2k industrijsko methylacrilatno lepilo. Seveda drži ;) Glede na to, da ohišje ne doseže visokih temperatur je verjetno vsak 2k epoxy dober.
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Res, da se ne spoznam na te rc-avte, samo včasih ko smo šraufali razne polinije in malossije na skuterje, so bili taki bati za nas zaribani ... mislim, da se kaj takega ne sme dogajat, sploh pa ne po parih tankih vožnje :-k .... premeri ovalnost bata ( če je slab material, in če se kdaj 'pregreje' lahko postane ovalen .... stalnica na kitajskih skuterjih :lol: )
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Evo, slabo vreme je kot naročeno za remont v miru...

Včeraj je prišlo tole:

Slika

Centrirne čepke na nosilcu sem poščipal stran in ga vgradil z gumicami za dušenje vibracij. Upam, da bo sedaj mir...
BTW: RC Modelz mi bo v garanciji nadomestil oba serva... Če jih kdo rabi ....


Nato sem se lotil vztrajnika.

Najprej sem si pripravil trn za vpetje. Najprej seveda ugibanje kota za nasaditev:
Slika

Kot sem popravljal toliko časa, da je kontrola s flomastrom pokazala lepo nasedanje po celi dolžini:
Slika

Nato sem vztrajnik postružil na eni strani (cca 0.7mm), tako da je bil vpet na konusni trn:
Slika

To mi je omogočilo, da sem lahko vztrajnik vpel na rezkarico in ga poravnal še na drugi strani:
Slika

Ko sem kontroliral paralelnost sem bil zelo zadovoljen - stvar je v stotinki :D

Sedaj lahko lepo v mirno nadaljeval. Najprej sem poravnal odlomljeni lopatici:
Slika

Nato pa povratni inženiring, da določim, koliko je treba odbiti nasprotna tri rebra (število lopatic je neparno....)
Zadnjič spremenil rc-ryder, dne 25 Okt 2014, 21:03, skupaj popravljeno 1 krat.
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Rhino 3D omogoča eno fino stvar - risanje na podlagi uvožene slikovne datoteke. Naredil sem približen ortofoto (za ravninske zadeve zadevo dam kar na skener in je res točno...)

Slika

Nato uvoz v Rhino:
Slika

Nato na dejanskem kosu izmerimo dimenzijo, ki jo na sliki lahko izmerimo:
Slika

Po štirih klikih je risba in JPG datoteka v merilu:
Slika

Nato samo še natančen obris:
Slika

Razvlek v 3D
Slika

in z iteracijo sem lahko ocenil koliko lopatic in za koliko jih moram skrajšati, da bom uravnotežil vztrajnik:
Slika

Dejansko sem več časa porabil, da sem tole napisal kot pa da sem 3D model naredil :wink:

Nazaj v delavnico...
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: King Motor 3.0 - Baja 5B klon

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Najprej sem zadevo spet lepo vpel in tri rebra odbil za 7.5mm. Malo sem še pustil, za potem ko smo "trikrat odrezali, pa je blo še prekratko..."

Nato na primitivno napravo za uravnotežanje:
Slika

To je slika tik preden sem končal. Izkazalo se je da je poleg odlomljenih reber velik del debalansa v delu kjer je magnet. Ne vem kako je s CY vztrajniki (povem, ki ga dobim...) a tu sem odstranil 0.5mm po vsej površini, da sem zadevo uravnotežil. Na sliki se vidi spodaj prilepljena matica, ki tehta 1g - to sem uporabil, da sem videl, kako natančno sem balansiral. Ko se je vztrajnik ustavil, sem matico prilepel 90° stran in stvar se je lepo zavrtela na mesto tako, da je bila matica spodaj. Torej je je sedaj balans boljši od 1g.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na Modeli v merilu 1:5