Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

leflegar
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 04 Jan 2011, 20:28

Pomoč pri prvemu vzletu :)

Odgovor Napisal/-a leflegar »

Dober dan vsem
Mene zanima, ker sem dans dobil domov letalo http://www.toprc.eu/sl/beta-1400-rtf-mode-2-p01481 če bi mi bil kdo toliko dober, da mi bi ga pomagal zaj en lep dan ko pač bo spraviti v zrak ter me malo naučiti da ga nebi ravo takoj razbil???
Sem iz okolice Maribora natančneje iz Razvanja
lp Leon
basket5
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 06 Nov 2011, 17:49
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a basket5 »

hh imel sem enakega in sem najprej pri prijatelju pol ure letel na simulatorju in nato sem bil neučakan in sem šel naslednji dan sam spuščat in sem dal gas do konca in ga vrgel in poskušal leteti :D enkrat sem ga edino zaletel v ograjo ampak zaradi moje neprevidnosti :S je bilo pa vse v redu :D tako da ti priporocam da prve probas na simulatorju ce ga imas na voljo ;) to je moje mnenje :D

lp.
Uporabniški avatar
profesjonalc
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 27 Sep 2011, 20:35
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a profesjonalc »

js bi ti komot lahko pomagal če bi prišel v okolico slovenj gradca.. ampak nevem koliko je to možno...
See you in the air :)

Govoriti da znaš leteti ni težko, težje je ostati v zraku.
leflegar
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 04 Jan 2011, 20:28

Odgovor Napisal/-a leflegar »

malo težka bo to se pa malo daleč za pelat pa brez zamere!!
kaj te res ni nobenega modelara v mb-ju????!!!
gregor94
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 21 Avg 2006, 07:32
Kraj: dobova
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gregor94 »

basket5 napisal/-a:hh imel sem enakega in sem najprej pri prijatelju pol ure letel na simulatorju in nato sem bil neučakan in sem šel naslednji dan sam spuščat in sem dal gas do konca in ga vrgel in poskušal leteti :D enkrat sem ga edino zaletel v ograjo ampak zaradi moje neprevidnosti :S je bilo pa vse v redu :D tako da ti priporocam da prve probas na simulatorju ce ga imas na voljo ;) to je moje mnenje :D

lp.

Ne nakladaj #-o Še vedno trdiš, da je najbolje poskusit na simulatorju in potem preizkusit v praksi, pametno :roll: Uspelo ti je, v ograjo si ga zaletel verjetno zaradi tega ker je v simulatorju ni bilo ??????? :^o

leflegar* počakaj da se kdo javi, sigurno je kdo pripravljen pomagati pri prvih letih :P
leflegar
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 04 Jan 2011, 20:28

Odgovor Napisal/-a leflegar »

Se glede na to kako vreme je napovedano še mam čas samo upam da bo kiri tolko dober :D se drugače mam jas simulator v nulo že!!! pa to ne enega ampak več modelov samo seeno raje tak prvo kr to je le nekaj drugega

gregor94 napisal/-a:
basket5 napisal/-a:hh imel sem enakega in sem najprej pri prijatelju pol ure letel na simulatorju in nato sem bil neučakan in sem šel naslednji dan sam spuščat in sem dal gas do konca in ga vrgel in poskušal leteti :D enkrat sem ga edino zaletel v ograjo ampak zaradi moje neprevidnosti :S je bilo pa vse v redu :D tako da ti priporocam da prve probas na simulatorju ce ga imas na voljo ;) to je moje mnenje :D

lp.

Ne nakladaj #-o Še vedno trdiš, da je najbolje poskusit na simulatorju in potem preizkusit v praksi, pametno :roll: Uspelo ti je, v ograjo si ga zaletel verjetno zaradi tega ker je v simulatorju ni bilo ??????? :^o

leflegar* počakaj da se kdo javi, sigurno je kdo pripravljen pomagati pri prvih letih :P
Uporabniški avatar
Enco
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 15 Nov 2010, 19:54
Kraj: Ljubljana, Velenje

Odgovor Napisal/-a Enco »

če bo nasledn tedn kj sonca se oglasi v mb, oz letet se da pri kamnici (pod kalvarijo) bom še dal svoje baterije polnit pa bomo mal leteli... sam odvisno od napovedi...

načeloma grejo tut vikendi sam ne ta ko zdej pride... pa drugače trenutno primern čas za letenje je sam še do kake 4 ure pol je že kr mal preveč mračno... max pol 5 če je zlo lep dan...
Lepši kot je bil pri prvem poletu/splovitvi, model ne bo nikoli... :D
basket5
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 06 Nov 2011, 17:49
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a basket5 »

Ne nakladaj d'oh! Še vedno trdiš, da je najbolje poskusit na simulatorju in potem preizkusit v praksi, pametno Uspelo ti je, v ograjo si ga zaletel verjetno zaradi tega ker je v simulatorju ni bilo ??????? Liar

preblizu ograje sem stal in sem letel prenizko oz. sem pristajal!
Kosh
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 02 Avg 2012, 00:34

Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Odgovor Napisal/-a Kosh »

Pozdravljeni,

Zanima me če je v okolici Ljubljane še kakšna pista razen Pista v Snebarjah (pr kurah)?

(sem začetnik pa me je tam strah leteti zaradi prometne ceste) pa me zanima, če je še kakšna alternativa?

do sedaj sem letel na Barju vendar sem ugotovil, da so kmetje tam zelo neprijazni :) (ali pa če kdo tam pozna kakšen travnik kjer bi se dalo z kakšnim kmetom zmetni za letet?)

če bi bilo potrebno karkoli plačati članarina itd... sploh ni problem samo da je lokacija super

hvala in lep pozdrav
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: pista/travnik v okolici Ljubljane

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

Ljubljana-Šentjakob, pa kar save se drzi, travnikov ogromno.
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: pista/travnik v okolici Ljubljane

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

A pa od kmetov noben ne teži tam?

lp
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: pista/travnik v okolici Ljubljane

Odgovor Napisal/-a Kladu »

V Ljubljani ( in okolici) boš težko najdel kmeta, ki ti bo dovolil parkirati avto in skakati po njegovem travniku. Problem nastane, ko se začnejo tam zaustavljati še gladalci, pesjanarji,....... Zato kmetje vse, ki se zaustavijo na njihovem, preganjajo.
Na Barju raje ne spuščajte modelov, paše namreč pod NATURA 2000 in je v pravilniku krajinskega parka navedena prepoved letenja z modeli letal (zazen za pisto na Barju). Čuvaj ti lahko celo napiše kazen.

Zanimivo, da ti je Cesta na Prod preveč prometna. S kom si pa bil PR'Kurah?
Se strinjam, da začetniki z modeli nimajo kaj iskati Pr'Kurah; brez mentorja (to piše tudi v statutu kluba). Veliko popolnih začetnikov je začelo Pr'Kurah brez nezgod za mimo vozeča vozila. Le na začetku so leteli z mentorjem. Nekaj pa je bilo popolnih samorastnikov (ti imajo pa še sedaj težave z letenjem :wink: ).

Zakaj se večina začetnikov tako skriva in hoče začeti leteti na samem? Ali res ne morete prenesti kritike in nasvetov bolj izkušenih modelarjev?

Skoraj vsi začetniki, ki so prvič prišli na pisto, so odšli domov brez prvega poleta. Prvi njihov model ni bil primerno sestavljen in varen za polet. Brez pregleda izkušenega modelarja bi tak model končal v zemlji s poškodbami...
Kako naj začetnik, ki še ni nikoli letel modela, vzleti z netrimranim modelom (po možnost z napačnim težiščem) in ga spravi dol v enem kosu? Največkrat je to misija nemogoče.

No o tem smo pisali že v skoraj vseh temah oddelka za začetnike, ampak večina gre raje po bodičasti in dražji poti.
Zakaj pa ne, denar je zato, da kroži #-o

Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Prvi polet

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

Ali je mogoče kdo pripravljen dati malo svojega časa in mi pokazati kako naj spravim Bixlerja v zrak po nekaj poskusih še vedno brez uspeha???? :( ,, mogoče kak izkušen modelar ali pa tak ki je že kdaj letel pa mu to ne bil problem. Zelo me zanima modelarstvo predvsem letala tako, da bi bil vsak komentar predlog ali pa inštrukcija v živo dobrodošla.

Sem iz Ljubljane, če se bo kdo javil.
Mail: [email protected]


Lep pozdrav!

:D
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Prvi polet

Odgovor Napisal/-a Kladu »

V temi višje ti je marsikaj razloženo. Pridi kaj k Kuram; ponavadi smo na pisti ob nedeljah dopoldan, lahko pa tudi se dogovorimo kako popoldne, če ne piha preveč.

Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: pista/travnik v okolici Ljubljane

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

joemontana1234 napisal/-a:A pa od kmetov noben ne teži tam?

lp

Ce ne lomastiš po koruzi in ne gaziš nepokošene travne ti nebo noben nič rekel.Sej so navajeni, usaj tle v okolici Dolskega da skos nekaj frči po luftu :D
Drugače pa letim na našem travniku pa ni panike, edino zdej daljnovode postavljajo... :evil:
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Uporabniški avatar
dakaloka
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 07 Okt 2012, 13:16

Re: Pomoč pri prvemu vzletu :)

Odgovor Napisal/-a dakaloka »

Preden ga boš šel prvič spustit se najprej ornk nauč v simulatorju. Ene 4, 5 ur. Pred letom natančno preglej letalo.
Ko ga boš prvič spustil ne pretiravaj z gasom, in ne poskušaj izvajati kakšnih "neumnosti". 8-[
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Pomoč pri prvemu vzletu :)

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Najprej preveri težišče in preveri če komande - odkloni delajo kot je pričakovati.
Potem priporočam parkrat iz roke brez gasa - še najboljše iz kakšnega manjšega kucla. S tem se malo navadiš na model in ugotoviš minimalno hitrost pri kateri model še leti in kot s katerim letalo leti proti tlom.
S komandami delaj nežno (med običajnim letom se vrh ročice oddajnika premika le za par mm) brez hitrih in velikih hodov, vendar reagiraj takoj.
Potem pa motor ampak ne pod 45°v luft! Lepo počasi!

Simulator toplo priporočam, da se navadiš na komando (ne na model!) in da si vtisneš v glavo kako se vodi model proti tebi ipd.

Pa obilo užitkov.
Andreo
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Cisto prvi polet

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Lep pozdrav!

Ker sem velik ljubitelj samogradnje, pa naj bo to samostrel ali led moduli,
sem se odlocil da izdelam svoje prvo letalo =D>
Iskal sem nacrte in tuhtal kaj bi bilo najprimernejse, ter za prvic najenostavneje.
Srecal sem neko magicno peno ki ji recejo depron. Ker je na spletu ogromno
nacrtov o letalih iz deprona sem med vsemi izbral F-22 :evil:
Pregledal sem nesteto video posnetkov kako se to izdeluje, ter se opogumil.
Seveda sem naletel na prvo oviro, kje sploh kupiti depron. V nobeni tehnicni trgovini
niso imeli pojma o cem govorim...
Potem mi pa pive prijatelj da je to ekstrudiran polistiren in da se uporablja za izolacijo.
Takoj poklicem merkur, kjer ni povejo da imajo najtanjse plosce 2cm... ](*,) odpade...
Ker sami ne vejo kaj prodajajo, sem se odpravil sam v merkur. Preskal sem cel gradbeni oddelek,
ter nasel podlogo za laminat debeline 5mm. Ker sem bil prevec navdusen nad svojo najdbo, sem jih kupil. Za 7 kvadratov 11€. Vmes sem kupil se lepilo za stiro por ter salotejp ojacan z nekimi vlakni, potem pa Hitro domov =P~ Sprintal sem si nacrt, ga nanesel na ta.material ter izrezal.
Ko sem vse skupaj sestavil ter zlepil, sem dobil nov zagon.
Ojacal sem ga z letvicami ter dobro pobrusil kjer je bilo potrebno, in na vrsti je bilo narocevanje delov. Ko je vse skupaj prispelo sem vse vstavil v letalo ter ga seveda spribal :)
Vse je delovalo odlicno. In sedaj ko pride trenutek resnice sem se usral.
Tukaj prosim vse izkusenejse letalce za vsakrsne napotke pri prvem letu,
na kaj naj pazim in kako sploh prvic vzleteti ;)

Hvala, Tepsija
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

Ce ti ni skoda probaj, sej depron je poceni.Iz kje si?
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

Riot88 napisal/-a:Ce ti ni skoda probaj, sej depron je poceni.Iz kje si?

Evo sem sprobal. 10 metrov letel potem pa crash :D Sesu kompletnega :D

Iz Slovenj Gradca.
Uporabniški avatar
dakaloka
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 07 Okt 2012, 13:16

Re: Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Odgovor Napisal/-a dakaloka »

Zdej ga pa poprav pa še enkrat. :lol: :oops:
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Odgovor Napisal/-a miharix »

Daj link do načrta. Po imenu letala sodeč sumim, da si vzel za prve korake neprimerno letalo.

Preden sesuješ 1 m^3 deprona, si vrži na PC simulator letenja. Pridobi reflekse ter orientacijo.
Pol pa če bo let še vedno kratek(če je model hiter zelo verjetno), si raje naredi trenerja npr: http://www.greenhobbymodel.com/slopesoa ... e_plan.htm
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Tepsija
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jan 2013, 08:26
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Odgovor Napisal/-a Tepsija »

miharix napisal/-a:Daj link do načrta. Po imenu letala sodeč sumim, da si vzel za prve korake neprimerno letalo.

Preden sesuješ 1 m^3 deprona, si vrži na PC simulator letenja. Pridobi reflekse ter orientacijo.
Pol pa če bo let še vedno kratek(če je model hiter zelo verjetno), si raje naredi trenerja npr: http://www.greenhobbymodel.com/slopesoa ... e_plan.htm
Linka zdaj ne vem, Je pa F-22, načrt je izdelal TOMHE (Tomas Hellberg al kkrkol že). Danes sem inštaliraul RealFlight, tak da bom mal natreniral :D
Uporabniški avatar
dakaloka
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 07 Okt 2012, 13:16

Re: Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Odgovor Napisal/-a dakaloka »

To se men ne zdi lih začetniško letalo, čisto nasprotje od tega.
Uporabniški avatar
dakaloka
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 07 Okt 2012, 13:16

Re: Sem začetnik in prosim za pomoč pri letenju RV modela

Odgovor Napisal/-a dakaloka »

Izdelaj si najprej trainerja iz stiroporja al pa stirodurja, mogoče: http://www.modelarstvo.si/modeli/cessna ... opora.html
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike